Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Msi/GT70 2OD-222PL - Laptop nie uruchamia się

St00n3 26 Mar 2017 20:57 795 21
  • #1 26 Mar 2017 20:57
    St00n3
    Poziom 3  

Witam , jestem posiadaczem laptopa MSI Dragon Edition 2.
    Czyli GT 70 2OD 222-PL.

Około 2 tyg. temu mój lapek wyłączył się nagle jakby brakło prądu , ( laptop był podpięty do zasilacza a bateria wsadzona i naładowana , zasilacz podpięty do listwy ochronnej ) od tamtej pory nie da się go uruchomić.
    1'sze co zrobiłem to obwachalem kompa i zasilacz czy coś się nie spaliło. Włączyłem / wyłączyłem listwę ochronną , podłączyłem zasilacz do innego gniazdka. Próbowałem na zasilaczu bez baterii oraz na samej baterii bez zasilacza - nadal martwa cisza ,0 jakiejkolwiek reakcji. Jako że lapek już po gwarancji postanowiłem ze zobaczę od środka czy jest jakieś widoczne uszkodzenie, rozegrałem laptopa , nie znalazłem nic co by wskazywało na usterkę, nawet kurzu nie było zacwiele. Nie mam miernika , ale chciałem sprawdzić zasilacz, ojciec mi doradził bym to zrobił za pomocą żarówki. Znalazłem taka ze świątecznych lampek , sprawna , 1 drucik włożyłem do środka końcówki zasilacza a 2'gi na zew. niestety świeciła b. mocno . Kontynuując ten experyment zauważyłem jedna rzecz, mianowicie gdy po takiej próbie podpiąłem zasilacz do laptopa a następnie powtórzyłem experyment, żarówka nie świeciła. Wystarczyło wyciągnąć wtyczkę zasilacza z kontaktu i ponownie włożyć by żarówka znów się zaświeciła. Powtórzyłem to kilku krotnie z tym samym skutkiem.
    Czy w laptopie jest jakiś bezpiecznik który moze blokować dostarczanie prądu? Chyba ze to poszła płyta główna ?
    Czytając w necie , popularna usterka z objawem braku jakiejkolwiek reakcji z strony lapka to uszkodzenie przetwornicy. Nie wiem co to za cześć ani jak ja sprawdzić czy naprawić , prorsze o pomoc , czy ktoś miał podobny problem bądź zna się na tyle dobrze by postawić odpowiednia diagnozę.

0 21
  • #2 26 Mar 2017 21:00
    miecho18
    Spec od komputerów

Uszkodzony zasilacz lub zwarcie w głównej gałęzi zasilania na płycie. Podstaw inny, 100% pewny zasilacz. Jak będzie to samo, oddaj laptop do serwisu.

0
  • #3 26 Mar 2017 22:05
    St00n3
    Poziom 3  

A zasilacz musi być identyczny czy może być słabszy? Ten mój jak dobrze pamietam to 120W

0
  • #4 26 Mar 2017 22:41
    miecho18
    Spec od komputerów

Na próbę może być 90W.

0
  • #5 28 Mar 2017 22:38
    mrx8
    Poziom 8  

Zakładam raczej, że w sekcji zasilającej na płycie głównej robi się zwarcie przez co po podłączeniu zasilacza ten przestaje dawać prąd.
    Na twoim miejscu poszukałbym schematu płyty głównej (nie tylko w polskim internecie) i sprawdził elementy rozprowadzające zasilanie po płycie według schematu. Większość diagramów ma również wpisane wartości jakie powinny być przy danym elemencie.

Możesz użyć do tego średniej klasy miernika.
    Pozdrawiam

0
  • #6 28 Mar 2017 23:25
    lisek
    Spec od monitorów

Skoro autor tematu już rozebrał laptopa Link_ z MSI_ GT70_Dragon_Edition_2 to może poda opisy z płyty głównj , jej nazwę
    - jakie ukłądy np. charger, stby
    - może foro dobrej rozdz. aby można odczytać napisy z płyty , czy układów

Na pocz. sprawdz z innym zasilaczem , może w sklepie gdzie kupowałeś ?

Nie ma SM na tę platformę.
    Dragon Edition (searchable as Dragon Edition 2) to model z lipca 2013r. na
    -i7-4700MQ, i7- 4810MQ (4th Gen Haswell)
    -chipset HM87
    * DDR3L-1600 (Max.32GB) / GTX 780M 4GB GDDR5/ GTX 970M 3 GB GDDR5/...
    * np. 17.3" LED 16:9 1080p, N173HGE-L11
    * ALC892 HD audio
    * 3x 128GB SSDs in RAID 0
    * platforma Optimus

* min. za Link_ są foto
    Najnowsza wer. GT72S Dominator Pro G Dragon Edition to model pod Broadwell z 2015 Link
    Oficjalna strona (*237 page) Link_ forum.notebookreview

p.s

Forum MSI o laptopach "gamerach" ma w tej chwili ponad 52x stron
    Link

Support MSI Link
    Płyty Link

Sa modele na 3rd Gen, np. i7-3630QM (SR0UX) + HM77 + GTX675MX 4GB GDDR5
    * płyta MS-1762

Cytat:
    Fraza: MS-1762 Szukaj ... Znaleziono 31 wyników (0,61 s)
    np. Link

Msi/GT70 2OD-222PL - Laptop nie uruchamia się

Np. platforma LA-7912p "wspierała" i7-3630QM
    *2x64GB SSD in RAID0 + 750GB SATA

Sony modele na MBX-269 (Quanta HK5, kbc: NPCE885LA) także

0
  • #7 29 Mar 2017 21:06
    St00n3
    Poziom 3  

Witam, kupowałem go na elektroniczny świat .pl , aktualnie mieszkam w De i jestem w trakcie przeprowadzki, kompa poskladalem z powrotem , ale rozebrać go ponownie to nie problem, zrobię zdjęcie a od kolegi mogę porzyczyc miernik i ew posprawdzac co trzeba , o ile ktoś mi powie gdzie i jak :D postaram się to zrobić jak najszybciej i przesłać zdjęcia płyty głównej.

P.S. kuzynka od mojej dziewczyny ma laptopa MSI , nie wiem jaki ma zasilacz , ale jutro się przejdę z moim lapkiem i zobaczymy czy to coś da.

0
  • Pomocny post
    #8 30 Mar 2017 07:51
    sk1977
    Spec od komputerów

Zasilacz nie musi być od MSI - wystarczy aby wtyczka była taka sama (np. od większości Asusów powinien pasować).
    Ta płyta powinna wystartować bez dedykowanej karty grafiki - wyjmij kartę i sprawdź zachowanie płyty.

Samym miernikiem uszkodzenia nie naprawisz - a jeśli jest zwarcie w głównej lub innej gałęzi (na co wskazuje zachowanie zasilacza jeśli okaże się sprawny) do diagnostyki potrzebny będzie zasilacz serwisowy. Do wymiany uszkodzonego elementu - co najmniej hotair. Jeśli nie lutowałeś płyty - kup sobie najpierw jakiś złom to ćwiczeń.

0
  • #9 30 Mar 2017 21:53
    St00n3
    Poziom 3  

Lapek zaskoczył na moim zasilaczu i baterii, ale bez dedykowanej karty graficznej. Trochę mam dziwne kolory, wentylator strasznie głośno chodzi, oraz touchpad nie działa. Ale to może jakieś taśmy nie dopiąłem gdy rozkręciłem lapka. Wentylator to może ustawienia jakieś?

Edit. RADU23

0
  • Pomocny post
    #10 31 Mar 2017 01:07
    andrzejz78
    Poziom 18  

Grafika prawdopodobnie dostała zwarcia i zablokowała zasilanie Problem z grafikami znany w misiakach od dawna

Kolory są takie bo sterownik mógł się wysypać przy okazji Trzeba by ponownie sterownik integry wrzucić

Wentylator chodzi w trybie awaryjnym bo czujnika temp. dedykowanej nie widzi Musisz włożyć jakąś kartę lub w odblokowanym biosie wyłączyć dedykowaną

Co do samej grafiki to odpuść sobie jej naprawę Keplery są już stare i dość gorące Możesz kupić 970/980M (cena mocno spadła) lub nawet Pascala 1060M

0
  • #11 31 Mar 2017 07:43
    sk1977
    Spec od komputerów

Wybór karty to kwestia potrzeb i możliwości finansowych - GTX980 ale to nadal ponad 2.000 PLN (e-bay USA) za używaną i ponad 3.000 PLN (e-bay USA) za nową. Dodatkowo radiator może nie pasować (przerabianie lub wymiana). Nowa GTX780 to ok. 1.400 PLN, a używana w Polsce nawet 700 PLN.

Może się okazać, że naprawa uszkodzonej karty będzie znacznie tańsza (jeśli masz typową usterkę - na co wskazują objawy).

0
  • #12 31 Mar 2017 08:10
    andrzejz78
    Poziom 18  

Ja tylko napisałem swoje zdanie a w tej kwesti wiem sporo

980 w zależności ile ramu to 1700-2000 w Polsce za używke
    970 tak jak wyżej 1400-1600 w PL
    1060 nowa w PL 2600 Ja akurat taka nowa z gwarancją kupiłem znacznie taniej 😉

Pascal mocno na rynku namieszał i ceny poszły w dół

Bez urazy ale Ty prowadząc serwis będziesz zawsze polecał naprawę a ja w pewnych przypadkach odradzal

0
  • #13 31 Mar 2017 08:26
    sk1977
    Spec od komputerów

andrzejz78 napisał:
    Bez urazy ale Ty prowadząc serwis będziesz zawsze polecał naprawę a ja w pewnych przypadkach odradzal
    - przejrzyj moje wypowiedzi a przekonasz się, że często jest wręcz odwrotnie :).

W tym przypadku warto jednak kartę "obejrzeć" - jeśli do wymiany są tranzystory lub kondensatory - naprawa może być atrakcyjna cenowo. To już decyzja właściciela.

0
  • #14 31 Mar 2017 08:54
    andrzejz78
    Poziom 18  

Wymiana tranzystorów to ok ale nie masz pewności że nie dostały przebicia i 19V nie poszło na rdzeń
    Mam akurat 780m msi z tak ubitym rdzeniem i naprawę odpuściłem

GT70 4gen to wydajny laptop i według mnie warto zainwestować w upgrade grafiki bo 780m to już średnia półka

Tak jak wspomniales decyzja należy do właściciela laptopa bo nie wiemy nawet do czego ten laptop służy
    Równie dobrze może się okazać że integra da radę w użytkowaniu 😊

0
  • #15 31 Mar 2017 09:18
    sk1977
    Spec od komputerów

Zazwyczaj w pierwszej kolejności przebijane kondensatory i "zabezpieczają" chip. Ale autor tego nie sprawdzi ze względu na brak sprzętu.

andrzejz78 napisał:
    Mam akurat 780m msi z tak ubitym rdzeniem
    - jesteś pewien że rdzeń - kiedyś wymieniałem przebity kondensator na waflu i chip odżył :).

0
  • #16 31 Mar 2017 10:36
    St00n3
    Poziom 3  

Aktualnie mnie nie stać na nową grafikę, laptop służył do grania, ale teraz to głównie będzie służyć do oglądania filmów i do codziennego użytkowania. Myślę że w przyszłości kupię jakąś nowszą, ale to za jakiś czas, dziękuję wszystkim za pomoc.
    Bios wgralem odblokowany, znalzlem sobie tutaj topic o którym mówił kolega, zrobiłem pendriva z bootowalnym dosem, upgredowalem biosa, mimo to wentylator nadal wyje a komputer dłużej się uruchamia. A w momencie gdy daje tryb uśpienia, nie pojawia się ekran logowania , jest black screen a po chwili wentylator daje znać o sobie.

0
  • #17 31 Mar 2017 22:33
    andrzejz78
    Poziom 18  

St00n3 napisał:
    upgredowalem biosa, mimo to wentylator nadal wyje
    A czy wyłączyłeś w nim dedykowaną?

0
  • #18 31 Mar 2017 23:25
    St00n3
    Poziom 3  

Tak zmieniłem igfx na sg primary display, po mimo tego wentator wyje a komp chodzi gorzej i z trybu uśpienia nie da się zlogować

0
  • Pomocny post
    #19 31 Mar 2017 23:39
    andrzejz78
    Poziom 18  

St00n3 napisał:
    Tak zmieniłem igfx na sg
    Ty masz zmienić z SG na IGFX

0
  • #20 01 Kwi 2017 10:02
    St00n3
    Poziom 3  

OK, ustawiłem "IGFX" wentylator chodzi cichutko, ale lapek z trybu uśpienia nie potrafi przejść do ekranu logowania się na tym BIOS'ie, any ideas why ? :D

0
  • #21 06 Kwi 2017 22:53
    ul1002

Poziom 34  

andrzejz78 napisał:
    Ja tylko napisałem swoje zdanie a w tej kwesti wiem sporo

980 w zależności ile ramu to 1700-2000 w Polsce za używke
    970 tak jak wyżej 1400-1600 w PL
    1060 nowa w PL 2600 Ja akurat taka nowa z gwarancją kupiłem znacznie taniej 😉

Pascal mocno na rynku namieszał i ceny poszły w dół

A ty narażał na koszty bo naprawić nie umiesz, albo sprzedajesz swoją naprawiona a zabierasz uszkodzoną i tak naokoło, naprawiłem takich plus alienware, clewo i bto dziesiątki, jak zwarcie w msi to tylko mosfet o ile jakiś partacz za to sie nie chwycił więc zwolnij z opiniami.

0
  • #22 07 Kwi 2017 19:54
    St00n3
    Poziom 3  

Dalej się zapytam , po zmianie biosu na ten odblokowany , nie mogę zalogować się z trybu uśpienia w tryb " normalny" , podczas próby logowania komo po prostu zawiesza się .
    Ktoś wie może dlaczego ? Zanim zmieniałem bios , działało to normalnie - dlatego pytam co bios mógł zmienić.

0