Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AMS1117 3.3V - nie trzyma napięcia.

25 Mar 2017 21:57 1707 12
  • Poziom 9  
    Witajcie,

próbuję zbudować zasilacz.
    Potrzebne są następujące napięcia

24V AC - zasilanie eletrozaworów do podlewania
    12V DC - zasilanie nadajnika 433MHz
    5V DC - zasilanie 2x Attiny45 (5V dlatego, że ma procować na 16MHz). Jeden układ odpowiada za komunikację przez radio 433MHz (nadajnik/odbiornik). Drugi układ odpowiada za sterowanie triakami BT138 poprzez MOC3021- będzie to ściemniacz światła w ogrodzie).
    3.3V - do zasilania ESP8266 - to ma być serce układu do którego dostęp będzie przez przeglądarkę. Komunikacja pomiędzy ESP a Attiny poprzez I2C (Esp jest masterem).

Prawie każdy aspekt tego układu sprawdziłem osobno na płytce stykowej - no i przystąpiłem do przejścia na PCB. Zacząłem od zasilacza.
    Układ zasilany jest z sieci 230VAC - transformator toroidalny 24V/830mA. Dalej jest mostek prostowniczy (4A), kondensator.
    Ta część układu daje napięcie około 36V.
    12V DC - uzyskuję przetwornicą na LM2596 - to jest ok.
    następnie jest przetwornica mini360 - z niej wychodzi około 6V - ma to być wejściem do stabilizatora 5V.
    Żeby nic się nie grzało zdecydowałem się na stabilizator LDO - LM2940 - jest to wyjście układu 5V i jednocześnie wejście do kolejnego stabilizatora 3,3V - także LDO AMS1117.

I problem mam na tych dwóch ostatnich stopniach - nie jest to stabilne. Następuje spadek napięcia przy bardzo małym obiążeniu (<100mA).
    Jeżeli podłączam ESP - to napięcie siada nawet poniżej 2,9V (układ oczywiście nie staruje poprawnie) - dodatkowo wtedy ASM1117 bardzo szybko się grzeje. Wtedy też duże obciążenie jest na tym LM2940 5V - napięcie siada do około 4,7 - 4,8 i też dość szybko się grzeje.
    Jednocześnie napięcia na przetwornicach mini360 i LM2596 są zachowane i nie "siadają".
    Czytałem, że w LDO ogromne znaczenie mają kondensatory - zastosowałem 4x 22uF tantalowe. Na wejściu i wyjściu każdego ze stabilizatorów - nie dałem kondensatora filtrującego 100n (na niektórych modułach opartych o ASM1117 widzę, że jest na wejściu).
    Co może być przyczyną?
    Robiłem także test samech ASM1117 na płytce stykowej. Obciążenie rezystor 20 Ohm 5W - tylko w tym wypadki zamiast kondensatoró tantalowych dałem LOW ESR elektrolityczne - na wejściu 10uF - na wyjsciu 2x10u (a w porywach do 3x10u) - układ był zasilany z zasilacza ATX - ale efekt podobny wyjście mocno spada (w tym wypadku wejście nie spadło bo ten zasilacz ATX może sporo pociągnąć).
    Dołączam schemat tej części układu.
    Wiem, że część doradzi aby przesiąść się an L7805 i np. LM317 - ale nie o to mi chodzi. Widzę, że robione są te układziki na ASM1117 więc ten układ raczej działa.

W czym może być problem?

AMS1117 3.3V - nie trzyma napięcia.

Pozdrawiam
    Rafał
  • PCBway
  • Poziom 16  
    Pytanie jest takie - czy ten ASM1117 który tam podłączyłeś jest na pewno na 3,3V??
    Bo wersje bez oznaczenia napięcia na obudowie są wersjami z regulacją i nóżka którą tutaj podpinasz do GND powinna być podpięta do napięcia referencyjnego. Po podpięciu do masy układ zaczyna się strasznie grzać, bo jest coś w rodzaju zwarcia.
  • PCBway
  • Spec od komputerów
    Odpowiedź znajdziesz w nocie katalogowej LM2940C. Dodatkowo wszystko wskazuje na to, że trafiłeś uszkodzony AMS1117. Często padają właśnie w taki sposób.
  • Poziom 9  
    AMS1117 jest na pewno na 3.3V. W kwestii uszkodzenia to raczej nie bo sprawdzałem an 2 egzemplarzach - no chyba, że oba uszkodziłem podczas lutowania. Mam jeszcze jeden to sprawdzę jutro, a w poniedziałek będzie nowa dostawa to będę mieć więcej do testów. Jeszcze raz przeczytam dokumentację do LM2940 i może znajdę odpowiedź bo przyznam, że nie czytałem całości dokładnie...
  • Poziom 43  
    raf_kacz napisał:
    Widzę, że robione są te układziki na ASM1117 więc ten układ raczej działa
    Zwróciłeś uwagę, że 1117 ma inaczej wyprowadzenia niż typowy LM7805?
  • Poziom 42  
    Freddy napisał:

Ta sama myśl mi przyszła jako pierwsza do głowy.
  • Poziom 9  
    Freddy napisał:
    raf_kacz napisał:
    Widzę, że robione są te układziki na ASM1117 więc ten układ raczej działa

Tak oczywiście wiem, że wyprowadzenia są inaczej niż w 7805. Jeżeli bym pomylił to nie miałbym tych 3,3V bez obciążenia...

Dodano po 37 [minuty]:

miecho18 napisał:
    Odpowiedź znajdziesz w nocie katalogowej LM2940C.

Co dokładnie masz na myśli - czytałem dzisiaj datasheet i nic nie zauważyłem co by mnie naprowadziło na rozwiązanie problemu. Sprawdzałem przedział ESR dla kondensatora wyjściowego - te moje tantalowe mają 150 m[Ohm] - więc mieści się to w całym zakresie pracy tego układu. Chyba, że masz na myśli to, że w sumie mam 2 kondensatory bardzo blisko siebie (wyjście 2940 i dodatkowo taki sam na wejściu AMS1117) - one faktycznie są na płytce bardzo blisko - tylko nie wiem jak wtedy jest z ESR - czy tak samo jak przy równoległym połączeniu rezystorów?
  • Spec od komputerów
    6V na wejściu to za mało do prawidłowej pracy LM2940C. Wg noty katalogowej powinno być minimum 6,25V, jednak zalecałbym przynajmniej 6,5V. Problem z AMS1117 to już inna para kaloszy i tutaj nie mam pomysłu co może być powodem.
  • Poziom 9  
    miecho18 napisał:
    6V na wejściu to za mało do prawidłowej pracy LM2940C. Wg noty katalogowej powinno być minimum 6,25V, jednak zalecałbym przynajmniej 6,5V. Problem z AMS1117 to już inna para kaloszy i tutaj nie mam pomysłu co może być powodem.

Tak zgadza się - ale robiłem też testy przy 6,5 a nawet 7V po mini360 - i generalnie samo 5V jest ok - do czasu gdy nie obciążę nic na wyjściu 1117 wtedy siada także na 5V.

Dzisiaj jeszcze robiłem testy - i generalnie się udało na pajęczynce...ams1117 przylutowany bezpośrednio do LM2940 + 2 kondensatory ESR 10uF.
    Prawdopodobnie przyczyną moich problemów jest płytka stykowa (prototypowa) - dzisiaj zauważyłem, że w zależności od tego w którym punkcie tej samej linii mierzę napięcie to występują znaczne różnice - okazuje się, że pomiędzy niektórymi polami jest nawet 3 Ohm.... co powodowało spadek napięcia jaki mierzyłem ..... ESP jak dostaje za mało zasilania to resetuje się w kółko i wtedy też jest zwiększony pobór prądu (tak przynajmniej to sobie tłumaczę). Teraz na pajączku chodzi stabilnie prawie godzinę - napięcie stabilne oba stabilizatory prawie zimne...

Pozdrawiam i na razie zamykam temat.
  • Poziom 9  
    yogi009 napisał:
    A pisałeś wcześniej, że układasz do na płytce stykowej?

No to mi niestety umknęło ponieważ sam zasilacz był na PCB - to odbiornik (ESP) był na płytce stykowej ... i mój błąd, że mierzyłem napięcia na odbiorniku a nie w źródle.
  • Poziom 42  
  • Poziom 9  
    Dziękuję za pomoc - zamykam temat.