Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić audio wzmacniacz 1W?

zielu_mar 30 Mar 2017 20:23 3249 16
    zielu_mar
    Level 6  
    Witam!

Przeszukałem całą elektrodę i całe google, lecz nigdzie nie znalazłem dokładnego opisu jak zrobić wzmacniacz audio o mocy około 1W.
    Ostatnio rozmontowywałem stare radio i wszedłem w posiadanie dwóch głośników 0,5W i 8Ω.
    Chciałbym dla własnej przyjemności zrobić wzmacniacz tak aby grały trochę głośniej.
    Próbowałem zrobić coś we własnym zakresie na płytce uniwersalnej(schemat w załączniku), ale sprawdzałem różne tranzystory i niby wzmocnienie jest ale słychać albo cichutką muzyczkę albo głośne trzaski co oznacza że układ nie działa.

Jeżeli ktoś się zna to może tu napisać coś na ten temat i wstawić schemat układu wzmacniacza 1W lub 2W. Zasilanie by było albo 5VDC z USB albo 12VDC 100mA.
    Mam tranzystory BC109, BC516, BC517 różne kondensatory i rezystory też. Niezbyt interesują mnie jakieś układy scalone. Wolałbym raczej zrealizować to na tranzystorach, chyba że jest jakiś mega popularny scalak dostępny w każdym sklepie elektronicznym na każdej wsi :) .
    Mono wystarczy, nie potrzebne mi stereo.

Jeśli to zły dział to proszę o przeniesienie, jest to mój pierwszy post na elektrodzie :)

Z góry dziękuję za pomoc :)
  • Helpful post
    alikatek
    Level 29  
    W załączniku masz bardzo prosty(tylko 3 tranzystory)
    Układ sprawdzony, wykonywałem go nieraz jako "protezę" uszkodzonych końcówek mocy w tanich chińskich radyjkach.
    Jawi_P
    Level 35  
    Sprawdź w google schematy do:
    LM386N-1, -3, LM386M-1, LM386MM-1, zasilanie od 4V.
    Poczytaj:
    http://ep.com.pl/files/2783.pdf cz.1
    http://ep.com.pl/files/2848.pdf cz.2

Gotowy przykładowy układ za całe 3pln:
    https://botland.com.pl/odtwarzacze-mp3-wav-oo...z-audio-stereo-pam8403-5v-3w-dwukanalowy.html

Moderated By dondu:

Zbędne wyciąłem.

alikatek
    Level 29  
    Panowi, proszę nauczcie się czytać i nie unoście się od razu honorem.

@Jawi_P Autor prosił o prosty schemat na tranzystorach a nie układach scalonych. Taki też schemat mu podesłałem. Mój układ brzmi o wiele lepiej od lm386.
    CYRUS2
    Level 42  
    Jawi_P wrote:
    Jeśli o prostocie mowa, to sądzisz, że dla początkującego ten na tranzystorach jest prostszy niż aplikacja na lm386? m
    Znacznie prostszy na scalaku.
    Można też na scalaku TBA820M.
    User removed account
    Level 1  
    CYRUS2
    Level 42  
    To błędny schemat. Będzie żle pracował przy większych sygnałalch wyjściowych.
    Nadaje się do domofonu.
    zybex
    Helpful for users
    Przykładowy schemat wzmacniacza 1W (przy 9V) lub 3W przy 12V.
    Tranzystory końcowe BD135 i i BD136.

Jak zrobić audio wzmacniacz 1W?

Ps. Jak jesteś zainteresowany to wkleję kompletny opis.
    Jawi_P
    Level 35  
    CYRUS2 wrote:
    Znacznie prostszy na scalaku.
    Można też na scalaku TBA820M.

Autor jest początkujący, oczywiście , że na gotowym scalaku będzie prościej i pewniej. Tranzystorów jakie zostały użyte już widać, ze wiedza jest naprawdę mała. Dlatego proponuje scalak. A ich jest mnóstwo, tylko wystarczy w google wpisać i wybierać.
    User removed account
    Level 1  
    zielu_mar
    Level 6  
    Myśle, że pierwsza odpowiedź mnie najbardziej satysfakcjonuje i wykonam ten układ. Za kilka dni wrzuce fotki i moją opinię.

Dzięki za tak szybkie odpowiedzi :)
    zielu_mar
    Level 6  
    Dobra wzmacniacz działa.

wykonałem układ użytkownika Alikatek ten z pdf.
    Problem jest taki, że nie bardzo rozumiem jak działa prąd zmienny. Nie wiem jak podpiąć te potencjometry, Nie widzę różnicy czy dam potencjometr czy zewrę przewód bez niego.
    Jak podpiąć potencjometry? Proszę o dokładny opis która nóżka do jakiego elementu bo nie rozumiem.

P.S. Jak dam kondensatory o większej pojemności, to dźwięk będzie lepszy?
    alikatek
    Level 29  
    Podpięcie potencjometru to jedna skrajna nóżka do masy, druga skrajna nóżka do sygnału a środkowa do wejścia wzmacniacza. Pamiętaj o zastosowaniu odpowiedniego potencjometru (logarytmicznego)
    Zwiększenie pojemności kondensatorów nic wiele tu nie zmieni.