Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SNAPPER ELT2246 B&S 22HP - nie pali, bo cewka zw do masy, ale gdzie...

27 Mar 2017 19:30 1158 2
  • Poziom 2  
    Dobry dzień,
    Temat dotyczy traktorka kosiarki SNAPPER ELT2246 z silnikiem B&S 407777-0152-B1 Intek vtwin 656cc 22KM

Objaw:
    Silnik nie zapala (ale kręci),
    Ustalone fakty:
    1) po odłączeniu przewodu od "obwodu zabezpieczającego/wyłączającego" od cewki - silnik pali
    2) na przewodzie jest masa
    Moja diagnoza:
    coś zwiera niesłusznie obwód zabezpieczający do masy i nie pozwala uruchomić silnika - jeżeli moja diagnoza jest błędna lub nie jedyna możliwa - proszę w tym miejscu o sprostowanie
    Działania:
    3) szukam co powoduje zwarcie do masy, odłączyłem na kostkach wszystkie istotne przełączniki tj
    a) stacyjkę
    b) włącznik sprzęgła do kosy
    c) zabezpieczenie RMO (to co wyłącza koszenie w tyl jak operator nie przekręcił specjalnego kluczyka)
    d) czujnik pod siedzeniem
    e) przekaźnik na pedale jazdy wstecz
    Efekt: Na wspomnianym przewodzie, który zwiera cewkę z masą mam cały czas masę..., na przewodzie do czujnika siedzenia mam na obu pinach masę
    Moje wnioski i problemy
    Na zdrowy rozsadek wykluczyło to zepsucie (w sensie ze niesłusznie zwiera) stacyjki,któregoś z przełączników,któregoś z czujników bo są przecież fizycznie rozłączone na kostkach i nie mają jak zwierać.
    Wg mnie pozostała jedynie opcja, że gdzieś jest jakiś kabel przetarty i zwiera, ale...
    a) czy mogę się mylić, może czegoś nie widzę i może być inny powód?
    b) nie mogę znaleźć dokładnie schematu od tego traktora, mam ogólny schemat
    Manual 7006462 , Wiring Schematic 1728097 Harness Cranking Circuit od zbliżonego modelu
    ale on mi nie mówi gdzie w pierwszej kolejności idzie ten przewód od silnika,
    ponadto śledzić wiązki jest ciężko wymaga już większego rozbebeszenia całego traktora i rozklejenia taśm od przewodów, wolałbym tego uniknąć, zwłaszcza jakby przyczyna była zupełnie inna - stąd zdecydowałem się puścić ten wątek,
    zresztą trochę by mi to dziwne było, że coś się gdzieś przetarło, no ale możliwe

Ktoś zasugeruje inny powód, albo mnie utwierdzi w przekonaniu, że dobrze robię...ale może jakaś porada zanim rozbebeszę całość?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 17  
    Sprawdź miernikiem czy kable nie mają gdzieś zwarcia do masy. Ewentualnie może błąd przy podłączeniu stacyjki
  • Poziom 2  
    Rozwiązanie: niestykający wtyk do czujnika pod siedzieniem...pierwszy raz w życiu spotkałem kostkę z mini sprężynką w środku, która po wypięciu robi zwarcie wewnątrz na kostce i działa ja NC. Stąd zaburzenie logiczne w całym toku rozumowania (cały czas zakładałem, że wypięta kostka od siedzenia jest NO / nie zwiera przewodów)