Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

hp 6530b - superbateria - bardzo długie zasilanie

gamirek 30 Mar 2017 21:24 2823 13
  • #1 30 Mar 2017 21:24
    gamirek
    Poziom 8  

Idę do szpitala na operację ortopedyczną i chcę zabrać z sobą swojego laptopa HP 6530b. Do tej pory używałem go stacjonarnie - i teraz po odłączeniu go od stacji dokującej okazało się, że bateria trzyma tylko kilka minut. Dodam tylko , że dla pacjentów szpitala gniazdka elektryczne są dostępne tylko na korytarzu.

Kupiłem za 60 zł (z gwarancją) baterię zamienną (4400mAh 11,1 V, 6 ogniw). Podłączyłem pod USB: modem 3G, DYSK 1Terra, mysz. Oglądałem film. Bateria wytrzymała ok. 1.5 godz. Za krótko jak na moje potrzeby.

1. Jak długo powinien działać taki laptop zasilany tylko z baterii fabrycznej w takiej konfiguracji?

2.Czy da się zrobić Superbaterię np z czterech, pięciu równolegle połączonych ogniw tak, ( po przeprogramowaniu elektroniki starej baterii) by miała ok 10 000 mAh ? I oczywiście współpracowała z tym laptopem. Względy estetyczne nie mają w tej sytuacji dla mnie znaczenia, może być "konstrukcja" oklejona taśmą.

• #2 30 Mar 2017 21:52
    yogi009
    Poziom 41  

Taka bateria wewnątrz posiada 3 pary ogniw Li-Ion 3,7V. Teoretycznie można sobie wyobrazić jakieś (bardzo nieestetyczne) dodanie równoległych ogniw Li-Ion (zamiast po dwa np. po 4), ale należałoby wtedy sprawdzić w praktyce, czy taki układ będzie działał poprawnie. Sądzę, że łatwiej jest kupić np. 3 takie kompletne "baterie" i ładować je w czasie, kiedy sprzęt nie jest używany.

• #3 30 Mar 2017 21:58
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Jak długo laptop pracuje na baterii zależy nie tylko od baterii ale również od poboru prądu przez laptopa. Zakurzony laptop w którym nie wymieniono raz w roku pasty termo-przewodzącej i termopadów przegrzewa się i pobiera więcej prądu.
    Można zrobić baterię 10,2 Ah np z trzech równolegle połączonych ogniw 3400 mAh w sekcji - elektronikę należy przeprogramować.

• #4 31 Mar 2017 00:29
    gamirek
    Poziom 8  

yogi009 napisał:
    Sądzę, że łatwiej jest kupić np. 3 takie kompletne "baterie" i ładować je w czasie, kiedy sprzęt nie jest używany.

Jak pisałem, problemem jest brak mobilności przykutego do łóżka pacjenta i dostępu do elektryczności.

Wiesław Rzepka napisał:

Można zrobić baterię 10,2 Ah np z trzech równolegle połączonych ogniw 3400 mAh w sekcji - elektronikę należy przeprogramować.

ale czy na pewno tak przeprogramowana bateria będzie "widzieć" te 10 000mAh i laptop pozwoli je wykorzystać i ponownie naładować. Estetyka nie ma znaczenia, ma działać!
    Jak potrafi ktoś to zrobić, to poproszę o kontakt na priv.

• #6 31 Mar 2017 10:50
    Wiesław Rzepka

Poziom 31  

Też tak myślę.

• #7 31 Mar 2017 21:01
    gamirek
    Poziom 8  

yogi009 napisał:
    Łatwiej chyba ponegocjować podłączenie przedłużacza.

Wiesław Rzepka napisał:
    Też tak myślę.

Niestety, nie ma takiej możliwości.

• #8 21 Kwi 2017 21:08
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

W tym celu być może trzeba było szukać baterii o pojemności od 6,6 -6,8Ah w górę (o ile są dostępne dla tego modelu baterie o większej pojemności niż 6,8 Ah) oraz zastosować tryb oszczędzania energii - wtedy długość pracy na takiej baterii powinna wynosić nawet 5-6 godzin.

• #9 21 Kwi 2017 21:50
    Andrzej42
    Poziom 23  

A czy ktoś przerabiał coś a'la powerbank dla lapka? Chodzi mi o zestaw ogniw plus BMS plus przetwornica podwyższająca/obniżająca i wtyczka od zasilacza? Są podstawki z wentylatorami - można w nich umieścić taki zestaw.
    Teoretycznie, zasilacze dają jakieś napięcie, ale lapek powinien chyba chodzić przy jakiejś tolerancji? Przerabiał to ktoś? Bo może nawet przetwornica nie byłąby potrzebna? Aczkolwiek przy baterii 5s napięcie wahałoby się od 15 do 21V (jeżeli liczyć napięcie na ogniwie od 3 do 4,2V, bo jeżeli od 2,5V to dół zaczynał by się od 12,5V...)

• #11 21 Kwi 2017 22:44
    Andrzej42
    Poziom 23  

Zgadza się. Nie znalazłem w specyfikacji parametrów, ale po rozmiarze wygląda na dwa rzędy po trzy ogniwa, więc nie wiele.
    I 135$ to powalająca cena. Dobre, używane ogniwa można kupić po 5 zeta, dla baterii, powiedzmy 6s5p( 30 ogniw nie 6) (6x5x3,6Vx2,2Ah=240Wh) da to 150zł plus ze 20zł za przetwornicę i z 50 zł za BMS- razem to jakieś 250zł za około 200Wh (240- sprawność)

• #12 22 Kwi 2017 00:42
    Robert B
    Poziom 43  

gamirek napisał:
    Niestety, nie ma takiej możliwości.

A jak planujesz ładowanie tej superbaterii, gdy w końcu się wyczerpie?

• #13 22 Kwi 2017 05:20
    Karaczan
    Poziom 39  

Z przeróbkami baterii bywa bardzo różnie. Zależy od laptopa i modelu baterii.
    Niektórych sterowników baterii nie przeprogramujesz, inne się przy dłubaniu mogą zablokować, itp...

Mam taką superbaterię samoróbkę w Acerze i działa praktycznie OK nawet bez przeprogramowania i resetu. Takie rozwiązanie ma dwie wady. Windows pokazuje bzdurne czasy i % rozładowania, do tego trzeba obniżyć w systemie progi minimalne i krytyczne. Inaczej system będzie się uparcie hibernował/wyłączał przy niby rozładowanej baterii.
    Laptop przy niby rozładowanej baterii (<3%)nie chce się włączyć, wali komunikatem "Battery critically low!"

Procentowo bateria mniej więcej normalnie czasowo spada podczas używania tak do ok 5%, a potem trzyma i trzyma ;)
    Generalnie test OCCT+defragmentacja dysku+jasność max działa ok 4.5h. Zamiast 6ogniw po chyba 2200mAh fabrycznie, ma 12 ogniw coś ok 2800mAh (któreś Panasonici z odzysku, najlepsze selecty)

Zabawa inną baterią w innym laptopie skończyła się blokadą sterownika. A nie mam zamiaru kupować softów do eksperymentów bo to się nie opłaca :/

• #14 22 Kwi 2017 16:17
    Robert B
    Poziom 43  

Weź 3 akumulatory motocyklowe po 6V, połącz szeregowo, dolutuj kabel z wtyczką, postaw pod łóżkiem i używaj jako zasilacza sieciowego. Swoją drogą to nieźle żre ten laptop :D 19V 4.74A.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo