Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poprawa odbioru dalekiej stacji UKF w samochodzie - sygnał cyfrowy

Polon_us 26 Mar 2017 01:48 1017 4
    Polon_us
    Level 42  
    Chciałbym zasięgnąć opinii z następującym problemem.
    W samochodzie mam zainstalowany odbiornik radiowy - Clarion NX605 - który umożliwia odbiór stacji radiowych nadawanych analogowo i cyfrowo.

Moja ulubiona stacja jest nadawana z nadajnika zlokalizowanego 70-80 km od mojej lokalizacji.
    O ile odbiornik nie ma żadnego problemu z odbiorem sygnału analogowego owej stacji, to już przy odbiorze cyfrowym zaczynają się "schody".

Po instalacji odbiornika w samochodzie w ogóle nie chciał odbierać tej stacji cyfrowo także wykonałem parę zabiegów, które co nieco poprawiło sytuację:

- wymieniłem oryginalną 7 calową antenę na 16 calową - dłuższej nie udało mi się znaleźć - antena mocowana na dachu samochodu
    - zainstalowałem wzmacniacz antenowy - poprawa była dość mizerna
    - kupiłem wzmacniacz antenowy innego producenta - poprawa tez nie była zadowalająca
    - na koniec zainstalowałem oba wzmacniacze połączone w kaskadę

W chwili obecnej sytuacja wygląda następująco:

- kiedy samochód stoi - niezależnie czy silnik jest włączony/wyłączony - stacja jest odbierana poprawnie, bez zakłóceń. Grafika również działa bezproblemowo.
    - kiedy samochód jest w ruchu radio przełącza się z trybu analogowego na cyfrowe i z powrotem na analogowe bezustannie, co jest denerwujące ...

Różnica jakości dźwięku jest znacząca i te przełączanie naprawdę jest irytujące.
    Tu chciałbym dodać, że bliższe stacje nadające cyfrowo odbierane są bez kłopotu tj. nie występuje przełączanie trybu analogowy/cyfrowy odbiór.

Moje pytanie zatem - czy jest coś, co pominąłem w moich próbach rozwiązania problemu?
    Czy mogę coś jeszcze zrobić, dokupić, zainstalować, aby poprawnie odbierać tę stację?

Będę wdzięczny za wszelakie sugestie :)

P.S. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale na wszelki wypadek dodam, że wzmiankowany samochód to Subaru Forester.
    niebieskipolo
    Level 23  
    Rozumiem, że zastosowałeś wzmacniacze na UKF. DAB+ w Polsce nadaje w paśmie VHF, więc może spróbuj znaleźć wzmacniacz na to pasmo.
    Tylko nie wiem, czy taki wzmacniacz nie zablokuje z kolei odbioru pasma UKF.
    Polon_us
    Level 42  
    Dziękuję za odpowiedź.
    niebieskipolo wrote:
    Rozumiem, że zastosowałeś wzmacniacze na UKF.

To się zgadza, ale muszę tu jedną rzecz uściślić, czego nie zrobiłem w moim uprzednim wpisie.
    Mój błąd.

Problem dotyczy radia cyfrowego w USA, gdzie mieszkam - system HD Radio.

Z tego co doczytałem się o tym systemie jest on nadawany w normalnym paśmie UKF.
    Sygnał cyfrowy jest "wkodowany(?)" w analogowy sygnał danej stacji, nieco poniżej lub powyżej częstotliwości przydzielonej danej stacji.

Zamieszczam fragment oryginalnego tekstu;

"HD Radio is a trademarked term for iBiquity's in-band on-channel (IBOC) digital radio technology used by AM and FM radio stations
    to transmit audio and data by using a digital signal embedded "on-frequency" immediately above and below a station's standard analog signal,
    providing the means to listen to the same program in either HD (digital radio with less noise) or as a standard broadcast (analog radio with standard sound quality).
    "
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Spróbuj zastosować wzmacniacz strojony na częstotliwość która Cię interesuje. Stracisz inne stacje lub musisz go pomijać.
    Polon_us
    Level 42  
    Zbigniew 400 wrote:
    Spróbuj zastosować wzmacniacz strojony na częstotliwość która Cię interesuje.

Dziękuję za odpowiedź.

Cóż, idea jest bardzo sympatyczna i nic nie miałbym przeciwko temu.
    Szkopuł w tym, gdzie taki strojony wzmacniacz dostanę lub kto mógłby go wykonać?

Pobieżne póki co, przeszukanie sieci w USA czy Polsce przyniosło negatywny rezultat.
    Przysiądę do tego bardziej sumiennie w sobotę/niedzielę.

Jeśli koledzy mają namiary na takową firmę, to będę wdzięczny.