Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena siatkowa i zakłócenia w odbiorze telewizji naziemnej

29 Mar 2017 09:55 9261 18
  • Level 7  
    Witajcie. Powyższy temat doprowadza mnie do białej gorączki. W domku jednorodzinnym od około roku występuje problem z odbiorem telewizji naziemnej. Posiadam antenę siatkową (sprzed około 20 lat) i do niedawna wszystko działało perfekcyjnie. W ostatnim czasie w godzinach wieczornych zawsze są problemy z odbiorem większości kanałów. Trwa to od około 18 do 22. Antena jest na wzmacniaczu. Co może być powodem takiej sytuacji? Domek stoi w polu, raczej nie ma to związku z zakłóceniami. Poniżej odległości od nadajników.

Czy antena kwalifikuje się do wymiany? A może wymienić płytkę wzmacniacza w puszce? Zastąpić symetryzatorem? brak mi pomysłów. W miarę możliwości chciałbym uniknąć wymiany anteny. Dodam też, że jest do niej dość trudny dostęp, więc chciałbym się w miarę przygotować do jej ew. naprawy jak już się do tego zabiorę.

Za pomoc w temacie oferuję duże piwo w realu!
  • Helpful post
    Level 43  
    Pasquallo wrote:
    Posiadam antenę siatkową (sprzed około 20 lat) ....Trwa to od około 18 do 22. Antena jest na wzmacniaczu. Co może być powodem takiej sytuacji? Domek stoi w polu, raczej nie ma to związku z zakłóceniami.
    Czy antena kwalifikuje się do wymiany? A może wymienić płytkę wzmacniacza w puszce? Zastąpić symetryzatorem? brak mi pomysłów. W miarę możliwości chciałbym uniknąć wymiany anteny. Dodam też, że jest do niej dość trudny dostęp, więc chciałbym się w miarę przygotować do jej ew. naprawy jak już się do tego zabiorę.

Opis ten świadczy o tym, że nie jest to wina anteny a zakłóceń.
    Zacznij od naprawy zasilacza lub wymiany zasilacza na nowy, najlepiej z regulacją bo może to ewentualnie być skutkiem spadków napięcia.
  • Level 7  
    @LeDy dzięki za opinię.

Dodam jeszcze jedną rzecz- może dla wtajemniczonych istotną. Jeśli w tym czasie, kiedy są zakłócenia w odbiorze, wyłączę zasilacz wzmacniacza, to dla większości kanałów mam brak sygnału, ale niektóre zaczynają działać. Dziwna sprawa.
  • Helpful post
    Level 37  
    Pasquallo wrote:
    Posiadam antenę siatkową (sprzed około 20 lat) i do niedawna wszystko działało perfekcyjnie.

W powyższym zdaniu może kryć się odpowiedź. Antena jest przeżarta rdzą na wylot, wzmacniacz przepracował swoje w wodzie, nie podano informacji o długości i jakości kabla. Zasilacz można wymienić- i tak będzie potrzebny nowy.
  • Level 38  
    O ile antena nie jest skorodowana to wymień wzmacniacz wraz z zasilaczem, połączeniami i wszystko wróci do normy.
    Sprawdź w jakim stanie jest przewód.

• Level 7  
    Z tą rdzą to bym się nie zgodził tak do końca :) chyba ocynk czy coś, wygląda całkiem znośnie. Swego czasu trochę kosztowała ;) W każdym razie mój plan działania jest następujący i proszę poprawcie mnie jeśli źle napisałem:

1. Kupno zasilacza z regulacją

Jeśli nie pomogło:

2. Kupno i wymiana płytki wzmacniacza w puszce anteny.

Jeśli nadal nie pomoże:

3. Kupno i podmiana samej anteny.
  • Helpful post
    Level 38  
    Pamiętaj również o kablu koncentrycznym.
    Nie powinien być za bardzo wyginany:

• dopuszczalny promień zginania przewodów w instalacjach wewnętrznych nie powinien być mniejszy niż 5-krotna średnica zewnętrzna przewodu, a w instalacjach zewnętrznych nie mniejszy niż 10-krotna średnica zewnętrzna przewodu,
  • Level 7  
    kabel jest stosunkowo krótki (około 6 metrów od tv do anteny) i na pewno nie jest pozaginany. Myślę, że jak zarobię końcówkę na nowo, to wystarczy jeśli chodzi o jego konserwację. izolacja nie jest spękana.

PS z tego co wiem, to antena jest przymocowana na stałe i nie wiem czy nie kupić nowej, do tego te bebechy i nie zamontować w innym miejscu i spokój. Czy taka siatkowa za 30 zł to się nada? czy inwestować w jakąś droższą siatkową? W sensie jest duża rozbieżność w jakości wykonania i sama nowa antena w tej cenie może pogorszyć znacząco odbiór?

Bo jak tak patrzę na ceny takich podzespołów w sklepie elektro obok mnie to wychodzi; wzmacniacz około 10 zł, zasilacz około 10 zł i antena około 30 zł. Ma to prawo działać? Czy za tanio i nie ma się w to co bawić?
  • Helpful post
    Level 38  
    Pasquallo wrote:
    W sensie jest duża rozbieżność w jakości wykonania i sama nowa antena w tej cenie może pogorszyć znacząco odbiór?

