Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pentagram Silent Force PSF 620-A12S - wywala bezpieczniki w domu

kuter_tm 31 Mar 2017 10:10 2535 3
 • #1
  kuter_tm
  Level 9  
  Witam
  Pentagram Silent Force PSF 620-A12S - wywala bezpieczniki w domu
  Mój zasilacz ma problem.
  Pewnego dnia po włączeniu PC, cos w zasilaczu zabrzęczało i komputer się wyłączył przy okazji wywalił bezpiecznik w domu. Po rozkręceniu zasilacza żaden element nie wygląda na uszkodzony, podłączyłem bez obudowy i wywaliło element, który jest albo warystorem, albo termistorem. Zielona element na zdjęciu, wylutowałem go z pola zaznaczonego na obrazku na płycie jest podpisany Tr1, czyli raczej termistor tym bardziej ze warystor chyba powinien być równolegle, a nie szeregowo jak tu.

  Dalej wylutowałem kondensator o pojemności 0.68µF a po sprawdzeniu wyszło 0,2µF, wiec tez nie trzyma parametru. Moje pytanie. Czy jeżeli to jest termistor to czy mogę zastąpić go nitka drutu i spróbować odpalić dalej bez tego kondensatora? Dodam, że po przyłożenia miernika do L i N za kondensatorem, przed wszędzie jest OL.
 • #2
  TONI_2003
  Moderator
  kuter_tm wrote:
  to jest termistor to czy mogę zastąpić go nitka drutu i spróbować odpalić
  Czy na pewno tak to sprawdź jeszcze to co zaznaczone na schemacie.
  Pentagram Silent Force PSF 620-A12S - wywala bezpieczniki w domu
  Następnym etapem o ile zasilacz nie ma spalonego bezpiecznika jest obowiązek podania napięć.

  Przy zasilaczu typu ATX powinny być wykonane pomiary na złączu (wkładanym do gniazda PC-ta) 20-24 pin po podpięciu do sieci ~230V, ale bez jego wystartowania (mierzymy zawsze na pinie GND – przewód czarny), a pinami o numerach podanych poniżej:
  Złącze nr. 13 lub 15 zielony (specyfikacja ATX) lub (czasami szary) przewód (start zasilacza) nazwa: ON/OFF, PWR-ON, PS-ON
  Oczywiście czytałeś o podłączaniu żarówek?
 • #3
  kuter_tm
  Level 9  
  Oczywiście zasilacz włączałem z 2 żarówkami samochodowymi na liniach 12V.
  F1T5P jest sprawny, przewodzi jedynie zastanawia mnie czemu 10A. U mnie to troche inaczej wyglada... Ponieważ ten niby warystor jest na linni z bezpiecznikiem czyli:
  L-> bezpiecznik-> warystor/termistor -> dławik ---->
  N -> dławik ---->
  Wroce do domu to mam. Podpiąć zasilacz do sieci. Nie zwierać zielonego i masy na zlaczu 24 pin - czyli nie wlączać zasilacza, i zrobic pomiary na wszystkich pinach w zlaczy 24. Tylko bez tego przepalonego elementu, obwód jest przerwany, dlatego pytam czy moge to zastąpić nitka z przewodu.Nie wiem czy to ważne, ale nie dodałem, że nie wywala różnicowego tylko bezpiecznik.
 • #4
  kuter_tm
  Level 9  
  Pentagram Silent Force PSF 620-A12S - wywala bezpieczniki w domu
  TONI_2003 po wyzwoleniu wszystkiego jak widać na zdjęciu. Ciągle miałem zwarcie. Winne okazały się dwie diody zaznaczone na obrazku. Może uda mi się do wieczora to złożyć, w jakimś międzyczasie... Powiedz tylko czy mogę ten sprzęt uruchomić bez tego elementu o którym pisze na początku. Zastąpię go nitka z linki. Później oczywiście wstawie co powinno być.
  Edit: Dodano po 7 [godziny] 21 [minuty]:
  Pentagram Silent Force PSF 620-A12S - wywala bezpieczniki w domu
  Podczas lutowania wszystkiego do kupy. Wyszło w praniu jeszcze uszkodzenie opornika R19 ten mniejszy oraz chyba R10 chyba dobrze zapamiętałem oznaczenie, to też większy obok Diod o których wcześniej pisałem. No i najważniejsze uszkodzony jest fet 25N50G - na obrazku Q2 albo Q4, niestety nie wiem skąd go wylutowałem bo poleciałem z cała sekcja przy radiatorze. I pytanie, czym mogę go zastąpić? Szukam czegoś podobnego od Chieftec 500W bo to z tego co doczytałem bliźniacze płyty.

  Kolejne pytanie. Czy rezystor 10,8 5W moge zamienić takim https://sklep.avt.pl/rezystor-10om-5w-5.html albo ewentualnie dwoma o wartości 5,1+5,6 razem 10,7 ohm