Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

rework, korozja na płycie po zalaniu słoną wodą

30 Mar 2017 17:06 2469 23
Optex
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • Optex
 • #2
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Jaki silikon czy Ty na głowę upadłeś. Pokaż na foto co to za ustrojstwo.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Sposoby są na wszystko, choć niektórzy twierdzą, że nie. Ja jestem innego zdania podobnie jak Ty. Silikon to największy śmieć do zabezpieczania elektroniki, bo wydziela związki schnąc. Przerabiałem to na początku jak jeszcze dawałem się dymać za śmieszne pieniądze. Teraz mam sposobów ile dusza zapragnie, lecz okupionych utratą zdrowia, czasu i w ogóle, więc mówię, że to raczej wykonalne, ale nie widząc na oczy z czym mam do czynienia, to Ci nie powiem, bo nie wiem.
 • #5
  RitterX
  Level 39  
  Do przyklejania ścieżek i padów proponowałbym żywicę epoksydową. To lepiszcze dla szklanego laminatu i w myśl zasady by kleić tym z czego jest zrobiony, przynajmniej częściowo, materiał klejony ono wydaje się najodpowiedniejsze.
  Sprawa pokrycia laminatu czy już skończonej płytki ma dwojaki wymiar. To zależy czy chcesz zabezpieczyć płytkę trwale czyli będzie trudno wymienić elementy czy też to ma być powłoka umożliwiająca poprawki? W pierwszy przypadku czyli trwałym i odpornym również na warunki środowiskowe jest poliuretan. Możesz nabyć w spreyu np.Kontakt Chemie Urethan 71 albo taniej w kanistrze. Ewentualnie zupełnie tanio poliuretanowy lakier do parkietów. To powinno wyjaśnić trwałość powłoki. Drugie rozwiązanie to np. Plastik 70 czyli lakier na bazie akrylu. To także tłumaczy porównawczo wytrzymałość powłoki. Akryl jest wilgocio przepuszczalny!
  Zaletą gotowych preparatów jest znany skład rozpuszczalnika oraz dokładne dane o wytrzymałości na przebicie po wyschnięciu. W naprawach używam z powodzeniem obu.
  Jest jeszcze lakier do ścieżek. Kryje się nim w amatorskich warunkach PCB po wytrawieniu i umyciu. Między inymi po to by stop lutowniczy nie
  "rozchodził się" po ścieżkach. Wiem, że jest ale go nie używałem.
  Silikon też może być jak najbardziej lecz nie ten typowy, najtańszy z kartusza gdyż użyto w nim jako rozpuszczalnika kwasu octowego, który będzie wchodził w reakcje z miedzią. Silikon także w 100% nie chroni elektroniki przed wilgocią. Fakt, że silikon nie przecieka nie oznacza, że jest całkowitą barierą dla wilgoci. Przynajmniej cienka warstwa. Bywa w kartuszach budowlanych "ekologiczny silikon" bezoctowy tak ze 2 razy drożdzy od "normalnego". Nie testowałem go dlatego nie będę się wypowiadał na temat jego przydatności.

  Dawno temu prowadziłem meandrami przewód rzędu 0.1mm . Ważne by najpierw "złapać" przewód na jego zagięciach i załamaniach np. za pomocą zwykłego kleju cyjanoakrylowego. Szybko wiąże i to jest kluczowe przy "prowadzeniu". Dopiero po połączeniu punktu A z B można użyć najlepiej poliuretanu.
  Jak rozumiem, masz świadomość tymczasowaości tego typu napraw? Uszkodzonego mechanicznie lub termicznie laminatu PCB nie powinno się naprawiać lecz utylizować.
 • Optex
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  zdzisiek1979
  Level 38  
  W dawnych czasach kiedy elektronika się liczyła i miała wartość były zestawy naprawcze. PACE takie produkowało do napraw płytek.
  Dziś elektronika to masówka i wręcz pożąda się by szybko uległa zniszczeniu ku uciesze producenta. Nie wiem czy są produkowane.
  Ale aż miło popatrzeć jak kiedyś szanowano każdy wyrób.
  Link

  Choć patrząc po google to jakieś są produkowane jeszcze ale nie wiem jak z dostępem u nas Link
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  RitterX
  Level 39  
  Zalewy silikonowe nadają się i są stosowane do zabezpieczeń "po całości" a nie punktowych. Cienka warstwa poliuretanu znacznie lepiej zabezpiecza środowiskowo i mechanicznie jak gruby glut silikonowy. Przyklejając, nakładając uretanową powłokę ochronną zapewniasz dosztukowanym ścieżkom, podobnie jak i tym standardowym odpowiednią sztywność gdyż są bardzo dobrze związane z podłożem laminatu. W przypadku silikonu, który ma znacznie gorszą zwilżalność i lepkość ścieżka pod jego warstwą defakto wisi w powietrzu. To najgorsze z możliwych rozwiązań.
  Tego typu uszkodzenia należy absolutnie wyczyścić i wytrawić do gołego laminatu. Bez wahania należy użyć acetonu. Powierzchia musi być jak fabryczna przed naprawą. Dopiero wtedy czyści się ścieżki i pady. W następnej kolejności naprawia. Chyba nigdy mechanicznie nie zrywałeś z PCB elementów i dlatego masz problem z dostępem do odpowiednich padów? Jeżeli np. niezbyt poprawnie rozgrzejesz BGA do zdjęcia z PCB i użyjesz siły to część padów, wraz ze ścieżkami odejdzie od PCB wraz z BGA.
 • #10
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Prototyp powiadasz. A ja sie zapytam gdzie jakaś diagnoza ? Bo mam wrażenie, że na razie szukasz sam nie wiesz czego. Np. powiedzmy w jakim celu chcesz koniecznie odzyskać ten pad ? W ten sposób zjedzonych punktów należy się pozbyć, o ile nie grają one roli, a połączenie stawia się od nowa. Na wideo są pokazane typowe usterki, z których część nie nadaje się do naprawy czegokolwiek poza tym konkretnym przykładem. Póki co ja tu nie widzę problemu, bo jest szansa, że pad można sobie olać. Ale to się okaże dopiero jak pozbędziesz się tego czarnego smalcu. Jeżeli powiedzmy płytka okazała by się kilkuwarstwowa (tj. ścieżki w środku plyty), to było by nie za ciekawie. A tak, to na spokojnie oczyść to sobie jak radził przedmówca. Jak płytka jest dwuwarstwowa, to spokojnie, nie ma stresu. Tym bardziej, że to nie jest hybryna, ani żaden wynalazek rodem z kosmosu, a zwykły obwód SMD. I dajcie spokój z tymi silikonami. Jak ktoś ma doświadczenie, to prosiłbym mówić, że stosował to i to, a efekt po tylu latach był taki i taki. Można poszukać ogłoszeń "naprawa sterowników webasto" i tam się radzić co oni tam pchają. Po silikonie można spodziewać się nieodwracalnych uszkodzeń już po kilku miesiącach - najlepszy sposób odegrania się na niewypłacalnym kliencie jak to robią fachowcy na wyspach..

  Dodano po 57 [minuty]:

  Dla przykładu masz tu to samo radio Midland 75-822, tylko z nowym i starym kontrolerem.

  rework, korozja na płycie po zalaniu słoną wodą rework, korozja na płycie po zalaniu słoną wodą

  Powiem tak.

  Radio z lat 90 robi się dosyć łatwo, a wspólczesne bardzo trudno.
  W jednym i drugim da się zrobić wszystko.
  Jak ktoś ma umiejętności, to dla niego różnica będzie żadna, bo samsunga wymieni w dwie minuty nawet zwykłą lutownicą transformatorowa.

  To taki klasyczny przykład, że coś, co w warunkach domowych wydaje się nie wykonalne jest dziecinnie proste.
  Umiejętności przede wszystkim.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  Hektar Zahler
  Level 34  
  No to jak znalazłeś przerwę w zasilaniu, to dlaczego tego nie połączysz ? Tego się nie regeneruje tylko, o ile jest szansa, to odnajduje przerwę, a połączenie stawia się od nowa. Wyjdź z takiego założenia, że większość uszkodzeń to jedna przyczyna i adekwatny skutek usterki. Złożone awarie to trudne często nieuleczalne przypadki. Czy nie zastanowiło Cię dlaczego akurat poszła ścieżka zasilania ? Zalejesz taki drugi moduł i tam również pójdzie zasilanie. A kto wie czy nie w identyczny sposób. Każdy dobry fachman uzna to za normalną kolej rzeczy, a dlaczego, to ja Ci podpowiem: zasadniczo jest dwa rodzaje korozji. Jest w tym coś szczególnego, choć na pierwszy rzut oka wygląda to nie za ciekawie, to prawdopodobnie nie ma tu więcej przepaleń, niż jedno, bo działa to jak zwykły bezpiecznik. A skoro zadziałał, zatem nie doszło do poważniejszych uszkodzeń. Zastanów się nad tym, przemyśl to i nie panikuj, bo nie masz ku temu powodu, a potraktuj jak normalną kolej rzeczy. Ja muszę na co dzień takie rzeczy robić i jak miał bym się przejmować, to już dawno poszły by mi nerwy. Dziewięć warstw powiadasz. Coś nie chce mi się w to wierzyć. W przykładowym CB ręczniaku na samsungu jest bodaj trzy i wszystko da się zrobić takim sposobem jaki Ci podpowiadam, ale jakość wykonania już zależy od umiejętności.
 • #13
  RitterX
  Level 39  
  Nie mam pod ręką zdjęcia pokrycia poliuretanowego. I tak miałoby ograniczone zastosowanie gdyż wygląd i parametry pokrycia zależą od gęstości zalewy jakiej używamy, którą reguluje się ilością rozpuszczalnika. Przy pokryciu poliuretanem o gęstości porównywalnej z lakierem do parkietów warstwa będzie widoczna a elementy stracą na ostrości krawędzi. Można rozcieńczyć lakier i wtedy na płytce pkrycie wskazuje jedynie inny połysk pól lutowniczych i elementów. Oczywiście wiąże się to z mniejszą odpornością środowiskową.
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  Hektar Zahler
  Level 34  
  Generalnie masz jakby trzy rodzaje połączeń - lutowanie, zgrzewanie, klejenie. Przy takim zgrzewaniu, czy potocznie (czyt. błednie, bo w tej mikroskali nie ma kontroli nad procesem) "spawaniu", materiał zostaje częściowo stopiony. Wyobraź sobie spawacza, co spawa przeżarty element. Nic z tego nie będzie. Materiał trzeba oczyścić. Żaden Pan spawacz (z uprawnieniami) nie będzie odwalał fuszery, bo z automatu ryzykuje on bardzo kosztowne reklamacje. O klejeniu raczej nie ma mowy z tego względu, że jest to obwód zasilania. Kiedyś widziałem to zwykłej Nokii za czapkę gruszek zrobionej wyłącznie "po znajomości". Był to zwyczajny zakład GSM jakich pełno, a robota byłą na miarę najlepszego fachury. Może wysyłał, a może miał sprzęt - mogę zapytać jak on to zrobił. Jest to kompresja ultradźwiękowa.

  Zerknij na pewien szczegół jak sobie pomóc z tym czarnym smalcem: Usuwanie warstwy izolacyjnej - topniki (lutowanie).
  Zauważ też, że błędy lutownicze, to tylko błędy (do naprawienia), podczas gdy w trakcie spawania czy zgrzewnia powstają niezgodności (wady normalizowane) i materiał potraktowany źle może być już nie do uratowania.

  rework, korozja na płycie po zalaniu słoną wodą

  Jest to hybryda DSC 5.7 niezgodnośc zmiany strukturalne- po lewej zasilania, po prawej czujniki.

  Na olx są ogłoszenia "naprawa BMW DSC" tej wady fabrycznej.
 • #16
  ^ToM^
  Level 40  
  Hektar Zahler wrote:
  Jaki silikon czy Ty na głowę upadłeś. Pokaż na foto co to za ustrojstwo.


  Bez przesady. Zanim się coś napisze to warto się zastanowić czy ma to sens.
  Masy, kleje, zalewy silikonowe powszechnie stosuje się do zabezpieczenia elektroniki.
  Są to specjalistyczne środki, które są obojętne wobec delikatnych materiałów, z których wykonuje się PCB i komponenty elektroniczne.
  Wystarczy spojrzeć np. na asortyment w TME:
  Link
  Link
  Link


  Pozdrawiam!
 • #17
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Poza tematem :D
  Tak troszkę z innej beczki. Co do tych zalew.
  Przypomniało mi się że mam rosyjski wynalazek pod tytułem kompensacyjny miernik uziemienia. Takie cudo dla elektryków.
  I przypomniało mi się że co jak co ale w środku wyglądał bardzo ładnie bo płytki były oblany jakimś lakierem. Capił jak jakieś nitro, coś w tym stylu zapachowym.
  W ogóle patrząc na zdjęcia rosyjskich płytek czasem rzuca się w oczy że są zalakierowane chyba poprzez zanurzanie. Ładnie to wygląda ale już podczas naprawy chyba nie fajnie jest. A wojskowe wykonanie to ... :D
  Link
 • #18
  RitterX
  Level 39  
  Jeżeli ciężko tę zalewę ruszyć lutownicą to masz do czynienia z poliuretanem lub inną twardą żywicą. W przypadku gdy lutownica sobie z tym radzi i "wypala" również nieco na około to lakier jest na bazie akrylu, styrofleksu lub czegoś podobnego. Prosty lakier robiono na zasadzie tego co było pod ręką czyli bierzesz nieco acetonu i wrzucasz pokruszony styropian, mieszasz metalowym narzędziem. Po rozpuszczeniu kolejnych porcji styropianu sprawdzasz czy lakier uzyskał odpowiednią konsystencję?
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  RafalB

  Level 28  
  tojaert wrote:
  ^ToM^ czy może wiesz co stosuje Foxcon na apple'owskich płytach -spotkałeś się gdzieś z tym czarnym czymś?


  Co dokladnie apple stosuje trudno jednoznacznie stwierdzic ale z dużą dozą prawdopodobieństwa są to dwa rodzaje preparatów.
  Żywica termoutwadzalna oraz masa silikonowa.

  Odezwij się do firmy www.amb.pl specjalizują się w dozowaniu i zalewaniu elektroniki w produkcji itd.
 • #23
  ^ToM^
  Level 40  
  tojaert wrote:
  ^ToM^ czy może wiesz co stosuje Foxcon na apple'owskich płytach -spotkałeś się gdzieś z tym czarnym czymś?


  Według mnie stosują masę zalewową silikonową. Coś w ten deseń co wyżej podawałem. Naturalnie, nie wiem co to dokładnie jest. Jednak jest to takie gumiaste, że obstawiam masę zalewową na bazie silikonów.

  Pozdrawiam!
 • #24
  User removed account
  User removed account