Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór siłownika, brama pełna 2,2 wysokość x 2m

lukzak2298 28 Mar 2017 11:05 5526 50
 • #1
  lukzak2298
  Level 18  
  Szanowni Koledzy
  Brama o wysokości 2,2m i szerokości obu skrzydeł łącznie 4m, konstrukcja mocna, stara, po odnowieniu (wymiana elementów zardzewiałych na nowe). Wyspawana wiele lat temu z rurek chyba 1,5 cala. Poszycie wykonane z niskiego profilu blachy trapezowej - a więc brama pełna - i tu pojawia się problem = moja wątpliwość.

  Poszukuję siłowników które by tą bramę uciągnęły. Niestety brama zlokalizowana jest na terenach gdzie lubi wiać.

  Jeden ze sklepów doradził mi rozwiązania:
  - SOMFY IXENGO L 230V RTS
  - NICE LINEAR 400
  - TOO3000 NICE

  Montaż oczywiście we własnym zakresie.

  Pytania:
  - czy to dobre propozycje?
  - który z napędów będzie mocniejszy (bardziej wytrzymały)?
  - które z tych rozwiązań charakteryzować będzie się lepszą trwałością i kulturą pracy?
  - co polecacie?

  Koniecznie musi to mieć funkcję furtki i częściowego otwarcia.

  Mała uwaga: w rodzinie wszyscy mają piloty FLO2R więc cokolwiek nie wybiorę i tak będzie musiało mieć dokładany odbiornik FLOR
 • #2
  KS2507
  Level 23  
  Montuj FAAC 414, nice linear to KING
 • #3
  sznyt
  Level 11  
  BFT ma teraz bardzo ciekawe siłowniki. Kiedyś nazywały się Phobos, teraz występują pod nazwą Kustos. Bardzo dobrze wykonane, przynajmniej jeśli chodzi o jakość zastosowanych materiałów. Ja mam od nich napęd do bram przesuwnych i pracują super (np. tak jak napisałeś z uwagi na kulturę pracy).
 • #4
  lukzak2298
  Level 18  
  W faac 414 pisze że maksymalny ciężar skrzydła to 200kg. Niektórzy producenci deklarują i do 400kg. Natomiast sama siła uciągu to 3500N a inni piszą o 2000N.
  1. Jak się mają te wszystkie dane do rzeczywistości... Jak tu się połapać. Ten faac wygląda fajnie.
  2. Z czego jest zrobiona ta strebrna część (niektórzy mówią na to "tłoczysko")? Jest szansa że to zardzewieje? Trzeba to smarować/konserwować?
  3. Bardziej przekonują mnie napędy takie z tłokiem niż śruba obracająca osłonięta od góry a dołem goła. Czy rzeczywiście osłonięta śruba ma więcej zalet?
  4. Czy brama o wymiarach skrzydła 2x2,2 (pełna, bez żadnej perforacji) to rzeczywiście takie wyzwanie dla siłownika?
  5. Czy da się do tego sterownika z zestawu podpiąć takie radio które będzie obsługiwało piloty Flo2R?
 • Helpful post
  #5
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  1.Zestaw 414 da radę... (3500N)
  Przy innych firmach -nie montuj siłowników z centralą która posiada zabezpieczenia amperometryczne których nie można wyłączyć. Podczas podmuchów i oporów skrzydeł będą działy się cuda...
  2. Ta srebrna część "tłoczyska" to stal. Nie zardzewieje...Można raz na jakiś czas "zwilżyć" smarem silikonowym, ale ze względu na uszczelkę w stałej części tuby.
  3. Zasada działania obydwu jest identyczna. Wewnątrz "tłoczyska" jest taka sama śruba pociągowa. Jednak te z wysuwaną tubą są sztywniejsze po zamknięciu (fizyka... punkt nacisku jest bliżej końca skrzydła).
  4. Jest to wyzwanie dla siłownika, ale bardziej dla punktów jego zamocowania. Zastosuj zamek elektromagnetyczny, który będzie blokował skrzydła po zamknięciu bramy. Wówczas obciążenie na ww będzie tylko wtedy gdy skrzydła będą w ruchu i w pozycji otwartej.
  5. Da się podpiąć odbiornik FLO2R (bądź odpowiednik) uniwersalny praktycznie do każdej centrali.
 • #6
  lukzak2298
  Level 18  
  Dziwi mnie że sterowniki sterują czasowo otwieranie i zamykanie. Przecież przy wietrze w jedną stronę brama może się szybciej otwierać niż zamykać i co wtedy?

