Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ketrab-5 - podlewający kwiaty i regulujący oświetlenie w doniczce i w pokoju

Encanto 30 Mar 2017 20:50 5829 21
  • Ketrab-5 - podlewający kwiaty i regulujący oświetlenie w doniczce i w pokoju
    Witam !
    Nie wiem na ile moja konstrukcja spełnia definicję robota, ale ja swoją konstrukcję uważam za takiego. Pomaga mi ona w pielęgnacji kwiata, którego zapominałem podlewać, jak również załącza oświetlenie UV w doniczce w momencie gdy na parapecie jest zbyt ciemno :)
    Sercem Ketrab- 5 jest mikrokontroler Atmega16A . Robot bada wilgotność ziemi w doniczce oraz poziom naświetlenia w okolicy doniczki. Przy zbyt niskiej wilgotności załącza pompkę, która wtłacza do doniczki wodę. Gdy w pokoju jest zbyt mało światła przy pomocy przekaźnika załącza lampkę w pokoju oraz włącza diody UV skierowane w stronę kwiata (światło UV imitujące promieniowanie słoneczne jak wiadomo jest niezbędne do procesu prawidłowej fotosyntezy).

Działający projekt ukazany jest w filmiku poniżej:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Encanto
    Poziom 9  
    Specjalizuje się w: administracja
    Encanto napisał 19 postów o ocenie 2, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Portowe. Jest z nami od 2012 roku.
    Bonifacy
    Poziom 23  
    1. płytki prototypowe służą do kreowania układów w początkowych fazach
    2. Atmega16? attiny by do tego starczył.
    3. czy LED daje odpowiednie światło do rozwoju roślin?
    4. Sama lampa - tragedia - o ile kwiatki u mnie mają upiększać/dekorować wnętrze tak taka lampa 10x bardziej szpeci.
    5. Czy o ile te LED są prawidłowe to nie powinny być umieszczone nad roślinką? bo z tego co z biologi z podstawówki pamiętam to górna cześć liści jest odpowiedzialna za proces fotosyntezy - u ciebie lampa widać z boku a nawet bardziej od dołu.

Czy to za rodzaj kwiatka że nie wystarcza mu nasłonecznienia które jest w naszym klimacie? Czy do jednego kwiatka potrzebny jest automat do wody? nie lepiej zastosować jak nas dłużej nie ma odwróconą fiolkę z małym otworkiem? tutaj jak nas nie ma to też bym miał obawy czy twój automat przypadkiem nie wypompuje nam całej wody do kwiatka (nie wiem w z czego pompuje tą wodę - a kodu też nie umieściłeś - tak naprawdę to ani kodu ani schematu ani dokładnych zdjęć).

Z fragmentu kodu nie wiem bardzo czym steruje pin 0 -> wysteruje sporo rzeczy -> a tak nie bardzo widzę tyle elementów wykonawczych u Ciebie.
    h3c4
    Poziom 14  
    Już słyszę słowa mamy/żony "Weź mi to z parapetu!" :D
    Encanto
    Poziom 9  
    Mogę tylko napisać, że to mój pierwszy taki projekt ;) Pompka nie przeleje wody, bo wpompowuje ją porcjami, po takiej pierwszej porcji następuje pauza (czas na wsiąknięcie wody w ziemię) i dopiero następuje kolejny pomiar na podstawie którego urządzenie decyduje czy robić kolejną dolewkę czy też wilgotność jest ok. Podświetlenie UV to tak naprawdę ozdoba kompozycji (w ciemnym pokoju podświetlony w ten sposób kwiat wygląda świetnie), a przy okazji światło UV jest korzystne dla roślin.
    IS
    Poziom 17  
    Kolego nie napisałeś skąd tą wodę pompujesz. Z tego pojemnika jak na filmie? Z butelki? Z kranu? Jesteś pewny, że uC się nie zawiesi i nie naleje za wiele? Może wykonałeś jakieś zabezpieczenie przed tym?
    Encanto
    Poziom 9  
    @IS - woda nalewana jest z kubeczka, w której mieści się jej około 150ml , pierwotnie myślałem nad zabezpieczeniem z tzw. czujnikiem deszczu pod doniczką, ale ostatecznie uznałem, że byłby to lekki przerost formy nad treścią ;) Jutro postaram się dodać jakieś ładne zdjęcia jako uzupełnienie w temacie.
    Bonifacy
    Poziom 23  
    Encanto napisał:
    @IS - woda nalewana jest z kubeczka, w której mieści się jej około 150ml , pierwotnie myślałem nad zabezpieczeniem z tzw. czujnikiem deszczu pod doniczką, ale ostatecznie uznałem, że byłby to lekki przerost formy nad treścią ;) Jutro postaram się dodać jakieś ładne zdjęcia jako uzupełnienie w temacie.

1. 150ml to jak zależnie od kwiatka albo jedno albo 2 podlewanie - fakt u ciebie będzie stała wilgotność ale przy takiej pojemności i upal :(
    2. taaaa super zabezpieczenie - uC zabezpiecza siebie samego przed zawiechą. Bardziej chodziło o np rurkę wsadzoną w ziemie z sitkiem i pływakiem w środki - jak się doniczka napełni wodą to np czujnik Halla odcina zasilanie od pompki -> bez uC (oczywiście to takie rozwiązanie na chwili). Zabezpieczenia powinny mieć jak najmniej elementów podatnych na usterki (czujnik wilgotności, uC, PŁYTKA PROTOTYPOWA) i działać normalnie na stanie wysokim, tak aby w razie jakiegoś braku styku itp działało jakby system podległ awarii.
    3. Przerost treści nad FORMĄ to w tej chwili jest. Sorry kolego ale na start poleciłbym ci raczej naukę podstaw projektowania. Trawienie płytek, projektowanie układu od strony minimalizacji elementów itp. Wiem że uC kręcą projektanta możliwościami ale jak widzę takie coś jak połączenie pompki gołe i moczące się w wodzie to sorry ale ... ja tego światu bym nie pokazał - rozumiem że jesteś nowicjuszem ale nie ma się czym chwalić. Chcesz prostoty a sobie świat komplikujesz. Napisz jeszcze jak to zasilasz i gdzie jest umiejscowiony zasilacz (bo rozumiem że z baterii tego nie zasilasz)
    Encanto
    Poziom 9  
    <ciach>

p.s. jako zasilacza użyłem ładowarki od jakiegoś urządzenia (5V, 500mA), do pompki wprowadzam właśnie osobne zasilanie przez przekaźnik i będzie ono bateryjne właśnie, gdyż uruchomienie jej na 5 sekund raz na kilka dni nie rozładowuje tak szybko baterii/ akku.

Moderowany przez dondu:

Zbędne wyciąłem - ostrzeżenie.

elktro
    Poziom 18  
    Witam.
    Na początek kilka słów krytyki prócz powyższych kwestii kolegów, dokładniej to sens pakowania układów programowalnych do tak trywialnych zadań, cała zadaniowość układu mogłaby się oprzeć o elementy dyskretne i być wielkości paczki papierosów (bez elementów wykonawczych). Rozumiem że"projekt" jest edukacyjny dla Ciebie, ok fajnie poznawać i uczyć się czegoś nowego - tylko jeśli ma to ujrzeć światło dzienne (ma być przedstawione publicznie) nie zapominajmy o regule KISS ;-)

Teraz kilka propozycji (wtedy projekt nabierze sensu użycia procesora, a i będziesz mógł postawić kolejne zadania przed sobą):
    1. Pomiar wilgotności gleby/powietrza -załączanie wg wartości zadanych odpowiednich urządzeń wykonawczych
    2. Pomiar temperatury -j.w.
    3. Światło, może pokusisz się o wykonanie własne dedykowanego oświetlenia (umieszczonego nad rośliną!) w szerokim spektrum światła od IR po UV tak wiem są specjalne lampy ale to dla specjalnych roślin i hodowców jakichś dziwactw ;-) a Ty wykonując oświetlenie LED i mogąc dowolnie regulować poziom lub on/off poszczególnych rodzajów diod uzyskasz doświetlenie rośliny lub efekt ozdobny.
    4. Aplikacja nawozów
    5. Wentylacja
    6. Pomiar ph gleby

