Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opóźnienie kina na wybranych kanałach

shoogoo 27 Mar 2017 17:44 1113 24
  • #1 27 Mar 2017 17:44
    shoogoo
    Poziom 3  

Witam,

Mam kino domowe SONY BDV-E4100, telewizor PANASONIC TX-58DXE720E, i dekoder NC+. Kino podłączone do telewizora za pomocą kabla optycznego i HDMI do wejścia ARC. Spotykam się z problemem na niektórych kanałach typu: ELEVEN SPORTS i cały pakiet ELEVEN, cały pakiet CANAL+, TLC i możliwe że inne których jeszcze nie namierzyłem. Opóźnienie dźwięku na kinie domowym to nawet około 1,5 sek. Gdy dźwięk płynie tylko z telewizora jest dobrze skonfigurowany. Na kanałach "bardziej podstawowych" typu TVN, POLSAT problem nie występuje. Dzwoniłem do infolinii CANAL+, autoryzowanego serwisu i nie mają pomysłu co zrobić. Wszystkie sprzęty mają zaktualizowane systemowo. Szukałem problemu w internecie jedyne co wyczytałem to ustawienie telewizora na tryb "gra", tak też zrobiłem, bez skutku. Ktoś ma pomysł na rozwiązanie problemu? PS. Mam włączoną opcje STEROWANIE PRZEZ HDMI jakby to miało jakieś znaczenie

Pozdrawiam

0 24
  • Sklep HeluKabel
  • #2 30 Mar 2017 18:02
    Mleczyk89
    Poziom 34  

W dekoderze nie masz optyka aby bezpośrednio ze źródła brać sygnał ?

Problem leży w dekompresji AC3 zapewne.
    Możesz próbować zmienić ścieżkę dźwiękowa na dekoderze.

Niektóre telewizory mają w ustawieniach możliwość regulacji opóźnienia na optyku.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 30 Mar 2017 19:24
    Zbigniew 400
    Poziom 35  

Pobierz wizję i fonię przez euro.

0
  • #4 31 Mar 2017 06:44
    Polon_us
    Poziom 41  

Zbigniew 400 napisał:
    Pobierz wizję i fonię przez euro.

Jakość obrazu będzie kiepska w takim przypadku ...

@shoogoo - proszę podać model dekodera NC, jak również w jaki sposób jest podłączony do reszty urządzeń.

0
  • #5 31 Mar 2017 13:46
    shoogoo
    Poziom 3  

Wifibox+ Sagemcom DSIW74, połączony kablem HDMI do portu 1 do telewizora, kino domowe jest podłączone HDMI do portu 2.

Dodano po 9 [minuty]:

z tyłu dekodera jest wejście AUDIO S/PDIF ale nie pasuje kabel optyczny (wejscie wyglada jak do jack'a), w menu dekodera nie ma opcji związanych z dźwiękiem (chyba, że nie potrafię ich znaleźć). W telewizorze też nie potrafię odnaleźć opcji regulowania opóźnienia (w tym przypadku należałoby raczej "przyspieszyć" dźwięk aby był dobrze skonfigurowany)

0
  • #6 31 Mar 2017 16:20
    Polon_us
    Poziom 41  

Interesuje mnie jeszcze:

- czy dekoder jest jedynym urządzeniem wykorzystywanym z telewizorem?
    - co pokazuje wyświetlacz kina - rodzaj sygnału, o ile ma takie wskaźniki na wyświetlaczu.

Przy okazji, niech kolega sprawdzi ustawienia wyjścia cyfrowego S/PDIF w telewizorze.
    Nie powinno być ustawione na PCM - tylko AUTO lub Dolby Digital.

0
  • #7 31 Mar 2017 21:52
    shoogoo
    Poziom 3  

dekoder -> HDMI -> telewizor (port 1)
    kino domowe -> HDMI -> telewizor (port 2)
    kino domowe -> kabel optyczny -> telewizor
    wejscie w telewizorze opisane jest jako DIGITAL AUDIO
    wejscie w dekoderze nazywa sie AUDIO S/PDIF
    na kinie domowym wyświetla się napis: TV, nie widziałem nigdzie opcji aby pokazywało rodzaj sygnału (możliwe że słabo szukałem)
    niestety nie jestem w stanie namierzyć w ustawieniach zmiany PCM w kablu optycznym. Jedyna opcja to zmiana formatu dzwieku HDMI z AUTO na BITSTREAM lub PCM. Ale za to jest taka opcja poziom wyj, opt. PCM - co może sugerować ze kabel optyczny jest ustawiony na PCM. Na załączonym zdjęciu mam całe menu dźwięk telewizora.

0
  • #8 01 Kwi 2017 07:22
    Polon_us
    Poziom 41  

Cóz, wiem mniej więcej co chciałem wiedzieć.
    Odnoszę wrażenie, że czytanie instrukcji nie jest najmocniejszą stroną kolegi, hyh ...

Ad rem.

Przede wszystkim, niech kolegi sprawdzi ustawienia

- w dekoderze - ustawienia audio - powinno być ustawione Dolby Digital (AC3) ale bez "plus"
    - telewizor - wyjście cyfrowe audio - powinno być ustawione na AUTO - nie PCM
    kolega przejrzy załączoną instrukcję str.169 ... heh

Po tych zabiegach można sprawdzić w telewizorze:
    - menu Preferencje dźwięku -> ustawić AUTO - str. 101
    - te same menu -> Format dźwięku HDMI -> AUTO

Po zmianach przydałby się re-start urządzeń, w szczególności telewizora.

Trochę dziwi mnie przypadek kolegi, zwykle dźwięk jest przyśpieszony.
    Proszę donieść, czy te zmiany przyniosły jakiś efekt.

Lista opcji jeszcze się nie wyczerpała :)

0
  • #9 01 Kwi 2017 12:06
    shoogoo
    Poziom 3  

W ustawieniach telewizora nie ma takich opcji, które są wypisane w instrukcji - całe menu dźwięk jest na zdjęciu w poście wyżej. Telewizor zachowuje się tak, jakby nie widział tego kabla cyfrowego bo nie ma żadnego ustawienia z nim związanego. W dekoderze jedyna opcja DOLBY DIGITAL jest w USTAWIENIA -> USTAWIENIA TELEWIZORA -> USTAWIENIA HD -> DOLBY DIGITAL -> TAK/NIE. Oczywiście jest ustawione na TAK. Nie widzę innego ustawienia związanego z AC3 - przeszukałem całe menu.

Dodano po 8 [minuty]:

Zastanawiam się, czy rozwiązaniem nie będzie kupno kolejnego kabla optycznego łączącego dekoder z kinem domowym. Wolałbym, żeby ktoś bardziej kompetentny się wypowiedział - szkoda tych 30-40 zł, a nawet nie wiem jaka końcówka będzie pasować do dekodera - mój aktualny nie pasuje.

0
  • #10 01 Kwi 2017 12:24
    Polon_us
    Poziom 41  

shoogoo napisał:
    Wolałbym, żeby ktoś bardziej kompetentny się wypowiedział

Proszę bardzo, zamilknę zatem, heh ...

Tylko tyle dodam, że pewne rzeczy trzeba sprawdzić najprzód, zanim coś się zasugeruje.
    A kwestia wyjścia w tym dekoderze jest banalnie prosta, ale tam ...
    Zmierzałem ku temu, między innymi, bo są jeszcze inne możliwości.
    Polon_us napisał:
    Lista opcji jeszcze się nie wyczerpała :)

No ale, ktoś bardziej kompetentny wypowie się.

Życzę powodzenia.

P.S. AC3=Dolby Digital

0
  • #11 01 Kwi 2017 13:56
    shoogoo
    Poziom 3  

W domyśle miało być bardziej kompetentny ODE MNIE. Nie miałem zamiaru Cię urazić. Jeżeli tak to zrozumiałeś to przepraszam za złe sformułowanie. Zależy mi na rozwiązaniu tego problemu bo nie po to wydałem pieniądze żeby teraz sprzęt nie działał poprawnie. Możemy w takim razie podjąć dalsza próbę rozwiązania problemu.

Pozdrawiam

0
  • #12 01 Kwi 2017 16:19
    Polon_us
    Poziom 41  

No dobrze, źle odebrałem ten wpis.

Także, proponuję następującą kolejność działania -
    - kwestię połączenia bezpośredniego dekodera z kinem na chwilę odłożyć.
    Jest to oczywiście możliwe, ale niezbędna będzie inwestycja ~50 zł.
    Ale to może poczekać.

Jak na tę chwilę chciałbym aby kolega uaktywnił funkcję ARC w obu urządzeniach tj. TV i kino.
    Obydwa urządzenia wspierają tę funkcję.
    W skrócie polega to na zwrotnym przesyłaniu audio z TV do kina poprzez obecne połączenie HDMI.