  A co jak otworzę bramę do połowy i potem ją zamknę? Czas zamykania będzie taki sam jak otwierania czyli np 50% całkowitego zaprogramowanego czasu?

  A co jak otworzę brame do połowy potem braknie prądu i jak się pojawi prąd to znowu sterownik otworzy bramę i przez 50% czasu brama będzie rzęziła dociskana do ogranicznika bo taki czas był zaprogramowany i koniec?
 • Helpful post
  #7
  KS2507
  Level 23  
  FAAC 414 jest na rynku ok 10 lat i jest to bardzo dobra sprawdzona konstrukcja,ta rura tłoczysko jest ze stali nierdzewnej.
 • #8
  lukzak2298
  Level 18  
  Witam
  Jak ten sterownik Faac w komplecie zachowa się w takiej sytuacji:
  Załóżmy przypadek kiedy ktoś wysprzęgli siłowniki, otworzy skrzydła do 45 stopni a następnie zasprzęgli siłowniki i załączy otwieranie. Jak wiadomo ten komplet faac bazuje (w wersji bez krańcówek zewnętrznych) na czasie. Zakładając że brama otwiera się x sekund to po przesunięciu skrzydeł o 45 stopni to pozostaje x/2 sekund. Czy przez pozostałe x/2 sekund brama dobije i będzie buczała czy sterownik wykryje tą sytuację i zatrzyma silniki? Cały czas mówimy tu o wyposażeniu wchodzącym w skład podstawowego zestawu.
 • Helpful post
  #9
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Czas pracy reguluje się tak, aby po otwarciu/zamknięciu siłowniki pracowały jeszcze 3-5 sekund. Na pewno im to nie zaszkodzi gdyż są przeznaczone do takiego działania. Biorąc pod uwagę trudne warunki czas ten można wydłużyć. W uzwojeniu stojanów są wklejone wyłączniki termiczne które rozłączają N jeżeli temperatura przekroczy ~140 stopni C i załączają się ponownie przy ~80 stopniach C zabezpieczając silnik przed spaleniem.
  Jeżeli otworzysz bramę do połowy i zamkniesz to centrala "pamięta" czasy i się wyłączy, natomiast po wyłączeniu wysprzęgleniu i zasprzęgleniu w innej pozycji siłowniki najwyżej będą"buczały" przez kilkanaście sekund. Nic się im nie stanie...
 • #10
  lukzak2298
  Level 18  
  Nie umiem znaleźć nigdzie info na temat urządzeń (krańcówek) montowanych na środku między skrzydłami żeby po dobiciu odłączało silniki. Czy wogóle takie krańcówki są? I czyto ma sens w takim miejscu?

  Wszędzie gdzie są nowe instalacje (brama + siłowniki) to instaluje się jednak bramy kute albo ze szczebelków, napewno nie pełne. Czy to taka moda czy poprostu z bramami pełnymi i siłownikami są problemy?

  Rozumiem że jak taki faac414 dobije do samochodu to go poprostu będzie dociskał aż się skończy czas. Inna sprawa skąd by się tam miał wziąć samochód przy 2ch barierach. No ale pieszego to może uszkodzić...

  Czy faac414 wymaga autoryzowanego montażu do gwarancji?
 • Helpful post
  #11
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  czy sterownik wykryje tą sytuację i zatrzyma silniki? Cały czas mówimy tu o wyposażeniu wchodzącym w skład podstawowego zestawu.

  Takiej sytuacji sterownik nie wykryje (bo niby jak). Nadwyżkowe pół ruchu siłownik "wybuczy" ale jak napisał przedmówca - nie szkodzi mu to specjalnie a jeśli uparłbyś się dłużej tak bawić to jest termik.
  Jest jeszcze sytuacja kiedy zatrzymasz bramę pilotem gdzieś pomiędzy (albo zrobią to fotki) i brakujący suw powinien pamiętać (jak optymistycznie napisał przedmówca) ale w rzeczywistości to pamiętanie jest niezbyt dokładne i już po razie czasy rozjeżdżają się o kilka sekund.
  Quote:
  Nie umiem znaleźć nigdzie info na temat urządzeń (krańcówek) montowanych na środku między skrzydłami żeby po dobiciu odłączało silniki. Czy wogóle takie krańcówki są?

  Specjalnych nie ma, możesz użyć naprawdę solidnych przemysłowych ale w takiej lokalizacji ZAWSZE będą przymarzać (była autopsja).
  Quote:
  Wszędzie gdzie są nowe instalacje (brama + siłowniki) to instaluje się jednak bramy kute albo ze szczebelków, napewno nie pełne

  Nie ma związku z siłownikami - raczej z gustami (ja na pewno nie założyłbym bramy pełnej bo kojarzy mi się z więźniem....) - zwłaszcza w przypadku takich koni jak 414 które raczej nie odczują przy takiej bramie jej pełności..
  Quote:
  Rozumiem że jak taki faac414 dobije do samochodu to go poprostu będzie dociskał aż się skończy czas.

  W standardzie tak. Ale możesz za niecałe 200 zł na stronę dokupić enkodery, użyć nieco nowszej centralki 455 i centrala uzyska opcję wykrywania przeszkód i dokładnych czasów.
  Quote:
  Czy faac414 wymaga autoryzowanego montażu do gwarancji?

  W zasadzie tak - właściwie nie są rozprowadzane detalicznie tylko przez dilerów z montażem. Jeśli ktoś sprzedaje je detalicznie to TYLKO on jest gwarantem (na udzieloną przez takiego sprzedawcę gwarancję serwis się wypnie) i jak sklepik zniknie to gwarancja razem z nim.
 • #12
  lukzak2298
  Level 18  
  kotbury wrote:
  Jest jeszcze sytuacja kiedy zatrzymasz bramę pilotem gdzieś pomiędzy (albo zrobią to fotki) i brakujący suw powinien pamiętać (jak optymistycznie napisał przedmówca) ale w rzeczywistości to pamiętanie jest niezbyt dokładne i już po razie czasy rozjeżdżają się o kilka sekund.

  Ale że co, po takim awaryjnym zatrzymaniu potem mogą się zderzać skrzydła? Do tej pory to rozumiałem tak: sterownik np przy otwieraniu zapamiętuje ile sekund otwierał i przy zatrzymaniu i zawróceniu bramy będzie pracował około tylu sekund ile przy otwieraniu.

  kotbury wrote:
  Nie ma związku z siłownikami - raczej z gustami (ja na pewno nie założyłbym bramy pełnej bo kojarzy mi się z więźniem....)

  Taka brama jest tam od lat. Gdyby trzeba było wymieniać to już niestety konserwator zabytków zażyczy sobie odtworzenia 19 wiecznej bramy a wtedy to koszty będą gigantyczne zaczynając od projektu, jedynego słusznego wykonawcy, aż po nadzór jegomościa. Poza tym pełna brama ma swoje zalety - podwórko jest całkowicie odcięte od gapiów, co na wsi jest bardzo pożądane.

  kotbury wrote:
  zwłaszcza w przypadku takich koni jak 414 które raczej nie odczują przy takiej bramie jej pełności..

  Dziękuję że mnie utwierdzasz w przekonaniu że to jest mocna konstrukcja, bo już mam mętlik i nie wiem jaki napęd wybrać.

  kotbury wrote:
  W standardzie tak. Ale możesz za niecałe 200 zł na stronę dokupić enkodery, użyć nieco nowszej centralki 455 i centrala uzyska opcję wykrywania przeszkód i dokładnych czasów.

  no właśnie, strasznie mało jest info o tych enkoderach. Nie bardzo umiem sobie wyobrazić jak to działa. Z tego co widziałem na zdjęciach to trzeba doprowadzić dodatkowe kable do enkoderów (ile i jakie?)? Czy te enkodery instaluje się w środku siłownika czy gdzieś na zewnątrz? Jak to działa? Na jakiej zasadzie?

  kotbury wrote:
  ale w rzeczywistości to pamiętanie jest niezbyt dokładne i już po razie czasy rozjeżdżają się o kilka sekund.

  ale po tym jak już się brama zamknie to potem znowu działa jak była zaprogramowana? Czy z każdym takim zatrzymaniem skrzydeł jest potem coraz gorzej a błędy w liczeniu czasów się sumują?
  lukzak2298 wrote:
  W zasadzie tak - właściwie nie są rozprowadzane detalicznie tylko przez dilerów z montażem. Jeśli ktoś sprzedaje je detalicznie to TYLKO on jest gwarantem (na udzieloną przez takiego sprzedawcę gwarancję serwis się wypnie) i jak sklepik zniknie to gwarancja razem z nim.

  spotkałem jednego producenta, który nie wymaga autoryzowanego montażu a gwarancja jest 3 lata, były to napędy IXENGO Somfy (tak przynajmniej deklarował sprzedawca, polecając mi spośród wszystkich sprzedawanych właśnie te napędy ze względu na warunki gwarancji). W necie pełno jest ofert sprzedaży kompletów bez usługi montażu.

  EDIT:
  już wiem czemu nie umiałem znaleźć nic na temat encoderów, bo to występuje pod nazwą safecoder. Z tego co widzę to jest to osobne urządzenie które montowane jest na słupku i podłączone mechanicznie do trzpienia . Jest to urządzenie elektroniczne, które jest podłaczone magistralą szeregową do sterownika. Dlatego takie drogie ;) i trzeba mieć osobne 2 żyły na transmisję z zasilaniem.
 • Helpful post
  #13
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  Ale że co, po takim awaryjnym zatrzymaniu potem mogą się zderzać skrzydła? Do tej pory to rozumiałem tak: sterownik np przy otwieraniu zapamiętuje ile sekund otwierał i przy zatrzymaniu i zawróceniu bramy będzie pracował około tylu sekund ile przy otwieraniu.

  Tak (mniej więcej czasowo bo dokładnie to to nie liczy). Nie pamiętam czy przy zamykaniu po awaryjnym zatrzymaniu otwierania będzie czas zakładki ale możesz włączyć zakładkę też przy otwieraniu (sztywno 2 s) i wtedy masz pewność że skrzydła się nie zderzą bo jeśli nawet je zatrzymasz na otwieraniu to już będą miały opóźnienie 2 s między sobą i z takim będą się zamykać.
  Quote:
  Dlatego takie drogie ;) i trzeba mieć osobne 2 żyły na transmisję z zasilaniem.

  3 żyły - dwie zasilające i jedną sygnałową.
  Quote:
  ale po tym jak już się brama zamknie to potem znowu działa jak była zaprogramowana

  Tak. Ale musisz pozwolić dojść do końca programu - czyli lampa ma się wymrugać i siłowniki wybuczeć. Czasem skrzydła tak mogą się rozjechać - po uporczywej zabawie pilotem - że np. jedno w ogóle nie dojedzie do odboju - wredy potrzebny będzie pełny cykl otwarcia i pełny zamknięcia - i wszystko wraca do normy.
  Quote:
  spotkałem jednego producenta, który nie wymaga autoryzowanego montażu a gwarancja jest 3 lata

  No jest nie jeden - wszystkie zestawy oferowane do samodzielnego montażu (np hipermarketowe wersje "markowych" produktów - u Nice to produkty pod marką M-House, u FAAC-a - G-Bat, Genius, Somfy robi dla hipermarketów pod własną marką... ; i mnóstwo innych noname) oferowane w sklepach wielkopowierzchniowych nie wymagają montażysty - w tym przypadku naprawa gwarancyjna przeważnie polega na wymianie sztuka za sztukę a części do napraw pogwarancyjnych (chyba że to odmiana "firmowego" urządzenia - np. FAAC Sprint i Genius Milord to dokładnie to samo) we własnym zakresie ze świecą szukać.
  A te "w necie pełno" - jest na zasadach jakie opisałem wcześniej - jest sklep - jest gwarancja; pada sklep - nie ma gwarancji - oczywiście części są dostępne za gotóweczkę a firmowy serwis za odpowiednią ( ;) ) kwotę naprawi i detalicznie sprzedany towar.
  W przypadku montażu przez autoryzowanego przedstawiciela to on przyjmuje funkcję gwaranta (i on dogaduje się z serwisem firmowym).
 • #14
  lukzak2298
  Level 18  
  Wszystko ok, ale montażysta tez może zniknąć ;)

