Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawory rozdzielające. O co w nich chodzi i jak czytać symbole

29 Mar 2017 19:48 1941 2
  • Poziom 3  
    Witam serdecznie
    Mam problem w że zrozumieniem tego jak są przedstawione zawory rozdzielające na schematach. Myślę nad tym bardzo długo i dalej tego nie rozumiem. Wiem o tym że liczba położeń jest określana liczna kwadratów i to że liczbę przyłączy wykazuje ile jest dróg przepływu czyli to co jest w zeszycie. Na internecie też patrzyłem ale nie znalazłem odpowiedzi. Nie rozumiem co wskazuje że zawór jest otwarty czy zamkniemy i co oznacza że zawór jest np. 3 drogowy.
    Prosiłbym panów aby panowie mi to wytłumaczyli bo sam nie mogę tego zrozumieć 😢
    Z góry dziękuję o w załączniku przesyłam zdjęcia z zeszytu 😊
  • Poziom 14  
    Dla przykładu weźmy ten zawór który masz w zeszycie
    Zawór ten posiada 3 położenia i 3 drogi. Możesz sobie wyobrazić ten zawór jak na modelach poniżej
    (przedstawiony jest przekrój zaworu).
    Położenie 1
    Położenie 2
    Położenie 3

Na ostatnim rysunku zaznaczone są króćce które oznaczają ilość dróg zaworu. Jak widzisz położenie nr2 ma zaślepione wszystkie drogi
    to znaczy ,że zawór jest w tym przypadku zamknięty. Oczywiście żeby nie było (taki zawór nie wygląda tak w rzeczywistości, ale schemat przedstawia takie właśnie rozwiązanie). Zawory tego typu stosowane są do sterowania przepływem gazów lub cieczy w układach pneumatycznych i hydraulicznych, ale to chyba wiesz po nazwie przedmiotu. :D
  • Poziom 21  
    Jak patrzysz na schemat, to zawór ma:
    - tyle położeń, ile jest kwadracików na jego symbolu
    - tyle dróg, ile widzisz zewnętrznych połączeń.

To co jest wewnątrz kwadratu pokazuje przepływ pomiędzy przyłączami zaworu.
    Jak się zmienia położenie zaworu, to cały pasek z kwadratami się przesuwa. Pomiędzy pozostające na schemacie stale w tym samym przyłącza wsuwa się kwadrat pokazujący przepływ w tym położeniu.