Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz lampowy Firefly Rev 3 - buczenie i zakłócenia

sifjejo 28 Mar 2017 12:43 1389 7
 • #1
  sifjejo
  Level 11  
  Witam, zbudowałem lampowy wzmacniacz gitarowy Firefly Rev. 3, schemat w załączniku. Wzmacniacz działa, z tym że na kanale przesterowanym dość głośno buczy (dziwne zakłócenia). Na kanale "czystym" słychać przydźwięk sieciowy, ale nie jest on bardzo głośny. Na przesterze pewnie też jest, tylko przez zakłócenia go nie słyszę.
  Masa wzmacniacza pierwotnie była podłączona w wielu miejscach do obudowy, kilka elementów wtedy było też podłączonych do obudowy zamiast do linii masy. Teraz masa podłączona jest w jednym miejscu (gniazdo wejściwe gitary) do obudowy.
  Przewód od wejścia gitary poprzednio był ekranowany, teraz to zwykły drut.
  Zastosowane zmiany pomogły tylko w bardzo nieznaczym stopniu.
  Transformator zasilający to TSL 40/002, głośnikowy TG28.

  Proszę o pomoc w usunięcia szumu.
  Wzmacniacz lampowy Firefly Rev 3 - buczenie i zakłócenia Wzmacniacz lampowy Firefly Rev 3 - buczenie i zakłócenia Wzmacniacz lampowy Firefly Rev 3 - buczenie i zakłócenia
 • Helpful post
  #2
  aaanteka
  Level 41  
  Masz trochę niestaranny montaż. Niezbyt fortunnie masz poprowadzone przewody z napięciem zmiennym na mostek . Na początek musisz uporządkować rozmieszczenie wszystkich elementów . Może spróbuj zastosować jakiś kawałek laminatu, płytki uniwersalnej , czy też dedukowanej płytki kołkowej. Nie dopuszczane są wiszące w powietrzu końcówki przewodów "antenki".

  przykład montażu 1
  przykład montażu 2

  żarzenie stabilizowane
 • #3
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Małe pytanie, choć wzacniacze audio to nie mój ,,konik". Jaki jest jałowo ( bez wysterowania) pobierany prąd w gałęzi B+1 ? @aaanteka Nie stresuj chłopaka tą amerykańską robota :cry: Na marginesie - kawałek tekstolitu z powbijanymi i uciętymi ostrzami mosiężnymi gwoździami -prawda. Ileż taki ,,montaż przestrzenny" zyskuje.
 • #5
  Rzuuf
  Level 43  
  "Brum" jest podstawową cechą wzmacniaczy lampowych, odróżniajaca ich od połprzewodnikowych :D (jako element "lampowego brzmienia").
  Walka z brumem nie jest łatwa, ale jest kilka przydatnych reguł, z których pierwsza brzmi:
  1. wszystkie przewody masy powinny sie zbiegać w JEDNYM punkcie, najlpiej na nóżce pierwszego kondensatora elekrolitycznego w filtrze po prostowniku. Ta reguła również "działa" we wzmacniaczach półprzewodnikowych.

  Dalsze przydatne reguły:
  2. przewody prowadzące sygnał między punktami o wysokiej impedancji powinny być ekranowane, a ekran połączony do masy - zgodnie z punktem 1. Do masy należy też podłączyć metalowe obudowy potencjometrów i ekrany lamp.
  3. zaleca sie, aby główne osie transformatorów przenoszących sygnał były prostopadłe do głównej osi transformatora sieciowego.
  4. jeśli mimo zastosowanych środków wciąż jest brum, można spróbowac go skompensować cewką włączoną w jedną z pierwszych katod toru sygnałowego - to stosowali Niemcy w magnetofonach szpulowych.
 • #6
  aaanteka
  Level 41  
  Rzuuf wrote:
  "Brum" jest podstawową cechą wzmacniaczy lampowych, odróżniajaca ich od połprzewodnikowych (jako element "lampowego brzmienia").

  Dokładnie tak , dopowiem ,że w studyjnym symulatorze brzmień wzmacniaczy gitarowych często dostępna jest opcja dodania brumu z możliwością wyboru brumu sieci z 50Hz lub 60 Hz jak i jego poziomu względem sygnału użytecznego :D .

  Oczywiście , brum w wzmacniaczu lampowym musi być w granicach jednak rozsądnego minimalnego poziomu . Dlatego jak najbardziej trzeba stosować się do reguły punktu wspólnego masy , stosować ekranowanie przewodów ,jak również odpowiednio starannie wykonane skrętki . W wzmacniaczach gitarowych dobrym rozwiązaniem jest ekranowanie tak zwane teleskopowe, skutecznie eliminujące pętle mas. Polega ono na stosowaniu ekranowania tylko jednostronnego ,oczywiście jednopunktowego ,tak że ekran nie bierze udziału w przejściu sygnału ( sygnał przesyłany jest 2 przewodami zaekranowanymi).
 • #7
  sifjejo
  Level 11  
  Dziękuję za wszystkie podpowiedzi, zamierzam dodać do wzmacniacza pogłos sprężynowy i equalizer. Zmienię obudowę bo chyba będzie trochę za mała, i zmontuję wszystko zgodnie ze wskazówkami.
  Prąd w gałęzi B+1 zmierzę jak tylko będę miał chwilę wolnego czasu.
 • #8
  sifjejo
  Level 11  
  Prąd w gałęzi B+1 bez wysterowania to 20mA.