Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzenie kabla w ścianie podczas wiercenia - jak zdiagnozować?

28 Mar 2017 11:42 1914 9
 • Poziom 6  
  Witam. Jestem kompletnym świeżakiem w tych sprawach, więc wolę się upewnić. Montowałem stelaż do sufitu podwieszanego . Wcześniej posprawdzałem miejsca wiercenia czujnikiem (wykrywacz przewodów pod napięciem w ścianie), ale nie daje on 100% pewnego wykrywania. Przed wierceniem powyłączałem bezpieczniki, ponieważ jest to dosyć stare budownictwo i, jak się już okazywało, kable mogą być prowadzone w każdym miejscu i zależało to tylko od fantazji ówczesnych budowlańców. Po wszystkim włączyłem bezpieczniki no i wydawać by się mogło, że jest ok - wszystkie gniazdka i oświetlenie działają, ale.. sprawdziłem próbnikiem elektrycznym (tego typu: http://mega.profix.com.pl/module/pl/product/12875
  ) i na większości główek wkrętów oraz profilach wykazuje mi na wyświetlaczu 12V, a niekiedy nawet 36V. Nie jest to oczywiście wyczuwalne na dotyk, ale w takiej sytuacji obawiam się, że mogłem naruszyć jakiś kabel i wkręt styka się z nim i przechodzi to na cały profil. Pytanie: jak mógłbym się upewnić? Wkrętów oczywiście jest wiele, więc pewnie będę musiał każdy pojedynczo sprawdzać, a niewykluczone też że pod napięciem nie jest tylko jeden... Jednak na początku chciałbym się upewnić, że coś jest na rzeczy i sprawdzić czy faktycznie jakiś prąd się wydostał - jak to zrobić? Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • Moderator - Elektryka
  pkoperkowsky napisał:
  ale.. sprawdziłem próbnikiem elektrycznym (tego typu: http://www.mega.profix.com.pl/wkretaki/mega/probnik-elektryczny-z-wyswietlaczem-lcd) i na większości główek wkrętów oraz profilach wykazuje mi na wyświetlaczu 12V, a niekiedy nawet 36V.

  1. Popraw link.
  2. Ten próbnik może pokazywać cuda.
  3. Zaproś elektryka ze sprzętem do pomiaru Riso. Dowiesz się czy uszkodziłeś izolację instalacji czy też Twój próbnik pokazuje napięcie wyindukowane.
 • Poziom 6  
  @zbich70,
  link: http://mega.profix.com.pl/module/pl/product/12875

  elektryk to ostateczność. chciałbym sprostać awarii samemu i czegoś się nauczyć.
  sprzęt do pomiaru Riso powiadasz? pewnie nie jest to tanie?

  Dodano po 23 [minuty]:

  Zauważyłem własnie jeszcze jedną niepokojącą rzecz: sprawdzając próbnikiem wkręt/profil zaraz nad włącznikiem światła w jednym z pomieszczeń 12V które pojawia się na wyświetlaczu przy zgaszonym świetle jest mniej wyraźne, natomiast po zapaleniu światła jest bardziej widoczne (nieco mocniej się świeci). Wnioskuję więc, że skoro jakakolwiek reakcja na włącznik istnieje to jest prawie pewne, że przebiłem izolacje i stykam się gdzieś z kablem. Dobrze myślę?
 • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
 • Poziom 35  
  Nie wykryjesz usterki tym urządzeniem.
 • Poziom 6  
  Ronin64, no OK, domyślam się próbnikiem nic nie zdziałam, a więc pytam jak i czym to zrobię?

  Jedyne co mi przychodzi do głowy to wykręcić wszystkie wkręty i zdjąć profile, a następnie wkręcać każdy pojedyńczo i sprawdzać:
  a) tym moim śmiesznym próbnikiem i jeśli po wkręceniu wkręta wykaże na nim 12V tzn. że usterka może być w tym miejscu
  b) skoro wkręciłem się w obwód od oświetlenia tej części mieszkania to używając miernika elektrycznego podczepić sie z jednej strony pod N od żyrandola, a z drugiej strony sprawdzać każdy nowowkręcony wkręt i jeśli wykaże jakieś napięcie tzn. że jest obwód i w tym miejscu na pewno przekułem się do kabla.