Także:

- aby uniknąć zamieszania proszę odłączyć przewód optyczny od jednego z urządzeń
    - w TV - w ustawieniach Viera Link -> ustawić na Kino domowe - str. 286
    - pomocne również mogą być opcje -> "automatyczne włączanie/wyłączanie kina" i "łatwe odtwarzanie" - też w menu "Ustawienia Viera Link".
    - w odtwarzaczu w menu "Ustawienia HDMI" - włączyć sterowanie przez HDMI i następnie w tym samym menu włączyć Audio Return Channel .

Po tych zabiegach kolega wyłączy pilotem oba urządzenia, następnie z sieci na parę minut. Po tym najprzód włączy kino i następnie telewizor.
    Większość producentów rekomenduje taką procedurę przy większych zmianach w ustawieniach HDMI.

Te zmiany powinny dać następujący efekt:

- włączenie/wyłączenie TV powinno skutkować tym samym efektem na kinie domowym.
    - kino automatycznie przełącza się na odbiór dźwięku z TV
    - kino powinno reagować na zmiany poziomu dźwięku pilotem TV

Proszę donieść, jak to w praktyce wyszło i jak wygląda synchronizacja dźwięku.

0
  • #13 01 Kwi 2017 22:05
    shoogoo
    Poziom 3  

Nie ma w ustawieniach "łatwe odtwarzanie" - w menu "Ustawienia Viera Link".
    Po odłączeniu kabla optycznego pojawiło się w ustawieniach dźwięku "ustawienia wyjścia cyfrowego S/PDIF" w telewizorze i od razu było na AUTO.
    Dźwięk jest nadal opóźniony, nic to nie zmieniło.
    PS. Właściwie takie ustawienia miałem od początku problemu więc nie musiałem nic zmieniać.

0
  • #14 02 Kwi 2017 01:03
    Polon_us
    Poziom 41  

Hmm, czyli kolega miał włączone ARC i dodatkowo połączenie optyczne.
    Rozumiem, że po odłączeniu połączenia optycznego dźwięk z TV jest słyszalny w kinie, aczkolwiek nadal opóźniony, czy tak?

Niewiele już mam pomysłów.
    Na koniec proszę sprawdzić na stronie Panasonic, czy TV ma najnowsze oprogramowanie. Jesli nie, to uaktualnić.

Jeżeli TV ma najnowsze oprogramowanie, to sugerowałbym wykonanie przywrócenia do ustawień fabrycznych tzw. reset.
    Tu chciałbym dodać, że po tej operacji kolega będzie musiał przeprowadzić programowanie telewizora ponownie.
    Z wpisów na forum wiem, że często ten zabieg jest pomocny.

Jeżeli i to nie pomoże, to przejdziemy do połączenia bezpośredniego pomiędzy dekoderem a kinem.

0
  • #15 02 Kwi 2017 16:21
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

Często i gęsto jest konieczność zresetowania też samego KD.
    Nie ma sensu resetować tylko tv, skoro nie mamy pewności, że to wina tylko po jego stronie.

0
  • #16 03 Kwi 2017 18:04
    shoogoo
    Poziom 3  

oprogramowania w dekoderze, telewizorze i kinie są najnowsze. Dźwięk się zachowuje identycznie czyli jest słyszalny w kinie i z opóźnieniem na tych samych kanałach. Po resecie bez zmian.

0
  • #17 03 Kwi 2017 20:07
    Polon_us
    Poziom 41  

Cóż, w takim przypadku pozostaje "ostatnia deska ratunku" czyli bezpośrednie połączenia dekodera z kinem.

Dekoder ma wyjście cyfrowe audio - kolega pisze, że ma wyjście typu jack, choć instrukcja pokazuje optyczne.
    Najlepiej jak kolega by zamieścił zdjęcie tylniego panelu tego dekodera.

Proszę ustalić, czy to jest gniazdo mini-jack czy CINCH.
    Z poniższego zdjęcia proszę powiedzieć, która wtyczka pasuje - czarna, czy te biało/czerwone.
    Zakładam, że kolega ma jakieś kabelki, aby to przetestować.

Również będzie potrzebny konwerter sygnału cyfrowego audio typu COAX ("elektryczne") na sygnał optyczny.
    Taki jak na załączonym zdjęciu.
    Proszę popatrzeć na Allegro aukcja # 6572776195.
    Konwerter musi koniecznie być opisany COAX In - Optical Out.

