Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler do komputera z kilkoma potencjometrami

Little_King 29 Mar 2017 22:26 300 6
  • #1 29 Mar 2017 22:26
    Little_King
    Poziom 5  

Witam.

Mam pytanie odnośnie budowy urządzania/kontrolera podpinanego do PC składającego się z kilku potencjometrów suwakowych i kilku zwykłych potencjometrów, plus do tego zwykłe przyciski. Na początek starczyło by mi ich po 5 szt.
    Wiem że zwłaszcza na początku moje pytania będą dla wielu z was bardzo drażniące i błahe lecz dla mnie jako laika w tych tematach będzie to duże ułatwienie. Szukałem podobnych tematów w internecie i jedyne co znalazłem to tylko nie skończone projekty lub jakieś dziwne twory a zero interesujących mnie rzeczy. Może za słabo szukałem? nie wiem.

Nigdy nie interesowałem się elektrotechniką więc zasób mojej wiedzy kończy się na tym co przeczytałem w ostatnim czasie podczas szukania informacji o podobnych projektach.

Mam wyobrażenie jak miało by wyglądać moje urządzenie, i czemu służyć ale co powinno wchodzić w skład takiego czegoś prócz samych potencjometrów i przycisków?

Z góry podkreślam że ów projekt chciał bym wykorzystać do nauki czegoś nowego więc łatwo spławić się nie dam.

0 6
  • #2 29 Mar 2017 22:34
    Ture11
    Poziom 34  

Poszukaj w Internecie projektu MJOY - ale od razu piszę, bez mikrokontrolera się nie obejdzie.

0
  • #3 29 Mar 2017 22:37
    Paulo93
    Poziom 17  

Witam,
    Należałoby zacząć pewnie od założeń takiego projektu, do czego (dość istotna sprawa), jak ma to wyglądać, jakie fundusze chcesz przeznaczyć, oraz jak z programowaniem u Ciebie.
    Następnie należy dobrać odpowiednie elementy elektroniczne i zrobić jakiś schemat elektroniczny, a pózniej będziemy się zastanawiać.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 02 Kwi 2017 14:41
    Little_King
    Poziom 5  

Dzięki za odpowiedzi.
    Na chwile obecną nie chciał bym jeszcze zakładać jakiegoś konkretnego projektu, na razie chciał bym się jak najwięcej dowiedzieć, zbudować "prototyp" składający się właśnie z tych 5 potencjometrów suwakowych oraz 5 przycisków nawet na płytce stykowej bez zbędnego lutowania żeby zobaczyć jak to działa. Wtedy dopiero sobie sprawdzę jakie funkcje chcę posiadać w docelowym kontrolerze, na jakie funkcje pozwoli mi program który będzie obsługiwany.
    Dopiero pomyślę nad założeniem jakiegoś konkretnego projektu.
    Co tyczy się funduszy to uważam że są one nieograniczone na potrzeby budowy takiego prototypu, oczywiście wszystko w miarę rozsądku bo może okazać się to jedną wielką klapą.

Może powiem co ja na razie wymyśliłem i ku czemu ja się skłaniam jak coś źle to mnie poprawcie
    1. Mikrokontroler - Arduino Uno
    2. Potencjometry suwakowe 10kOhm
    3 Tact Switch
    4 Płytka prototypowa
    5 Trochę kabli
    Czy to wystarczy na początek?

0
  • Pomocny post
    #5 02 Kwi 2017 16:17
    Ture11
    Poziom 34  

Little_King napisał:

Może powiem co ja na razie wymyśliłem i ku czemu ja się skłaniam jak coś źle to mnie poprawcie
    1. Mikrokontroler - Arduino Uno
    2. Potencjometry suwakowe 10kOhm
    3 Tact Switch
    4 Płytka prototypowa
    5 Trochę kabli
    Czy to wystarczy na początek?

Arduino UNO to nie jest mikrokontroler. Mikrokontroler to np. ATmega328P, który znajduje się na płytce Arduino UNO.

Wybór płytki Arduino UNO to błąd - ma ona USB, ale nie może pracować ono w innym trybie, niż przejściówka USB-UART. Lepiej wybrać Arduino Leonardo - skoro już musi to być Arduino. W Leonardou USB jest sterowane bezpośrednio z mikrokontrolera ATmega32u4. Może na początek zajrzyj tu: http://www.instructables.com/id/Arduino-LeonardoMicro-as-Game-ControllerJoystick/

0
  • #6 02 Kwi 2017 18:53
    Little_King
    Poziom 5  

Przepraszam mój błąd na temat mikrokontrolera.

Nie musi to być koniecznie Arduino, ja wybrałem go ze względy na jego prostotę na początek przygody, podpinam kabel i już, nie muszę mieć żadnych programatorów. Ale nie upieram się koniecznie przy nim, jeżeli ktoś ma inną propozycję jestem jak najbardziej otwarty na sugestie.
    Po za tym link który podesłałeś wydaje mi się wyczerpujący temat tego co na razie mi potrzebne w budowie urządzenia testowego.

Odbiegając może trochę w przyszłość chciał bym się was poradzić jak wy byście rozwiązali taką kwestię:
    W przyszłości (jeszcze w tym roku) chciał bym zbudować większe urządzenie które posiadało by więcej przycisków i więcej potencjometrów może jakieś wyświetlacze, z czego wiem na pewno że nie wszystko powstanie na raz, może coś wyjdzie w praniu, a może z czegoś w przyszłości chciał bym zrezygnować na rzecz innej funkcji (przycisku/potencjometru). Do głowy przyszła mi od razu modułowość, i teraz staje przed zagwozdką jak to rozwiązać od strony elektronicznej. Bo w momencie gdy ja będę robił nowy moduł, urządzenie ma działać, gdy ja skończę chciał bym przełożyć tylko moduł i urządzenie ma jak najszybciej działać z powrotem. Ja na swój rozum wymyśliłem sobie coś takiego żeby zbudować płytę główną odpowiadającą za łączenie się z komputerem i do której podłączało by się poszczególne moduły czy ja w ogóle dobrze myślę? Czy to przypadkiem nie jest przekombinowane?
    Chce jak najbardziej uniknąć sytuacji w której muszę przeprogramować cały kontroler, wiecie póki coś nie będzie włożone do kontrolera to sobie mogę z tym robić co mi się podoba (programować, przerabiać , kombinować) lecz gdy będzie podpięte to ma działać.

0
  • #7 02 Kwi 2017 20:14
    Paulo93
    Poziom 17  

Arduino Leonardo - jeśli zdecydujesz się na ten wybór - ma wyprowadzenia z płytki. Jak robiłem moduł sterowania korzystając z płytki np. STM32F4Discovery, które też miały wyprowadzenia, to robiłem coś na zasadzie kanapki. Jedna płytka jest na spodzie a druga jest na to nakładana. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że Ty chcesz zastosować potencjometry co trochę uniemożliwia zrobienie małej płytki, ale w podobny sposób możesz rozwiązać ten problem. W kolejnych wersjach czy też płytkach jeśli nie chcesz zmieniać oprogramowania, to musisz używać tych samych pinów z Arduino do podpięcia tych samych elementów jak np. potencjometrów. Ale najpierw zrób jedną płytkę i zobacz z czym i jak to się wszystko "je". :)

0
  Szukaj w 5mln produktów