Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozruch silnika 1-fazowego

29 Mar 2017 12:53 855 10
  • Poziom 6  
    Witam
    Podłączyłem silnik 1-fazowy za pomocą stycznika 3-fazowego (ponieważ akurat taki posiadałem), tak jak na załączonym schemacie. Jednak pojawił się problem z rozruchem uf silnika. Mianowicie po naciśnięciu przycisku załącz cewka stycznika nie może podtrzymać styków. Czasami uda się załączyć po kilku naciśnięciach a czasami za pierwszym razem. Co może być przyczyną takiego zachowania stycznika? Rozruch silnika 1-fazowego
  • Poziom 21  
    Bo styk pomocniczy stycznika powinien być normalnie rozwarty.
  • Poziom 6  
    Tak też jest. Wybacz, mój błąd w rysowaniu schematu.
  • Poziom 16  
    To w takim razie może styk pomocniczy jest w jakiś sposób zanieczyszczony np. opalony? To mogło by dawać taki efekt.
  • Poziom 6  
    Mam jeszcze jeden taki styk, więc spróbuje z nim. Ale póki co mam pytanie czy sam rozruch silnika mógłby powodować taki spadek napięcia, że jest zbyt niskie do zasilania cewki? Bo podczas rozruchu da się zaobserwować delikatne przygasanie źródeł światła zasilanych z tego samego obwodu (oczywiście pracuje nad oddzielnym obwodem zasilania dla tego silnika).
  • Poziom 16  
    Raczej wątpliwe bo styczniki na 230V potrafią jeszcze trzymać przy około 100V. Stycznik jest nowy czy z demontażu?
  • Poziom 6  
    Z demontażu.
  • Poziom 16  
    To tak jak pisałem wyżej styki pomocnicze mogą być zanieczyszczone. Jak przepięcie na drugi styk nie da dobrego efektu to należałoby rozebrać stycznik i oczyścić styki. Styki często są pokryte warstwami ochronnymi dlatego najlepiej czyścić je chemicznie (aby tych warstw nie usunąć) na przykład preparatem Kontakt S.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator - Elektryka
    endriiu2 napisał:
    czy sam rozruch silnika mógłby powodować taki spadek napięcia(...) Bo podczas rozruchu da się zaobserwować delikatne przygasanie źródeł światła zasilanych z tego samego obwodu

Oczywiście, że może.
    W swoim profilu wpisałeś "elektryk" - więc zakładam, że wiesz co to jest IPZ, potrafisz to zmierzyć i zinterpretować wynik pomiaru.
  • Poziom 6  
    Mam. Ale pomiar mogę zrobić dopiero w weekend. Tak więc wtedy napisze o wynikach.