Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Badanie zasilaczy ATX miernik

30 Mar 2017 10:34 2778 37
 • Poziom 13  
  Witam
  Chcę zrobić miernik do badania zasilaczy ATX. Ma on mierzyć napięcia zasilacza pod zadanym obciążeniem. Jednak nie wiem czy wszystkie zasilacze mają po 1 przetwornicy dla danego napięcia - tzn. czy 5V na molexie to to samo co 5v we wtyku ATX-20. Nie mając wiedzy na temat trzeba by mierzyć wszystkie złącza co wymagało by niekiedy 30-40 kanałów ADC.

  Pozdrawiam
 • TestoTesto
 • Poziom 42  
 • Poziom 43  
  tomasz249 napisał:
  Nie mając wiedzy na temat trzeba by mierzyć wszystkie złącza co wymagało by niekiedy 30-40 kanałów ADC.
  A i tak nie będziesz wiedział co mierzysz :) i co z tego pomiaru wynika.

  tomasz249 napisał:
  Jednak nie wiem czy wszystkie zasilacze mają po 1 przetwornicy dla danego napięcia - tzn. czy 5V na molexie to to samo co 5v we wtyku ATX-20.
  Zobacz schematy jak proponuje kolega powyżej, choćby tu http://danyk.cz/s_atx_en.htm przetwornice zazwyczaj są dwie, a regulatory napięcia trzy.
  Z zasilacza wychodzi wiele cienkich przewodów, każdy z nich pojedynczo nie wytrzymał by maksymalnego prądu, jaki zasilacz może dostarczyć, a spadek napięcia przy dwuprzewodowym obciążeniu byłby duży.
 • Specjalista elektronik
  Oprócz napięcia DC warto by mierzyć napięcie zakłóceń (tętnienia o częstotliwości sieci i 2X większej, tętnienia o częstotliwości przetwornicy, szumy) - standard ATX określa, jakie może być odchylenie napięć od nominalnych i maksymalny poziom zakłóceń. Poza tym przydałoby się móc obciążyć zasilacz mocą nominalną, a to bywa np. 500W...
 • TestoTesto
 • Poziom 40  
  Taki tester powinien wystarczyć:

  Badanie zasilaczy ATX miernik

  Badanie zasilaczy ATX miernik

  Obecnie można jeszcze dodać parę chińskich mierników na wyświetlaczach LED na ważniejszych liniach.  Linie Molex 12V/5V i ATX Connector 12V/5V to te same linie.

  Molex 12V/5V są dość ważne, głównie obsługują HDD a dyski nie mają żadnych zabezpieczń oprócz transili.

  3,3V i tak jest dalej przetwarzana na niższe napięcie stabilizowane, dla CPU, RAM, itd

  5V standby - to osobna przetwornica.


  W najnowszych zasilaczach po 800zł, może jest to inaczej zrobione.
 • Poziom 13  
  tętnienia i zakłócenia to pewnie zmierzę oscyloskopem, jednak z 2 kanałami wszystkiego naraz nie zarejestruję. Do miernika zamierzam zaprzęgnąć Arduino- do mierzenia napięcia na poszczególnych liniach oraz prądu i żeby można było ustawić katowanie zasilacza przez np. 0.5h. Obciążyć zamierzam rezystorami o różnych wartościach zanurzonymi w wodzie (kupno rezystorów na 100W i więcej jest za drogie a tu wystarczy do wody dać 10 watowy)
 • Specjalista elektronik
  Oporniki na dużą moc można zrobić ze spirali grzejnej. Pomiar tętnień i zakłóceń nie musi być robiony wszędzie naraz, można po kolei - ale może zrobić jakąś przystawkę, która wartość zmian pik-pik w paśmie około 1MHz zamieni na sygnał, który można podać na Arduino?
 • Poziom 13  
  Hmm nie wiem jak ową przystawkę zrealizować. Jedyne co przychodzi mi na myśl to monitorować napięcie na porcie ADC co np. 250us i tworzyć zapisywany w Ram czy gdzie indziej wirtualny wykres, ale to 1MHz by nie było...
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Dopuszczalne szumy i tętnienia (w sumie): dla +12V i -12V 120mVpp, dla pozostałych 50mVpp; dopuszczalne odchylenia napięć: +-5% oprócz -12V, dla którego dopuszcza się +-10% (według ATX 2.2); dla +12V przy szczytowym obciążeniu dopuszcza się odchylenie +-10%.

  Do pomiaru tętnień 50mV na pewno nie wystarczy detektor na diodach, trzeba go poprzedzić wzmacniaczem szerokopasmowym, żeby uzyskać wystarczające napięcie do detekcji. Sam układ detekcji mógłby być zrobiony z diody, kondensatora i opornika do polaryzacji, szybkość ładowania kondensatora poniżej 0.1V/s. Na jeden kanał pomiaru dwa takie detektory, odrębny do pików dodatnich i ujemnych, istotna jest suma.
 • Poziom 40  
  Ciekawe czy producent jakiegoś markowego zasilacza podaje takie parametry, jak szumy, tętnienia.


  Podają jedynie to co norma ATX przewiduje. Taki tester z pomiarami nic nie da; dzisiaj działa a jutro pada bo producent kondensatorów przewidział, że jego kondensatory pożyją parę tysięcy godzin (jak wstawią firmowe) a one mają ciężkie życie; temperatura + duże częstotliwości i co dalej.
 • Poziom 13  
  To w takim razie ma kolega lepszy pomysł?
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Norma ATX przewiduje dopuszczalne poziomy szumów i tętnień, oraz odchyleń napięcia - takie, jakie podałem (wziąłem z ATX 2.2, ale we wcześniejszych wersjach jest to samo, tylko mniej dokładnie opisane). A wzrost tętnień jest stosunkowo łatwym do wykrycia objawem uszkodzenia kondensatorów.

  W normie opisano pomiar oscyloskopem dwukanałowym, ustawionym na pokazywanie różnicy sygnałów - jeden kanał do masy, drugi do mierzonego wyjścia zasilacza, żeby wyeliminować błąd z przepływu prądów przez ekran kabla.
 • Poziom 13  
  Mam pytanie odnośnie pomiaru tętnień: jak miałby działać owy detektor, gdzie go wpiąć aby zmierzyć tętnienia? Pewnie jest to proste ale nie załapałem
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  Składałby się z dwóch detektorów: maksymalnego i minimalnego napięcia. Pierwszy zawierałby kondensator do masy, równolegle do niego opornik, i diodę od badanego wyjścia do kondensatora - maksymalne napięcie ładowałoby kondensator. Drugi też kondensator, ale opornik do napięcia zasilającego znacznie (choć o kilka V) wyższego od badanego, i diodę od kondensatora do badanego wyjścia - minimalne napięcie rozładowywałoby kondensator. Należy zmierzyć różnicę napięć na kondensatorach bez podłączania, oraz po podłączeniu do badanego wyjścia; za każdym razem po odczekaniu na ustalenie się napięć.

  A może prościej: kondensator do masy, opornik do ładowania kondensatora (podłączony do napięcia kilka V), dwie diody połączone szeregowo do rozładowywania kondensatora, drugi kondensator włączony jednym końcem między te diody, drugim podłączany do badanego wyjścia. Tętnienia spowodują zmniejszenie napięcia na pierwszym kondensatorze - mierzymy je po podłączeniu i ustaleniu się napięć, a potem po odłączeniu od badanego wyjścia - różnica pokaże wielkość tętnień.

  Nieco lepiej byłoby wzmocnić sygnał tętnień, żeby mieć większy sygnał do detekcji przez diody, ale wzmacniacz powinien przenosić szerokie pasmo, od 10 Hz do 1MHz.
 • Poziom 13  
  A gdzie w takim układzie należało by włączyć owy wzmacniacz, między które punkty?
 • Poziom 13  
  Czyli na wyjściu było by dość spore napięcie , jakie wzmocnienie należało by przyjąć,
 • Specjalista elektronik
  Ten wzmacniacz ma wzmacniać tylko składową zmienną - czyli dla sprawnego zasilacza najwyżej 120mV - i może dobrze, żeby z tego zrobił parę V?
  Problemem jest to, że w chwili podłączania na wejście wchodzi spory skok napięcia - i potrzeba, żeby układ szybko dochodził po tym do stanu ustalonego.

  Jest jeszcze możliwa bardziej zaawansowana konstrukcja - podobna do prostownika idealnego (taki układ ze wzmacniaczami operacyjnymi i diodami, który jak dostaje na wejściu U, to daje na wyjściu |U|, dokładnie), ale z detekcją napięcia szczytowego, nie chwilowego. Tylko to przede wszystkim wymaga wzmacniacza szerokopasmowego o sporym wzmocnieniu.
 • Poziom 13  
  A jak zrealizować wzmacnianie składowej zmiennej? Dając szeregowo do wejścia wzmacniacza kondensator?
 • Specjalista elektronik
  Tak pewnie będzie najprościej. A żeby przy zmianie napięcia stałego kondensator szybko się przeładowywał, użyć na wejściu np. wzmacniacza odwracającego z dwiema antyrównoległymi diodami przełączającymi w sprzężeniu zwrotnym. Tylko skoro ma być do 120mV pik-pik, a diody pewnie zaczynają przewodzić około 400mV (trzeba sprawdzić w nocie katalogowej użytej diody), to wzmocnienie powinno być niewielkie, może około 6, żeby dostać 720mV, poniżej 2*400mV=800mV, i te diody nie ograniczały wzmocnienia, kiedy tętnienia są odrobinę za duże. Jeśli ten pierwszy stopień wzmocnienia ma być na tranzystorze, to może wystarczy jedna dioda, kolektor-baza w kierunku przewodzenia... tylko przydałby się tranzystor, który ma stałe wzmocnienie do 1MHz przy napięciu kolektor-emiter około 1V.

  A może taki układ pierwszego stopnia wzmocnienia: wejście na +kondensatora 1000uF/15V, -kondensatora przez opornik 750R do bazy tranzystora NPN, równolegle do tego opornika dwie diody przełączające w przeciwne strony, może szeregowo z nimi opornik (pytanie, jaki, trzeba jakoś ograniczyć impuls prądu bazy przy podłączaniu), emiter tranzystora do masy, od kolektora do bazy dioda przełączająca i równolegle opornik 3k, od masy do bazy może dioda Schottky przełączająca, do kolektora zasilanie przez opornik. To powinno mieć wzmocnienie napięciowe 4X i powinno po zmianie napięcia DC na wejściu szybko wychodzić z wywołanego tym stanu nieustalonego. Przydałby się tranzystor, który wytrzyma przez chwilę prąd bazy ze 200mA... albo 10X mniejsza pojemność, 10X większe oporniki, i tranzystor na mniejsze prądy.
 • Poziom 13  
  Czy rozwiązanie ze wzmacniaczem na tranzystorze ma jakieś plusy w stosunku do realizacji tego stopnia na WO? Skoro piszesz o 1 stopniu wzmocnienia to rozumiem ,że przewidujesz dwa stopnie, drugi miałby wzmacniać już przebieg zmienny do tych kilku V?
 • Specjalista elektronik
  Jest taki problem, że nie można tego zrobić na pierwszym lepszym wzmacniaczu operacyjnym - na wyjściu zasilacza występują spore częstotliwości, dla większości WO za duże (przydałoby się stałe wzmocnienie do 1MHz, a często WO przy 1MHz już prawie nie wzmacnia - zwykle, jak podają "częstotliwość WO", to jest to coś takiego, jak częstotliwość f_T tranzystora - czyli taka, przy której wzmocnienie maleje do 1 - i dla WO to zwykle bywa do kilku MHz, przeglądając ofertę sklepu Semiconductors Bank z szybszych znalazłem tylko LF357 na 20MHz, oraz NE5539 na 600MHz; jeszcze uA709 jako tako by się nadawał, ale on jest bardzo niewygodny). Tranzystory zwykle mają częstotliwości graniczne ze 300MHz, ale z tranzystorem też mogą być problemy, przy niskim napięciu zwiększają się jego pojemności wewnętrzne, przez co może gorzej wzmacniać wysokie częstotliwości. Nie wiem, jaki wzmacniacz operacyjny i jakie tranzystory będziesz mógł łatwo zdobyć.
 • Poziom 13  
  LF357 jestem w stanie kupić w sklepie AVT. Gdzie indziej nie znalazłem tego i pozostałych. Jaki kondensator do odcięcia składowej stałej należało by użyć?
 • Poziom 43  
  LF 357 jest w wielu sklepach, a to, że gogle ich nie pokazuje, to wina samych sklepów. ;)

  Taki tester można kupić za 30 dychy TUTAJ.
  Oczywiście chęć samodzielnego zrobienia się chwali.
 • Specjalista elektronik
  O ile rozumiem, te testery z linku sprawdzają wartości napięć, i czy wszystkie są obecne - jeśli któregoś brak, albo jest za duże, to jest alarm. Ale do sprawdzenia zasilacza trzeba więcej... oczywiście, takie sprawdzenie też się przydaje, do szybkiego odrzucania co bardziej wadliwych, przydaje się zwłaszcza w fabryce badziewia.
 • Poziom 43  
  Te droższe sprawdzają pod pewnym obciążeniem z reguły ok. 1 - 2 A,
  Te najdroższe mają znacznie większe obciążenia rzędu 10A.
 • Specjalista elektronik
  Jest jeszcze kwestia, co sprawdzają. Tylko napięcia DC? To łatwe, ale mało skuteczne - wiele (chyba nawet większość) zepsutych zasilaczy daje poprawne napięcie, także pod obciążeniem - pod tym względem nie widać wady działania, ale komputer z takim zasilaczem nie działa poprawnie, a z dobrym działa.
 • Poziom 43  
  No te tańsze tylko napięcie pod obciążeniem :).
  Cytat:
  Features:
  The SD power supply tester is a robust voltage, tester for PC-power supply, ATX . BTX and ITX compliant, power supplies can be tested.
  LCD`s indicate the status of voltage .The PC / SPS is suitable for the ambitious hobby user , as well as for a quick functional check in specialized trade.
  The methods of operation:
  Plug power supply 24 PIN and P4 , P6 or P8 into the corresponding jack of the power test suite
  Power on the supply of power, will hear \"DuDu\" ring , if no flicker then the power supply output voltage is normal.
  If a certain voltage signal was not detected, or the detected voltage value over the normal, will issue a \"DuDu\" long buzzer ; if the corresponding voltage value or PG flicker too, then the power is failed.

  Specification:
  Weight: 139g
  Size ( about ): 12 x 6.5 x 1.5 cm
  Voltage source : 20/24 pin ( ATX - connector )
  Voltage test : +12V , -12V , +5V , -5V , +3.3V , +5V Stand by (SB) 12V power Good ( PG )
  Connectors : Floppy, HDD , CDROM , SATA , 4pin ( P4 ) , 8pin ( Dual-CPU ) , 6pin ( PCI-Express )