Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ten kondensator można zamienić tym?

28 Mar 2017 09:10 924 23
  • Poziom 4  
    Znajdują się one w środku subwoofera, blisko transformatora.
  • Poziom 4  
    To są te ale nie potrafię stwierdzić po której stronie się znajdują
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Możesz zamienić.
  • Poziom 43  
    Jaki jest powód lub cel tej zamiany? Na zdjęciu (#5) nie wyglądają na uszkodzone?
  • Poziom 33  
    Rzuuf napisał:
    Jaki jest powód lub cel tej zamiany? Na zdjęciu (#5) nie wyglądają na uszkodzone?

Moda. Wymiana kondensatorów teraz jest na topie; wskrzesza sprzęt. Wieszczę, że za rok malowanie soldermaski na czerwono będzie panaceum na wszelkie dolegliwości elektroniki.
  • Poziom 4  
    Rzuuf napisał:

Zdięcie jest z ineternetu ponieważ "pacięt" leż w szkole i wyglądają na troche "ukruszone" i widac że luty po drugiej stronie płytki było przytopione czyli coś jest nie tak
  • Poziom 43  
    Borzedar napisał:
    ... czyli coś jest nie tak ...
    A od strony elektrycznej?
    Sprzęt działa? A jeśli nie - to jak to się objawia?
    Czy masz schemat tego urządzenia?
  • Poziom 4  
    Sprzęt działał przestał podziałał parę godzin i umarł na amen. Logitech z623 - nie mam schematu i jestem raczej początkującym, więc miło by było jakbyś w czymś pomógł. Jak na razie sprawdziłem czy termistor jest sprawny i jest. Wziąłem się za kondensatory, ponieważ wyglądały podejrzanie.
  • Poziom 43  
    Bez schematu i doświadczenia masz szanse dokonać tylko zniszczeń!
    Skorzystaj z usług fachowców ...
  • Poziom 4  
    Problem jest taki że kiedy zaniosłem do jedynych fachowców w mieści powiedzieli że koniec kaplica amen dlatego chce się pobawić samemu bo nic nie strace a moge zyskać jak nie działający sprzęt to doświadczenie
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Borzedar napisał:
    moge zyskać jak nie działający sprzęt to doświadczenie
    Ale - o jakim doświadczeniu mówisz? Przecież nie mając żadnych podstaw teoretycznych i praktyki będziesz co najwyżej robić to co Ci powiemy - gdzie tu jakieś doświadczenie? Małpowanie co najwyżej..
    Schematu raczej nie znajdziesz do tego sprzętu (chyba, ze się mylę...), a bez tego nawet my nie jesteśmy w stanie podpowiedzieć jakichś przydatnych wskazówek.
    Doświadczony elektronik (nie "naprawiacz") przynajmniej będzie mógł przeprowadzić jakieś pomiary - mając oznaczenia układów użytych w sprzęcie i na tej podstawie wyciągnąć jakieś wnioski.
    Ze zdjęcia dużo też Ci nikt nie powie, bo widać co najwyżej fragment większej całości - bez reszty elementów, bez możliwości prześledzenia drogi sygnałów....
    A przede wszystkim jak piszesz, płytka nosi ślady jakichś działań (nie tylko Twoich) - wcale nie jestem przekonany, czy wykonanych przez kogoś kto się na tym zna. W takiej sytuacji nawet doświadczony serwisant może odmówić naprawy - w każdym razie ja bym tak zrobił, bo nie ma żadnej pewności czy te działania nie były przeprowadzone wbrew sztuce - np. wymiana elementów na inne, o innych parametrach. A dochodzić co jest dobrze, a co źle to robota na długie zimowe wieczory...
    Jak nie znajdziesz naprawdę jakiegoś elektronika (i zapaleńca jednocześnie) z doświadczeniem, lub chociaż z takim samym sprzętem (dla porównania) raczej masz... kupę złomu elektronicznego.
  • Poziom 4  
    Masz racje i tym zapaleńcem jestem ja ktoś kto ma dużo czasu i chęci i wie że jest jeszcze długa droga przed nim. Dlatego nie pytam się o konkretne rozwiązanie ponieważ wiem że z kuli nikt mi nie wywróży dlatego chciałbym się zapytać gdzie kontynuować poszukiwania kiedy już wymienię kondensatory ? Czy jedyne mądre rozwiązanie to sprawdzanie każdego elementu po kolei ?

