Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zgłoszenie instalacji PV PGE

filipczulko 29 Mar 2017 10:55 4614 46
  • #1 29 Mar 2017 10:55
    filipczulko
    Poziom 10  

Witam,

Szukam kogoś co zgłaszał instalację PV w PGE. Czy do zgłoszenia instalacji jest wymagany podpis instalatora z kalifikacjami czy można samemu podpisać ?

1 29
  • EuroPro
  • #2 29 Mar 2017 13:16
    Tech132
    Poziom 21  

Do zgłoszenia jest wymagany w PGE podpis osoby która uprawnienia i działalność gospodarczą ,jeżeli masz uprawnienia i sam sobie zakładasz to możesz podpisać .

0
  • EuroPro
  • #3 29 Mar 2017 13:52
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Jest wymagany czy jest w formularzu miejsce na podpis instalatora? Niby to samo, ale nie to samo.

0
  • #4 29 Mar 2017 16:50
    chrobry25
    Poziom 14  

U mnie wymagali podpisu i pieczęci uprawnionego instalatora + ksero dokumentów poświadczających jego uprawnienia.

0
  • #5 29 Mar 2017 17:53
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Jak wymagali? Podsunęli formularz sugerując wypełnienie wszystkich pól jak u mnie? Czy podali podstawę prawną i zażądali zatrudnienia instalatora?
    Ja nie mam żadnych uprawnień i samodzielnie wykonałem instalację oraz podpisałem się we wniosku. Kwadracik o posiadanych uprawnieniach pozostawiłem pusty. Instalacja zgłoszona i działa.
    Enea.

0
  • #6 29 Mar 2017 18:26
    prose
    Poziom 32  

Ja w Tauron składałem ,elektryka ksero uprawnienia i podpis z pieczątką.

0
  • #7 29 Mar 2017 18:26
    jzalesny
    Poziom 1  

Tak jak napisał,, TECH 123" potrzebny jest podpis i pieczątka osoby prowadzącej działalność gospodarczą z zakresu instalacji elektrycznych plus ksero jego uprawnień. Tak było w moim przypadku PGE Krosno.

0
  • #8 30 Mar 2017 00:14
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Skąd wiesz że jest potrzebny? Jaka podstawa prawna?
    U mnie też niektórzy twierdzili że jest potrzebny, bo zobaczyli rubrykę w druku zgłoszenia. Nie wpadli na to by ją pustą zostawić.

0
  • #9 30 Mar 2017 10:59
    filipczulko
    Poziom 10  

Dostałem informację od PGE trzeba uprawnienia SEP. Wystarczą E lub D i taki wniosek musi być przyjęty ewentualnie uprawnienia OZE. Jak by ktoś pisał z Państwa schemat instalacji do PGE proszę podesłać byłbym wdzięczny.

0
  • #10 30 Mar 2017 11:23
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Ty mnie nie rozumiesz. PGE nie stanowi prawa w Polsce. Pytam o podstawę prawną, a nie o to że jakaś niedouczona panienka z PGE zauważyła taką rubrykę na wniosku i na tej podstawie jej się uroiło że każda rubryka ma być wypełniona więc trzeba.

Schemat napisałem długopisem od linijki rysując kwadraciki i linie oraz opisując je numerycznie w legendzie. Przyjęli.

0
  • #11 30 Mar 2017 17:45
    Tantalos
    Poziom 18  

jzalesny napisał:
    Tak jak napisał,, TECH 123" potrzebny jest podpis i pieczątka osoby prowadzącej działalność gospodarczą z zakresu instalacji elektrycznych plus ksero jego uprawnień. Tak było w moim przypadku PGE Krosno.

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest wymagane. Instalację może wykonać osoba z uprawnieniami nie prowadząca działalności gospodarczej.

0
  • #12 30 Mar 2017 18:32
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Tantalos napisał:

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest wymagane. Instalację może wykonać osoba z uprawnieniami nie prowadząca działalności gospodarczej.

Może wykonać osoba bez uprawnień.

