Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł CO pali bezpieczniki i wyłącza bezpiecznik w rozdzielni, napięcie 245V

kasek 31 Mar 2017 12:45 960 12
  • #1 31 Mar 2017 12:45
    kasek
    Poziom 9  

Witam

Posiadam w kotłowni kocioł C.O , przez ostatni rok miałem prąd pożyczony od sąsiada na przedłużaczu który był wpięty w moją skrzynkę rozdzielczą z pominięciem jakiś bezpieczników i uziemienia, nie wiem z jakich powodów ponieważ wpiął mi to elektryk ale tak musiało być tymczasowo, wszystko działało , czasami żarówki trochę mrugały jak się coś mocniejszego włączało typu pralka czy piekarnik ale generalnie wszystko działało na tym jednym kablu.

Od niedawna się doczekałem i mam już swój licznik i prąd bezpośrednio ze skrzynki energetycznej na kablu głównym pod ziemią idący do mojej skrzynki rozdzielczej , niestety od tej pory kocioł wywala bezpiecznik w skrzynce. czasami robi to od razu po włączeniu ON a czasami po 5 minutach, sprawdziłem bezpieczniki w kotle i z tyłu przy wejściu głównego kabla zasilającego kocioł są dwa bezpieczniki 3,15A, jeden z nich się spalił był cały czarny, zmieniłem go na nowy,po włączeniu kotła taka sama sytuacja wywala bezpiecznik w skrzynce rozdzielczej.. Gość od serwisu kazał mi sprawdzić napięcie w gniazdkach, sprawdziłem miernikiem w całym domu wszędzie jest 245V więc teoretycznie zgodnie z normą mając na uwadze +/-10% od 230V... byłem także sprawdzić po przeciwnej stronie ulicy u sąsiada od którego miałem wcześniej prąd, jakie ma u siebie napięcia w gniazdkach,i również ma 245V.

Jaka może być przyczyna że tak się dzieje ? Fizycznie w kotle nic się nie uszkodziło poza bezpiecznikiem który zmieniłem, czy taki sprzęt może być zbyt czuły na wyższe napięcie ? Dodatkowo wtyczkę wkładałem w dwa różne gniazdka gdzie w jednym faza jest po lewej od masy ,a w drugim po prawej i dzieje się tak samo. Przypomniało mi się, że rok temu przy pierwszym uruchomieniu kotła, serwisant powiedział że mam wkładać wtyczkę do gniazdka odwrotnie z jakiegoś powodu ( nie pamiętam już jakiego powodu) więc tak to działało aż do teraz..

Pozdrawiam
    Piotr

0 12
  • #2 31 Mar 2017 12:56
    stanislaw1954
    Poziom 41  

kasek napisał:
    niestety od tej pory kocioł wywala bezpiecznik w skrzynce.
    Nie wywala, ale np. wyłącza. Tylko co wyłącza- konkretnie, jakie zabezpieczenie ?

0
  • #3 31 Mar 2017 13:03
    mawerix123
    Poziom 38  

Raczej będzie potrzebna pomoc fachowca na miejscu, przyczyna usterki zapewne leży w kotle a niewłaściwe podłączenie prowizorki pozwoliło na pracę uszkodzonego kotła, sytuacja dość niebezpieczna.

0
  • #4 31 Mar 2017 13:26
    kasek
    Poziom 9  

Jeszcze jedno pytanie , czy w gniazdku elektrycznym po zwarciu fazy i bolca masy powinno być 0 czy 245V ? u mnie jest 245V

0
  • #5 31 Mar 2017 13:32
    stanislaw1954
    Poziom 41  

kasek napisał:
    , czy w gniazdku elektrycznym po zwarciu fazy i bolca masy
    Takich eksperymentów się nie robi. W instalacji nowego typu, a taką się spodziewam, że masz w nowym domu, są zabezpieczenia, które wyłączają gniazdo, gdy pojawi się faza na bolcu ochronnym.

0
  • #6 31 Mar 2017 13:32
    nuszek
    Poziom 26  

kasek napisał:
    serwisant powiedział że mam wkładać wtyczkę do gniazdka odwrotnie z jakiegoś powodu ( nie pamiętam już jakiego powodu) więc tak to działało aż do teraz..
    A może teraz jest odwrotnie, sprawdzić ze schematem, czy jest prawidłowo podłączone L,N,PE lub PEN. Albo serwisant już dawno wiedział, ze kocioł ma przebicie i dlatego kazał tak a nie inaczej podłączać - jak był to przewód "N" to nic się nie działo.

0
  • #7 31 Mar 2017 13:33
    kasek
    Poziom 9  

stanislaw1954 napisał:
    kasek napisał:
    , czy w gniazdku elektrycznym po zwarciu fazy i bolca masy
    Takich eksperymentów się nie robi. W instalacji nowego typu, a taką się spodziewam, że masz w nowym domu, są zabezpieczenia, które wyłączają gniazdo, gdy pojawi się faza na bolcu ochronnym.

