Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór siłownika, brama pełna 2,2 wysokość x 2m

lukzak2298 28 Mar 2017 11:05 1149 30
  • #1 28 Mar 2017 11:05
    lukzak2298
    Poziom 18  

Szanowni Koledzy
    Brama o wysokości 2,2m i szerokości obu skrzydeł łącznie 4m, konstrukcja mocna, stara, po odnowieniu (wymiana elementów zardzewiałych na nowe). Wyspawana wiele lat temu z rurek chyba 1,5 cala. Poszycie wykonane z niskiego profilu blachy trapezowej - a więc brama pełna - i tu pojawia się problem = moja wątpliwość.

Poszukuję siłowników które by tą bramę uciągnęły. Niestety brama zlokalizowana jest na terenach gdzie lubi wiać.

Jeden ze sklepów doradził mi rozwiązania:
    - SOMFY IXENGO L 230V RTS
    - NICE LINEAR 400
    - TOO3000 NICE

Montaż oczywiście we własnym zakresie.

Pytania:
    - czy to dobre propozycje?
    - który z napędów będzie mocniejszy (bardziej wytrzymały)?
    - które z tych rozwiązań charakteryzować będzie się lepszą trwałością i kulturą pracy?
    - co polecacie?

Koniecznie musi to mieć funkcję furtki i częściowego otwarcia.

Mała uwaga: w rodzinie wszyscy mają piloty FLO2R więc cokolwiek nie wybiorę i tak będzie musiało mieć dokładany odbiornik FLOR

0 29
  • #2 29 Mar 2017 14:19
    KS2507
    Poziom 23  

Montuj FAAC 414, nice linear to KING

0
  • #3 29 Mar 2017 15:23
    sznyt
    Poziom 10  

BFT ma teraz bardzo ciekawe siłowniki. Kiedyś nazywały się Phobos, teraz występują pod nazwą Kustos. Bardzo dobrze wykonane, przynajmniej jeśli chodzi o jakość zastosowanych materiałów. Ja mam od nich napęd do bram przesuwnych i pracują super (np. tak jak napisałeś z uwagi na kulturę pracy).

0
  • #4 29 Mar 2017 16:36
    lukzak2298
    Poziom 18  

W faac 414 pisze że maksymalny ciężar skrzydła to 200kg. Niektórzy producenci deklarują i do 400kg. Natomiast sama siła uciągu to 3500N a inni piszą o 2000N.
    1. Jak się mają te wszystkie dane do rzeczywistości... Jak tu się połapać. Ten faac wygląda fajnie.
    2. Z czego jest zrobiona ta strebrna część (niektórzy mówią na to "tłoczysko")? Jest szansa że to zardzewieje? Trzeba to smarować/konserwować?
    3. Bardziej przekonują mnie napędy takie z tłokiem niż śruba obracająca osłonięta od góry a dołem goła. Czy rzeczywiście osłonięta śruba ma więcej zalet?
    4. Czy brama o wymiarach skrzydła 2x2,2 (pełna, bez żadnej perforacji) to rzeczywiście takie wyzwanie dla siłownika?
    5. Czy da się do tego sterownika z zestawu podpiąć takie radio które będzie obsługiwało piloty Flo2R?

0
  • Pomocny post
    #5 29 Mar 2017 19:04
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

1.Zestaw 414 da radę... (3500N)
    Przy innych firmach -nie montuj siłowników z centralą która posiada zabezpieczenia amperometryczne których nie można wyłączyć. Podczas podmuchów i oporów skrzydeł będą działy się cuda...
    2. Ta srebrna część "tłoczyska" to stal. Nie zardzewieje...Można raz na jakiś czas "zwilżyć" smarem silikonowym, ale ze względu na uszczelkę w stałej części tuby.
    3. Zasada działania obydwu jest identyczna. Wewnątrz "tłoczyska" jest taka sama śruba pociągowa. Jednak te z wysuwaną tubą są sztywniejsze po zamknięciu (fizyka... punkt nacisku jest bliżej końca skrzydła).
    4. Jest to wyzwanie dla siłownika, ale bardziej dla punktów jego zamocowania. Zastosuj zamek elektromagnetyczny, który będzie blokował skrzydła po zamknięciu bramy. Wówczas obciążenie na ww będzie tylko wtedy gdy skrzydła będą w ruchu i w pozycji otwartej.
    5. Da się podpiąć odbiornik FLO2R (bądź odpowiednik) uniwersalny praktycznie do każdej centrali.

