Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Solarne doładowywanie ogniw 18650 - potrzebny regulator ładowania?

Seraphim 29 Mar 2017 10:10 3093 7
    Seraphim
    Level 10  
    Witam,
    Otóż zbliża się wiosna i wraz z nim sezon działkowy. Mam już ogarnięty układ podlewania kwiatków na arduino (czujnik wilgotności,pompka 350mA na 12V), ale chciałbym taki układ uniezależnić od prądu, jako ma pracować z dala od domu w donicy. Chciałbym to zasilić 3 szeregami 18650 na 12V (doładowując do ~4,0V) i pytanie. Czy wystarczy zamontować 12V panel słoneczny przez balanser, czy potrzebny jednak regulator ładowania solarnego, by doładowywać ogniwa. Nie wiem jak się zachowa układ z balanserem po podpięciu do panela słonecznego jako "zasilania" i jednocześnie odbioru, stąd pytanie. Jeszcze myślę nad akumulatorem żelowym 12V, ale bardziej mi podchodzi kompaktowość 18650, choć nie potrzebuje balansera. Panel jaki zamierzam zakupić to najprostszy 12v 1.5W-3W z ali.
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    Seraphim
    Level 10  
    Tak, tylko ten układ ani nie jest balanserem - a potrzebny mi jest do 3szeregowo podłączonych ogniw , ani napięcie - bo solary dostępne na ali dają 6, 12V i o takich myślałem. Rozumiem że zaproponowany układ musiałbym powtórzyć x3 i kupić panel solarny na napięcie 5V i co najwyżej równolegle je łączyć jeśli chciałbym uzyskać większy prąd z paneli? Czy zastosowanie tego: https://pl.aliexpress.com/item/3S-3-6v-PMS-bo...ery-balance/32728207015.html?isOrigTitle=true umożliwiłoby poprawną pracę? Podpięcie 12V solara wymusiłoby ładowanie ogniwa do 4.0V co przełożyłoby się na dłuższą żywotność ogniw, takie było moje zamierzenie.
    Seraphim
    Level 10  
    To może inaczej zapytam. Co miałbym nabyć rozsądnie cenowo chcąc doładowywać mini-solarami 3 szeregowo podłączone ogniwa li-ion będące cały czas obciążone arduino i od czasu do czasu odbiornikiem 12V 350mA żeby to działało sensownie? Na dzień dzisiejszy mam baterie,układ arduino, nie mam solarów i to co się z nimi wiąże do doładowywania.
    bernardmaster
    Level 9  
    BMS

Moim zdaniem potrzebny Ci układ BMS, ten podamy w linku powyżej umożliwia podłączenie 3 baterii Li-ion, przykładowo możesz dodatkowo zastosować przetwornicę buck, żeby uzyskać zasilanie do arduino.
    Aczkolwiek większy sens będzie miało zastosowanie 4 baterii, ponieważ 3 już trochę rozładowane będą miały napięcie wyraźnie poniżej 12V, zresztą BMS-y na 4 baterie są także bardziej popularne Link
    Seraphim
    Level 10  
    Otóż pompka też pracuje na zakresie 6-12 V. Czyli reasumując jeśli zastosowałbym taki bms: https://pl.aliexpress.com/item/50x21x1mm-10A-...attery-Cell/32787374924.html?isOrigTitle=true, podłączył go do baterii, a na wejściu do bms-a podłączyłbym równolegle zarówno panel solarny 12V jak i arduino i odbiornik prądu w postaci pompki to powinno wszystko grać? układ by nie ładował powyżej 12V- na czym by mi zależało i pracował w zakresie od 9V do 12V? Boje się o ten moment, gdy i solar doładowuje i załącza się odbiornik, czy BMS nie zgłupieje...