Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena do LTE do modemu HUAWEI E3372 HiLink - 1km od BTS

28 Mar 2017 23:54 3036 11
  • Poziom 9  
    Witam.

Proszę o pomoc w doborze anteny LTE.

Sprzęt:
    Modem HUAWEI E3372 HiLink
    Router TP-Link TL-MR3420 v2
    Antena: brak

Dostawca:
    PLAY, Internet S

Parametry z modemu:
    RSSI: -69dBm
    RSRP: -93dBm
    Sieć: LTE
    "Siła" 4/5 kresek

Speedtest OOKLA (godz. 23:45):
    PING 44 ms
    POBIERANIE 8.83 Mbps
    PRZESYŁANIE 5.17 Mbps

- Jarosław (37-500), okolice ul. Strzeleckiej
    - Z pewnego miejsca przy elewacji domu, mam bezpośrednią widoczność na komin Zakładów Mięsnych (Przemysłowa 2)
    - Odległość około 0,9-1km w linii prostej (do komina na którym jak wstępnie rozeznałem jest BTS)
    - Modem jest wpięty bezpośrednio w router, bez HUB'a
    - Router stoi w pokoju, obecnie ok 2m od okna (nie od strony Komina), ze względu na optymalną transmisję WiFi po całym domu. W uzasadnionym przypadku mogę dać router bliżej okna.
    - Komputer połączony jest przez WiFi z routerem

Opis:
    Zależy mi na poprawieniu transferu, a w głównej mierze na lepszej stabilności połączenia. Spektakularnych wyników nie oczekuję bo pewnie router i tak będzie "wąskim gardłem" - tak więc budżet na antenę chciałbym aby pozostał możliwie jak najniższy.

Do punktu z którego mam bezpośrednią widoczność (dach nad dostawionym garażem) na Komin ZM jest ok 4m, licząc od najbliższego otworu w ścianie (okno w łazience). Aby zachować w miarę optymalne umiejscowienie routera, potrzebowałbym ok 10m przewodu miedzy anteną a modemem.
  • flexghzflexghz
  • Specjalista Sieci, Internet
    Na BTS-ie Przemysłowa pozwolenia na LTE1800, LTE2100 i LTE2600 ale jest pewnie i LTE800. Masz możliwość wymuszania konkretnych pasm LTE na tym E3372, działa z LTEWatchH czy Toolboxem?
  • Poziom 9  
    Witam.
    W panelu przez przeglądarkę mogę jedynie wybrać opcję "tylko LTE" bez wskazywania pasm. Wspomnianych aplikacji nigdy nie używałem, jeśli jest taka potrzeba to oczywiście mogę je odpalić na PC - tylko co mam z nimi zrobić dalej ?
  • flexghzflexghz
    Pobrać http://www.lte-anbieter.info/ltewatch/huawei.php lub https://dl.dropboxusercontent.com/u/1978345/E5186/E5186%20Toolbox_latest.rar a następnie zalogować się w nich na E3372Hilink. programy pokazują dane BTS-a oraz parametry sygnału. Pozwalają wymusić pasma LTE. wymuś po kolei LTE2600, LTE1800, LTE2100 i LTE800, pokaż screeny. Dla każdego pasma zrób speedtesty. Z założenia najszybsze jest LTE2600, Play ma tu 20MHz w MIMO i DL do 150Mb/s. Na LTE1800 to 10MHz w MIMO i DL do 75Mb/s. Na LTE2100 i LTE800 po 5Mhz w MIMO i DL do 37Mb/s. Prędkości zależą też od obciążenia BTS-a i parametrów sygnału.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za wyjaśnienie.
    Link podany przez Ciebie jest już nieaktualny, jednak udało mi się pobrać Toolbox z adresu:
    https://www.dropbox.com/s/x3f5jxw89rjk0i9/E5186%20Toolbox_latest.zip?dl=0

Odpaliłem program, domyślnie jest wpisane IP zgodnie z adresem modemu.
    Naciśnięcie przycisku Connect daje widoczny u góry komunikat:
    "ERROR WRONG TOKEN" (zapewne z powodu iż aplikacja jest dedykowana do innych urządzeń?)

Po chwili wskakują mi poniższe parametry.

LTE-Watch uruchamia się, po wybraniu parametrów (język, IP) i naciśnięciu SAVE wyskakuje mi błąd jak poniżej.
    Jaka antena do LTE do modemu HUAWEI E3372 HiLink - 1km od BTS Jaka antena do LTE do modemu HUAWEI E3372 HiLink - 1km od BTS

W zakładce Band nic nie widzę. Może coś źle robię.

Czy z LTE-Watch problem może jest znany że tak się "wysypuje" program ?
    Użyj LTEWatchH
  • Poziom 9  
    No tak, to wiele wyjaśnia :-)
    Pobrałem właściwy i działa, parametry jak niżej:

Znalazłem też w panelu www modelu możliwość ręcznego wyboru dostawcy:
    Na automacie LTEWatchH pokazuje połączenie z LTE1800 Play, dostateczne parametry sygnału. Jakie prędkości? Wymuś też LTE2600 a potem LTE2100 i LTE800 i pokaż screeny i speedtesty.
  • Poziom 9  
    Wyniki wg. http://www.speedtest.net

LTE-Advanced BAND 44:
    PING 29 ms, POBIERANIE 19.92 Mbps, PRZESYŁANIE 9.86 Mbps

2600:
    "Failed to connect to the network" - brak internetu na modemie

2100:
    PING 28 ms, POBIERANIE 13.96 Mbps, PRZESYŁANIE 6.93 Mbps

1800:
    PING 35 ms, POBIERANIE 13.83 Mbps, PRZESYŁANIE 10.12 Mbps

800:
    "Failed to connect to the network" - brak internetu na modemie
  • Poziom 9  
    Twoim zdaniem, szacunkowo ile można wyciągnąć z takiego zestawu ?
    Bo wydać 170zł żeby z 20mbps wejść na 30mbps to dla mnie zabawa nie warta tych pieniędzy.
    Podjedź pod BTS i zrób testy od swojej strony, przy prawidłowym sygnale LTE1800 sprawdzisz jak obciążony jest ten sektor na BTS-ie i jakie maksymalne prędkości zapewnia przy idealnym sygnale.