Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MSI p43 neo v - Wymiana zasilacza spaliła płytę

bryzaaaaaa 29 Mar 2017 19:17 777 15
  • #1 29 Mar 2017 19:17
    bryzaaaaaa
    Poziom 19  

Witam serdecznie. Pech trafił na zmianę zasilacza z czarnej listy... Przy obciążeniu przez kilka minut było w porządku potem dym z płyty i ns na tym koniec. Ucierpiała tylko płyta główna. Mosfet uszkodzony został wylutowany. Płyta przy starcie z samym CPU tylko lekko zakreci wiatrakami wentylatorami, bez procesora wiatraki wentylatory kręcą, oraz gdy odłączę linie 12v V wiatraki wentylatory kręcą z CPU. Gdzieś jest jakieś zwarcie. Masa od mosfetu oderwała się razem z nim. Co mogę jeszcze sprawdzić? MSI p43 neo v - Wymiana zasilacza spaliła płytę

0 15
  • Pomocny post
    #2 29 Mar 2017 20:09
    młody14
    Poziom 36  

Sprawdzać możesz wszystko, kto to może wiedzieć co mogło więcej pójść :/ W zasadzie na każdy element mogło paść. Sprawdź wszysko wokół miejsca uszkodzonego mosfetu.

Wg. mnie masz małe szanse na znalezienie uszkodzenia i pozostanie Ci wymiana płyty głównej.

Poza tym upewniłeś się, czy pozostałe podzespoły przeżyły?

Napisz jeszcze co to był za zasilacz, tak dla przestrogi dla innych.

0
  • Pomocny post
    #3 29 Mar 2017 20:13
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Po ścieżkach można wnioskować,że mosfet był w zasilaniu mostka południowego. Przy usterce zapewne mostek odszedł razem z mosfetem... Dla zajęcia casu można próbować naprawy sekcji zasilania mostka, ale to raczej będzie naprawa nieskuteczna, i bez wymiany mostka (raczej nieopłacalne) płyta nie ruszy.

0
  • #4 29 Mar 2017 20:43
    bryzaaaaaa
    Poziom 19  

Wylutowalem dwa mosfety pod pcie widać na foto były na zwarciu i teraz płyta uruchamia się z CPU no i procesor nagrzewa się. Teraz pozostaje tylko wlutować i zobaczyć efekty.

EDIT
    A więc tak, tranzystory wymienione i płyta uruchamia się ale po chwili zawiesza czy przy uruchamianiu się systemu czy w biosie. Dam sobie spokój z tą płytą ale mam już w ręku płytę msi g41-23 i mam pytanie co do chipsetu czy są tak samo wydajne czy jest jakaś różnica no i dlaczego moja stara płyta posiada aż 12 mosfetów zasilających CPU a ta nowa tylko 6?

Scaliłem. RADU23

0
  • Pomocny post
    #5 30 Mar 2017 22:06
    310artur
    Poziom 43  

Bo stara płyta jest "wypasiona" a nowa przeciętna.
    Chipsety za bardzo nie wpływają na wydajność. Różnią się raczej możliwościami. Wszystko zależy od konfiguracji. p43 i g41 są raczej podobne.

0
  • #6 31 Mar 2017 23:40
    bryzaaaaaa
    Poziom 19  

Tzn tym nowszy sprzęt płyta główna w tym wypadku zastosowane elementy jak mosfet są w nowszej technologi i nie trzeba ich tyle? Nie wiem jak to rozumieć.

0
  • Pomocny post
    #7 01 Kwi 2017 00:08
    310artur
    Poziom 43  

Nie stara płyta miała solidną sekcje zasilania CPU pozwalającą na lepsze OC a nowa jej nie ma. Przy czym jakieś tam OC i tak jest osiągalne zależnie od CPU na dwurdzeniowca taka sekcja wystarczy zupełnie. Jak OC nie robisz to każdy CPU obsługiwany będzie działał.
    Pozostałe podzespoły to chodzi o CPU RAM i resztę...

