Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MSI B150M Mortar - Trzeszczący dźwięk na zintegrowanej dźwiękowce ALC-892

RicomenPL 27 Mar 2017 18:00 873 10
    RicomenPL
    Level 14  
    Witam

Komputer kupiony jakieś 8 miesięcy temu. Na początku myślałem ze to problem ze ścieżka dźwiękowa w grach, lecz problem ten występował w większości gier które ogrywałem. Dzieję się to przy powtarzających się dźwiękach lub muzyce. Zależnie od gry występuje charakterystyczne pykniecie tak jak przy zacinaniu się dźwięku. Nie występują one losowo (oprócz jednego przypadku), są one zawsze w tym samym miejscu na osi czasu dźwięku. Podam przykłady z gier:
    Dishonored - podczas używanie jednej z umiejętności jest grana zapętlona muzyka, pyknięcie występuje w momencie rozpoczęcia nowej pętli
    Tomb Raider i Rise of Tomb Raider - tak jak wyżej
    Doom (2016) - w tle są grane różne utwory i gdy następuję zmiana słychać to pyknięcie
    GTA IV - podczas biegu, słychać to pyknięcie na końcu każdego dźwięku kroku
    Cities: Skylines - to jest jedyny wyjątek, pyknięcie to występuję tu losowo podczas rozgrywki

Gry które nie miały tego problemu lub go nie usłyszałem:
    Watch Dogs
    Civilization VI
    Battlefield 1 i 3

Pyknięcie występuje tylko w grach. Próbowałem już różnych sterowników od dźwięku. Sterowniki od reszty sprzętu są zaktualizowane do najnowszej wersji. Na głośnikach jest mniej słyszalny gdyż zlewa się z tłem lecz gram na słuchawkach i jest to denerwujące. Podczas rozgrywki nie są uruchomione żadne programy które obciążały by dodatkowo system. Z góry dzięki za wszelką pomoc.

Specyfikacja komputera:
    Intel Core i5-6500 3.2GHz
    MSI B150M Mortar
    Kingston 8GB DDR4-2133MHz
    ASUS GTX 1060 6GB
    SPC Vero L1 500W
    Windows 10 x64
    DriverMSG
    Admin of Computers group
    Sprawdź (porównaj) czy owe "pyknięcie" jest w jakiś sposób powiązane z wzrostem obciążenia procesora lub pamięci RAM. Przykładowo podczas rozgrywki włącz w tle jakiś program pokazujący użycie procesora i RAM na wykresie.
    Wykonaj też test z wyłączonymi kartami sieciowymi (komputer odłączony od internetu).
    RicomenPL
    Level 14  
    Po zmianie zasilacza problem nadal występuje.

Napięcia zasilaczy
    SPC Vero L1 500W
    a) Spoczynek
    12,40V (wtyczka PCI-E przy GPU)
    12,45V (wtyczka 24pin)
    5,15V
    3,37V
    b) Obciążenie Power Supply w OCCT
    12,24V (wtyczka PCI-E przy GPU)
    12,29V (wtyczka 24pin)
    5,12V
    3,35V

CHIEFTEC GPS-450AA-101A 450 W
    a) Spoczynek
    12,10V (wtyczka PCI-E przy GPU)
    12,10V (wtyczka 24pin)
    5,15V
    3,38V
    b) Obciążenie Power Supply w OCCT
    11,90V (wtyczka PCI-E przy GPU)
    11,95V (wtyczka 24pin)
    5,17V
    3,38V
    RicomenPL
    Level 14  
    Według poradnika mają się pojawić czerwone wskaźniki oznaczające zwiększone opóźnienie. Jednak nie pojawiają się one u mnie gdy te zniekształcenia słychać. Zwaliłbym to wszystko na uszkodzoną kartę dźwiękową ale słuchając muzyki lub oglądając film dźwięk jest czysty.
    RicomenPL
    Level 14  
    Wszystkie jakości i różne efekty właśnie skończyłem testować. Nic nie naprawiło dźwięku. Co do błędu gry, tak myślałem na początku gdy grałem gry które nie nie mogłem odpalić na starszym komputerze. Lecz teraz gdy uruchomiłem GTA IV które ogrywałem na poprzednim komputerze który nie miał takich zniekształceń, zrozumiałem że jednak to nie gry.