Do połączenia optycznego wykorzysta się obecnie używany przewód.
    I jeszcze jedno - koniecznie w TV i kinie proszę wyłączyć ARC. Inaczej powstanie chaos.
    Sterowanie można zostawić, ale ARC musi być wyłączony.

0
  • #18 03 Kwi 2017 20:52
    shoogoo
    Poziom 3  

właśnie widziałem, że w instrukcji obsługi jest inny tylni panel, trochę to irytujące. Nawet w grafice google jest zdjęcie z innym wejściem i z niego skorzystam. Opóźnienie kina na wybranych kanałach
    Niestety nie mam za dużo kabli, jedyna opcja to słuchawki od Iphone 6 (to chyba minijack) i nie pasuje do wejścia.

Dodano po 4 [minuty]:

Dopiero teraz zauważyłem, że jest to dekoder wifi premiumbox+ a nie jak wcześniej pisałem wifibox+. Mój błąd.

0
  • #19 03 Kwi 2017 20:54
    Polon_us
    Poziom 41  

Te gniazdo to standardowy CINCH (również nazywany RCA).
    Także nie ma żadnego problemu.
    W każdym sklepie RTV kolega dostanie kabel CINCH.
    Tylko nie najniższa półka - coś z średnich rejonów proszę zakupić.

0
  • #20 03 Kwi 2017 21:00
    shoogoo
    Poziom 3  

Czyli rozumiem, że mam kupić kabel cinch-RCA -> konwerter coax -> kabel optyczny (ten akurat mam) do kina domowego?

0
  • #21 03 Kwi 2017 21:22
    Polon_us
    Poziom 41  

Tak, dobrze kolega to odbiera.

RCA i CINCH - odnosi się do tego samego rodzaju wtyku.
    Także lepiej pytać o kabel CINCH-CINCH.
    Ta nazwa jest bardziej powszechna.

0
  • #22 07 Kwi 2017 13:30
    shoogoo
    Poziom 3  

Podłączyłem, nie ma opóźnienia :) Zauważyłem, że problem był tylko z programami, które w ustawieniach dekodera miały możliwość DOLBY D - automatem były ustawione na tak. Teraz mam pytanie - jak wchodzę w ustawienia audio kina domowego w efektach dźwiękowych mam wybrania następujące możliwości: SOUND MODE WŁĄCZONY, DOLBY PRO LOGIC, DTS NEO:6 CINEMA, DTS NEO:6 MUSIC, 2ch STEREO, WYŁĄCZ. To znaczy, że i tak nie będzie grało mi w DOLBY DIGITAL?

Dzięki za rozwiązanie problemu z opóźnieniem :)

0
  • #23 07 Kwi 2017 14:24
    Polon_us
    Poziom 41  

shoogoo napisał:
    SOUND MODE WŁĄCZONY, DOLBY PRO LOGIC, DTS NEO:6 CINEMA, DTS NEO:6 MUSIC, 2ch STEREO, WYŁĄCZ. To znaczy, że i tak nie będzie grało mi w DOLBY DIGITAL?

To są tylko efekty dźwiękowe. Generalnie, nie ma niezbędnej potrzeby, aby je wykorzystywać.

Proszę poczytać w instrukcji do czego one służą.

Dla przykładu - przy połączeniu cyfrowym audio, jeżeli dźwięk jest stereo, to włączając DTS Neo:6 kolega może sztuczne utworzyć dźwięk przestrzenny.
    Wszystkie kolumny będą grały.

0
  • #24 07 Kwi 2017 19:17
    shoogoo
    Poziom 3  

Jak wyłączyłem te efekty dźwiękowe, to nie grały tylne (boczne) głośniki. Czy to naturalne na kanałach, które nadają w dolby digital?

0
  • #25 08 Kwi 2017 02:43
    Polon_us
    Poziom 41  

To, że sygnał nadawany jest w Dolby Digital nie oznacza wcale, że jest on nadawany w formacie 5.1 tj. przestrzennym.
    Nadawca sygnału TV może emitować sygnał Dolby Digital standardu 2.0 lub 2.1 tj. sygnał stereofoniczny i/lub dźwięk na subwoofer.
    I w takim przypadku objawy opisane przez kolegę są jak najbardziej normalne.
    W mojej sieci kablowej wszystkie programy o standardowej rozdzielczości emitowane są z dźwiękiem DD 2.1.

0