Dodano po 2 [minuty]:

A jeszcze propo małpowania jest to bardzo dobry spodób nauki jeżeli znamy przyczyne tego małpowania bo jeżeli kiedyś sytuacja się powtórzy i np. objawy będą takie same to pierwsza myśl to będzie zrobienie tego co kiedyś "zmałpowaliśmy" i zadziałało i właśnie w ten sposób człowiek uczy się i zbiera doświadczenie ;) Przynajmniej według mnie :)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Borzedar napisał:
    A jeszcze propo małpowania jest to bardzo dobry spodób nauki jeżeli znamy przyczyne tego małpowania
    No właśnie - w takim razie po co wymieniałeś kondensatory? Bo wyczytałeś gdzieś że ktoś tam wymienił i pomogło. A prawda jest taka, że w 90% wypadków to zupełnie niepotrzebne działanie - tylko powiększające koszt naprawy i (w wypadku braku wyrobienia w lutowaniu) generujące kolejne uszkodzenia.
    Zasada ogólna jest taka: Najpierw należy zdiagnozować usterkę, a potem dojść do tego co było jej przyczyną. Zawsze jest dobrze zacząć od zapoznania się z topologią urządzenia - od odszukania oznaczeń układów scalonych, od sprawdzenia jakie funkcje realizują i na co mają wpływ. W wypadku niejasności - pomiary napięć, sprawdzenie poprawności z aplikacją. Mając schemat sprawa (dla elektronika z doświadczeniem) jest trywialna - można prześledzić drogi sygnałów na jego podstawie, można zmierzyć je i sprawdzić czy są odpowiednie. Gdy schematu brak - pozostaje tylko mozolne ślęczenie nad układem, sprawdzanie po kolei wszystkich bloków, napięć, odszukiwanie aplikacji układów scalonych....
    Wybacz, ale na to może pozwolić sobie jedynie ktoś kto ma już jakieś doświadczenie, wie jakie usterki mogą powodować dane objawy i (co pisałem wcześniej) ma dużo czasu... Nie mając doświadczenia zdobywanego latami co najwyżej możesz liczyć na cud (że a nuż się uda trafić na przyczynę, wyeliminować ją i przy okazji niczego więcej nie popsuć) - a tych w elektronice NIE MA.
    Masz zapał i dobre chęci - analizuj, sprawdzaj i mierz. Ja mogę jedynie życzyć powodzenia.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    "Urządzenie umarło" - najczęściej dzieje się tak przy uszkodzeniach w zasilaniu.
    Droga jest prosta: gniazdko w ścianie - wtyczka - kabel - bezpiecznik - wyłącznik - blok zasilania - > jakie są napięcia (patrz do dokumentacji serwisowej, ew. do not aplikacyjnych zastosowanych układów scalonych!) - ?????.
    Potrafisz to samodzielnie sprawdzić? Masz czym?
    Jesteś pewny, że "przy okazji" prąd Cię nie zabije?

Uszkodzenie w zasilaniu jest najczęściej skutkiem innego uszkodzenia, trochę "głębiej".
    "Poleciał" bezpiecznik? Wymiana bezpiecznika nic nie da, bezpiecznik jest OSTATNIM elementem w łańcuchu uszkodzeń (choć sprawdzamy go jako pierwszy!), następny poleci też ...
  • Poziom 4  
    Dzięki ! Właśnie takich odpowiedzi oczekiwałem że ktoś nakieruje mnie od czego zacząć a nie tylko "nie pomagam bo i tak ci się nie uda" Postaram się dogłębnie przeszukać internet w celu znalezienia schematu jeżeli się nie uda to miernik w łape i lecę po kolei od początku do końca :)
    P.S Każdy człowiek odczuwa inaczej prąd dla mnie bozia była łaskawa i 230V~ to "łaskotanie" :D
  • Poziom 43  
    Borzedar napisał:
    dla mnie bozia była łaskawa
    Do czasu, do czasu...
  • Poziom 4  
    Czy to jest ten schemat bo nie jestem pewny ?
  • Poziom 43  
    Nie jest. Zastanów się i napisz dlaczego.
  • Poziom 4  
    Bo te elemęty nie są połączone ? Szczerze to jedyny schemat jaki znalazłem w necie który był w jakikolwiek sposób powiązany z "logitech z623" :( czyli zostaje miernik i długie godziny sprawdzania od początku do końca
  • Poziom 43  
    Borzedar napisał:
    Bo te elemęty nie są połączone ?
    Bo to zupełnie inny schemat (innego sprzętu)! Lampy od tranzystora nie umiesz odróżnić - tym bardziej wątpię w sukces Twoich działań...
    398216 Usunięty napisał:
    Schematu raczej nie znajdziesz do tego sprzętu (chyba, ze się mylę...), a bez tego nawet my nie jesteśmy w stanie podpowiedzieć jakichś przydatnych wskazówek.

Jeśli masz dużo czasu - zacznij od przyswojenia sobie teorii. Bez niej nie naprawisz na pewno i to nie tylko tego sprzętu, ale każdego innego również.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3325659.html
  • Poziom 4  
    Dzieki że wątpisz jestem takim człowiekiem w którego całe życie wątpią i zawsze się mylą miejmy nadzieje że będzie tak i tym razem :) Czasu mam nie jakoś dużo ale całkiem sporo więc w wolnych chwilach oglądam Reduktor Szumu i RS Elektronika Książki trudno mi się przyswajają :P