  A tak na poważnie, tyle już przerabiałem w domu autoryzowanych specjalistów że mam dość, dlatego wolałbym sobie sam to założyć :)
 • Helpful post
  #15
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Montuj śmiało. Po treści zadawanych pytań widać że dasz radę. Potrafisz czytać ze zrozumieniem więc z instrukcją (podłączenie, zaprogramowanie) dasz radę. Zwróć szczególną uwagę na mocowania i wymiary montażowe. Spawy powinny być solidne a mocowania w słupkach jeżeli są murowane wykonaj na bazie prętów gwintowanych i kotwy chemicznej. Wymiary montażowe powinny być tak dobrane, aby siłowniki nie szarpały (czyli A = B +/- 2cm), oraz wykorzystywały maksymalny skok (prawie) siłownika (czyli A+B = 39 cm) (dane dla siłowników 414/400). Wówczas wykorzystasz ich max. siłę. Przemyśl też jak pisałem wcześniej sprawę zamka EM Faac-a.
 • Helpful post
  #16
  KS2507
  Level 23  
  Tak jak kolega wyżej napisał wykorzystaj max skok siłowników i pamiętaj o ogranicznikach przy bramie w pozycji zamkniętej .
  Nie wiem obecnie jaka jest centrala w zestawie 414 ale jeśli ma opcję elektro-zaczepu to przy pełnej bramie warto go zamontować.
 • #17
  lukzak2298
  Level 18  
  Koledzy, jeszcze nie zabrałem się za temat, ale inwestor wreszcie zgłosił gotowość, więc będę wracał do tematu.
  Niestety istniejąca brama daje bardzo małe możliwości jeżeli chodzi miejsce na siłowniki. Czytałem gdzieś w instrukcji Nice (chyba Too3000) że odległości mogą być jak na obrazku:
  Dobór siłownika, brama pełna 2,2 wysokość x 2m
  To by załatwiło mój problem z miejscem.
  Niestety w instrukcji Faac na wszystkich obrazkach A=B. Jak to jest z tymi odległościami?
 • #18
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Dużo potężniejsza bramę pełną z blachy 1,5mm ( 2x2.5m wys. 2,1 z furtka w jednym skrzydle zautomatyzowałem siłownikami DTM linear 600 + centrala DTM B232 EASY.
  Siłownik prawego skrzydła przeżył dwa poważne incydenty : uderzenie naczepą podczas cofania w bramę z zewnątrz ( tylko urwany spaw od ucha na skrzydle!), drugi to uderzenie dużym quadem w zamknięte skrzydło od środka( pomyłka w pedałach i jazda w klapkach!!!).
  Skutek : wypchniecie skrzydła podad odbój n zewnątrz, rozciągnięcie i zerwanie ucha mocującego ( gr blachy 5mm!) wyrwanie osłony tuby z korpusu silnika oraz wygięcie śruby pociągowej. Śruba wyprostowana na tokarce, osłona tuby wkręcona ponownie na klej do gwintów i "zabrokowana" wkrętem M5. Siłownik nadal pracuje bez problemów.
  W połowie słabszych zderzeniach pękały korpusy od toona, czy mocowania korpusu wingo ze względu na zbyt bliskie mocowanie ucha na skrzydle w stosunku do zawiasu. Mocowanie tubówki siega z reguły dalej niż w połowie skrzydła, a wingo max w 1/3 jego długości.
 • #19
  lukzak2298
  Level 18  
  Ok dzięki za fajny opis.
  Potrzebuje jeszcze tylko porady odnośnie wymiarów montażowych A i B
  Generalnie wg instrukcji Faac 414 pisze że A+B = skok siłownika. Jest też niepokojący mnie zapis:
  Dobór siłownika, brama pełna 2,2 wysokość x 2m
  Nie bardzo rozumiem co poeta miał na myśli. Może mi ktoś to wyjaśnić? Co to są te zmiany prędkości?
  Dobór siłownika, brama pełna 2,2 wysokość x 2m
  Namalowałem sobie rysunek w skali (niebieski - stan zamknięty i zielony - stan otwarty) i wychodzi na to że potrzebuję skoku 40cm przy moich wymiarach A i B (różnica długości siłownika pomiędzy zielonym i niebieskim).
 • Helpful post
  #20
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Jeśli A jest podobne do B to ramię dźwigni (czyli odsunięcie osi obrotu siłownika od osi zawiasu) na otwarciu i zamknięciu jest takie samo a co za tym - prędkośc kątowa skrzydeł będzie stała (oczywiście za wyjątkiem programowanych zwolnień pod koniec ruchu)
  U ciebie ramię dźwigni na zamknięcu wyniesie 30 cm, na otwarciu 10, więc (im mniejsze ramię tym szybszy ruch bramy) skrzydło będzie otwierało się powoli (znaczy normalnie) a im bliżej otwarcia tym ruch będzie szybszy. Na zamykaniu podobnie - skrzydło wystartuje szybko (być może z szarpnięciem i żabkowaniem) i będzie stopniowo zwalniać.
  Te 10 cm to w ogóle nieco przymało. Nie da się choć trochę tych wymiarów do siebie zbliżyć (do 20 cm oba?)

  Jeśli już te 30 musi zostać (pewnie szeroki słupek a nie chcesz robić wycięć...) spróbuj powiększyć te 10 do chociaż 15-20 cm, ale wtedy 414 nawet w wersji long (wysuw 40 cm) może być za któtki i trzeba będzie użyć innych - z podobnych do 414 - Beninca Bill 50 (wysuw 50 cm) lub DTM 600 (wysuw 60 cm.)
 • Helpful post
  #21
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Jak Kolega wyżej napisał , weź dłuższe siłowniki, 500-600 mm i wyrabiasz się spokojnie w wymiarach A=B. Mocowanie będzie dalej od zawiasów, to tez lepiej. Wada to, ze 500mm wysuwa się dłużej niż 400, ale ja stosuje linear/vega/GR i one są szybsze od 414-ek. Benninca K-bill jest tragicznie wolny. Faac i benninca mają przewody wyprowadzone poziomo z korpusu , co jest czasem wadą w ciasnych montażach. Wspomniane linear/vega maja przewód w dół. Kupuje je tez w lepszej cenie niż 414 i dlatego je montuje w 90% przypadków. Maja też lepsze mocowanie sworzni bez żadnych seeger'ów, otwór nieprzelotowy, tylko od dołu- sworzeń blokowany brokiem ampulowym M14. Podobnie jest w siłownikach proteco.
 • #22
  lukzak2298
  Level 18  
  Gdyby to był FAAC to który sterownik jest lepszy?
  do wyboru 455 D lub E045
 • #23
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Funkcjonalnie są identyczne.
  E045 ma nieco więcej extrasów czyli
  - możliwość podpięcia fotek przez linię bus - (jeśli planujesz używać więcej niż 2 linie fotek - przy tradycyjnych i centrali 455D ilość kabli rośnie lawinowo, przy E045 fotki podpinasz szeregowo w łańcuch tylko dwoma kablami - zarówno nadawcze jak i odbiorcze).
  - możliwość osobnej regulacji punktów stopu i zwolnień. Jeśli przy ustawianiu czasów pomylisz się w 455D - musisz powtórzyć całą procedurę, w E045 możesz podregulować niektóre parametry osobno.
  - możliwość zapisu konfiguracji na pendrive USB.