Dopiero jak zacznie korodować.
    Przy wyborze nie daj się nabrać na oznaczenia typu:
    Full HD
  • Level 7  
    tzn? w sensie jeśli antena będzie droższa i będzie miała fhd w nazwie i będzie tańsza a bez tego, to i tak jeden pies?

bo żeby nie było, ta siatkowa antena którą posiadam, jest taka sama jak na zdjęciu w moim poście powyżej i mam zamiar ew. kupić podobną. Niektórzy mówią, że lepsza byłaby kierunkowa (tak sobie czytam) ale obawiam się, że wtedy mux 8 mi odpadnie. A na starej siatkowej o odpowiedniej porze dnia wyszukuje te kanały i działają.
  • Level 38  
    Antena ma dostarczyć odpowiednio silny sygnał to tunera TV i nie ma żadnego wpływu na rozdzielczość obrazu.
    Pasquallo wrote:
    Niektórzy mówią, że lepsza byłaby kierunkowa (tak sobie czytam) ale obawiam się, że wtedy mux 8 mi odpadnie

Jeżeli mux 8 nadaje z innego kierunku to może tak być.
  • Level 43  
    Pasquallo wrote:
    Jeśli w tym czasie, kiedy są zakłócenia w odbiorze, wyłączę zasilacz wzmacniacza, to dla większości kanałów mam brak sygnału, ale niektóre zaczynają działać. Dziwna sprawa.

Może to świadczyć, że masz duży sygnał. Zasilacz z regulacją i powinno być po kłopocie bez jakichkolwiek wymian innych..
  • Level 38  
    LeDy wrote:
    Może to świadczyć, że masz duży sygnał. Zasilacz z regulacją i powinno być po kłopocie bez jakichkolwiek wymian innych.

Oczywiście wiem, co masz na myśli.
    Ale z takiej odległości?

• Level 43  
    Adamcyn wrote:

Oczywiście wiem, co masz na myśli.
    Ale z takiej odległości?

I co z tego?? Jak wzmacniacz bez zasilania odbiera to musi być sygnał duży.
  • Level 38  
    LeDy wrote:
    Jak wzmacniacz bez zasilania odbiera to musi być sygnał duży

Nie na tyle duży, aby ten wzmacniacz nagle przesterować; tym bardziej, że:
    Pasquallo wrote:
    do niedawna wszystko działało perfekcyjnie
  • Level 15  
    Po 20 latach przychodzi taki moment że" działało perfekcyjnie"przechodzi do historii styki są skorodowane utlenione złączki poluzowane a kabel ma mikropęknięcia i do tego pokutująca w narodzie wiara że wzmacniacz i zasilacz czynią cuda- instalacja nadaje się do wymiany bo reanimowanie jej w wybranych punktach na następne 20 lat na pewno nie wystarczy i tak na raty trzeba będzie wszystko wymienić - więc lepiej zrobić to raz a dobrze - wybierz dużą antenę siatkową z symetryzatorem i połącz pasywnie - im mniej elementów w torze tym mniejsze ryzyko zakłóceń- znajdż najsilniejszy sygnał i wtedy zdecydujesz czy potrzebny jest wzmacniacz - antena pamięta czasy głębokiego analogu i nikt wtedy nie przeczuwał -powstania telewizji cyfrowej -czasy się zmieniły i poziom techniki również - pora iść z duchem czasu
  • Moderator
    Jest jeszcze jeden problem o którym na Elektrodzie sporo piszą: od około roku działają w Polsce sieci dostępowe do internetu w technologii LTE w pasmie 800 MHz, czyli na kanałach +61. Wystarczy że masz sąsiada z terminalem LTE w promieniu kilometra lub BTS-a pracującego w tej technologii i w tym pasmie w promieniu 2 km to możesz pożegnać się ze stosowaniem jakichkolwiek szerokopasmowych wzmacniaczy antenowych. Nawet jak wymienisz "antenę" na "antenę" i założysz inny wzmacniacz to sytuacja może być taka sama lub nawet jeszcze gorsza.

Może na początek potrzebna informacja: gdzie dokładnie mieszkasz, bo że w okolicach Łodzi to wiemy. Wystarczy pozycja, nazwa (małej) miejscowości lub pobliskie skrzyżowanie ulic.

Przypuszczam, że chodzi o Łowicz lub okolice; w samym Łowiczu masz 5 BTS-ów w pasmie 800 MHz - cztery Sferii i jeden T-Mobile. Znajomi z Łowicza już nie raz mi sygnalizowali, że "są jaja".....
    Dodam tylko że pisanie do UKE jest bezcelowe, jak przyjadą i zobaczą antenę siatkowa ze wzmacniaczem to odmawiają interwencji.
  • Level 38  
    irekr wrote:
    Dodam tylko że pisanie do UKE jest bezcelowe, jak przyjadą i zobaczą antenę siatkowa ze wzmacniaczem to odmawiają interwencji.

Czyli tylko antena kierunkowa z filtrem LTE.
  • Moderator
    Tego to ja Ci nie powiem na 100%. Każdą antenę dobiera się zawsze do określonych warunków i określonego miejsca. Dobry i skuteczny filtr LTE to spory wydatek, do tego nie wiadomo na jak długo wystarczy.
    Zadałem konkretne pytanie: LOKALIZACJA?