Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus Logano G215 + Logamatic 2107 M - stała temperatura na kotle.

26 Mar 2017 00:33 939 9
  • Poziom 10  
    Od miesiąca mam problem z kotłem z tytułu. Mianowicie, bez względu na wybór ogrzewania, ręczy czy też automat, temperatura wody w kotle wynosi 47 stopni, mimo, że w trybie ręcznym mam ustawioną temperaturę 70 stopni. Podobnie w trybie automatycznym, mimo zmiany temperatury w trybie dziennym nawet na maksa (30 stopni) temperatura ani drgnie. Dodam, że nie mam modułu zdalnej obsługi BFU. Resetowałem też sterownik, wyłączyłem podgrzewanie c.w.u, ale nic nie pomaga. W domu nie jest zimno, ale nie jest też ciepło. Czy to wina sterownika? Czy ma na to wpływ temperatura zewnętrzna, ale w trybie ręcznym nie powinna mieć wpływa. Chyba, że się mylę.
  • Poziom 14  
    Jeżeli jest podłączony czujnik temperatury zewnętrznej to piec będzie dostosowywał temperaturę do warunków na zewnątrz na podstawie krzywej grzewczej. To 70 stopni które ustawiasz to nie jest temperatura zadana tylko ograniczenie maksymalnej możliwej temperatury.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    mallach napisał:
    bez względu na wybór ogrzewania, ręczy czy też automat, temperatura wody w kotle wynosi 47 stopni

Może sam termostat temperatury kotła padł. Rzadko spotykane aby padł ale pozwalał na pracę do 47 st. C. Może pokrętło na termostacie kotła jest źle nasadzone...

tomek3108 napisał:
    To 70 stopni które ustawiasz to nie jest temperatura zadana

W trybie ręcznym jest to temp. zadana
  • Poziom 10  
    Nie pisałem długo, ale cały czas diagnozowałem przyczynę. Oto moje spostrzeżenia.
    1. Zmieniłem temp. projektową z 75 do 90 stopni, myśląc, że wysoka temp. na zewnątrz ogranicza temp. na kotle. Niestety nic to nie dała. Zarówno w trybie ręcznym, jak też automatycznym temp. nie przekroczyła 50 stopni.
    2. Następnie dzięki podpowiedzi wawrzeczko_t, zająłem się termostatem. Ściągnąłem pokrętło chcąc sprawdzić, czy jest dobrze nasadzone. Na pewno pokrętło się nie obróciło na trzpieniu, ale zauważyłem, że pokrętło ma ogranicznik obrotu, który powoduje, że nie można ustawić mniej niż 50 stopni. Po zdjęciu pokrętła temp. zmniejszyłem i o dziwo palnik się wyłączył. Zatem, jeżeli dobrze rozumuję, to nie wina sterownika tylko coś jest z systemem grzania, który nie może dogrzać do ustawionej temp. Mówiąc krótko jego obecna wydajność pozwala na osiągnięcie temp. 46-47 stopni i nic więcej. Bo jak już wspomniałem zmniejszyłem temp. na kotle na 40 stopni to i termostat odcinała pracę palnika, a jak temp. spadała poniżej 40, to załączał palnik. Gdy temp. była powyżej 50 stopni palnik cały czas pracował.

Tylko teraz jest pytanie co powoduje, że nie może dogrzać do zadanej temp. Zanieczyszczone filtry czy coś innego.
    mallach napisał:
    co powoduje, że nie może dogrzać do zadanej temp.

Odetnij wszystko oprócz 1 grzejnika. Co wtedy się dzieje?

mallach napisał:
    Zarówno w trybie ręcznym, jak też automatycznym temp. nie przekroczyła 50 stopni.

Nie przekroczyła tzn. palnik się wyłączył czy nadal pracował a temperatura nie wzrastała?
  • Poziom 22  
    Ścieżka gazowa do sprawdzenia.
  • Poziom 10  
    wawrzeczko_t napisał:
    Odetnij wszystko oprócz 1 grzejnika. Co wtedy się dzieje?

Obecnie mam włączony tylko obieg grzewczy 1, bo jak pisałem w pierwszym poście c.w.u mam wyłączone.
    wawrzeczko_t napisał:
    Nie przekroczyła tzn. palnik się wyłączył czy nadal pracował a temperatura nie wzrastała?

Palnik cały czas pracuje, a temp. nie wzrasta.
    kz61 napisał:
    Ścieżka gazowa do sprawdzenia.

Kocioł jest zasilany olejem opałowym. Na pewno olej do palnika dochodzi, bo palnik się włącza i cały czas pracuje, a temp. na kotle dochodzi do 46-47 stopni i dalej nie wzrasta.
  • Poziom 22  
    mallach napisał:
    Kocioł jest zasilany olejem opałowym

No tak, przeoczyłem. A czy pracuje w dłuższych cyklach niż dotychczas?
  • Poziom 10  
    kz61 napisał:
    A czy pracuje w dłuższych cyklach niż dotychczas?

Obecnie pracuje non stop w trybie ręcznym i przy obecnych temp. na zewnątrz w domu jest ok, ale gdy na zewnątrz temp. była niższa to w domu było chłodno.
    Tak jak wcześniej pisałem palnik cały czas pracuje, gdy temp. na kotle jest ustawiona powyżej 50 stopni. Palnik przestaje pracować, gdy temp. na kotle ustawię poniżej 46 stopni, wówczas wchodzi w cykle pracy i przerwy.
    Zbyt mała moc kotła? Jaka to moc i co (ile) ogrzewasz?