Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawa odbioru dalekiej stacji UKF w samochodzie - sygnał cyfrowy

Polon_us 26 Mar 2017 01:48 699 4
  • #1 26 Mar 2017 01:48
    Polon_us
    Poziom 41  

Chciałbym zasięgnąć opinii z następującym problemem.
    W samochodzie mam zainstalowany odbiornik radiowy - Clarion NX605 - który umożliwia odbiór stacji radiowych nadawanych analogowo i cyfrowo.

Moja ulubiona stacja jest nadawana z nadajnika zlokalizowanego 70-80 km od mojej lokalizacji.
    O ile odbiornik nie ma żadnego problemu z odbiorem sygnału analogowego owej stacji, to już przy odbiorze cyfrowym zaczynają się "schody".

Po instalacji odbiornika w samochodzie w ogóle nie chciał odbierać tej stacji cyfrowo także wykonałem parę zabiegów, które co nieco poprawiło sytuację:

- wymieniłem oryginalną 7 calową antenę na 16 calową - dłuższej nie udało mi się znaleźć - antena mocowana na dachu samochodu
    - zainstalowałem wzmacniacz antenowy - poprawa była dość mizerna
    - kupiłem wzmacniacz antenowy innego producenta - poprawa tez nie była zadowalająca
    - na koniec zainstalowałem oba wzmacniacze połączone w kaskadę

W chwili obecnej sytuacja wygląda następująco:

- kiedy samochód stoi - niezależnie czy silnik jest włączony/wyłączony - stacja jest odbierana poprawnie, bez zakłóceń. Grafika również działa bezproblemowo.
    - kiedy samochód jest w ruchu radio przełącza się z trybu analogowego na cyfrowe i z powrotem na analogowe bezustannie, co jest denerwujące ...

Różnica jakości dźwięku jest znacząca i te przełączanie naprawdę jest irytujące.
    Tu chciałbym dodać, że bliższe stacje nadające cyfrowo odbierane są bez kłopotu tj. nie występuje przełączanie trybu analogowy/cyfrowy odbiór.

Moje pytanie zatem - czy jest coś, co pominąłem w moich próbach rozwiązania problemu?
    Czy mogę coś jeszcze zrobić, dokupić, zainstalować, aby poprawnie odbierać tę stację?

Będę wdzięczny za wszelakie sugestie :)

P.S. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale na wszelki wypadek dodam, że wzmiankowany samochód to Subaru Forester.

0 4
  • #2 29 Mar 2017 21:14
    niebieskipolo
    Poziom 19  

Rozumiem, że zastosowałeś wzmacniacze na UKF. DAB+ w Polsce nadaje w paśmie VHF, więc może spróbuj znaleźć wzmacniacz na to pasmo.
    Tylko nie wiem, czy taki wzmacniacz nie zablokuje z kolei odbioru pasma UKF.

0
  • #3 30 Mar 2017 00:58
    Polon_us
    Poziom 41  

Dziękuję za odpowiedź.

niebieskipolo napisał:
    Rozumiem, że zastosowałeś wzmacniacze na UKF.

To się zgadza, ale muszę tu jedną rzecz uściślić, czego nie zrobiłem w moim uprzednim wpisie.
    Mój błąd.

Problem dotyczy radia cyfrowego w USA, gdzie mieszkam - system HD Radio.

Z tego co doczytałem się o tym systemie jest on nadawany w normalnym paśmie UKF.
    Sygnał cyfrowy jest "wkodowany(?)" w analogowy sygnał danej stacji, nieco poniżej lub powyżej częstotliwości przydzielonej danej stacji.

Zamieszczam fragment oryginalnego tekstu;

"HD Radio is a trademarked term for iBiquity's in-band on-channel (IBOC) digital radio technology used by AM and FM radio stations
    to transmit audio and data by using a digital signal embedded "on-frequency" immediately above and below a station's standard analog signal,
    providing the means to listen to the same program in either HD (digital radio with less noise) or as a standard broadcast (analog radio with standard sound quality).
    "

0
  • #4 30 Mar 2017 06:51
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Spróbuj zastosować wzmacniacz strojony na częstotliwość która Cię interesuje. Stracisz inne stacje lub musisz go pomijać.

0
  • #5 30 Mar 2017 18:38
    Polon_us
    Poziom 41  

Zbigniew 400 napisał:
    Spróbuj zastosować wzmacniacz strojony na częstotliwość która Cię interesuje.

Dziękuję za odpowiedź.

Cóż, idea jest bardzo sympatyczna i nic nie miałbym przeciwko temu.
    Szkopuł w tym, gdzie taki strojony wzmacniacz dostanę lub kto mógłby go wykonać?

Pobieżne póki co, przeszukanie sieci w USA czy Polsce przyniosło negatywny rezultat.
    Przysiądę do tego bardziej sumiennie w sobotę/niedzielę.

Jeśli koledzy mają namiary na takową firmę, to będę wdzięczny.

0
  Szukaj w 5mln produktów