0
  • #6 29 Mar 2017 21:02
    lukzak2298
    Poziom 18  

Dziwi mnie że sterowniki sterują czasowo otwieranie i zamykanie. Przecież przy wietrze w jedną stronę brama może się szybciej otwierać niż zamykać i co wtedy?

A co jak otworzę bramę do połowy i potem ją zamknę? Czas zamykania będzie taki sam jak otwierania czyli np 50% całkowitego zaprogramowanego czasu?

A co jak otworzę brame do połowy potem braknie prądu i jak się pojawi prąd to znowu sterownik otworzy bramę i przez 50% czasu brama będzie rzęziła dociskana do ogranicznika bo taki czas był zaprogramowany i koniec?

0
  • Pomocny post
    #7 29 Mar 2017 21:25
    KS2507
    Poziom 23  

FAAC 414 jest na rynku ok 10 lat i jest to bardzo dobra sprawdzona konstrukcja,ta rura tłoczysko jest ze stali nierdzewnej.

0
  • #8 30 Mar 2017 00:21
    lukzak2298
    Poziom 18  

Witam
    Jak ten sterownik Faac w komplecie zachowa się w takiej sytuacji:
    Załóżmy przypadek kiedy ktoś wysprzęgli siłowniki, otworzy skrzydła do 45 stopni a następnie zasprzęgli siłowniki i załączy otwieranie. Jak wiadomo ten komplet faac bazuje (w wersji bez krańcówek zewnętrznych) na czasie. Zakładając że brama otwiera się x sekund to po przesunięciu skrzydeł o 45 stopni to pozostaje x/2 sekund. Czy przez pozostałe x/2 sekund brama dobije i będzie buczała czy sterownik wykryje tą sytuację i zatrzyma silniki? Cały czas mówimy tu o wyposażeniu wchodzącym w skład podstawowego zestawu.

0
  • Pomocny post
    #9 30 Mar 2017 09:18
    Marek J.

Czas pracy reguluje się tak, aby po otwarciu/zamknięciu siłowniki pracowały jeszcze 3-5 sekund. Na pewno im to nie zaszkodzi gdyż są przeznaczone do takiego działania. Biorąc pod uwagę trudne warunki czas ten można wydłużyć. W uzwojeniu stojanów są wklejone wyłączniki termiczne które rozłączają N jeżeli temperatura przekroczy ~140 stopni C i załączają się ponownie przy ~80 stopniach C zabezpieczając silnik przed spaleniem.
    Jeżeli otworzysz bramę do połowy i zamkniesz to centrala "pamięta" czasy i się wyłączy, natomiast po wyłączeniu wysprzęgleniu i zasprzęgleniu w innej pozycji siłowniki najwyżej będą"buczały" przez kilkanaście sekund. Nic się im nie stanie...

0
  • #10 30 Mar 2017 10:00
    lukzak2298
    Poziom 18  

Nie umiem znaleźć nigdzie info na temat urządzeń (krańcówek) montowanych na środku między skrzydłami żeby po dobiciu odłączało silniki. Czy wogóle takie krańcówki są? I czyto ma sens w takim miejscu?

Wszędzie gdzie są nowe instalacje (brama + siłowniki) to instaluje się jednak bramy kute albo ze szczebelków, napewno nie pełne. Czy to taka moda czy poprostu z bramami pełnymi i siłownikami są problemy?

Rozumiem że jak taki faac414 dobije do samochodu to go poprostu będzie dociskał aż się skończy czas. Inna sprawa skąd by się tam miał wziąć samochód przy 2ch barierach. No ale pieszego to może uszkodzić...

Czy faac414 wymaga autoryzowanego montażu do gwarancji?

0
  • Pomocny post
    #11 30 Mar 2017 15:59
    kotbury
    specjalista -automatyka bramowa

Cytat:
    czy sterownik wykryje tą sytuację i zatrzyma silniki? Cały czas mówimy tu o wyposażeniu wchodzącym w skład podstawowego zestawu.

Takiej sytuacji sterownik nie wykryje (bo niby jak). Nadwyżkowe pół ruchu siłownik "wybuczy" ale jak napisał przedmówca - nie szkodzi mu to specjalnie a jeśli uparłbyś się dłużej tak bawić to jest termik.
    Jest jeszcze sytuacja kiedy zatrzymasz bramę pilotem gdzieś pomiędzy (albo zrobią to fotki) i brakujący suw powinien pamiętać (jak optymistycznie napisał przedmówca) ale w rzeczywistości to pamiętanie jest niezbyt dokładne i już po razie czasy rozjeżdżają się o kilka sekund.
    Cytat:
    Nie umiem znaleźć nigdzie info na temat urządzeń (krańcówek) montowanych na środku między skrzydłami żeby po dobiciu odłączało silniki. Czy wogóle takie krańcówki są?

Specjalnych nie ma, możesz użyć naprawdę solidnych przemysłowych ale w takiej lokalizacji ZAWSZE będą przymarzać (była autopsja).
    Cytat:
    Wszędzie gdzie są nowe instalacje (brama + siłowniki) to instaluje się jednak bramy kute albo ze szczebelków, napewno nie pełne

Nie ma związku z siłownikami - raczej z gustami (ja na pewno nie założyłbym bramy pełnej bo kojarzy mi się z więźniem....) - zwłaszcza w przypadku takich koni jak 414 które raczej nie odczują przy takiej bramie jej pełności..
    Cytat:
    Rozumiem że jak taki faac414 dobije do samochodu to go poprostu będzie dociskał aż się skończy czas.

W standardzie tak. Ale możesz za niecałe 200 zł na stronę dokupić enkodery, użyć nieco nowszej centralki 455 i centrala uzyska opcję wykrywania przeszkód i dokładnych czasów.
    Cytat:
    Czy faac414 wymaga autoryzowanego montażu do gwarancji?

W zasadzie tak - właściwie nie są rozprowadzane detalicznie tylko przez dilerów z montażem. Jeśli ktoś sprzedaje je detalicznie to TYLKO on jest gwarantem (na udzieloną przez takiego sprzedawcę gwarancję serwis się wypnie) i jak sklepik zniknie to gwarancja razem z nim.

0
  • #12 30 Mar 2017 16:36
    lukzak2298
    Poziom 18  

kotbury napisał:
    Jest jeszcze sytuacja kiedy zatrzymasz bramę pilotem gdzieś pomiędzy (albo zrobią to fotki) i brakujący suw powinien pamiętać (jak optymistycznie napisał przedmówca) ale w rzeczywistości to pamiętanie jest niezbyt dokładne i już po razie czasy rozjeżdżają się o kilka sekund.

Ale że co, po takim awaryjnym zatrzymaniu potem mogą się zderzać skrzydła? Do tej pory to rozumiałem tak: sterownik np przy otwieraniu zapamiętuje ile sekund otwierał i przy zatrzymaniu i zawróceniu bramy będzie pracował około tylu sekund ile przy otwieraniu.

kotbury napisał:
    Nie ma związku z siłownikami - raczej z gustami (ja na pewno nie założyłbym bramy pełnej bo kojarzy mi się z więźniem....)

Taka brama jest tam od lat. Gdyby trzeba było wymieniać to już niestety konserwator zabytków zażyczy sobie odtworzenia 19 wiecznej bramy a wtedy to koszty będą gigantyczne zaczynając od projektu, jedynego słusznego wykonawcy, aż po nadzór jegomościa. Poza tym pełna brama ma swoje zalety - podwórko jest całkowicie odcięte od gapiów, co na wsi jest bardzo pożądane.

kotbury napisał:
    zwłaszcza w przypadku takich koni jak 414 które raczej nie odczują przy takiej bramie jej pełności..

Dziękuję że mnie utwierdzasz w przekonaniu że to jest mocna konstrukcja, bo już mam mętlik i nie wiem jaki napęd wybrać.

kotbury napisał:
    W standardzie tak. Ale możesz za niecałe 200 zł na stronę dokupić enkodery, użyć nieco nowszej centralki 455 i centrala uzyska opcję wykrywania przeszkód i dokładnych czasów.

no właśnie, strasznie mało jest info o tych enkoderach. Nie bardzo umiem sobie wyobrazić jak to działa. Z tego co widziałem na zdjęciach to trzeba doprowadzić dodatkowe kable do enkoderów (ile i jakie?)? Czy te enkodery instaluje się w środku siłownika czy gdzieś na zewnątrz? Jak to działa? Na jakiej zasadzie?

kotbury napisał:
    ale w rzeczywistości to pamiętanie jest niezbyt dokładne i już po razie czasy rozjeżdżają się o kilka sekund.

ale po tym jak już się brama zamknie to potem znowu działa jak była zaprogramowana? Czy z każdym takim zatrzymaniem skrzydeł jest potem coraz gorzej a błędy w liczeniu czasów się sumują?
    lukzak2298 napisał:
    W zasadzie tak - właściwie nie są rozprowadzane detalicznie tylko przez dilerów z montażem. Jeśli ktoś sprzedaje je detalicznie to TYLKO on jest gwarantem (na udzieloną przez takiego sprzedawcę gwarancję serwis się wypnie) i jak sklepik zniknie to gwarancja razem z nim.

spotkałem jednego producenta, który nie wymaga autoryzowanego montażu a gwarancja jest 3 lata, były to napędy IXENGO Somfy (tak przynajmniej deklarował sprzedawca, polecając mi spośród wszystkich sprzedawanych właśnie te napędy ze względu na warunki gwarancji). W necie pełno jest ofert sprzedaży kompletów bez usługi montażu.

EDIT:
    już wiem czemu nie umiałem znaleźć nic na temat encoderów, bo to występuje pod nazwą safecoder. Z tego co widzę to jest to osobne urządzenie które montowane jest na słupku i podłączone mechanicznie do trzpienia . Jest to urządzenie elektroniczne, które jest podłaczone magistralą szeregową do sterownika. Dlatego takie drogie ;) i trzeba mieć osobne 2 żyły na transmisję z zasilaniem.

0
  • Pomocny post
    #13 31 Mar 2017 10:08
    kotbury

Cytat:
    Ale że co, po takim awaryjnym zatrzymaniu potem mogą się zderzać skrzydła? Do tej pory to rozumiałem tak: sterownik np przy otwieraniu zapamiętuje ile sekund otwierał i przy zatrzymaniu i zawróceniu bramy będzie pracował około tylu sekund ile przy otwieraniu.

Tak (mniej więcej czasowo bo dokładnie to to nie liczy). Nie pamiętam czy przy zamykaniu po awaryjnym zatrzymaniu otwierania będzie czas zakładki ale możesz włączyć zakładkę też przy otwieraniu (sztywno 2 s) i wtedy masz pewność że skrzydła się nie zderzą bo jeśli nawet je zatrzymasz na otwieraniu to już będą miały opóźnienie 2 s między sobą i z takim będą się zamykać.
    Cytat:
    Dlatego takie drogie ;) i trzeba mieć osobne 2 żyły na transmisję z zasilaniem.

3 żyły - dwie zasilające i jedną sygnałową.
    Cytat:
    ale po tym jak już się brama zamknie to potem znowu działa jak była zaprogramowana

Tak. Ale musisz pozwolić dojść do końca programu - czyli lampa ma się wymrugać i siłowniki wybuczeć. Czasem skrzydła tak mogą się rozjechać - po uporczywej zabawie pilotem - że np. jedno w ogóle nie dojedzie do odboju - wredy potrzebny będzie pełny cykl otwarcia i pełny zamknięcia - i wszystko wraca do normy.
    Cytat:
    spotkałem jednego producenta, który nie wymaga autoryzowanego montażu a gwarancja jest 3 lata

No jest nie jeden - wszystkie zestawy oferowane do samodzielnego montażu (np hipermarketowe wersje "markowych" produktów - u Nice to produkty pod marką M-House, u FAAC-a - G-Bat, Genius, Somfy robi dla hipermarketów pod własną marką... ; i mnóstwo innych noname) oferowane w sklepach wielkopowierzchniowych nie wymagają montażysty - w tym przypadku naprawa gwarancyjna przeważnie polega na wymianie sztuka za sztukę a części do napraw pogwarancyjnych (chyba że to odmiana "firmowego" urządzenia - np. FAAC Sprint i Genius Milord to dokładnie to samo) we własnym zakresie ze świecą szukać.
    A te "w necie pełno" - jest na zasadach jakie opisałem wcześniej - jest sklep - jest gwarancja; pada sklep - nie ma gwarancji - oczywiście części są dostępne za gotóweczkę a firmowy serwis za odpowiednią ( ;) ) kwotę naprawi i detalicznie sprzedany towar.
    W przypadku montażu przez autoryzowanego przedstawiciela to on przyjmuje funkcję gwaranta (i on dogaduje się z serwisem firmowym).

0
  • #14 31 Mar 2017 12:26
    lukzak2298
    Poziom 18  

Wszystko ok, ale montażysta tez może zniknąć ;)

A tak na poważnie, tyle już przerabiałem w domu autoryzowanych specjalistów że mam dość, dlatego wolałbym sobie sam to założyć :)

0
  • Pomocny post
    #15 31 Mar 2017 20:37
    Marek J.

Montuj śmiało. Po treści zadawanych pytań widać że dasz radę. Potrafisz czytać ze zrozumieniem więc z instrukcją (podłączenie, zaprogramowanie) dasz radę. Zwróć szczególną uwagę na mocowania i wymiary montażowe. Spawy powinny być solidne a mocowania w słupkach jeżeli są murowane wykonaj na bazie prętów gwintowanych i kotwy chemicznej. Wymiary montażowe powinny być tak dobrane, aby siłowniki nie szarpały (czyli A = B +/- 2cm), oraz wykorzystywały maksymalny skok (prawie) siłownika (czyli A+B = 39 cm) (dane dla siłowników 414/400). Wówczas wykorzystasz ich max. siłę. Przemyśl też jak pisałem wcześniej sprawę zamka EM Faac-a.

0
  • Pomocny post
    #16 31 Mar 2017 22:17
    KS2507
    Poziom 23  

Tak jak kolega wyżej napisał wykorzystaj max skok siłowników i pamiętaj o ogranicznikach przy bramie w pozycji zamkniętej .
    Nie wiem obecnie jaka jest centrala w zestawie 414 ale jeśli ma opcję elektro-zaczepu to przy pełnej bramie warto go zamontować.

0
  • #17 14 Cze 2018 10:13
    lukzak2298
    Poziom 18  

Koledzy, jeszcze nie zabrałem się za temat, ale inwestor wreszcie zgłosił gotowość, więc będę wracał do tematu.
    Niestety istniejąca brama daje bardzo małe możliwości jeżeli chodzi miejsce na siłowniki. Czytałem gdzieś w instrukcji Nice (chyba Too3000) że odległości mogą być jak na obrazku:
    To by załatwiło mój problem z miejscem.
    Niestety w instrukcji Faac na wszystkich obrazkach A=B. Jak to jest z tymi odległościami?