  Większość w/w rzeczy (poza fotkami) to trochę kwiatek do kożucha.

  Jeszcze jedna różnica - do 455D można podpiąć w złacze szpilkowe odbiornik starszego typu (są takowe do wszystkich systemów FAAC, a także do wielu innych, np. DTM, Proxima itp., cena ich oscyluje w okolicy 150 zł). Do E045 wepniesz tylko moduł radiowy Omnidec, a systemy obsługiwane przez pytę ograniczają się tylko do FAAC LC i SLH, a cena modułu dochodzi do 300 zł. Oczywiście do obu central można podpiąć na kablach dowolne radio zewnętrzne.

  Tak że jeśli nie potrzebna ci w/w dodatkowa funkcjonalność kupując 455D z radiem oszczędzasz w stosunku do takiej samej konfiguracji z E045 250 zł.
 • #24
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  lukzak2298 wrote:
  Gdyby to był FAAC to który sterownik jest lepszy?
  do wyboru 455 D lub E045

  Jest jeszcze jedna opcja. Przecież do siłowników FAAC nie musisz zastosować centrali FAAC...
  Jest na rynku wiele central tańszych i wg mnie lepszych/bogatszych.
 • #25
  lukzak2298
  Level 18  
  Miałem nadzieję kupić zestaw, żeby oszczędzić sobie problemów.
  A jakie centrale masz na myśli?
 • #27
  ziboss
  Level 9  
  Witam, żeby nie zakładać nowego tematu to się podepnę tutaj. Potrzebuję pilnie informacji jaka musi być długość wusuwu siłownika do bramy dwuskrzydłowej lub jak to obliczyć aby brama działała w 90 stopniach.
  Szerokość bramy 2x177 cm. słupki z klinkieru o szer. 38 cm. zawiasy pomiędzy słupkami po środku.
  Dobór siłownika, brama pełna 2,2 wysokość x 2m
 • #29
  ziboss
  Level 9  
  Dokładnie wychodzi 19 cm. połowa słupka + mocowanie siłownika 17 cm. bo miej nie może być żeby zmieścił się silnik to razem 36 cm. I mnie również wychodzi że siłownik musi wysuwać się około 50 cm. A sprzedawca twierdzi że przysłany siłownik który wysuwa się 43cm. musi wystarczyć. Dzięki za odpowiedź
 • #30
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Przy tak długim wsporniku nawet 50 cm może nie wystarczyć, dopiero 60 cm... , ale wspornik faktycznie musi być ak gigantyczny? Może jakby zmniejszyć wymiar B (wzdłuż zamkniętej bramy) to i te A możnaby było zredukować do akceptowalnych 25-27 cm.
  Chyba że idzie o tył silnika i o to co jest na fotce, można by przerobić uchwyt aby oś obrotu siłownika była za silnikiem (jak w "prawdziwych" siłownikach bramowych) albo zrobić w ogóle inny uchwyt słupkowy.