  Poradźcie coś, proszę :)
 • Moderator - Elektryka
  pkoperkowsky napisał:
  elektryk to ostateczność. chciałbym sprostać awarii samemu i czegoś się nauczyć.

  Nauczyć się przez forum, od podstaw ? Nie żartuj. Od tego są szkoły i kursy.
  pkoperkowsky napisał:
  sprzęt do pomiaru Riso powiadasz? pewnie nie jest to tanie?

  No niestety nie jest. Ale czy sugeruję Ci zakup tego sprzętu ?
  Nie, proponuję wizytę człowieka, który taki sprzęt posiada i umie interpretować wyniki przezeń wskazane.
  Nie bój się, "z torbami" cię nie puści.

  Twoje rozterki można zdiagnozować tylko będąc na miejscu. Bo być może wwierciłiłeś w przewód.
  Ale też możliwe jest, że nic się nie stało ale twój "wskażnik" może pokazywać napięcie na profilach wskutek pojemności elektrycznej pomiędzy nimi a przewodami instalacji.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Założenia:
  Nie uszkodziłeś izolacji.
  Izolacja jest w dobrym stanie
  Jeśli masz miernik uniwersalny i oprawkę z żarówką 15W to zrób tak:
  Połącz przewody z oprawki żarówki z przewodami miernika równolegle.
  1. Miernik jako woltomierz. Pomiar między N, a profilem - wynik 0V
  2. Miernik jako woltomierz: Pomiar między L, a profilem - wynik 0V.
  Uwaga pomiaru dokonujesz pod napięciem.
  Pomiar pozwala sprawdzić ewentualne zwarcie wkrętów do przewodów N lub L
  Wynik inny niż 0V to zwarcie wkręta z którymś z w/w przewodów.
  Przedstawiony sposób nie spełnia wymogów pomiarów rezystancji izolacji, ale zawsze coś.
 • Poziom 6  
  @kavma, w końcu jakaś rzeczowa porada, dzięki bardzo :) Jutro sprawię oprawkę i spróbuję sprawdzić to tak, jak napisałeś.

  zbich70 napisał:
  Ale też możliwe jest, że nic się nie stało ale twój "wskażnik" może pokazywać napięcie na profilach wskutek pojemności elektrycznej pomiędzy nimi a przewodami instalacji.

  Mam dziwne wrażenie, że to może tak wyglądać. Odciąłem od siebie pojedyncze profile ścienne (żaden nie styka się ze sobą), a mimo to prawie wszystkie pokazują 12V na tym moim próbniku. Raczej mało prawdopodobne, żebym na każdej ścianie "wbił się" w kabel i to jeszcze tak, że go nie przerywając (bo wtedy byłyby większe problemy i nie miałbym gdzieś prądu), a jedynie uszkadzając izolację (bo tak rozumiem to ew. minimalne napięcie które mogłoby być wg. próbnika). Na jednym profilu próbnik pokazuje 36V. Profil ten zamontowany jest zaraz pod listwą (plastikową) w której przebiegają 2 kable 3x2,5). Jak wyłącze wszystkie bezpieczniki w domu oprócz tych dwóch od tych kabli z listwy to wtedy próbnik pokazuje 12V na tej jednej listwie, a na wszystkich innych 0V. Jak wyłącze bezpieczniki także od tych kabli w listwie to wtedy wszedzie jest 0V.
 • Moderator HydePark/Samochody
  Przy takich gabarytach profile działają jak antena i te coś co nazywasz próbnikiem będzie pokazywać cuda, Druga rzecz, każda konstrukcja metalowa w budynku powinna mieć połączenie wyrównawcze/uziemienie.

  Wywal tę zabawkę i zrób połączenia wyrównawcze. Inaczej temat będzie się kilka lat ciągnął.

  Moderowany przez Akrzy74:

  Proszę nie wprowadzać w błąd, że każda konstrukcja metalowa w budynku powinna mieć połączenie wyrównawcze/uziemienie.
  Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • Poziom 42  
  arturavs napisał:
  ...każda konstrukcja metalowa w budynku powinna mieć połączenie wyrównawcze/uziemienie.
  Proponuję powstrzymać się z tego typu uogólniającymi radami, bo w połączeniach wyrównawczych nie chodzi o metalowe konstrukcje a o części przewodzące obce i dostępne.