Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujka ruchu na wprost ściany pełnej okien

trzyk 26 Mar 2017 13:18 5280 34
Computer Controls
    trzyk
    Level 8  
    Witam.
    Mam do zamontowania system alarmowy w obiekcie gdzie wcześniej zostało położone okablowanie. Jedna z czujek docelowo ma być zamontowana na wprost ściany która w 90% składa się z okien, za oknami jest ruchliwa ulica. Może to banalne pytanie, ale zastanawiam się nad typem czujki, do tej pory unikałem kierowania promienia czujek bezpośrednio na okno, teraz nie mam wyboru. Zastanawiałem się nad dualną skierowaną na podłogę pod parapetami, ściana okien ma 14m, a czujnik będzie na wprost środka tej ściany, w odległości 2,5m od niej i wysokości 2,2m.
  • Computer Controls
  • Helpful post
    michualex

Level 24  
    PIR+MW, MW ustawić tak by nie sięgała za oknem.
    luk9753
    Level 24  
    Tak to jest jak elektrycy bez pojęcia rozciągają przewody. Wiele razy spotkałem się takim rozmieszczeniem prosto w okno. W kazdym bądź razie dobry czujnik dualny odpowiednio wyregulowany będzie dzialac, choc fałszywki pewnie będą się zdarzac.
    User removed account
    Level 1  
    trzyk
    Level 8  
    bezprzewodowe odpadają, mam z nimi bardzo złe doświadczenia, dlatego jak jest możliwość to wolę wykorzystać przewody, trochę poczytałem zanim tu napisałem i podobno dla wielu czujek okna nie stanowią problemu, główna przyczyna fałszywego alarmu przy oknach jest ryzyko nagrzania ich przez słońce, z czym powinny poradzić sobie czujki dualne skierowane nawet na okno
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Przecież w tym przypadku nie chodzi tylko i wyłącznie o zminimalizowanie ryzyka fałszywych alarmów. Głównym wyznacznikiem powinno być prawidłowe zamontowanie czujki względem kierunku wtargnięcia ewentualnego intruza. Co z czujkami zbicia szkła, ewentualnie wibracyjnymi na ramy okien, są przewidziane?

Pozdrawiam.

PS:

trzyk wrote:
    teraz nie mam wyboru

Zawsze jest inny wybór, trzeba tylko chcieć :) Z drugiej jednak strony może czasami warto odmówić Klientowi, niż zrobić coś źle?
    trzyk
    Level 8  
    Obiekt dopiero wyremontowany, nie ma możliwości dokładania przewodów. Nie chcę odmawiać bo zadeklarowałem się pomóc i zastanawiam się jakie rozwiązanie w takiej sytuacji jest najlepsze

Czujka ruchu na wprost ściany pełnej okien
    User removed account
    Level 1  
  • Computer Controls
    trzyk
    Level 8  
    Z bezprzewodową był taki problem że zakupiłem dla klienta centrale i 3 czujki, dodam że topowa firma, żaden chiński badziew!! Przed instalacją odpaliłem wszystko w domu, skonfigurowałem i działa, na następny dzień podłączyłem laptopa a centrala widzi juz tylko 2 czujki, dzień później jedną, zawiesiłem wszystko u gościa, skonfigurowałem od nowa i komunikacja była dalej z jedną czujką, po jakimś czasie centrala nie widziała już żadnej, w momencie kiedy znikała komunikacja z czujką nie wyzwalało żadnego alarmu! oddałem czujki i moduł bezprzewodowy, zawiesiłem 3 czujki na przewodzie i wszystko ładnie działa, od tamtej pory robię tylko na przewodach, jak ktoś chce bezprzewodową to odmawiam
    User removed account
    User removed account  
    trzyk
    Level 8  
    No właśnie byłem sprawdzić i są tylko 4 żyły :/ a gdyby zamiast jednej szerokokątnej, wywiązać tam dwie czujki szeregowo połączone?
    sosarek

Level 43  
    trzyk wrote:
    Z bezprzewodową był taki problem że zakupiłem dla klienta centrale i 3 czujki, dodam że topowa firma, żaden chiński badziew!!

Niech zgadnę - Micra...
    trzyk wrote:
    No właśnie byłem sprawdzić i są tylko 4 żyły :/ a gdyby zamiast jednej szerokokątnej, wywiązać tam dwie czujki szeregowo połączone?

Szybki jesteś skoro w 5 minut pojawiłeś się i sprawdziłeś okablowanie - z kim ono było konsultowane na etapie projektowania?
    Łącz i 10 - równie dobrze możesz sobie od razu strzelić w kolano.
    trzyk
    Level 8  
    Nie chcę rzucać nazwami firm bo zaraz będą hejty zwolenników innych marek, chciałem tylko uzyskać pomoc w rozwiązaniu problemu z tymi oknami, czy dać jedną czujkę dualną szerokokątna, czy może faktycznie dwie dualne, z mniejszym kątem, ale połączone szeregowo
    sosarek

Level 43  
    trzyk wrote:
    Nie chcę rzucać nazwami firm bo zaraz będą hejty zwolenników innych marek

Czyli nie był to żaden sensowny system.
    trzyk wrote:
    połączone szeregowo

Napisałem - połączyć szeregowo możesz i 10 sztuk - później co dwa dni jeździć i myśleć która wywołuje fałszywe alarmy. Jakbyś pomyślał mógłbyś bez problemu podpiąć dwa niezależne czujniki.
    trzyk
    Level 8  
    Myślałem nad micrą albo CA 6
    sosarek

Level 43  
    trzyk wrote:
    Myślałem nad micrą albo CA 6

To już to poczciwe CA-6 sensowniejsze.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    trzyk
    Level 8  
    Ok, 2 w DEOL-u, jeśli chodzi o typ to PIR+MW, czy sam PIR ?
    PAWEL11610
    Level 12  
    Ja kiedyś w takich oszklonych pomieszczeniach wieszałem Siemensy IR270 z czarnym lustrem. Czujki drogie, ale świetnie zdały egzamin. Teraz już chyba nie są produkowane, ich następca to czujka PDM-I18. Ale tak jak pisał kolega powyżej lepiej w Twoim przypadku będzie powiesić Versę i moduł Abax. Do Abaxa masz w tej chwili bardzo szeroką gamę czujek.
    luk9753
    Level 24  
    Gama czujek bogata, i jeśli odpowiednio skonfiguruje się czas odpytywania czujki to i staje się prawie bezobsługowy (wymiana baterii co 2-3 lata). Nie odbieraj rad z forum jako negacji swoich teorii lecz jako porady bardziej doświadczonych instalatorów.
    trzyk
    Level 8  
    Szanuję wszystkie pomocne odpowiedzi docenione punktami, chciałbym na chwile odbić od głównego watku i opisać parę sytuacji.
    1 Miałem nieprzyjemność rozmawiać z instalatorem który zabezpieczał dom znanej polskiej celebrytki, potężna willa, system monitoringu, alarmy, 3 czujki w każdym pomieszczeniu, każde okno i drzwi zabezpieczone na 2-3 sposoby, abonament u firmy ochroniarskiej, chwalił sie ze wydała na to około 35 - 40tys zł. Oczywiście było włamanie, na kamerach można było zobaczyć jak 5-iu typa w kominiarkach wbiega do domu przez wybite okno balkonowe i w 3min, przy akompaniamencie wyjacych syren wynoszą łupy o wartości 200tyś zł, głównie biżuterię. Oczywiscie ich nie złapano
    2 Znajomy co ma bar, zabezpieczony alarmem przez fachową firmę wyspecjalizowana tylko w tej branży, opowiadał jak przez małe okienko w kuchni włamał sie gówniarz, syrena wyje, po 5 min podjechała firma ochroniarska i prze frontowe drzwi świecą latarkami, skasowali alarm i pojechali w długą, łepek w tym czasie wyciaga z kasy 700zł w monetach 5 złotowych, przez cały czas miał na głowie kaptur i przyświecał sobie latareczką, jak zobaczył że w rogu ściany coś miga skierował na kamere strumień światła i ją zgasił, w tym momencie na podgladzie wyswietliła się twarz typa, dzień później policja już go namierzyła
    3 Znałem gościa którego zawód to złodziej, nie bawi się w sklepiki i domki, tylko grube akcję typu banki, jubiler itp. Sam mi kiedyś mówił że alarm to najmniejszy problem, akcję muszą być szybkie i zaplanowane, 2-3min max! W momencie kiedy chłopaki z firmy ochroniarskiej wsiadają do samochodu, ich już tam nie ma.

