Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia elektronika Udemy
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nauka elektroniki - od czego zacząć

kamilsonek 31 Mar 2017 16:27 1065 15
  • #1 31 Mar 2017 16:27
    kamilsonek
    Poziom 2  

Witam wszystkich. Przepraszam z góry jeżeli jest jakiś podobny temat. Jestem w trzeciej klasie gimnazjum i nadszedł czas wyboru przeze mnie w jakim kierunku mam się kształcić. Interesuję mnie elektronika. W domu często naprawiam jakiś sprzęt rtv ale to raczej metodą prób i błędów o ile widoczny jest jakiś wybrzuszony kondensator to go wymienię. Chciałbym podjąć raczej w tym kierunku naukę. Czy w elektronice są jakieś segregacje na kategorię nauki kierunku np naprawa telewizorów, naprawa telefonów, komputerów czy to raczej wszystkiego się na raz uczy. Mnie interesuję bardziej naprawa, jeżeli są takie działy to naprawa tv, komputerów. Czy mógłby prosić o jakieś nazwy ewentualnie linki do książek w formacie pdf. Gdzie mógłbym sobie poczytać od czego zacząć moją przygodę z elektroniką, co będzie mi potrzebne abym mógł naprawiać różne zasilacze w tv.

0 15
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #2 31 Mar 2017 16:40
    kot mirmur
    Poziom 29  

Witaj, na forum ostatnio ktoś sprzedawał sporo książek o podstawach elektroniki itd. Zobacz w dziale ogłoszenia.

0
  • Szkolenia elektronika Udemy
  • #3 31 Mar 2017 18:59
    cyann
    Poziom 20  

Jeśli chodzi o zupełne podstawy to polecam elektronikę dla wszystkich. Na ich stronie (elportal.pl) mają mnóstwo materiałów. Oprócz tego możesz też poszukać elektroniki łatwiejszej niż przypuszczasz Nuhrmanna.
    Później jeśli dasz radę, to możesz zobaczyć sztukę elektroniki - Horowitz, Hill, ale uprzedzam, że jest ciężka i zawiera dużo teorii.
    Możesz też poczytać Urządzenia Elektroniczne - Daniszewski, Żyburt-Wasilewska, czasami znajdzie się coś ciekawego.

0
  • #4 31 Mar 2017 19:19
    kamilsonek
    Poziom 2  

dzięki a coś na temat jak posługiwać się mulitimetrem co i jak się mierzy

0
  • #6 31 Mar 2017 20:42
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Interesuję mnie elektronika. W domu często naprawiam jakiś sprzęt rtv ale to raczej metodą prób i błędów o ile widoczny jest jakiś wybrzuszony kondensator to go wymienię.
    Elektronika to nie tylko naprawy, prawdziwy elektronik to konstruktor ;), z naprawami jest coraz gorzej, producenci sprzętu dążą do tego żeby urządzenia elektroniczne były nienaprawialne i coraz mniej urządzeń daje się naprawić, nie tylko z powodu trudności technicznych, jak gęste upakowanie elementów, wielowarstwowe obwody i wymagany specjalistyczny sprzęt pomiarowy, ale również z powodu utrudnień ze strony producentów - brak schematów części zamiennych i firmware-u, trudno polecać ten kierunek na przyszłość, choć oczywiście najlepsi zawsze znajdą coś dla siebie, ale tych jest ich niewielu.
    Cytat:
    Chciałbym podjąć raczej w tym kierunku naukę.
    Trzeba się nauczyć jak działają układy elektroniczne, teorii trzeba trochę poznać, ale do naprawiania trzeba mieć trochę inną wiedzę, praktyczną tej najlepiej uczyć sie od kogoś kto to robi, w szkołach uczą raczej jak projektować i to nie do końca bo uczą tego co było łatwe do ogarnięcia dla nauczycieli kiedy oni byli w szkole - więc nieco niepraktyczne i przestarzałe.
    Cytat:
    Czy w elektronice są jakieś segregacje na kategorię nauki kierunku np naprawa telewizorów, naprawa telefonów, komputerów czy to raczej wszystkiego się na raz uczy.
    Elektronika to szeroka dziedzina każdy sprzęt elektroniczny ma swoją specyfikę, więc są naprawiacze sprzętu motoryzacyjnego, przemysłowego, medycznego, wojskowego (tu się może opłacać) i sprzętu RTV (tu najczęściej się nie opłaca naprawiać), ale nie wiem czy znajdziesz szkołę która tak uczy. Nauka elektroniki to raczej podział na analogową, cyfrową, układy impulsowe, radiowe itd. według tego jak działa, a nie jaką funkcje pełni.

