Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVBT- siła sygnału niższa niż jakość

24 Mar 2017 19:04 3969 47
  • Poziom 5  
    Witam,

Mam problem z ustawieniem sygnału antenowego, a mianowicie przy ustawianiu mam siłę sygnału jest dużo niższa niż jakość.
    Instalacja na antenie AX1000+LTE COMBO ,

Antena -> 10m kabla(złączka) -> 10mkabla -> sumator z anteną sat ->5m kabla (złączka) ->6m kabla ->gniazdo RTV

antena skierowana na nadajnik w nowym skórowie, antena zamontowana na dachu 4 piętrowego bloku w lęborku do nadajnik około 16km.
    W akutualnym miejscu siła sygnału jest 10% jakość 50%, gdy mierzylem antenę na kominie obok siła sygnału była 30, jakosć 90%.

już nie wiem co mogę zrobić, wymienić antenę? i dlaczego przesuwaąć antenę w bok o kilka metrów jest aż taka różnica w poziomie sygnału.
    testowałem na innej antenie siła sygnału na tym lepszym kominie była 45% jakosć 100%

fakt , że przy takim poziomie sygnału dostępne kanały dzialają bardzo ładnie, brakuje tylko mux 8 i mux 3

będę wdzieczny za pomoc w temacie ,
  • flexghzflexghz
  • Poziom 32  
    Zasadnicze pytanie czy antena jest aktywna ( tzn ze wzmacniaczem)? Bo jeśli jest aktywna i nie ma zasilania to wzmacniacz pracuje jak tłumik ( co tłumaczyłoby niską siłę/poziom. Ale przy tej odległości od nadajnika to wzmacnianie sygnału całkowicie bez sensu a nawet szkodliwe....
  • Poziom 36  
    Błąd, albo uszkodzenie w instalacji. Jak chodzi sat? Nie ma problemów? Siła nie jest mała?
  • Poziom 36  
    Gree1983 napisał:
    AX1000+LTE COMBO
    Gree1983 napisał:
    brakuje tylko mux 8

Na tej antenie może być problem z odbiorem "ósemki", bo ze Skórowa nadaje w polaryzacji pionowej.
    Na jakimś forum czytałem że w niektórych rejonach Lęborka może być problem z poprawnym odbiorem mux 1-3 ze Skórowa.
  • Poziom 31  
    Nadajnik w Skórowie do M1,2,3 - 10 kW i M8 - 7kW. Z mapy wynika, że zasięg masz na wszystkich MUX-ach. M8 nadawany w pionie i dlatego nie odbierasz.
    Antena powinna się sprawdzić i to bez wzmacniacza, chyba że po drodze są jakieś przeszkody. ... ale,.... Martwi mnie natomiast suma długości kabla do TV. To 31 m czyli lekko licząc 10dB straty - nie uwzględniając złącz, ze złączami i tłumieniem sumatora ok. 15 dB. To sporo.
    Spróbowałbym jednak dołożyć wzmacniacz dla rekompensaty tych strat, ale nie większy i to jak najbliżej anteny.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 16  
    1. Ta antena to dziadostwo jakich mało. (doświadczyłem tego nie raz)
    2. Nie ma jak konwencjonalna antena Yagi z dipolem zamkniętym i to nie każdego producenta.
  • Moderator
    Najbardziej dziwi mnie brak odbioru MUX3 - ze Skórowa na k.23.
    Antena ma kilka wad, oprócz sporej masy i ceny ma także źle wyliczone rezonanse na wietrze i potrafi nieźle "buczeć". Sprawdziłbym dokładnie całość instalacji bo tego sygnału jest stanowczo za mało. I na MUX8 raczej potrzebna jest oddzielna antena w polaryzacji pionowej.
    16 km do Skórowa (ze szczytu masztu widać Bałtyk jak i Lębork) to niedaleko, ale Lębork ma dość specyficzne położenie i są miejsca gdzie sygnału praktycznie nie ma, nawet z rozproszenia i odbicia. Być może odbierasz strzępy sygnału z Chwaszczyna - MUX1, 2 i 8 są nadawane w SFN ze Skórowem....

Może jakaś pozycja geograficzna?...
  • Poziom 32  
    irekr napisał:
    Być może odbierasz strzępy sygnału z Chwaszczyna - MUX1 i 2 są nadawane w SFN ze Skórowem....

Znowu ten nieszczęsny SFN... Sygnały są nadawane na tej samej częstotliwości i tak naprawdę nie wiadomo z jakiej lokalizacji odbieramy nawet jak dokonamy strojenia w ręcznym wyszukiwaniu. A w praktyce z obydwu lokalizacji i stąd problemy ( bo synchronizacja zawodzi...) Był i tym artykuł w Satkurierze. Pomaga mocno kierunkowa antena a nierzadko potrzebne i dwie...
  • Poziom 15  
    Dla dobrego odbioru najistotniejszym parametrem jest jakość - jeżeli na obecnej antenie przy kominie osiągasz siła/jakość-30/90 to zupełnie dobrze - inna kwestia to polaryzacja sygnału w mux8-natomiast gdy inna antena daje ci poziomy 45/100 to ją zastosuj, bo zawsze lepiej mieć zapas na gorsze warunki pogodowe itp. osobiście doradzałbym oddzielną antenę dla mux8 - zastanów się czy nie lepiej poprowadzić oddzielne połączenie dla tv naziemnej z pominięciem wpinania się do wspólnego połączenia z tvsat
  • Poziom 5  
    Co do przeszkód na trasie sygnału gdzieś tak 500m dalej idzie w poprzek linia energetyczna chyba 110KV.
    Myślicie, że to może wpływać na poziom sygnału.
    Co do instalacji satelitarnejto siła sygnału 90/100
    Co do anteny to też mam mieszane uczucia, jaką antenę byście polecili. Widzę, że u sąsiadów są zwykłe Yagi, link niżej

http://www.euro.com.pl/anteny/technisat-techn...gclsrc=aw.ds&dclid=CM3Q25Wo8dICFZDNsgoddG0N0A

A tak na marginesie czy do odbioru radia cyfrowego potrzebna będzie dodatkowa antena?
  • Poziom 32  
    Gree1983 napisał:

A tak na marginesie czy do odbioru radia cyfrowego potrzebna będzie dodatkowa antena?
    w Krakowie ta sama co do odbioru Mux8. To samo pasmo i polaryzacja. Myśle, że Emitel nie jest aż tak złośliwy, żeby Mux 8miał inna polaryzacje od DAB w danej lokalizacji. Bo, że celowo zmienili polaryzacje w stosunku do poprzednio nadawanego w VHF TVP1 to inna sprawa. No ale cóż zawsze to wygeneruje pewien ruch w interesie ( produkcja usługi podatki )
    Swoja droga ceni się ten Technisat. 100zł za Yagi jak za połowę w detalu już kupi...
  • Poziom 15  
    Identyczne anteny polskich producentów dostaniesz za połowę w/w ceny - ale przecież masz już antenę poszukaj innego miejsca jej ustawienia i efekt będzie wystarczający bez dodatkowych kosztów ewent. dodaj blisko anteny wzmacniacz o niedużej mocy
  • Poziom 5  
    Wracają do pytania irekr załączam mapkę z lokalizacją.

https://obrazki.elektroda.pl/9414218000_1490485412.jpg

Co do wzmacniacza do anteny do anteny to nie jestem przekonany - M.Mikolajski czy mowiąc wzmacniacz myślałeś o czymś takim:
    https://www.abcv.pl/pl/p/WZMACNIACZ-ANTENOWY-A-C18D-5-MEZON/15650

Jak do tego podac zailanie 5V?

Co myślicie o takiej antenie:
    http://www.dipol.com.pl/profesjonalny_zestaw_...zacja_h-v_dipol_28-5-12-21-60_dvb-t_A2810.htm
    Montowalem u teściowej i odbiera niezle z nadajnika oddalonego 45km (odbiornik na gołej Górze)

