Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz PSU - jak rozróżnić wtyki od szyn 12V v1 v2 ?

bogiebog 03 Kwi 2017 22:19 984 46
  • #31 03 Kwi 2017 22:19
    dedito
    Poziom 39  

bogiebog napisał:
    Hmmmm....
    Jeśli prąd nie wypływa nigdzie z układu, oraz układ nie magazynuje energi to _cały_ prąd musi zamienić się w ciepło.
    (pomijam straty na RF)
    Wątek zbacza na podstawy elektrotechniki.
    W szkole mnie uczyli, że prąd płynie jeśli jest różnica potencjałów (napięcie).
    W tym przypadku płynie od +12V do GND (na PCI-e jest jeszcze 3,3V) , więc przepływa przez układ, aby "wykonać swoją pracę", część tego prądu wydziela się w postaci ciepła i jest traktowana jako straty cieplne z czego wynika sprawność układu.

• #32 03 Kwi 2017 23:08
    310artur
    Poziom 43  

TDP - moc układu chłodzenia też w watach. Tyle ciepła trzeba odebrać z rdzenia. Czasem z rdzenia i sekcji zasilania, czasem jeszcze z pamięci. Mniej więcej cały prąd przekształci się w ciepło. Poza tym co przekształci się w ruch (wentylatory) i fale elektromagnetyczne a trochę taka karta sieje. Ale nie całe to ciepło musisz odebrać bo część rozejdzie się sama. Dlatego TDP nie musi odpowiadać poborowi prądu.
    Całe te dywagacje są i tak o kant stołu rozbić bo punktu wyjścia nie ma. Żaden producent nie podaje dokładnej wartości. A jeśli podaje to i tak jest ona szacowana. To zależy od tak wielu rzeczy że i tak tam jest tolerancja na kilkanaście %.

W praktyce. Podłącz kartę. Jak się uruchomi zainstaluj sterowniki. Odpal OCCT test GPU i powoli ją rozpędzaj. Ustaw limit FPS na powiedzmy 10 klatek. Zrobi to z palcem w nosie ale w stan wysoki wejdzie. Zmierz napięcie na linii 12V w 24pin ATX i w 6 pin PEG. Jak będzie mało mniejsze od napięcia idle zwiększ FPS do 20. pomiar. Tak jedź aż osiągniesz maksymalną wydajność. Jak napięcia cały czas będą OK (spadek o mniej niż 0,25V można uznać za dobry) to puść test power supply zrób ostatni pomiar. Jeśli nadal będą napięcia OK zasilacz daje radę. Jeśli nie do wymiany.
    PS zawsze jakby mocy brakowało trochę możesz iść na kompromis i przyciąć zegary karty. Zwłaszcza rdzeń. Zmniejszysz pobór prądu.

Pomijam fakt że jak masz zmienić zasilacz dla 550Ti to zmień 550Ti na 750Ti - taniej szybciej lepiej i starczy na dłużej bo taki 550Ti może zdechnąć w każdej chwili.

• #33 03 Kwi 2017 23:29
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

dedito napisał:
    więc przepływa przez układ, aby "wykonać swoją pracę", część tego prądu wydziela się w postaci ciepła i jest traktowana jako straty cieplne z czego wynika sprawność układu.

To jaką pracę masz na myśli ? energetycznie, w sensie bilansu energetycznego.
    Tak żeby ta praca miała wartość [J] znacząca (> 0.01%), bo nie widzę takiej pracy w tym wypadku.

Jak uruchomisz bitminera na karcie to jak już wykopie bitcoina to bilans jest
    energia zużyta = ciepło + wartość energetyczna bitcoina
    Ja myślisz, jaka jest "wartość energetyczna bitcoina" w [j] ?

Dodano po 5 [minuty]:

310artur napisał:
    Pomijam fakt że jak masz zmienić zasilacz dla 550Ti to zmień 550Ti na 750Ti - taniej szybciej lepiej i starczy na dłużej bo taki 550Ti może zdechnąć w każdej chwili.

Karta u mnie HD 7770, 550Ti to był przykładowy spec producenta bez wzmianki o TDP.

• #34 03 Kwi 2017 23:32
    310artur
    Poziom 43  

Nie ma takiej pracy - komputer to grzałka sprawna gdzieś pewnie w 99%. Otwarte pozostaje pytanie gdzie to ciepło się wydzieli i dokąd zostanie oddane oraz w jakim czasie.

Swoją drogą ciekawe dlaczego nikt jeszcze nie zbudował systemu podgrzewania ciepłej wody użytkowej ze źródłem ciepła w postaci koparki bitcoinów - pierwsze na świecie urządzenie sprawne w 100%.

• #37 05 Kwi 2017 14:49
    bogiebog

Rozebrałem zasilacz, na PCB widzę dwa pola 12V do których idą przewody zólte, ale miernik pokazuje że oba pola są zwarte. Czy to oznacza ża mam jedną szynę 12V, etykieta na PSU opisuje dwie szyny 12V.

pole 12V1 = mobo główny wtyk + wtyki sata
    pole 12V2 = 4pin mobo wtyk w pobliżu cpu

oba pola 14A max, do którego pola podłączyć 80W grafę ?

• #38 05 Kwi 2017 19:00
    310artur
    Poziom 43  

Skoro są zwarte to obojętnie. Te wiele linii zasilania 12V to wymóg formalny. Pojedynczym kablem nie powinno płynąć więcej niż niż zdaje się 20A. Żeby to osiągnąć robi się 2 linie - czasem realnie czasem tylko na etykiecie.
    PS masz dwie linie 14A a łącznie ile dają? Jest podana łączna obciążalność linii 12V? Żeby nie było że też 14A ;)

• #39 05 Kwi 2017 19:03
    Kasek21
    Poziom 43  

Do 12V1 - i tak nie masz innej możliwości.

• #40 05 Kwi 2017 19:08
    bogiebog

Łącznie 22A max na v1+v2.
    Wlutowałem przewody do pól 12V/gnd (były extra dziury wolne) i wyprowadziłem do złącza 6pin.
    Uruchomiłem furmark na 15sek, nic sie nie wyłączyło.

• #41 05 Kwi 2017 19:36
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Póki nie przeciążysz zasilacza to nic się nie ma prawa wyłączyć. Raczej większość zasilaczy kilka linii ma tylko na etykiecie.

310artur napisał:
    pierwsze na świecie urządzenie sprawne w 100%.

Chyba nie wiesz co mówisz...

• #42 05 Kwi 2017 19:50
    bogiebog

Kolega artur zapewnie miał na myśli że karta jest 100% sprawna, jedynym efektem energetycznym jest ciepło, tzn całą wejściową moc zamienia na ciepło, jak w grzałce która jest sprawna w 100%, nic się nie marnuje na inne postacie energi.

Dodano po 2 [minuty]:

Uruchomiłem furmarka na trochę dłużej, doszła grafa do 60C, przerwałem test, ile taka grafa wytrzymuje stopni C ?

• #44 05 Kwi 2017 19:58
    310artur
    Poziom 43  

Maximum GPU Temperature (in C) 100 C
    Wszystko do 80 stopni będzie OK. Oczywiście jak zawsze im mniej tym lepiej ale takich temp. jak w furmarku gdzie indziej nie będzie.

Problemem miał być zasilacz więc puść test i zmierz napięcia na zasilaniu karty. Później test power supply i zmierz napięcia. I jak są OK to wszystko gra.

A ze sprawnością chodziło o to że praktycznie wszystko co w koparce bitcoin np. jest niesprawnością jest ciepłem. Więc cały pożarty prąd byłby wykorzystany. Co policzysz to twoje a co wydzielisz w postaci ciepłą sprzedajesz jako ciepłą wodę.
    I tak wiem że do perpetum mobile to jeszcze daleko bo i wytwarzanie prądu i transport jego a po drugiej stronie straty ciepła.

• #45 05 Kwi 2017 19:58
    Kasek21
    Poziom 43  

bogiebog napisał:
    ile taka grafa wytrzymuje stopni C ?

70-80 stopni dla karty to nic strasznego.

Furmarka nie powinno się używać - uruchom jakiś test 3DMark czy Unigine Heaven i przetestuj kartę.

• #46 05 Kwi 2017 20:59
    bogiebog

> Unigine Heaven

temp 56 C - otwarta obudowa, GPU 100%
    V12 = 12.12V (12.24 idle)

Dodano po 1 [minuty]:

ludzie ! dziękie wielkie za wsparcie w tym temacie