2
  • #7 01 Kwi 2017 09:41
    kamilsonek
    Poziom 2  

czyli rozumiem ,że z tego kierunku ciężko będzie utrzymać się w przyszłości .Ech bardzo lubię grzebać przy elektronice i szkoda ,że ten zawód obumiera ,na szczęście jest coś co jeszcze mnie interesuję ... i może jest to troszkę powiązane z elektroniką ,bo informatyka :) .I tak nie poddam się zostawię sobię elektronikę jako hobby .Mam pytanko jeszcze a nie chcę zakładać nowego tematu dostałem od sąsiada dwa tv jeden z nich to plasmowy ,który leży sobie u mnie właśnie na warsztaciku ,mam do niego zdublowane dwie części płytę główną i zasilacz ,na początku w zasilaczu paliły się bezpieczniki ale to chyba moją wina ,bo jak zamieniłem taśmę łącząca płytę główną z zasilaczem to już go nie pali , mam jeszcze płytkę ale ona jest w opłakanym stanie i brak w niej elementów kondensatorów ,może po wlutowaniu ich ruszyła by ta plazma ,jako że się nie znam nie umiem czytać schematów jeszcze podkreślam jeszcze :) to chciałbym prosić kogoś o podanie jakich kondensatorów tu brakuję i czy w telewizorze powinna się świeci lampka kontrolna bez tego modułu .Podaje model i zdjęcie tego modułu .lj41-06613a nauka elektroniki - od czego zacząć

0
  • #8 01 Kwi 2017 12:22
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

kamilsonek napisał:
    szkoda ,że ten zawód obumiera
    Nie obumiera, ale znacznie wzrosły wymagania. O ile jeszcze dwadzieścia/trzydzieści lat temu wystarczyło mieć opanowane podstawy elektroniki i umieć logicznie myśleć, to obecnie podstawy i logika nie wystarczą - coraz więcej procesorów, coraz to inne systemy przesyłu (i obróbki) sygnałów - bez wiedzy "Jak to działa" nie ma co próbować podchodzić nawet do współczesnego sprzętu.
    Nie mówię, że to nie możliwe; możliwe, ale poziom wiedzy "wyjściowej" musi być znacznie większy niż te kilkadziesiąt (a nawet kilka...)lat temu.
    Za moich czasów wystarczyło skończyć Kasprzaka czy inne technikum o profilu elektronicznym i miałeś opanowane podstawy (i odrobinę praktyki) na poziomie umożliwiającym podjęcie pracy w serwisie (na przykład). Obecnie też możesz podjąć pracę w serwisie, ale już tylko jako czeladnik...
    kamilsonek napisał:
    dostałem od sąsiada dwa tv jeden z nich to plasmowy

Rozumiem, że uważasz, ze Samsung wyprodukował tylko dwa telewizory w tym jeden plazmowy i nie ma potrzeby by podawać ich oznaczenia?

0
  • #9 01 Kwi 2017 13:33
    domin122
    Poziom 16  

kamilsonek napisał:
    ... i może jest to troszkę powiązane z elektroniką ,bo informatyka :) [/img][/url]

Jak zaczniesz programować 24h na dobę na studiach to szybko Ci się odechce... Jeśli chodzi o informatykę, to nie ma informatyki bez elektroniki i na odwrót.
    Chyba że chcesz być takim informatykiem jak w szkołach czy urzędach... Tu panie dysk przełożyć w laptopie, tam pan wciśnie w word'zie przycisk kwadracika i takie tam... I później spotyka się dwóch takich z tej samej branży i jeden do drugiego - ja piszę w C, a ty? A drugi - no w szkole coś tam o tym było, ale już dawno zapomniałem... Albo - nie, no ja jestem w Help desku...

1
  • #10 02 Kwi 2017 12:28
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    czyli rozumiem ,że z tego kierunku ciężko będzie utrzymać się w przyszłości
    Napisałeś konkretnie o naprawianiu elektroniki i to w dodatku tej konsumenckiej, masowo produkowanej taniej i badziewnej. Trudno oczekiwać świetlanej przyszłości dla naprawiacza sprzętu RTV. Są branże w których elektronika słono kosztuje, a do tego jest w miarę solidnie zrobiona, wiec jak sie zepsuje to się ją naprawia i niektórzy z tego całkiem dobrze żyją.
    Cytat:

Ech bardzo lubię grzebać przy elektronice i szkoda ,że ten zawód obumiera ,na szczęście jest coś co jeszcze mnie interesuję ... i może jest to troszkę powiązane z elektroniką ,bo informatyka :)

Informatyka z elektroniką mają wspólne tylko podstawy, ani programista nie zbuduje układu elektronicznego, ani elektronik nie zrobi dużego projektu software-owego.