0
  • #18 14 Cze 2018 10:49
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Dużo potężniejsza bramę pełną z blachy 1,5mm ( 2x2.5m wys. 2,1 z furtka w jednym skrzydle zautomatyzowałem siłownikami DTM linear 600 + centrala DTM B232 EASY.
    Siłownik prawego skrzydła przeżył dwa poważne incydenty : uderzenie naczepą podczas cofania w bramę z zewnątrz ( tylko urwany spaw od ucha na skrzydle!), drugi to uderzenie dużym quadem w zamknięte skrzydło od środka( pomyłka w pedałach i jazda w klapkach!!!).
    Skutek : wypchniecie skrzydła podad odbój n zewnątrz, rozciągnięcie i zerwanie ucha mocującego ( gr blachy 5mm!) wyrwanie osłony tuby z korpusu silnika oraz wygięcie śruby pociągowej. Śruba wyprostowana na tokarce, osłona tuby wkręcona ponownie na klej do gwintów i "zabrokowana" wkrętem M5. Siłownik nadal pracuje bez problemów.
    W połowie słabszych zderzeniach pękały korpusy od toona, czy mocowania korpusu wingo ze względu na zbyt bliskie mocowanie ucha na skrzydle w stosunku do zawiasu. Mocowanie tubówki siega z reguły dalej niż w połowie skrzydła, a wingo max w 1/3 jego długości.

0
  • #19 14 Cze 2018 14:58
    lukzak2298
    Poziom 18  

Ok dzięki za fajny opis.
    Potrzebuje jeszcze tylko porady odnośnie wymiarów montażowych A i B
    Generalnie wg instrukcji Faac 414 pisze że A+B = skok siłownika. Jest też niepokojący mnie zapis:
    Nie bardzo rozumiem co poeta miał na myśli. Może mi ktoś to wyjaśnić? Co to są te zmiany prędkości?
    Namalowałem sobie rysunek w skali (niebieski - stan zamknięty i zielony - stan otwarty) i wychodzi na to że potrzebuję skoku 40cm przy moich wymiarach A i B (różnica długości siłownika pomiędzy zielonym i niebieskim).

0
  • Pomocny post
    #20 16 Cze 2018 12:14
    kotbury

Jeśli A jest podobne do B to ramię dźwigni (czyli odsunięcie osi obrotu siłownika od osi zawiasu) na otwarciu i zamknięciu jest takie samo a co za tym - prędkośc kątowa skrzydeł będzie stała (oczywiście za wyjątkiem programowanych zwolnień pod koniec ruchu)
    U ciebie ramię dźwigni na zamknięcu wyniesie 30 cm, na otwarciu 10, więc (im mniejsze ramię tym szybszy ruch bramy) skrzydło będzie otwierało się powoli (znaczy normalnie) a im bliżej otwarcia tym ruch będzie szybszy. Na zamykaniu podobnie - skrzydło wystartuje szybko (być może z szarpnięciem i żabkowaniem) i będzie stopniowo zwalniać.
    Te 10 cm to w ogóle nieco przymało. Nie da się choć trochę tych wymiarów do siebie zbliżyć (do 20 cm oba?)

Jeśli już te 30 musi zostać (pewnie szeroki słupek a nie chcesz robić wycięć...) spróbuj powiększyć te 10 do chociaż 15-20 cm, ale wtedy 414 nawet w wersji long (wysuw 40 cm) może być za któtki i trzeba będzie użyć innych - z podobnych do 414 - Beninca Bill 50 (wysuw 50 cm) lub DTM 600 (wysuw 60 cm.)

0
  • Pomocny post
    #21 16 Cze 2018 18:46
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Jak Kolega wyżej napisał , weź dłuższe siłowniki, 500-600 mm i wyrabiasz się spokojnie w wymiarach A=B. Mocowanie będzie dalej od zawiasów, to tez lepiej. Wada to, ze 500mm wysuwa się dłużej niż 400, ale ja stosuje linear/vega/GR i one są szybsze od 414-ek. Benninca K-bill jest tragicznie wolny. Faac i benninca mają przewody wyprowadzone poziomo z korpusu , co jest czasem wadą w ciasnych montażach. Wspomniane linear/vega maja przewód w dół. Kupuje je tez w lepszej cenie niż 414 i dlatego je montuje w 90% przypadków. Maja też lepsze mocowanie sworzni bez żadnych seeger'ów, otwór nieprzelotowy, tylko od dołu- sworzeń blokowany brokiem ampulowym M14. Podobnie jest w siłownikach proteco.