Rozumiem że Twój kwiat nie musi potrzebować specjalistycznych warunków (ja robiłem sterownik do takiej mini szklarni sukulentów, które w dość specyficznych warunkach rosną) ale to będzie dopiero dla Ciebie edukacja rozwiązań a sterownik stałby się bardziej uniwersalny.

Pozdrawiam
    Bonifacy
    Poziom 23  
    <ciach>

1. Co do zasilania 5V - jest to przetwornica czy ładowarka transformatorowa ze stabilizacją. Jak przetwornica (nie za dobrej klasy) to uC bez filtracji takiego czegoś często nie lubią - dlatego mogę być przywiechy.
    2. stosowanie dwóch źródeł zasilania z jednej strony nie ma sensu - no chyba że chcesz całkowicie odseparować zakłócenia powodowane przez silnik pompki w układzie uC. Przekaźnik klekocze a tu mały mosfet spokojnie dałby radę ;) - i taniej nawet z garstką elementów filtrujących.

Chodzi o to że praktycznie u Ciebie nie ma ani zasad estetyki - ani zasad bezpieczeństwa (wiadomo w takim projekcie bezpieczeństwo to tak nazwijmy przerost treści - najwyżej mop w łapę i ścieranie kałuży bo szklanka wody to do sąsiada nie przeleci - ale projekty pokazywane powinny dawać przykład i być powodem do chwalenia się. Ktoś początkujący może podpatrywać -jak ja tu zaczynałem to forum miało bardzo duży autorytet - teraz co zajrzę to widzę czasami mega konstrukcje opisy filmiki itp nie mal jak podłączyć baterię przez wyłącznik do silniczka (kiedyś to się chyba w 4 klasie podstawówki robiło i nie potrzebne były toturiale z internetu).

Przykład takiego działania masz u tego Pana co prowadzi kanał na YT. Dla niektórych fajnie sobie popatrzeć jak się stal topi - ale ktoś inny zrobi podobnie - a ten gość mimo że topi rzeczy w szamotowym korytku tak stoi ono na moherowym dywanie. Ktoś podpatrzy - a później lament że chata poszła z dymem (tak wiem gość umieszcza na początku info aby tego w domu nie robić) ale samymi swoimi doświadczeniami pokazuje głupotę - a osoba co się dopiero uczy czasami tego nie wyłapie.
    https://www.youtube.com/watch?v=DJOX0c60wQE

Tak samo może być i z twoim projektem. Ty używasz pompki na niskie napięcie - ktoś pójdzie śladami tylko że nie będzie miał pompki na 12V to wrzuci do wody pompkę na 230 i tak samo zrobi kable jak u ciebie.

A estetyki musisz się uczyć - co mam powiedzieć - ze projekt piękny i estetyczny? jak chcesz takiej info to odemnie jej nie dostaniesz bo spełzniesz na tym co wykonałeś licząc że jest dobrze - a przynajmniej że może być.

Moderowany przez dondu:

Zbędne wyciąłem w związku z ostrzeżeniem dla kol. Encanto

Encanto
    Poziom 9  
    - uC jest u mnie filtrowane i ani razu się nie zawiesiło, pomimo, że przez dłuższy czas źródło zasiania pompki było te same co uC,
    - pompka pracuje na 5V nie na 12 V,
    - ładowarka jest impulsowa (prawdopodobnie od starego telefonu),

Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie bardzo żałuję i proszę administratora o usunięcie tematu, aby mój projekt, swoją brzydotą nie urażał już zasłużonych użytkowników i estetów tego "przyjaznego forum", a nowych entuzjastów nie inspirował do wywołania pożaru bądź też zalania mieszkania (które to nigdy mi się nie przytrafiły, ani też nie przytrafią) ...
    aplov
    Poziom 6  
    Encanto napisał:
    Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie bardzo żałuję i proszę administratora o usunięcie tematu, aby mój projekt, swoją brzydotą nie urażał już zasłużonych użytkowników i estetów tego "przyjaznego forum", a nowych entuzjastów nie inspirował do wywołania pożaru bądź też zalania mieszkania (które to nigdy mi się nie przytrafiły, ani też nie przytrafią) ...

Moim zdaniem nie dopuszczasz do siebie konstruktywnej krytyki, która jest moim zdaniem bardzo cenna, a Ty niestety traktujesz ją jako atak...
    Powyżej dostałeś cenne rady dzięki którym Twój projekt mógłby być naprawdę świetny.
    Film, który umieściłeś jest z 14 wrz. 2016 r. więc masz pewne doświadczenie nabyte od tamtego momentu.
    Do końca konkursu jest jeszcze czas, który możesz poświecić na udoskonalenie swojego projektu.
    Encanto
    Poziom 9  
    mychaj napisał:
    Takie coś da się zmotać na programatorze z marketu za 5 zyli - a już nazywanie tego ,,robotem" to już spore nadużycie, wg tego nawet uniwersalny przekaźnik czasowy to ,,robot:.

A gdzie tu widzisz przekaźnik czasowy?? Mikrokontroler analizuje wartości wilgotności gleby i nasłonecznienia i na ich podstawie załącza pompkę, lampę, diody i wyświetla otrzymane wartości na wyświetlaczu...

Nie sądzę, aby zmontował ktoś na programatorze za 5zł takie urządzenie, a już na pewno nie dokonałby tego ktoś kogo pasjonuje wymiana łożysk w bębnie pralki Electrolux.....
    Bonifacy
    Poziom 23  
    Encanto napisał:
    ... a już na pewno nie dokonałby tego ktoś kogo pasjonuje wymiana łożysk w bębnie pralki Electrolux.....

ręce opadają :( zastanawia mnie jaki jest twój wiek?

Większość serwisantów AGD na 100% ładniej by to wykonała od ciebie - a uC w dzisiejszych czasach to nie jest czarna magia - i dlatego pełno takich osób jak Ty co udało się kilka linijek kodu napisać wysterowujące 2 urządzenia i korzystających z 2 czujników a zajmujące większość portów Atmegi16 - szumnie nazywając to dziełem.
    Encanto
    Poziom 9  
    @Bonifacy - w którym miejscu i kiedy nazywałem swoją prace dziełem? Co do postu, którego fragment cytujesz to odpowiedziałem po prostu na tym samym poziomie co przedmówca... ale rozumiem, że jeśli ktoś jest wg Ciebie serwisantem AGD to może po chamsku komentować tematy mniej doświadczonych użytkowników forum, a ci powinni siedzieć pokornie i tylko czytać płytkie komentarze pseudofachowców z wyolbrzymionym Ego.

p.s. żeby nie było - Twoje konstruktywne rady przyjąłem do siebie i część z nich na pewno wykorzystam w przyszłości.
    Bonifacy
    Poziom 23  
    Encanto napisał:
    Co do postu, którego fragment cytujesz to odpowiedziałem po prostu na tym samym poziomie co przedmówca... ale rozumiem, że jeśli ktoś jest wg Ciebie serwisantem AGD to może po chamsku komentować tematy mniej doświadczonych użytkowników forum, a ci powinni siedzieć pokornie i tylko czytać płytkie komentarze pseudofachowców z wyolbrzymionym Ego.

Nie wiem do której osoby miało wydźwięk - domyślam się że chodziło o @mychaj ale może ja jego profilu nie przeglądałem - ale nie jestem w stanie stwierdzić czy zajmuje się AGD. Jak spotkam jakiegoś głupiego kierowce na drodze - to nie krzyczę że kierowcy (wszyscy) są głupi, a jak masz pretensje do któregoś z użytkowników to napisz to wprost.