0
  • #8 01 Kwi 2017 11:54
    bryzaaaaaa
    Poziom 19  

A więc na koniec przedstawię sytuacje nowej konfiguracji bo mam do wyboru płyty główne na ten sam socket tylko że jedna na ddrDDR2 a druga na ddrDDR3. Oczywiście mam wszystko od dobrego znajomego za nie wielką kwotę i nie wiem jaką konfiguracje mam wybrać. Pierwsza płyta główna to MSI G41-23 z 4gb GB ram RAM ddrDDR3 Geil 1333mhz MHz, oraz druga płyta główna GIGABYTE GA P31 DS3L z 8gb GB ram RAM ddrDDR2 800mhz MHz. Testuję najpierw płytę msi z procesorem Quad Core Q6600 2.4Ghz GHz podkręcony zworka z fsb 266Mhz MHz na 333Mhz MHz i na tym koniec więcej nie da się podnieść z poziomu bios płyta działa niestabilnie, ale to i tak dobrze. Jak na 4gb GB ram RAM to komputer działa bardzo szybko, choć nie wiem jak by to było z drugą płytą proszę o wskazówki z waszej strony i dorzucam zdjęcia.

0
  • #9 01 Kwi 2017 19:15
    310artur
    Poziom 43  

W tym układzie brałbym Gigabita z 8GB DDR2 i zamienił ten antyk Q6600 na Xeona E5450/5440. Wymaga to modowania płyty ale powinno się udać oba te CPU (poluj rewizje E0) podkręcić bez bólu do FSB1600 i jesteś w domu.
    http://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/#gigabyte
    Przy odrobinie szczęścia i umiejętnym handelku na alledrogo zamienisz ten CPU prawie bez dopłaty.

Jak koniecznie chcesz dalej męczyć Q6600 to w sumie obojętnie ale lepiej mieć 8GB RAM niż 4. Tyle że MSI łyknie 8GB RAM też.

0
  • #10 01 Kwi 2017 19:40
    bryzaaaaaa
    Poziom 19  

Czyli mogę wsadzić 8gb GB w dwóch kościach ddrDDR3? Czy dwie kości po 4gb GB?

0
  • #12 01 Kwi 2017 19:59
    bryzaaaaaa
    Poziom 19  

Miałem pamięci goodram 2x4gb GB 1333mhz MHz i płyta piszczała 3 razy tylko dziwne że obie kości były jednostronne.

EDIT
    Mam tą płytę Gigabyte jak na foto, ale nie wiem dlaczego działają tylko 4gb GB ram RAM kolejne dwie kości włożone nie uruchamiają komputera. Czyżby to wina chipsetu? Zamówiłem z aukcji płytę główną Gigabyte Ga eg41mf-us2h na chipsecie G41 4x Ddr DDR2 i tam też widzę jakiś problem z pamięciami czyżby muszę mieć wszystkie jednostronne kości żeby wszystkie działały? Wiem że obydwie Goodram są dwustronne ale te Patriot nie wiem bo są zabudowane.

Scaliłem. RADU23

0
  • Pomocny post
    #13 21 Kwi 2017 12:43
    Kasek21
    Poziom 43  

bryzaaaaaa napisał:
    Wiem że obydwie Goodram są dwustronne ale te Patriot nie wiem bo są zabudowane.

Te Patrioty także są dwustronne.

Tak, musisz mieć moduły jednostronne.

0
  • #14 21 Kwi 2017 12:55
    bryzaaaaaa
    Poziom 19  

Masakra tyle kasy wydane ładnie się załatwiłem z tym wszystkim... To raczej mi pozostaje wszystko sprzedać w jednej paczce z dyskami twardymi kartą graficzną itd. Płyta główna nowsza a nie obsluguje wszystkich banków dwustronnych...

0
  • #15 21 Kwi 2017 14:38
    Dra98
    Poziom 41  

bryzaaaaaa napisał:
    pozostaje wszystko sprzedać w jednej paczce z dyskami twardymi kartą graficzną

Może trzy moduły RAM zadziałają poprawnie. Jeśli tak to można jeszcze zainstalować E5440 i spróbować OC na 8x400 lub 8,5x400 jeśli zadziała.

0
  • #16 21 Kwi 2017 16:53
    bryzaaaaaa
    Poziom 19  

6gb GB było by akceptowane, gdyby zadziałało. W tej chwili mnie akurat nie ma, ale mam do dyspozycji CPU q6600 najlepsza wersja bo spokojnie kręci się nią na 3.2ghz GHz.

EDIT
    Niestety ale na żadnej konfiguracji nie działa, tylko 4gb GB. Zastanawiam się czy jak bym miał 2 kości moje plus jedna kość jedno strona, czy by komputer widział 6gb GB.

Scaliłem posty po raz trzeci i po raz kolejny poprawiłem.
    Dbaj o pisownię i oznaczenia jednostek. Gdy dodajesz jakąś informację a nikt nie zamieścił jeszcze odpowiedzi, używaj przycisku "zmień", nie publikując postu pod postem. RADU23

0