0
  • #22 21 Sie 2018 20:24
    lukzak2298
    Poziom 18  

Gdyby to był FAAC to który sterownik jest lepszy?
    do wyboru 455 D lub E045

0
  • #23 22 Sie 2018 06:21
    kotbury

Funkcjonalnie są identyczne.
    E045 ma nieco więcej extrasów czyli
    - możliwość podpięcia fotek przez linię bus - (jeśli planujesz używać więcej niż 2 linie fotek - przy tradycyjnych i centrali 455D ilość kabli rośnie lawinowo, przy E045 fotki podpinasz szeregowo w łańcuch tylko dwoma kablami - zarówno nadawcze jak i odbiorcze).
    - możliwość osobnej regulacji punktów stopu i zwolnień. Jeśli przy ustawianiu czasów pomylisz się w 455D - musisz powtórzyć całą procedurę, w E045 możesz podregulować niektóre parametry osobno.
    - możliwość zapisu konfiguracji na pendrive USB.

Większość w/w rzeczy (poza fotkami) to trochę kwiatek do kożucha.

Jeszcze jedna różnica - do 455D można podpiąć w złacze szpilkowe odbiornik starszego typu (są takowe do wszystkich systemów FAAC, a także do wielu innych, np. DTM, Proxima itp., cena ich oscyluje w okolicy 150 zł). Do E045 wepniesz tylko moduł radiowy Omnidec, a systemy obsługiwane przez pytę ograniczają się tylko do FAAC LC i SLH, a cena modułu dochodzi do 300 zł. Oczywiście do obu central można podpiąć na kablach dowolne radio zewnętrzne.

Tak że jeśli nie potrzebna ci w/w dodatkowa funkcjonalność kupując 455D z radiem oszczędzasz w stosunku do takiej samej konfiguracji z E045 250 zł.

0
  • #24 22 Sie 2018 11:46
    Marek J.

lukzak2298 napisał:
    Gdyby to był FAAC to który sterownik jest lepszy?
    do wyboru 455 D lub E045

Jest jeszcze jedna opcja. Przecież do siłowników FAAC nie musisz zastosować centrali FAAC...
    Jest na rynku wiele central tańszych i wg mnie lepszych/bogatszych.

0
  • #25 22 Sie 2018 13:24
    lukzak2298
    Poziom 18  

Miałem nadzieję kupić zestaw, żeby oszczędzić sobie problemów.
    A jakie centrale masz na myśli?

0
  • #26 23 Sie 2018 00:58
    Marek J.

Np taką https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3374714.html post#5, lub DTM B232...

0
  • #27 05 Wrz 2018 11:08
    ziboss
    Poziom 7  

Witam, żeby nie zakładać nowego tematu to się podepnę tutaj. Potrzebuję pilnie informacji jaka musi być długość wusuwu siłownika do bramy dwuskrzydłowej lub jak to obliczyć aby brama działała w 90 stopniach.
    Szerokość bramy 2x177 cm. słupki z klinkieru o szer. 38 cm. zawiasy pomiędzy słupkami po środku.

0
  • #29 05 Wrz 2018 16:02
    ziboss
    Poziom 7  

Dokładnie wychodzi 19 cm. połowa słupka + mocowanie siłownika 17 cm. bo miej nie może być żeby zmieścił się silnik to razem 36 cm. I mnie również wychodzi że siłownik musi wysuwać się około 50 cm. A sprzedawca twierdzi że przysłany siłownik który wysuwa się 43cm. musi wystarczyć. Dzięki za odpowiedź

0
  • #30 05 Wrz 2018 16:22
    kotbury

Przy tak długim wsporniku nawet 50 cm może nie wystarczyć, dopiero 60 cm... , ale wspornik faktycznie musi być ak gigantyczny? Może jakby zmniejszyć wymiar B (wzdłuż zamkniętej bramy) to i te A możnaby było zredukować do akceptowalnych 25-27 cm.
    Chyba że idzie o tył silnika i o to co jest na fotce, można by przerobić uchwyt aby oś obrotu siłownika była za silnikiem (jak w "prawdziwych" siłownikach bramowych) albo zrobić w ogóle inny uchwyt słupkowy.

0