Najlepsze w tym wszysim, że sąsiedzi z bloku obok maja wystawiona na parterze starą siatkówkę i działa, a ja nad dachu bloku anteny wzmacniacze i sygnał marny.
    Dodam jeszcze, że ustawiająć antenę na chwaszczyno na dachu nic nie łapałem, a z balkonu łapało tylko mux 8 dziwne nie?
    DVBT- siła sygnału niższa niż jakość
  • Poziom 15  
    Czytając powyższe wydaje się że problem nie tkwi w antenie ale w jej ustawieniu dodatkowo sytuację pogarsza ilość ogniw pośrednich między anteną a telewizorem - przedstawiony wzmacniacz może być zasilany np. z tunera DVBT ale nie widzę go w opisie twojej instalacji - propagacja fal i warunki odbioru bywają dziwne ale stara prawda instalatorska mówi że jeden metr w lewo lub w każdym innym kierunku ma decydujące znaczenie - nie szukaj anteny ale jej najlepszego miejsca
  • Moderator
    Po naniesieniu lokalizacji autora na moje mapki widzę, że sygnału ze Skórowa tam prawie nie ma. Generalnie cały obszar Lęborka na południe od DK6 to pustynia sygnałowa od strony Skórowa. Mam stare zapisy pomiarowe dla Skórowa z czasów analogowego Polsatu i TVP2 z tej lokalizacji - punkt pomiarowy na stadionie przy Olimpijczyków (po drugiej stronie ulicy) tego sygnału było bardzo mało - poniżej 40 dB dla kanału 25 (TVP2) i około 35 dB dla kanału 57 (Polsat). Znajoma, która mieszkała na Kościuszki, miała anteny skierowane na Chwaszczyno.

Ukształtowania terenu nie zmienimy a do tego nie ma sensu na stosowanie szerokopasmowych wzmacniaczy z uwagi na LTE jakie niebawem będzie w pobliżu. Teraz masz do BTS-ów ponad kilometr - najbliższy na kominie przy Traugutta/1szej Armii - w sumie 5 BTS-ów Play i dwa BTS-y T-Mobile w pasmie 800 MHz w Lęborku stoi, ale BTS-y Play są totalnie wyssane...
    Niebawem stanie BTS przy Kusocińskiego pod lasem (może już stoi?) i będzie pozamiatane.
    Teoretycznie silniejszy sygnał ze Skórowa jest na części dachu budynku przy Marusarzówny przy sklepiku zoologicznym, ale to kawał drogi i kabla będzie sporo.

Na ile czujesz się na siłach eksperymentować z instalacjami, bo łatwo nie będzie....
    Od której strony masz balkon?
  • Poziom 5  
    Irekr
    Mam balkon od strony lasu widok na stadion. Próbowałem łapać z niego chwaszczyno, ale przy bezpośrednim podłączeniu kablem do tv miałem siłę sygnału w granicach 10/8.
    Z tego co piszesz to chyba na moim bloku robili te pomiary. To jest ten blok połączony w "U" Kusocińskiego-Olimpijczyków -marusarzówny.
    Musiał bym kupić dodatkowe 20m kabla, aby zobaczyć jaki poziom sygnału byłby z jakiegoś komina na dachu olimpijczyków.
    Co do determinacji to mam jej sporo więc mogę walczyć z tym tematem :)
  • Moderator
    Rozwiń myśl;
    "... ale przy bezpośrednim podłączeniu kablem do tv miałem siłę sygnału w granicach 10/8. ..."
    Tak dla inteligentnych inaczej... ;)

Odróżnić sygnał Chwaszczyna od Skórowa można w zasadzie tylko po MUX3, reszta to ten sam nieszczęsny SFN. Pamiętaj przed "poszukiwaniem sygnału" wykasować zawartość odbiornika i RĘCZNIE przeszukać tylko kanał 48. Ważne by odbiornik nie "zassał" ustawień z innych kanałów.
  • Poziom 5  
    Rozwijam myśl:

Antena -----10m kabla------ Telewizor

chodzi o to że połączyłem antenę z odbiornikiem bezpośrednio kablem bez złaczek, sumatorów itp i miałem taki sygnał siła 10 jakość 8.

Wiem, że wcześniej miałem na antenie skierowanej na skórowo mux 3 na kanale 23. Przy tej nowej antenie i miejscu nie łapię tego muxa.
    Myślisz, że powinienem przekierować antenę na chwaszyno i poszukać sygnału?
  • Poziom 15  
    Gree1983 piszesz :
    Gree1983 napisał:
    W akutualnym miejscu siła sygnału jest 10% jakość 50%, gdy mierzylem antenę na kominie obok siła sygnału była 30, jakosć 90%.
    dlaczego nie idziesz tym tropem skoro w tym miejscu dostajesz dobry sygnał na poziomie 30/90
    Gree1983 napisał:
    dlaczego przesuwaąć antenę w bok o kilka metrów jest aż taka różnica w poziomie sygnału.

Propagacja fal czyni takie sztuczki że na tym samym dachu w odległości 1!metra sygnał znikał zupełnie a po przesunięciu na poprzednią pozycję był jak żyleta -kazdy instalator to ci powie że zawsze szuka się tego optymalnego miejsca i jest to czynność powszechna
  • Moderator
    Ja jeszcze dodam, że aby było ciekawiej - minima i maksima sygnałów najczęściej występują w innych miejscach dla różnych kanałów.

Dlatego ja bym wziął te Twoje 10 metrów kabla z antena i telewizorem i wyszukał takie miejsca w których mamy najlepszy sygnał dla MUX3 na kanale 23 (Skórowo) i 48 (Chwaszczyno). Pozostałymi na razie się nie przejmuj. Przypominam o zasadzie wykasowania zawartości odbiornika za każdym razem przy przeszukiwaniu MUX3 tak, by RĘCZNIE dokonać strojenia tylko na właściwych kanałach. To ważne...

Ja mam przygotowany taki zestaw instalacyjny - małego starego LCD-a jeszcze analogowego zasilanego z akumulatora i dekoder combo zasilany także z akumulatora, całość w typowym opakowaniu typu Case łatwe do przenoszenia. Za jednym zamachem instalacje naziemne i satelitarne, do wstępnego ustawiania i podglądu wystarczy.
  • Poziom 32  
    irekr napisał:
    Ja jeszcze dodam, że aby było ciekawiej - minima i maksima sygnałów najczęściej występują w innych miejscach dla różnych kanałów.

Dokładnie, bo są takie zjawiska jak fale stojące i inne ciekawe zjawiska falowe ( odbicia, dyfrakcje , interferencje, zdudnienia itp.) i niestety mocno zależą od częstotliwości zatem od numeru kanału...
  • Poziom 5  
    Witam,
    Dziś walczyłem dalej z instalacją oto wyniki.

1. Wymieniłem kabel z 2 kawałków 10m wstawiłem jeden 25.
    2. Obleciałem wszystkie kominy na dachu w promieniu 25m, sygnału z chwaszczyna brak.
    3. co do skórowa to tylko w jednym miejscu mam siłę sygnału kanał 35 -34/99; kanał 37 -26/99, kanał 23 -5/0 i nie wykrył kanałów mux3.
    Zastanawia mnie wstawienie wzmacniacza tylko nie wiem jak bo mam w instalacji sumator i gniazdo rtv - co o tym myślicie
    kolejny krok to nowa ,
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Gree1983 napisał:

Zastanawia mnie wstawienie wzmacniacza tylko nie wiem jak bo mam w instalacji sumator i gniazdo rtv - co o tym myślicie
    kolejny krok to nowa ,

Zasilacz przed sumatorem i wzmacniacz na przewód.
  • Moderator
    Bardzo niepokojący jest brak kanału 23....
  • Poziom 15  
    A może jednak stara poczciwa siatka?walczyłem kiedyś w podobnej sytuacji gdzie na kierunkowej antenie każdy mux wychodził inaczej - jak mux 2 był na maxa to mux3 ledwie wchodził itp..po wstawieniu piętrowej siatki wszystko "poszło" w przyzwoitych parametrach bez zacięć i bez wzmocnienia - gdzie indziej w podobnej sytuacji pomogło użycie biquada - może poszukać tego typu rozwiązania?
  • Poziom 32  
    M.Mikolajski napisał:
    A może jednak stara poczciwa siatka?walczyłem kiedyś w podobnej sytuacji gdzie na kierunkowej antenie każdy mux wychodził inaczej - jak mux 2 był na maxa to mux3 ledwie wchodził itp..

Miałem podobny przypadek... Osiedle, wysokie wieżowce. Mieszkanie po przeciwnej stronie Chorągwicy.
    Kolega "LeDy" niewątpliwie będzie miał satysfakcję :D :wink: . Co prawda nie było wtedy jeszcze Mux8 ale mogę spytać czy chodzi.
  • Poziom 24  
    Darek.S napisał:
    Mux8 ale mogę spytać czy chodzi.

U mnie na siatce nie chodzi ale odbiera. :D
    Zasilacz bez regulacji V.