Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer się włącza, a monitor nie.

t_o_m_e_k_m 26 Mar 2017 03:50 663 7
  • #1 26 Mar 2017 03:50
    t_o_m_e_k_m
    Poziom 9  

Moderowany przez dt1:

Temat został wydzielony do odrębnego wątku. Proszę nie podpinać się pod cudze wątki ze swoim "podobnym" problemem.

Witam!
    Podepnę się pod temat. Mam podobny problem. Komputer odpala, monitor nie.
    Monitor LG 2453TQ
    Płyta główna - ASUS Strix b250f Gaming - nowe
    karta graficzna - zintegrowana
    Procesor- i5 7500 - nowe
    Ram - DDR4 GOODRAM 2400mhz cl15 16gb (2x8) - nowe
    Zasilacz- Cooler master g650m -częściowo modularny 650w nowe

Gościnnie;
    Monitor : Samsung 214T
    Karta graficzna ; Gidabyte 9600GT
    zasilacz; Chieftec GPS-400 AA

Po złożeniu nowych podzespołów nadszedł czas na pierwsze odpalenie. Komputer zastartował, monitor się załączył, pierwsze wejście w bios, przeglądnięcie ustawień, reset komputera .... Za drugim razem włączył się tylko komputer, monitor pozostał uśpiony. Ten sam efekt pozostał przy kolejnych próbach, założyłem więc moją starą kartę graficzną (9600gt) podłączyłem do niej monitor i wszystko pięknie odpaliło i odpala. Kolejne próby skorzystania z zintegrowanej karty powodowały tylko odpalenie komputera, monitor spał . Jeśli korzystałem z zintegrowanej karty, 9600GT było demontowane, w kolejnych próbach odpalałem z nią lecz bezskutecznie. Kolejnym etapem było podłączenie innego monitora (Samsung 214t) na tym samym kablu sygnałowym i zasilającym. Drugi monitor każdorazowo odpala i działa bezproblemowo na wbudowanej grafice.
    Co jeszcze zrobiłem: rozebranie kompa i powtórne złożenie, różne kombinacje pamięci Ram, jedna kość, dwie, w różnych slotach, odpalenie samej płyty z procesorem bez Ram ( pojawiły się sygnały: jeden długi 2 krótkie - jeden długi 2 krótkie itd), wymiana zasilacza, upgrade bios z 23.03.2017 v 606.
    Wszystko bezskutecznie. Samsung odpala, Lg śpi. Ostatnim etapem był reset BIOS, wyjąłem baterie, odczekałem. Po tej próbie LG odpalił. Nastąpiło pierwsze uruchomienie, wejście do biosu (ustawienie zegarka), zapis i po resecie komputer działa a LG nie startuje. Kolejne próby resetu biosu nie dały już tego efektu.
    Na dwóch innych komputerach LG działa jak należy. Nawet na nowych podzespołach i ze starą grafiką odpala, problem rodzi się po podłączeniu do zintegrowanej.
    Odpaliłem również system na Samsungu i podczas pracy przełączyłem monitory. Lg wyświetlił błąd wyświetlanego ekranu: ustawienia poza obsługiwanym zakresem. Dokonałem kilku prób w różnych rozdzielczościach i zawsze był ten sam komunikat. Odświeżanie ustawione w systemie na "domyślne ustawienia sprzętu".
    Kilka razy zauważyłem że podczas uruchamiania komputera w momencie kiedy powinien załączyć się monitor (LG) migająca dioda (w trybie standby - płynnie się rozjaśnia i płynnie ciemniej ) nagle się zapaliła jaśniej i szybko zgasła, po czym zaczęła normalnie pulsować. Odebrałem to jak objaw otrzymania sygnału do pobudki, no ale że był on słaby został pominięty.

Mi już skończyły się pomysły na kolejne próby. Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły?
    Może w biosie jest gdzieś jakaś opcja której znaleźć nie mogę? Może zintegrowana grafa nie będzie działać z tym monitorem, w jakiś sposób coś jest niekompatybilne? Uszkodzenie płyty wykluczam - na monitorze Samsung wszystko działa, Uszkodzenie monitora LG tez wykluczam - na 2 innych kompach i na 9600gt działa.
    Może coś przeoczyłem.

0 7
  • #2 26 Mar 2017 03:56
    Kasek21
    Poziom 43  

Monitory podłączane pod jakie wyjście karty zintegrowanej?

Obydwa pod to samo? Możesz sprawdzić zachowanie tego LG na innym?

0
  • #3 26 Mar 2017 15:35
    t_o_m_e_k_m
    Poziom 9  

grafika zintegrowana wyjście DVI-D, gniazda w monitorach DVI-D. Oba monitory podłączone pod to samo wejście tym samym kablem (przejściówek brak). LG na innych komputerach działa zarówno na DVI jak i na VGA. Po dołożeniu do nowych podzespołów grafiki 9600GT na PCIE, LG odpala na niej bez problemu (port DVI-I) . Problem jest tylko i wyłącznie w konfiguracji: zintegrowana grafika + monitor LG. W każdej innej konfiguracji, którą testowałem wszystko działa.

0
  • #4 26 Mar 2017 20:38
    310artur
    Poziom 43  

LG nie działa na sygnale cyfrowym. Tak mi się wydaje. Działa na VGA (analog) DVI-I tu może sobie wybrać analog/cyfra a na DVI-D musi być cyfrowo i pojawia się problem.
    Mimo wszystko zmieniłbym kabel na inną sztukę

0
  • #5 03 Kwi 2017 22:08
    t_o_m_e_k_m
    Poziom 9  

Też mi się wydaje, że LG mimo wejścia DVI działa w trybie analogowym. Próbowałem jeszcze na przejściówce display port - DVI, samsung śmiga, LG niestety śpi.
    Rozwiązaniem problemu będzie zakup nowego monitora.
    Dziękuję za pomoc.

0
  • #6 05 Kwi 2017 09:22
    muny
    Poziom 14  

Sprawdzałeś ustawienia w biosie odnośnie grafiki? Może zwyczajnie jest wyłączona?
    Spróbuj na dobrej grafice przejrzeć te ustawienia.

0
  • #7 13 Kwi 2017 19:02
    t_o_m_e_k_m
    Poziom 9  

Grafika włączona i sprawdzane było na innej grafice. Mam bios UEFI przeglądnąłem pozycja po pozycji i każdą opcję dotyczącą grafiki sprawdziłem. Może ktoś może wskazać konkretny punkt w biosie odpowiadający za za odświeżanie/rozdzielczość. Mój przypadek do zamknięcia, nowy monitor jest w drodze, no ale dla potomnych z podobnym problemem coś zostanie.

0
  • #8 13 Kwi 2017 19:33
    310artur
    Poziom 43  

Nie ma czegoś takiego - tyle dla potomnych.
    W BIOS/UEFI to można ewentualnie włączyć lub wyłączyć lub wybrać jedną z dwóch grafik albo tryb działania obu jednocześnie. I to tyle - tu nawet nie można zobaczyć jaka grafika jest zamontowana/zintegrowana. Na tym etapie sygnał jest zgodny z jednym z powszechnych standardów.

0
  Szukaj w 5mln produktów