Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dyskryminator okienkowy - brak "1" na wyjściu

29 Mar 2017 21:12 798 10
  • Poziom 5  
    Cześć,
    Zbudowałem dyskryminator okienkowy, jak na schemacie:
    Vref1 wynosi 0.5V, Vref2 5.3V. Powinien dawać 0, gdy V mieście się w przedziale [0.5 , 5.3V]
    Niestety na wyjściu nie dostaję jedynki. Próbowałem różnych wartości pull-upów, niestety nic nie działa. Zamiast napięcia VCC na wyjsciu gdy powinna być "1", dostaję jakieś 50mV. Domyślam się, że przy takim połaczeniu wyjścia komparatorów działają jak bramka AND, dlatego na wyjściu układu jest 0, gdy którykolwiek z nich zwiera do masy.

Da się jakoś je połączyć tak, żeby zrobić bramkę OR bez konieczności użycia dodatkowych elementów?
  • Specjalista elektronik
    To ma dawać "jedynkę" gdy V mieście się w przedziale [0.5 , 5.3V] czy "zero"?
    Bo jeśli pod Ref1 dasz 5.3V a pod Ref2 0.5V to będziesz miał tą "jedynkę". A sygnał zawsze możesz później odwrócić za pomocą dodatkowego tranzystora.
  • Poziom 5  
    Hmm, ma to duży sens. A jeśli będę chciał dołożyć histerezę dla obu tych komparatorów, to czy odwrócenie sygnału jej nie "popsuje"?
  • Poziom 38  
    darkmiki napisał:
    Domyślam się, że przy takim połaczeniu wyjścia komparatorów działają jak bramka AND, dlatego na wyjściu układu jest 0, gdy którykolwiek z nich zwiera do masy.
    Tak to nie działa.
    Rozłącz wyjścia daj 2 rezystory i sprawdź każdy osobno.
    Może się wzbudzają co nie jest wykluczone. To szybkie układy.
    Nie narysowałeś blokowania wejść i blokowania zasilań.

Histereza w tym układzie pracy nie jest potrzebna.
  • Poziom 5  
    Co masz na myśli pisząc "blokowanie wejść" i "blokowanie zasilań"? Każdy osobno działa bez problemu. Dlaczego tak to nei działa? Oba mają wyjścia typu open collector przecież. Czyli de facto to są dwa tranzystory, raz otwarte, raz zamknięte.
  • Poziom 38  
    darkmiki napisał:
    Dlaczego tak to nei działa? Oba mają wyjścia typu open collector przecież. Czyli de facto to są dwa tranzystory, raz otwarte, raz zamknięte.
    Jeżeli tak to coś pomyliłeś.
    Twierdzisz że każdy z nich działa prawidłowo.
    Jeżeli na każdym kolektorze jest jedynka, przy połączeniu musi być jedynka.
  • Poziom 5  
    Jak na każdym jest jedynka to tak, działa ok. Ale jak jest 1 i 0 to pokazuje 0, a chodzi o to, żeby wtedy było 1, czyli żeby była funkcja OR

Dodano po 9 [godziny] 45 [minuty]:

Jeszcze jedna sprawa : jeśli zamienię refy i zaprzeczę sygnał, to dostanę de facto funkcję NAND, czyli jak będzie 0 i 0 to na wyjściu będzie 1. A ja chciałbym OR, czyli żeby mi dawał 0 gdy komparatory dają 0 i 0. Jakieś pomysły?
  • Poziom 38  
    Scalak- bramka albo poniższy schemat.
    Tranzystor może być 547B lub FET BS170
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Ja też uważam, że mozna to zrobić.
    darkmiki napisał:
    Jeszcze jedna sprawa : jeśli zamienię refy i zaprzeczę sygnał, to dostanę de facto funkcję NAND, czyli jak będzie 0 i 0 to na wyjściu będzie 1. A ja chciałbym OR, czyli żeby mi dawał 0 gdy komparatory dają 0 i 0. Jakieś pomysły?
    Nie chciałem się spierać z autorem,dlatego narysowałem schemat.
  • Poziom 5  
    Łał, CYRUS2 i _jta_, dzięki! Wypróbuję oba rozwiązania! :)

Dodano po 4 [godziny]:

Problem rozwiązany - _jta_ dzięki za pomoc