0
  • #13 30 Mar 2017 18:51
    qadam12

Poziom 26  

Prawo energetyczne (DzU z 2006 r. nr. 89 poz. 625 z późn. zm.) oraz wydane na jej podstawie Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (energetycznych – dop. autora) (DzU nr 89, poz. 828). Drugi z dokumentów wprowadza zróżnicowanie wymagań w zależności od typu wykonywanych czynności i stanowisk pracy oraz od rodzaju i grupy urządzeń energetycznych. W § 5 ust. 1 rozporządzenia określono, że eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów czynności i stanowisk pracy:
    eksploatacja – dotyczy osób wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym;
    dozór – do grupy tej zalicza się stanowiska fachowców kierujących czynnościami osób wykonujących prace w zakresie określonym powyżej oraz stanowiska pracowników technicznych, sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

(Dz.U. z 2017 r. poz. 220

0
  • #14 31 Mar 2017 06:07
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

qadam12 napisał:
    W § 5 ust. 1 rozporządzenia określono, że eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów czynności i stanowisk pracy:
    eksploatacja – dotyczy osób wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym;

Czyli obsługa pralki wymaga takich samych kwalifikacji jak montaż PV.
    OK. Masz rację.

0
  • #15 31 Mar 2017 07:08
    Michal_WWL
    Poziom 20  

Zakładałem sobie i kilku osobom, PGE Łódź Teren. Wymagane było posiadanie świadectwa kwalifikacyjnego E zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym. Bez pieczątki i działalności gospodarczej. Dołączyłem także ksero uprawnień.

0
  • #16 31 Mar 2017 10:11
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Michal_WWL napisał:
    Zakładałem sobie i kilku osobom, PGE Łódź Teren. Wymagane było posiadanie świadectwa kwalifikacyjnego E zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym. Bez pieczątki i działalności gospodarczej. Dołączyłem także ksero uprawnień.

Prowadziłeś czynności wyczerpujące znamiona działalności gospodarczej bez jej zgłoszenia i się tym chwalisz na forum? :D

0
  • #17 31 Mar 2017 10:47
    Michal_WWL
    Poziom 20  

Jan_Werbinski napisał:
    Michal_WWL napisał:

Prowadziłeś czynności wyczerpujące znamiona działalności gospodarczej bez jej zgłoszenia i się tym chwalisz na forum? :D

Jakie dokładnie znamiona?

0
  • #18 31 Mar 2017 13:02
    Tantalos
    Poziom 18  

Jan_Werbinski napisał:
    qadam12 napisał:
    W § 5 ust. 1 rozporządzenia określono, że eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów czynności i stanowisk pracy:

Czyli obsługa pralki wymaga takich samych kwalifikacji jak montaż PV.
    OK. Masz rację.

Nie doczytałeś rozporządzenia. W dalszej części jest podane które czynności wymagają uprawnień a które nie wymagają. Obsługa pralki w domu to nie praca.

0
  • #19 31 Mar 2017 15:15
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Podobnie jak montaż własnej instalacji PV. Dla mnie to hobby.

0
  • #20 01 Kwi 2017 14:03
    Tantalos
    Poziom 18  

Hobby czy nie hobby, uprawnienia są wymagane. Tutaj możesz poczytać: http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20030890828&type=2. Podany jest wyjątek kiedy uprawnienia nie są potrzebne:

Cytat:
    § 4. Nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji użytkowników eksploatujących:
    1) urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi;

Więc obsługa pralki nie wymaga posiadania uprawnień, ale montaż instalacji PV tak.

0
  • #21 01 Kwi 2017 16:30
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Moja instalacja PV jest poniżej 1kV i 20kW. W dokumentacji urządzeń określono zasady obsługi.

0
  • #22 05 Kwi 2017 17:26
    stomat
    Specjalista elektryk

Skoro tak to do OBSŁUGI twojej instalacji nie potrzebujesz żadnego świadectwa kwalifikacji, jednak na montaż takich instalacji świadectwo jest wymagane. To że jakaś "niedouczona panienka z PGE" przyjęła od ciebie nieprawidłowo wypełniony wniosek nie zmienia prawa w Polsce.

0
  • #23 05 Kwi 2017 20:43
    prose
    Poziom 32  

Po pierwsze jak inwerter ma certyfikat zgodny a instalację ZE robię instalację Pv poza licznikiem i robię na swoją odpowiedzialność i odpowiada za to, to czego nie ma być OK. inwerter spełnia normy do produkcji energii.Inwertery mają wszystkie zabezpieczenia jak coś źle zrobię to nie będę miał produkcji.

0
  • #24 05 Kwi 2017 21:46
    stomat
    Specjalista elektryk

Oczywiście, jak pojadę samochodem z wszystkimi certyfikatami ale bez prawa jazdy, na własną odpowiedzialność to też się nic nie stanie dopóki mnie nie złapią, ale jednak łamię prawo. Tak samo jak ktoś kto bez wymaganych kwalifikacji montuje urządzenia elektroenergetyczne.

0
  • #25 19 Kwi 2017 20:22
    benchmarek
    Poziom 22  

Do kolegi który zakładał temat.
    Tutaj masz opis całej procedury http://www.pgedystrybucja.pl/dystrybucja/dla-...eniowe/procedura-przylaczania-mikroinstalacji

oraz wszystkie potrzebne formularze. Będziesz potrzebował jeszcze karty katalogowe, deklaracje zgodności i ewentualne tłumaczenia na polski (tłumacz przysięgły) jeśli są w innym języku paneli pv, falownika. Niestety Ilość druków i papierów jest kuriozalna jak się wszystko podrukuje to ze 20 stron będzie (tak się zastanawiam gdzie oni te papiery wszystkie przechowują).

Do zamontowania i podłączenia instalacji wystarczą uprawienia kwalifikacyjne E również jest to tam opisane, wynika to z ustawy.

Napisz kolego filipczulko jak przebiega Twoje zgłoszenie do PGE.

0
  • #26 19 Kwi 2017 23:16
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Nie trzeba tłumacza przysięgłego. Sam przetłumaczyłem wszystkie certyfikaty i parametry techniczne z instrukcji.

1
  • #27 19 Kwi 2017 23:39
    benchmarek
    Poziom 22  

Jan_Werbinski napisał:
    Nie trzeba tłumacza przysięgłego. Sam przetłumaczyłem wszystkie certyfikaty i parametry techniczne z instrukcji.

Ostatnia strona punkt Uwagi

" zgłoszenie oraz załączniki dołączyć w języku polskim; w przypadku braku dopuszcza się złożenie obcojęzycznego oryginału
    wraz z tłumaczeniem potwierdzonym przez tłumacza przysięgłego"

0
  • #28 19 Kwi 2017 23:42
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Same problemy macie w tym PGE. Myślę że to ich nadgorliwość, a nie prawo.
    U nas w Enea nie trzeba uprawnień ani tłumaczy przysięgłych. Na pytanie o uprawnienia odpowiedziano mi, że to za licznikiem i ich to nie obchodzi. :)
    Za to montują liczniki bez bilansowania międzyfazowego.
    Ale nie kasują za moc bierną. Jeszcze nie.

0
  • #29 19 Kwi 2017 23:52
    benchmarek
    Poziom 22  

Każda firma ma zapewne różne interpretacje, autor wątku zadał pytanie o PGE.
    Co do uprawnień to nie nadgorliwość lecz wynika to z ustawy art. 7 ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012r. Nr 1059 z późn. zm.).

cytat
    "
    Budowa zarówno samej mikroinstalacji jak i instalacji łączącej mikroinstalację z siecią elektroenergetyczną może być wykonana jedynie przez osobą posiadającą właściwe uprawnienia:

certyfikat wydany przez Urząd Dozoru Technicznego w zakresie instalowania: kotłów i pieców na biomasę, systemów fotowoltaicznych, słonecznych systemów grzewczych, pomp ciepła, płytkich systemów geotermalnych,
    lub

zaświadczenie kwalifikacyjne gr. E,
    uprawnienia budowlane (jeśli wymagane).
    "

0
  • #30 20 Kwi 2017 07:50
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

benchmarek napisał:
    Każda firma ma zapewne różne interpretacje, autor wątku zadał pytanie o PGE.
    Co do uprawnień to nie nadgorliwość lecz wynika to z ustawy art. 7 ustawy Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012r. Nr 1059 z późn. zm.).

cytat
    "
    Budowa zarówno samej mikroinstalacji jak i instalacji łączącej mikroinstalację z siecią elektroenergetyczną może być wykonana jedynie przez osobą posiadającą właściwe uprawnienia:

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=...Nu0fILEWSuPsV1l6A&sig2=ekVbYW-1U52H0KemlxlvFg
    W innym wątku albo na Fejsie już analizowałem treść zapisu ustawy. Można ją interpretować na różne sposoby. Także taki, że do jej użytkowania nie trzeba uprawnień.
    Wskaż dokładniej który artykuł to uzasadnia. 7 jest o przyłączaniu budynku do ZE, a nie mikroinstalacji w już istniejącym. Wyszukiwanie "mikroinstalacji" w PDF Twojego cytatu nie przynosi rezultatu.
    Licznik Iskra też sam instalowałem. Potem pan przyszedł żeby sprawdzić czy OK i zaplombować.

0