Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fideltronik 1600 - całkowicie martwy, nie umiem zidentyfikować przyczyny

31 Mar 2017 14:06 2103 3
 • Poziom 9  
  Mam zasilacz jak w temacie - od nowości. Rok produkcji 2009, wersja PCB 33.
  Zasilacz pracował, ale akumulatory nie trzymały o czym dowiedziałem się niespodziewanie w chwili braku zasilania z sieci :) Po otworzeniu jeden lekko napuchnięty.

  Okoliczności w których doszło do uszkodzenia:
  Wymieniłem komplet akumulatorów na nowe CSB. Po włączeniu do sieci, zasilacz wstał (piknięcie, zaświeciły się diody na panelu) i pokazywał normalnie ładowanie. Przez RS232 pokazywał obciążenie i napięcie ogniw. Po kilku godzinach, gdy ogniwa były w pełni naładowane, odłączyłem sieć w celu sprawdzenia jak długo będzie trzymał. Do tego momentu było wszystko ok. Zasilacz przeszedł na ogniwa i działał aż do całkowitego rozładowania, co oznajmił długim ciągłym sygnałem. Koniec - więcej się nie uruchomił. Po rozładowaniu ogniw, kompletny brak reakcji na ponowne podłączenie do sieci.

  Co zostało przeze mnie sprawdzone:
  - wszystkie bezpieczniki (sieciowe, na panelu, płycie głównej, module ładowarki),
  - przekaźniki na głównej płycie (4 szt.),
  - rezystor ceramiczny 4,7Ω (bez wylutowania),
  - brak śladów przegrzania czy nadpaleń,
  - po podłączeniu naładowanych ogniw w miejsce rozładowanych nadal bez zmian,

  Gdy włączam zasilacz do sieci, pojawia się 230V na małym transformatorze na płycie głównej, z niego wychodzi 14V na mostek prostowniczy i dalej na rezystory, których wartości są tak duże że zostaje jakieś 0,4V za nimi. Brak tu napięcia +5V, które powinno się pojawić żeby wysterować moduł zarządzający. Nie rozumiem do końca w jaki sposób jest on zasilany. Mimo całkowitego braku sieci, powinno tam być napięcie otrzymywane z ogniw, bo zasilacz ma funkcję "cold-start".

  Sytuacja jest nieco podoba do tej z wątku: :arrow: Link. Są tam również dokładne zdjęcia identycznego zasilacza. Niestety rozwiązania podane w tym temacie nie znalazły u mnie zastosowania (dioda BY229 i biały rezystor u mnie są ok.). Jestem początkujący, a schematu nie znalazłem. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie od czego mam zacząć.
  Poprawiłem TONI_2003
 • Poziom 37  
  Szczur[R] napisał:
  - rezystor ceramiczny 4,7Ω (bez wylutowania),

  Elementy półprzewodnikowe się jedną nóżką wylutowuje, kolego! Takimi pomiarami to możesz rok czasu ten UPS naprawiać i do niczego nie dojdziesz...

 • Poziom 6  
  Jakie masz napięcie na AKU po wyłączeniu się UPS jak odłączyłeś zasilanie?

  Mam u siebie w serwisie urządzenie do pomiaru pojemności AKU. Spotkałem się z czymś takim, że po tym właśnie wyładowaniu jakie miało miejsce u Ciebie poziom pojemności spada na tyle, że napięcie jest poniżej 10,5V, a to powoduje brak możliwości uruchomienia UPS. Podłącz go na kilka godzin do sieci lub wyjmij AKU i naładuj ładowarką chociaż do 12V i sprawdź wtedy.

  Nie pamiętam czy w tym modelu dało się ustawić wyłączenie UPS po spadku do określonego poziomu AKU.
  W APC fajnie to działa i nigdy nie ma później problemu z uruchomieniem.
 • Poziom 9  
  Winne okazały się elektrolity. Wizualnie był ok, jednak po wymianie wszystkich na płytce zarządzającej, UPS wstał. Na wszelki wypadek wymieniłem też pozostałe, oprócz stałego pod stronie sieci. Zasilacz działa prawidłowo.