Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja telewizji naziemnej i sat w domu

27 Mar 2017 14:37 1104 12
 • Poziom 5  
  Witam, niebawem będę zaczynał remont domu i przy okazji chciałbym w nim zrobić „solidną” instalację RTV/Sat chodzi mi o wykorzystanie w niej materiałów dobrej jakości. W pierwszej wersji osprzęt miał być Dipol-a choć koledzy radzą abym kupił Televes-a. Plan jest taki, że będzie 1 antena naziemna a w przyszłości dodatkowo satelita jednak już teraz muszę wyciągnąć kable na zewnątrz tj. 1 antena naziemna i 4 do satelity?
  Na początek nie planuję montować więcej niż 1 TV choć instalację chcę przygotować na zapas, z maksymalnie 3 odbiornikami TV. W głównym pokoju, gdzie będzie TV chciałbym zainstalować skrzynkę „bazę” z której znajdowały by sie wszystkie wyprowadzenia na pozostałe 2 pokoje. Dla zobrazowania mojej sytuacji podaje odległości od nadajników ze strony sat-charts:
  - MUX 4 – Skawina „Komin” – 8kW – 13,6km
  - MUX 3 – Stryszów „Góra” – 0,03kW – 19,1km
  - MUX 4 – Kraków „Kopiec Kościuszki” – 3kW – 20,1km
  - MUX 8 – Kraków, Chorągwica – 10kW – 34,1km
  - MUX 1, 2, 3 – Kraków, Chorągwica – 100kW – 34,1km
  Dlatego proszę o konkretne odpowiedzi, w co zainwestować Dipol czy Televes, czy 5 kabli na zewnątrz będzie OK, gdyby któryś z kolegów miał ochotę może napisać też, co będzie potrzebne, pomogłoby mi to z wyborem wielkości skrzynki, potrzebuje nazwy przedmiotów, które musze zakupić lub linki. Samą instalację kabli i wyprowadzenia chciałbym wykonać sam, a do uruchomienia jej poprosiłbym już jakiegoś instalatora jednak, aby uniknąć błędów zarówno ze swej jak i jego strony chciałbym to zweryfikować na forum z osobami posiadającymi odpowiednia wiedzę. Pozdrawiam.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Witam,
  biorąc pod uwagę różnorodność dostępnego sprzętu na rynku, rozwiązań może być sporo.
  Witam,
  na początku zastanowiłbym się, czy te 5 kabli wystarczy, czy jeśli już robimy remont generalny, to dołożyć jeszcze ze dwa lub trzy. Chodzi np. o dodatkowy MUX8 i radio. Oczywiście można te anteny "spiąć" na dachu odpowiednią zwrotnicą ale właściwym by było wyrównać poziomy sygnałów poprzez jakąś kanałówkę (przy okazji wyeliminować zakłócenia) a potem "wpuścić" do instalacji.
  Zastanawia mnie również montaż "skrzynki bazy" w dużym pokoju, czy to aby nie zeszpeci trochę wystroju, mówiąc delikatnie. Jeśli to jest dom to raczej sugerowałbym strych lub pomieszczenie w górnej części domu na umieszczenie takiego punktu "dowodzenia".
  Ze względu na bliskość nadajnika Kraków/Chorągwica zastosowałbym anteny bierne (bez wzmacniacza) o średnim zysku energetycznym
  np. COMBO lub COMBO Smart https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-kierunkowe-VHF-UHF
  i tu, w zależności od zasobności portfela:
  WK-410 + multiswitch 5/4
  https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Wzmac...WK-410-przestrajany-wzmacniacz-masztowy-DVB-T
  https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Multi...-MultiBAS/Multiswitche-koncowe/seria-TT-5-XFT
  albo dwa w jednym lecz bardziej rozbudowana konstrukcja do domków:
  MultiBAS - https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Multiswitche-MultiBAS/MultiBAS/SWK-9108-MultiBAS
 • Poziom 5  
  Dziękuję, żeby uściślić skrzynka pomimo, iż w pokoju była by umieszczona w miejscu niewidocznym, wiec nie ma z tym żadnego problemu. Zaproponowany multiswitch SWK-9108 MultiBAS, fajna sprawa tyle, że w "najgorszym" :) przypadku będzie max 3 TV wiec reszta końcówek była by i tak niewykorzystana, zresztą na pewno przez bardzo długi okres będzie tylko 1 TV, dlatego puszczając kable chciałbym być przygotowany na te 3 odbiorniki kiedyś, 1 kabel więcej nie robi mi różnicy aby po wszystkim nie żałować....
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Zwróć uwagę że MUX4 dostępny jest tylko dla klientów Polsatu i w całości jest zakodowany i jezeli nie masz umowy z tą firmą to będzie stanowić zbędny balast
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Słuszna sugestia z tym MUX4, chyba że autor właśnie na tej platformie (Cyfrowy Polsat) chce oprzeć odbiór SAT.
  Skoro to mają być max 3 TV to multiswitch 5/4 w zupełności wystarczy. Dwa wyjścia do salonu (możliwość nagrywania), a dwa pozostałe tam gdzie będzie taka potrzeba.
 • Poziom 5  
  Na wstępie dziękuję za pomoc, na te chwilę trudno stwierdzić którą platformę wybiorę. Mam pytanie ile kabli powinienem wypuścić na zewnątrz? Na początku myślałem że wystarczy 5 (4 sat+1antena) ale po wpisach widzę że może być mało tym bardziej, że zwrotnice też chciałbym umieścić w "skrzynce".
 • Poziom 32  
  k2006 napisał:
  Mam pytanie ile kabli powinienem wypuścić na zewnątrz? Na początku myślałem że wystarczy 5 (4 sat+1antena) ale po wpisach widzę że może być mało tym bardziej, że zwrotnice też chciałbym umieścić w "skrzynce".

  Zwrotnicę możesz śmiało umieścić na zewnątrz i wtedy wystarczy 5 kabli. To w sytuacji gdy sygnały ( UHF, VHF - Mux8 i FM) dobre. Ale w sytuacji gdy potrzebne były by wzmacniacze ( lub upierasz się na zwrotnicę wewnątrz) warto doprowadzić sygnały naziemne do wewnątrz zatem VHF ( DAB) i FM (UKF) dodatkowo. Czyli 6 lub 7 kabli ( jeśli planujesz dodatkowo radio FM). Tak czy owak 6 ( lub 7 kabli) dadzą większe pole manewru.
 • Poziom 31  
  Oprócz SAT-ki (4):
  DVB-T UHF (MUX-1,2,3) - 1 szt., DVB-T VHF (MUX8) - 1 szt., ew. UKF- FM - 1szt., - razem 4+3 = 7.
  Z pewnością nie zaszkodzi, a jak będzie potrzeba,,, to jak znalazł :D
  Przewody porządne ma się rozumieć.
 • Poziom 39  
  Polecam doprowadzić wszystkie przewody do jednego punktu i tam zainstalować cały sprzęt, plus oczywiście gniazdo zasilające cały ten "bałagan" ;).
 • Poziom 31  
  TELMOR_PL napisał:
  ...
  na początku zastanowiłbym się, czy te 5 kabli wystarczy, czy jeśli już robimy remont generalny, to dołożyć jeszcze ze dwa lub trzy. Chodzi np. o dodatkowy MUX8 i radio. Oczywiście można te anteny "spiąć" na dachu odpowiednią zwrotnicą ale właściwym by było wyrównać poziomy sygnałów poprzez jakąś kanałówkę (przy okazji wyeliminować zakłócenia) a potem "wpuścić" do instalacji....

  to tak by być w zgodzie ze sztuką dobrych praktyk,..
 • Poziom 32  
  Czyli jesteśmy zgodni :D . Ale podobno prawda powtarzana kilka razy nie traci na wartości ( choć podobno jeden pan twierdził, ze kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą :wink:). Czyli pasuje 7 kabli ( a może od wszelkiego wypadku nawet 8...) mam starszego kolegę ( też instalator), który mawiał, że zawsze nie zaszkodzi okablować na zapas, bo potem jest to problem. I niewątpliwie ma rację.
 • Poziom 31  
  A odnośnie "zapasów", nie należy przesadzać,.. :D, 7 w zupełności wystarczy.