Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Play InternetPlay Internet
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik oświetlenia szafy - powolne zapalanie i gaszenie Taśmy LED

24 Mar 2017 21:23 1074 4
 • Poziom 10  
  Witam, gdzieś w internecie znalazłem o to taki schemat sterownika oświetlenia z płynnym zapalaniem i wygaszaniem:

  Sterownik oświetlenia szafy - powolne zapalanie i gaszenie Taśmy LED

  Na próbę złożyłem układ na płytce prototypowej, podłączyłem 4 diody 5mm i wszystko działa tak jak powinno. Na wyjściu po zapaleniu podaje napięcie 12v. Wykonałem płytkę PCB i nagle pojawił się problem. Jak podłączyłem sterownik do taśmy led przy szafie to diody nie świecą pełną mocą. Przy włączonym świetle na wyjściu jest ok 8-9v zamiast 12v. Taśma led ma 2,5m, posiada diody 3528 SMD, na metrze jest 60 ledów, moc ok. 5W na metr. Na moje oko wygląda, że tranzystor BD911 nie wchodzi w stan nasycenia i za mały prąd przez niego płynie. Może ktoś pomóc?

  Płytka wygląda tak:

  Sterownik oświetlenia szafy - powolne zapalanie i gaszenie Taśmy LED Sterownik oświetlenia szafy - powolne zapalanie i gaszenie Taśmy LED
 • Play InternetPlay Internet
 • Poziom 37  
  EloZiomKonin napisał:
  Na moje oko wygląda, że tranzystor BD911 nie wchodzi w stan nasycenia i za mały prąd przez niego płynie.


  W tym układzie faktycznie trudno (niemożliwe) zmusić Q2 do nasycenia, skoro ze swojego kolektora zasila swoją bazę i to poprzez drugi tranzystor.
  Aby to obejść możesz spróbować zasilić kolektor Q1 z +12V, poprzez dobrany opornik. Tak by prąd kolektora Q1 był na tyle duży by Q2 się nasycił (gdzieś z 50-100mA) a jednocześnie by Q1 zdołał go osiągnąć (prąd bazy Q1 razy jego beta) i go wytrzymał.

  Drugi sposób to zastąpić tranzystory MOSFETem, z ewentualnymi zmianami układu sterowania bramką (np. zasilenie TL081 z +12V i korekta oporników na wejściu +).
 • Play InternetPlay Internet
 • Poziom 37  
  _jta_ napisał:
  Może kolektor BC547 nie kontaktuje?


  Możesz mieć rację ale to dużo nie zmieni.
  I tak w tym układzie nie da się osiągnąć małego spadku na Q2. Tak w optymistycznym wariancie możliwe że 1V. Bo sam potrzebuje 0,8V na bazie przy Ic 1A, a nie wiadomo czy Q1 w ogóle da radę uzyskać 0,2V Uce, przy prądzie 1A/20 (beta Q2).
  A dla taśm ledowych 11V, zamiast 12V, to duża utrata jasności.