Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Solarne doładowywanie ogniw 18650 - potrzebny regulator ładowania?

Seraphim 29 Mar 2017 10:10 375 7
  • #1 29 Mar 2017 10:10
    Seraphim
    Poziom 9  

Witam,
    Otóż zbliża się wiosna i wraz z nim sezon działkowy. Mam już ogarnięty układ podlewania kwiatków na arduino (czujnik wilgotności,pompka 350mA na 12V), ale chciałbym taki układ uniezależnić od prądu, jako ma pracować z dala od domu w donicy. Chciałbym to zasilić 3 szeregami 18650 na 12V (doładowując do ~4,0V) i pytanie. Czy wystarczy zamontować 12V panel słoneczny przez balanser, czy potrzebny jednak regulator ładowania solarnego, by doładowywać ogniwa. Nie wiem jak się zachowa układ z balanserem po podpięciu do panela słonecznego jako "zasilania" i jednocześnie odbioru, stąd pytanie. Jeszcze myślę nad akumulatorem żelowym 12V, ale bardziej mi podchodzi kompaktowość 18650, choć nie potrzebuje balansera. Panel jaki zamierzam zakupić to najprostszy 12v 1.5W-3W z ali.

0 7
  • #3 29 Mar 2017 10:49
    yogi009
    Poziom 41  

W skrócie, chodzi o układ, który doładuje, ale nie przeładuje. Najtańszy moduł kolega już wskazał. Jest dostępny też w kraju za ok. 8zł.

0
  • #4 29 Mar 2017 13:31
    Seraphim
    Poziom 9  

Tak, tylko ten układ ani nie jest balanserem - a potrzebny mi jest do 3szeregowo podłączonych ogniw , ani napięcie - bo solary dostępne na ali dają 6, 12V i o takich myślałem. Rozumiem że zaproponowany układ musiałbym powtórzyć x3 i kupić panel solarny na napięcie 5V i co najwyżej równolegle je łączyć jeśli chciałbym uzyskać większy prąd z paneli? Czy zastosowanie tego: https://pl.aliexpress.com/item/3S-3-6v-PMS-bo...ery-balance/32728207015.html?isOrigTitle=true umożliwiłoby poprawną pracę? Podpięcie 12V solara wymusiłoby ładowanie ogniwa do 4.0V co przełożyłoby się na dłuższą żywotność ogniw, takie było moje zamierzenie.

0
  • #6 29 Mar 2017 13:59
    Seraphim
    Poziom 9  

To może inaczej zapytam. Co miałbym nabyć rozsądnie cenowo chcąc doładowywać mini-solarami 3 szeregowo podłączone ogniwa li-ion będące cały czas obciążone arduino i od czasu do czasu odbiornikiem 12V 350mA żeby to działało sensownie? Na dzień dzisiejszy mam baterie,układ arduino, nie mam solarów i to co się z nimi wiąże do doładowywania.

0
  • #7 29 Mar 2017 23:01
    bernardmaster
    Poziom 9  

BMS

Moim zdaniem potrzebny Ci układ BMS, ten podamy w linku powyżej umożliwia podłączenie 3 baterii Li-ion, przykładowo możesz dodatkowo zastosować przetwornicę buck, żeby uzyskać zasilanie do arduino.
    Aczkolwiek większy sens będzie miało zastosowanie 4 baterii, ponieważ 3 już trochę rozładowane będą miały napięcie wyraźnie poniżej 12V, zresztą BMS-y na 4 baterie są także bardziej popularne Link

0
  • #8 29 Mar 2017 23:42
    Seraphim
    Poziom 9  

Otóż pompka też pracuje na zakresie 6-12 V. Czyli reasumując jeśli zastosowałbym taki bms: https://pl.aliexpress.com/item/50x21x1mm-10A-...ttery-Cell/32787374924.html?isOrigTitle=true,, podłączył go do baterii, a na wejściu do bms-a podłączyłbym równolegle zarówno panel solarny 12V jak i arduino i odbiornik prądu w postaci pompki to powinno wszystko grać? układ by nie ładował powyżej 12V- na czym by mi zależało i pracował w zakresie od 9V do 12V? Boje się o ten moment, gdy i solar doładowuje i załącza się odbiornik, czy BMS nie zgłupieje...

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo