Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana starego stycznika/łacznika 3-fazowego

30 Mar 2017 11:26 1020 9
  • Poziom 12  
    Witam,

Mam problem (zapewne banalny) ze starym 3-fazowym łącznikiem lub tez stycznikiem, gdyż nie wiem jak to urządzenie zakwalifikować, a druga nazwa bardziej mi pasuje, a mianowicie chodzi o to, że w pomieszczeniu gospodarczym mam od dawien dawna zamontowany łącznik(?) 3-fazowy - jest to łącznik olejowy, który ma przyciski 1 i 0 do włączania/wyłączania, ale gdyby łącznik był załączony, a była dostawa w dopływie prądu, to automatycznie się on wyłącza - więc ja od zawsze myślałem, że jest to stycznik.

I teraz tak, jest to już leciwy sprzęt i nie działa prawidłowo i chciałbym go wymienić, ale gdy szukam stycznika 3-fazowego to znajduje urządzenie do tablicy rozdzielczej na szynę DIN bez żadnych przycisków - z kolei tradycyjny łącznik 3-fazowy to znów przełącznik, który jest albo włączony albo wyłączony, ale sam się nie wyłączy w momencie zaniku napięcia, znalazłem też wyłącznik elektromagnetyczny, ale jest to sprzęt do montażu na silniku a nie ścianie.

I teraz banalne pytanie - jak to wszystko zamontować, żeby było profesjonalnie i bezpiecznie - czy potrzebuje stycznik i do tego wyłącznik, czy też rozwiązuje się to w inny sposób - próbuję coś wyszukać w internecie, ale chyba źle to szukam, bo na żadną informacje trafić nie mogę.

Pomóżcie Panowie
  • Poziom 12  
    Ale to nie jest wyłącznik do silnika, znaczy nie bezpośrednio - od tego wyłącznika wychodzą dwa gniazda 3-fazowe i dopiero do nich podłączam urządzenia w zależności od potrzeb - spawarka, wiertarka stojakowa, piła cyrkularka - największy silnik jaki mam to będzie 7 kW.

• Poziom 26  
    puz219 napisał:
    ze starym 3-fazowym łącznikiem lub tez stycznikiem, gdyż nie wiem jak to urządzenie zakwalifikować,

Może Kolega wrzuci jakieś foto tego urządzenia
  • Poziom 12  
    Wrzucę, wrzucę, tylko po południu, jak wrócę do domu
  • Poziom 33  
    Z tego co pisze kolega to ma kolega urządzenie zwane potocznie stycznikiem olejowym.
    Coś w rodzaju MO-62 lub MOL-28.
    Jak kolega chce coś nowszego na ścianę to można kupić skrzynkę PSM-1SRP(ona ma już przyciski) w niej zamontować szynę i stycznik(taki na szynę) i po sprawie.Będzie na ścianę dobra.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    puz219 napisał:
    jak to wszystko zamontować, żeby było profesjonalnie i bezpiecznie
    Dobudować w tablicy 2 wyłączniki nadmiarowo - prądowe i wyprowadzić z nich przewody do zestawów instalacyjnych "gniazdo-wyłącznik" zamontowanych w wygodnym miejscu. Jeżeli jest możliwość dołożyć wyłącznik różnicowo-prądowy. Kwestia tego - jaka jest tablica z bezpiecznikami.
  • Poziom 12  
    Novile napisał:
    Z tego co pisze kolega to ma kolega urządzenie zwane potocznie stycznikiem olejowym.
    Coś w rodzaju MO-62 lub MOL-28.
    Jak kolega chce coś nowszego na ścianę to można kupić skrzynkę PSM-1SRP(ona ma już przyciski) w niej zamontować szynę i stycznik(taki na szynę) i po sprawie.Będzie na ścianę dobra.

O własnie - Koledzy, mam dokładnie stycznik olejowy MOL-28

stonefree napisał:
    Dobudować w tablicy 2 wyłączniki nadmiarowo - prądowe i wyprowadzić z nich przewody do zestawów instalacyjnych "gniazdo-wyłącznik" zamontowanych w wygodnym miejscu. Jeżeli jest możliwość dołożyć wyłącznik różnicowo-prądowy. Kwestia tego - jaka jest tablica z bezpiecznikami.

Tablica z bezpiecznikami - ta główna w domu posiada wyłącznik nadprądowy B25 (dokładnie to GE G63) i od niego już idzie przewód do pomieszczenia gospodarczego i tam jest ten stycznik olejowy MOL-28

A więc, jeżeli dobrze Cię rozumiem, Kolego, to mam sobie darować ten stycznik na szynę i po prostu w miejscu gdzie teraz mam stycznik olejowy zamocować tablicę, i podzielić ten obwód na dwa (po jednym do każdego gniazda), zabezpieczyć obwody wyłącznikami nadprądowymi a bezpośrednio przed każdym gniazdem zamontować zwykły wyłącznik 1-0 (lub tez kupić gniazdo z wbudowanym wyłącznikiem)?

• Poziom 26  
    puz219 napisał:
    A więc, jeżeli dobrze Cię rozumiem, Kolego, to mam sobie darować ten stycznik na szynę i po prostu w miejscu gdzie teraz mam stycznik olejowy zamocować tablicę, i podzielić ten obwód na dwa (po jednym do każdego gniazda), zabezpieczyć obwody wyłącznikami nadprądowymi

Właściwa rada Kolegi stonefree
  • Poziom 12  
    Koledzy, mam jeszcze małe pytanko odnośnie wyłączników nadprądowych, gdyż w końcu znalazłem chwile czasu by się zająć wymianą tego stycznika olejowego.

Wyłącznik nadprądowy, który zabezpiecza ten obwód 3-fazowy, to B25, od niego idzie przewód do pomieszczenia gospodarczego i tam jest ten stycznik.

Ja gdzieś raz przeczytałem, że każdy następny wyłącznik nadprądowy powinno się zakładać o mniejszym prądzie znamionowym (nie wiem czy to prawidłowe, ale brzmiało sensownie i zawsze tak robiłem gdy zakładałem 2 wyłączniki na 1 obwodzie), tak więc według tego powinienem dać B20 jako zabezpieczenia gniazd, ale tutaj znów pojawia się problem, gdyż spawarka, którą posiadam musi mieć 25A, bo inaczej będzie mi cały czas wybijało wyłącznik, dlatego się zastanawiam jak to zrobić - czy jedno gniazdo zabezpieczyć wyłącznikiem B25, czy też w ogóle go nie zabezpieczać, tylko bezpośrednio puścić przewody do gniazda, skoro i tak główny obwód tym 25A wyłącznikiem jest zabezpieczony.

I jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje, gdyż podczas szukania wyłączników nadprądowych natrafiłem na takie w charakterystyce C i nurtuje mnie teraz jakie znaczenie ma charakterystyka i czy nie powinienem czasami zastosować C25 do zabezpieczenia tego gniazda do spawarki.

Gdyby ktoś był skłonny podrzucić jakąś radę ewentualnie rzucić trochę światłe na charakterystykę tych wyłączników, byłbym wdzieczny