Wniosek że można ludziom wciskać systemy nie wiadomo jak rozbudowane i zaawansowane, 4 czujki bezprzewodowe na każde okno i jeszcze dwie w kominie bo moze tamtędy wejdzie, ale alarm to gadżet, który odstrasza amatorów branży złodziejskiej, "profesjonalista" jak będzie chciał to i tak sie włamie, projekty alarmów raczej go nie zniechęcą
    Założyłem temat bo chciałem uzyskać pomoc od profesjonalistów jakie rozwiązanie jest najlepsze w tej konkretnej sytuacji, nie chcę znajomego naciagać na kilka tysiecy złotych za które kupie czujki bezprzewodowe, a które i tak nie wyeliminują ryzyka włamania, wymyslił sobie czujke w takim miejscu i tyle.
    User removed account
    Level 1  
    trzyk
    Level 8  
    Zgadzam się, na miejscu tej celebrytki te 40 tyś wolałbym zainwestować w pancerne drzwi, 10-cio cm szyby w oknach i dwa dobermany, akurat te dwa PIR-y to był Twój pomysł i uważam że w tej sytuacji będzie to najlepsze rozwiązanie, do tego centrala z możliwością rozbudowy o moduł bezprzewodowy, i tyle :)

Dodano po 16 [minuty]:

Uważam że sama idea alarmu jest dobra, nawet po to żeby odstraszyć tych amatorów, tylko jakim kosztem? Znam "fachowców" którzy zaminowaliby taki obiekt czujkami ruchu, kontraktonami i stłuczeniówkami po to zeby wyciagnąć jak najwięcej kasy, kiedy tak naprawdę dwie czujki w innych miejscach załatwiły by sprawę
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

trzyk wrote:
    dwie czujki w innych miejscach załatwiły by sprawę

I tutaj jesteś w błędzie... System alarmowy ma wykryć intruza zanim wejdzie do chronionego obiektu, a nie dopiero wtedy gdy będzie już wewnątrz!

Wspomniana przez Ciebie celebrytka jeśli do tych 40 kpln wydanych na SSWiN dołożyłaby 10kpln na pożądny sejf to nie straciłaby nic. Niestety sam system alarmowy nie wystarczy, a na pewno nie taki którego bazą są tylko czujki PIR zamontowane wewnątrz chronionego obiektu. Założę się, że właśnie taki "system" miała rzekoma celebrytka.
    I druga sprawa... Okien nie powinno dać się wybić, u celebrytki oczywiście...
    Te wszystkie informacje powinna uzyskać od instalatora, Twojego znajomego z resztą...

Pozdrawiam.
    User removed account
    Level 1  
    trzyk
    Level 8  
    Zgadza się, to jest sklep w centrum miasta, są drzwi od zaplecza już zabezpieczone czujką ruchu dlatego nawet nie poruszałem tego wątku, 15 lat temu był tam bank, także elewacja z okien może mieć jakieś lepsze cechy antywłamaniowe, nie wiem, nie sprawdzałem... biorąc pod uwagę że 2m od oknami jest ruchliwa ulica, nie wiem czy te wibro to taki dobry pomysł, byłem tam dzisiaj i okna na prawo od czujki do połowy ściany są zasłonięte szafami przytwierdzonymi do ścian, wątpię żeby jakiś desperat próbował tamtędy się włamać, tym bardziej że asortyment sklepu to pierdoły do dekoracji domu w przedziale cenowym 10-50zł, na lewo od czujki, czyli na wprost drzwi wejściowych jest kasa fiskalna, jakiś laptop, jeśli ktoś będzie chciał tam wejść to tylko po to, skieruje czujkę w tamtą stronę, odpowiednio wyreguluję, zrobię parę prób do uzyskania zadowalającego efektu i chyba będzie dobrze... alarm ma na celu utrudnić intruzowi dojście do kasy i laptopa, jeśli ktoś wybije okno bez zamiaru wchodzenia do środka wtedy może będzie zastanawiać się nad bezprzewodowymi stłuczeniówkami itp. co ciekawe jak był tam bank to oczywiście był juz system alarmowy, zdaje się że nawet jakiś satelowski klasyk, a w tym pomieszczeniu gdzie teraz bedzie ta jedna czujka, wisiało 7 sztuk! i ani jednego kontraktonu czy stłuczeniówki

Dodano po 7 [minuty]:

a czujki były wywiązane w taki sposób że do pierwszej szedł przewód 8x, od niej do następnej 6x, dalej 4x, w obudowie każdej czujki były łączone przewody do następnej, nawet schludnie było to wykonane
    sosarek

Level 43  
    trzyk wrote:
    są drzwi od zaplecza już zabezpieczone czujką ruchu dlatego nawet nie poruszałem tego wątku,

Kontaktron gdzie?
    trzyk wrote:
    alarm ma na celu utrudnić intruzowi dojście do kasy i laptopa

Takie rzeczy znikają z reguły w ciągu dnia, wystarczy sztuczny tłok...