Lubisz "grzebać" przy elektronice, ale co to znaczy?

0
  • #11 02 Kwi 2017 13:20
    Ryszard49
    Poziom 33  

jarek_lnx, w pełni podzielam Twoje zdanie. Dzisiaj firmy sprzedające swoje wyroby gwarantują pełen serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny. Niestety poza serwisem nikt nie jest w stanie naprawić wyrobu. Taka jest polityka firm i na to nie ma rady.

0
  • #12 02 Kwi 2017 13:21
    Andzin J.
    Poziom 13  

Witam
    Nie zgodzę się z przedmówcami że serwis przestaje się opłacać, oczywiście radyjka itp są jednorazowe ale już naprawa laptopa po np. zalaniu gdzie klient dostał odmowę naprawy gwarancyjnej kolejny przykład naprawa elektroniki w automatyce przemysłowej i przykłady można mnożyć. Elektronikę i programowanie można połączyć zerkając choćby na programowanie mikrokontrolerów. Wszystko zależy od twojego samozaparcia w brnięciu przez elektronikę.
    Pozdrawiam

0
  • #13 02 Kwi 2017 14:42
    CYRUS2
    Poziom 35  

kamilsonek napisał:
    Czy w elektronice są jakieś segregacje na kategorię nauki kierunku np naprawa telewizorów, naprawa telefonów, komputerów czy to raczej wszystkiego się na raz uczy. Mnie interesuję bardziej naprawa, jeżeli są takie działy to naprawa tv, komputerów.
    Teraz coraz mniej się naprawia.
    Idź na giełdę komputerową, dobre komputery łącznie z WIN 7 po 140-300zł.
    Kompletne.
    Naprawa TV - musisz mieć dokumentacje i zespoły producenta.
    Producent to udostępnia tylko serwisom - serwisom firmowym.
    Obecny TV to TV + komputer 4-rdzeniowy.
    Sprzęt jest bardzo tani - a nad naprawą trzeba posiedzieć.
    Informatyka to inna dziedzina.

0
  • #14 02 Kwi 2017 15:27
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Masz Kolego rację. Serwisy padają. Serwis urządzeń (współczesnych) polega na wymianie jednego podzespołu (płytki) na inny - nowy. W wypadku naprawy gwarancyjnej nie ma się czym (koszty) przejmować, ale jeżeli to się trafi po ustaniu gwarancji to wymiana takiej płytki wyniesie mniej więcej tyle co 3/4 nowego ("lepszego" ) modelu sprzętu...

Ale co w takim razie z frajdą dla której wielu młodych mimo wszystko nadal coś dłubie?
    Elektronika jako taka to nie tylko naprawa w serwisach, ale (i tu jest nadal pole do popisu) i tworzenie własnych, często unikatowych, urządzeń.
    Można kupić zestaw głośników komputerowych? Można. Ale można i je zrobić samodzielnie. O ile frajda z zakupu zestawu mija średnio po kilku dniach, to ze zrobienia własnoręcznie trwa i trwa - aż przyjdzie ochota na coś lepszego, większego, innego... Być może z czasem będzie to nie tylko frajda z hobby, ale i podstawy do zawodu?
    Nikt przecież nie nauczy Cię pisać programy do sterowania urządzeń przemysłowych w kilka dni na jakimś kursie - do tego musisz mieć opanowane podstawy, wiedzieć "jak się to robi" - a najlepiej i najskuteczniej nauczysz się tego pisząc własne programy - od najprostszych aż po bardziej skomplikowane. Tak samo z elektroniką - bez własnego wkładu w podstawy teoretyczne i PRAKTYCZNE nie dojdziesz do projektowania (chociażby tych wspomnianych wyżej) TV.

0
  • #15 02 Kwi 2017 16:54
    Ryszard49
    Poziom 33  

kamilsonek, prawdą jest że z napraw to się raczej nie utrzymasz, ale elektronika to wspaniała przygoda, warunek musisz być dobry w tym temacie.

0
  • #16 02 Kwi 2017 23:22
    Andzin J.
    Poziom 13  

No tak naprawa laptopa jest nieopłacalna kiedy wymienia się płytę główną zamiast np. wgrać nowy soft

0