Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia wodorowa na ogniwa Peltiera.

Bdabrowsky 24 Mar 2017 21:40 3189 7
 • #1
  Bdabrowsky
  Poziom 2  
  Czy elektrownia z solarami do produkcji wodoru poprzez elektrolizę, który następnie został by spalony w piecu obłożonym ogniwami Peltiera. Cały piec otoczony wodą dla zwiększenia różnicy temperatur na krańcach ogniwa. Czy taki układ miałby dodatni bilans energetyczny?
 • #2
  JaroPC
  Poziom 16  
  Wydaje mi się że nie uda się uzyskać więcej energii niż ta wytworzona przez solary. Sama elektroliza nie jest zbyt wydajną metodą produkcji wodoru. Z resztą ogniwa Peltiera też nie zachwycają.
 • #3
  Bdabrowsky
  Poziom 2  
  Można by dać 5 - 6 ogniw do uzyskania większej energii. No, ale właśnie jak mówisz to pozyskanie wodoru jest problemem.
 • #4
  Inkwizycja
  Poziom 27  
  Sprawność tego układu będzie praktycznie zerowa. Nic nie zyskasz.
 • #5
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Ogniwa Peltiera mają sprawność dużo niższą, niż teoretyczna sprawność silnika cieplnego - podejrzewam, że gdyby komuś udało się tanio uzyskać sprawność ogniwa Peltiera bliską teoretycznej silnika cieplnego, to albo by otrzymał nagrodę Nobla (gdyby to udostępnił), albo by zarobił miliardy. Fotoogniwa zamieniają w energię elektryczną około 20% energii światła. A sprawność energetyczna wytwarzania wodoru przez elektrolizę jest dużo lepsza, łatwo uzyskać ponad 60%, w miarę łatwo przekroczyć 75%.
 • #6
  kortyleski
  Poziom 42  
  Tylko ten wodór trzeba jeszcze gdzieś zmagazynować a to kosztowne i niebezpieczne.
 • #7
  nonor
  Poziom 12  
  _jta_ napisał:
  Ogniwa Peltiera mają sprawność dużo niższą, niż teoretyczna sprawność silnika cieplnego - podejrzewam, że gdyby komuś udało się tanio uzyskać sprawność ogniwa Peltiera bliską teoretycznej silnika cieplnego, to albo by otrzymał nagrodę Nobla (gdyby to udostępnił), albo by zarobił miliardy.


  Jakieś 7-10 lat temu czytałem, że zrobili odpowiedniki peltiera o sprawności 40% (albo 60% - już nie pamiętam) cyklu carnota. Nazwali to jakoś zabawnie "smart chip" czy "smart cool". To już chyba dość dużo.
 • #8
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto