Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ nadzorujący przęłącznik

karol75 31 Mar 2017 11:44 381 2
  • #1 31 Mar 2017 11:44
    karol75
    Poziom 16  

Potrzebuję układu, który będzie nadzorował / zastępował włącznik 230V (1faza).

Układ ma działać na zasadzie prostego automatu schodowego (przełącznik krzyżowy, chyba tak to się nazywa) i nadzorować ilość pobieranego prądu, oraz obecność zasilania 230V.
    Naskrobałem taki układ:

Układ nadzorujący przęłącznik
    płytka
    Układ nadzorujący przęłącznikplytka.png Download (24.47 kB)
    Czy to będzie bezpieczne, ewentualnie co poprawić?

Moderowany przez Madrik:

Na początek, napisz coś z sensem. Na podstawie tego co napisałeś, nie da się nic powiedzieć. Udziel podstawowych informacji. Na razie to jest w stylu "chcę coś zrobić, ma to takie coś robić, jak to zrobić?".
    Do czego ma służyć ten układ, jaka ma być jego funkcja, czemu ma służyć ten nadzór prądu i napięcia?

3.1.15. Pamiętaj, że porady są udzielane w sposób zdalny przy braku fizycznego dostępu do urządzenia, problem musi być bardzo dobrze opisany i zrozumiany przez użytkowników.

0 2
  • Sklep HeluKabel
  • #2 02 Kwi 2017 12:18
    Madrik
    Moderator Robotyka

W jakim celu chcesz zastąpić łącznik instalacyjny, jednobiegunowy?
    Dlaczego chcesz nadzorować jego stan?

Wiesz co to jest automat schodowy? To układ z funkcją samowyłączenia po zadanym czasie. W jaki sposób ma zastąpić łącznik jednobiegunowy?

Na czym ma polegać ten nadzór nad prądem i napięciem? Chcesz mierzyć wielkość czy obecność? Co ma być realizowane w przypadku zmian jakie ten układ wykryje?

Czy brak separacji galwanicznej w układzie jest akceptowalny? Układ elektroniczny nie daje przerwy izolacyjnej. Jeśli przebiciu ulegnie złącze, napięcie pójdzie na układ. W wielu przypadkach takie ryzyko jest wykluczone.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 04 Kwi 2017 08:19
    karol75
    Poziom 16  

^^^
    Nie chcę zastępować a uzupełnić jego funkcjonalność.
    Po pierwsze użyty układ nie jest układem elektronicznym w obwodzie 230V tylko przewodem. Po stronie niskiego napięcia jest czujnik Hala itd. po resztę do noty. W każdym bądź razie układ jest dostosowany do pomiaru prądu przy 230V.

Układ ma działać jako część inteligentnego domu. Konkretnie jako włącznik oświetlenia w pokoju. Dlaczego "przełącznik krzyżowy", ponieważ moja żona nie cierpi "wodotrysków" i musi mieć możliwość manualnego włączenia światła, gdy instalacja zawiedzie to nadal będę mógł włączyć światło w pokoju. Dodatkowo nadal będę mógł nadzorować i symulować włączanie światła w pokoju. Układ do pomiaru prądu ACS712 może mierzyć prądy do 30A więc nawet gniazdka ogólnego przeznaczenia w domu może obsługiwać, zauważ szczelinę w płytce pod układem zgodnie z zaleceniami producenta. Dodatkowo Przekaźnik bistabilny umożliwia obsługę dwóch osób żony i mnie :-D. Dalej informacje o wielkości prądu, obecności napięcia i braku prądu = przepalona żarówka, będą przesyłane do jednostki centralnej za pomocą szyny CAN.
    Problemem pozostaje separacja magnetyczna układu ACS712 od przekaźnika.

^^^mod="Madrik"
    Przepraszam, zapomniałem że nie wszyscy muszą znać ten układ.
    Myślałem że
    "Układ ma działać na zasadzie prostego automatu schodowego (przełącznik krzyżowy, chyba tak to się nazywa) i nadzorować ilość pobieranego prądu, oraz obecność zasilania 230V. "
    jest zrozumiałe, widocznie nie, moja wina.

Opisze to szerzej.
    Linia 1 fazowa będzie zabezpieczona bezpiecznikiem 16A.
    Układ ma nadzorować działanie włącznika 230V(lub gniazdka 1 faza) ale mu nie przeszkadzać, jeżeli zajdzie potrzeba to układ ma wyłączyć prąd. całość ma być schowana w puszce podtynkowej bez normalnego dostępu do niego dalej informacje z tego układu będą zbierane przez procesor i wysyłane do jednostki centralnej poprzez CAN.
    Układ ACS712 ma w sobie przewód i czujnik Hala służący do pomiaru prądu. Na wyjściu układu jest napięcie proporcjonalne do przepływającego prądu.
    Druga gałąź z układem PC814 służy do stwierdzenia czy układ działa i podaje napięcie na żarówkę, w przypadku obecności napięcia i braku przepływu prądu oznacza to że jest spalona żarówka, lub nic nie jest podłączone.
    Trzecia gałąź to przekaźnik 230V bistabilny, który jeżeli nie działa (przełącza) to nie przeszkadza ale będzie sterowany z procesora na podstawie przychodzących komunikatów z jednostki centralnej przez CAN. Mogę dodatkowo uniemożliwić włączenie światła w pokoju jeżeli jest w nim zbyt jasno.

0