Sprawdziłem miernikiem, jedna końcówka do otworu z fazą z lewej strony, a druga do masy, na mierniku pokazuje 245V

0
  • #8 31 Mar 2017 13:40
    stomat
    Specjalista elektryk

kasek napisał:
    Fizycznie w kotle nic się nie uszkodziło poza bezpiecznikiem
    Myślę że to fałszywa teza. Bezpiecznik zadziałał z jakiegoś powodu. Wzywaj serwis.

0
  • #9 31 Mar 2017 14:07
    kasek
    Poziom 9  

nuszek napisał:
    kasek napisał:
    serwisant powiedział że mam wkładać wtyczkę do gniazdka odwrotnie z jakiegoś powodu ( nie pamiętam już jakiego powodu) więc tak to działało aż do teraz..
    A może teraz jest odwrotnie, sprawdzić ze schematem, czy jest prawidłowo podłączone L,N,PE lub PEN. Albo serwisant już dawno wiedział, ze kocioł ma przebicie i dlatego kazał tak a nie inaczej podłączać - jak był to przewód "N" to nic się nie działo.

Na schemacie nic o tym nie ma, jest tylko rysunek poglądowy dotyczący gdzie co jest , jakie bezpieczniki itp oraz ogólna informacja o tym że zasilanie musi być 230V, być może wiedział że coś jest nie tak , wczoraj byłem w sklepie elektrycznym po bezpiecznik, przedstawiłem sytuację i sprzedawczyni powiedziała że ma piec gazowy i u niej z jakiegoś powodu włożenie wtyczki do gniazdka też ma znaczenie żeby prawidłowo pracował i powiedziano jej o tym przy podłączaniu. Więc może faktycznie dla niektórych urządzeń ma to znaczenie tyle że u mnie w chwili obecnej wystrzeliwuje bezpiecznik bez względu na to jak włożę wtyczkę do gniazdka.

Dodano po 12 [minuty]:

stanislaw1954 napisał:
    kasek napisał:
    niestety od tej pory kocioł wywala bezpiecznik w skrzynce.
    Nie wywala, ale np. wyłącza. Tylko co wyłącza- konkretnie, jakie zabezpieczenie ?

Wyłącza ten bezpiecznik:

Kocioł CO pali bezpieczniki i wyłącza bezpiecznik w rozdzielni, napięcie 245V

0
  • #10 31 Mar 2017 14:07
    mawerix123
    Poziom 38  

Tak dla większości kotłów ma znaczenie z której strony w gnieździe jest L i N, niem się co doszukiwać fenomenu z tego powodu.
    Wezwij serwis do kotła niech usunąć awarię.

To co pokazałeś to nie bezpiecznik a wyłącznik różnicowoprądowy mógł wcześniej nie reagować na usterkę kotła bo jak wspomniałeś ochronny nie był nigdzie podłączony.

0
  • #11 31 Mar 2017 14:20
    kasek
    Poziom 9  

mawerix123 napisał:
    Tak dla większości kotłów ma znaczenie z której strony w gnieździe jest L i N, niem się co doszukiwać fenomenu z tego powodu.
    Wezwij serwis do kotła niech usunąć awarię.

To co pokazałeś to nie bezpiecznik a wyłącznik różnicowoprądowy mógł wcześniej nie reagować na usterkę kotła bo jak wspomniałeś ochronny nie był nigdzie podłączony.

Przepraszam za te mylne pojęcia, ale jestem amatorem jeśli chodzi o elektrykę, dowiaduję się o fazach i przewodach,masach od 2 dni kiedy spotkała mnie ta usterka, a więc to w takim razie wyłącznik różnicowoprądowy się wyłącza kiedy włączam kocioł podpięty do sieci.

W sumie jestem trochę w patowej sytuacji , bo zakupiłem kocioł rok temu , ma dwa lata gwarancji , więc został jeszcze rok, tyle ze firma od której go kupiłem przestała istnieć z uwagi na to że właściciel zmarł, panowie z innej firmy próbują mi mailowo pomóc , ale co mogłem sprawdzić to sprawdziłem , bezpieczniki w kotle, napięcia w gniazdkach, wkładanie odwrotnie wtyczki i pomysły mi się skończyły, tym bardziej że inne sprzęty rtv/agd działają bez zarzutu więc wykluczam błąd w instalacji, nawet grzałkę kupiłem 2000W do bojlera żeby mieć ciepłą wodę i też nie ma z nią problemu.

0
  • #12 31 Mar 2017 14:40
    kkas12
    Poziom 42  

mawerix123 napisał:
    Takie urządzenie zaopatrzone we wtyczkę nie powinno być dopuszczone do sprzedaży w Polsce.

Zadziałanie wyłącznika RCD spowodowane jest najprawdopodobniej zwarciem fazy z PE. Świadczy o tym zadziałanie zabezpieczenia wewnątrz kotła.
    Jednak to wcale nie kocioł musi być uszkodzony. Uszkodzona może być równie dobrze któraś z pomp sterowana/zasilana przez kocioł.

0
  • #13 31 Mar 2017 15:37
    stanislaw1954
    Poziom 41  

kkas12 napisał:
    Uszkodzona może być równie dobrze któraś z pomp sterowana/zasilana przez kocioł.
    Albo" tylko" pomylone przewody w podłączeniu którejś z pomp.

0