Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lutowanie przełączników klawiatury na płytce PCB

25 Mar 2017 22:07 891 4
  • Poziom 2  
    Witam.
    Jestem kompletnym "lajkonikiem ;)" w temacie lutowania oraz tematów pokrewnych więc przede wszystkim proszę o wyrozumiałość względem zadawanych przeze mnie pytań.
    Zainteresowałem się tematem lutowania, ponieważ mam do złożenia komputerową klawiaturę mechaniczną, na przełącznikach typu Cherry MX, składającej się m.in. z płytki PCB oraz przełączników, które należy wlutować w płytkę.
    To będzie dokładnie taka sama klawiatura jak na filmie:
    https://www.youtube.com/watch?v=87zPpZi5cgE
    Mam w związku z tym mam pytanie.
    Czy rodzaj użytej cyny będzie tu miał znaczenie, czy kompletnie nie ma to znaczenia? Chodzi mi o użycie cyny ołowiowej lub bezołowiowej. Pytanie stąd, gdyż zastanawiam się czy permanentne i długotrwałe uderzanie palcami w klawiaturę urządzenia, będzie miało wpływ na trwałość spoiwa lutowniczego czy nie?
    Pozdrawiam
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Skąd pomysł użycia "cyny" bezołowiowej? Użyj standardowego stopu i nie myśl o problemach związanych ze stopem bezołowiowym.
  • PCBway
  • Poziom 2  
    Dzięki za szybką odpowiedź.
    Skąd pomysł? Wyczytałem gdzieś, że są 2 rodzaje cyny, obie inne w składzie więc pomyślałem, że to może mieć wpływ ale skoro nie ma, to ok.
  • Poziom 20  
    Do uzytku domowego tylko i wylacznie olowiowa - latwiej sie lutuje, dluzej wytrzymuje.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź.
    Czy można też prosić o jakieś linki do stron ze sprawdzonymi, fachowymi poradami dla początkujących w temacie lutowania? Sprzęt jakiś już mam więc teraz trzeba nauczyć się podstaw warsztatu.
    Z góry dziękuję :)