Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór głośników z dobrym i mocnym basem.

31 Mar 2017 18:35 6126 13
  • Poziom 9  
    Witam,

Poszukuję głośników które mają bardzo mocny bas taki że aż czuje się ściskanie w żołądku. Miałem przez dwa lata kolumny klipsch rf 82, ale je sprzedałem już ponad rok temu, aktualnie mam 4 kolumny do kina domowego marki sony i na niektórych piosenkach z mocnym basem ale tylko przy maksymalnej głośności jest takie odczucie ściskania w żołądku i na klatce piersiowej tak jakby serce zaczynało szybciej bić i właśnie takiego efektu oczekuję od kolumn ale chciałbym aby był on o wiele mocniejszy niż na tych kolumnach które aktualnie posiadam. Na zakup kolumn mam 3000 zł. Myślałem oczywiście o Altusach 300 (słyszałem u znajomego Altus 200 ale w plenerze) i o Zeus Rock (tych nie słyszałem) ale nie wiem czy będą one miały tak mocny bas jakiego szukam, mogą to być też inne kolumny i tu proszę tych którzy słyszeli różne kolumny o dobór odpowiednich. Jeżeli chodzi o klipsch rf 82 to one miały całkiem inny bas niż ten który jest w tych kolumnach Sony które teraz posiadam było czuć jego wibracje na całym ciele i przedmioty przesuwały się i drgały po pułkach ale nie ma też co przesadzać że był on jakiś bardzo bardzo mocny, natomiast co do ścisku w żołądku i szybszego bicia serca to w ogóle niczego takiego nie można było odczuć po prostu ten bas był ale raczej był średni i dlatego je sprzedałem.

Proszę o propozycję w budżecie do 3000 zł, wzmacniacz to Onkyo A-8870 , 115 W przy 8ohm i 160 W przy 4 ohm.
  • Moderator Akustyka
    lukasz262 napisał:
    Myślałem oczywiście o Altusach 300 (słyszałem u znajomego Altus 200 ale w plenerze) i o Zeus Rock (tych nie słyszałem)
    I tu i tu masz wysoki bas. Rozumiem że oczekujesz czegoś takiego, jak masz w caraudio? Od razu powiem, że głośniki samochodowe się nie sprawdzą. W ten sposób nie wygenerujesz w domu takiego basu.
    Nie ma na Świecie kolumn, które grałyby tak, jak Ty to opisujesz. Do takiego zastosowania potrzebujesz subwoofera.
    Jaki masz metraż pomieszczenia?
  • Poziom 9  
    No tak w car audio to lepiej słychać jak jest mocny bas pokazują jak włosy fruwają na głowie pod wpływem basu. Pokój mam 20 m, ale jak kupię mocniejsze kolumny mogę je przenieść do pokoju około 40 m, a jeżeli nie można zastosować w domu głośników z car audio to jakie kolumny byś polecił żeby był chociażby trochę na nich efekt ściskania w żołądku i szybszego bicia serca. Subwoofer mam słaby sony 20 cm, a czy jest sens podłączać przez gniazdko słuchawkowe w wzmacniaczu subwoofera właśnie typowo do caraudio z wbudowanym wzmacniaczem w skrzyni basowej i osobno kolumny do domu bo też się nad tym zastanawiałem.

np. takie coś :

http://allegro.pl/tuba-basowa-subwoofer-aktywny-peiying-py250qa-500w-i6670185196.html

lub ewentualnie podaj jakieś inne propozycje kolumn i subwooferów
  • Moderator Akustyka
    Nie ma sensu wstawiania innych kolumn. Żadna kolumna tak nie zagra!
    lukasz262 napisał:
    a czy jest sens podłączać przez gniazdko słuchawkowe w wzmacniaczu subwoofera właśnie typowo do caraudio z wbudowanym wzmacniaczem w skrzyni basowej i osobno kolumny do domu bo też się nad tym zastanawiałem.
    Nie. W aucie subwoofer pracuje w małej puszce (jaką objętość ma kabina samochodu?) i te pompki wytwarzają duże ciśnienie. Po prostu. W pokoju sytuacja jest zupełnie inna. Duża większa objętość powietrze, ściany, odbicia. Tu trzeba się więcej namęczyć.
    Możesz kupić STXa W.27.500.8.FCX. Jego można stroić bardzo nisko, do tego 500 watowy wzmacniacz (pamiętać żeby nie przekroczyć clipu). Do tego dostosowanie pomieszczenia, czyli kotary, dywany itp. i ten efekt może zostać osiągnięty.
    Dla mnie to by było nie do słuchania, dla Ciebie nie wiem. Może się okazać, że dla Ciebie to nadal zbyt mało, ale wtedy to już trzeba iść w subniskotonowe głośniki, nawet i estradowe.

Jak Ci ten STX nie wystarczy, to jedyne co mi do głowy przychodzi to: http://akustyk.com.pl/p/100/171/scan-speak-32w8878t01
  • Poziom 9  
    a czy kolumny STX 360 N byłyby lepszym wyborem niż Tonsil Altus 300 lub Zeus Rock, które z tych trzech są najlepsze jeżeli chodzi o podstawę basową jaką posiadają?
  • Moderator Akustyka
    Żaden z tych szmelców nie da Ci tego efektu. Miałeś świetne kolumny, ale sprzedałeś je dla szmelcu z KD.
    Altusy i Zeusu grają wysokim basem, z wrzeszczącą górą. Dodatkowo Zeusy nie mają środka pasma.
    STX F-360 n to totalny szmelc. Powyżej 1kHz grają koszmarnie! Dodatkowo te 30Hz to również pobożne życzenie.
    Nie bierz tego syfu, bo szkoda pieniędzy. Jeśli chcesz mieć taki bas o jakim mówisz, to musisz mieć subwoofer.
  • Poziom 9  
    ma ktoś jakieś inne propozycje w budżecie do 3000 zł
  • Poziom 32  
    lukasz262 napisał:

Wątpię - propozycje i rady Telecastera to optymalne co możesz zrobić.

I odpowiedz na kluczowe pytanie:do czego to ma być?
    - do muzyki
    - czy do filmów

Jeśli do muzyki to tutaj naprawdę bardzo rzadko ma się do czynienia z nisko schodzącym basem tzn z tonami ponizej 40hz, bo po prostu niemalże nie ma instrumentów które tak niski bas wytwarzają, chyba że jesteś fanem muzyki organowej. To co mogło Ci się tak spodobać w altusach to podbity do granic absurdu tzw kick-bass czyli pasmo 80-120Hz w którym to paśmie "pracują" np bębny. To podbicie daje bardzo złudne wrażenie 'mocnego i szybkiego' basu co skwapliwie wykorzystują producenci różnego budżetowych nonstrukcji które mają naparzać byle jak, byle głośno. Tutaj nie będie chodziło o to jak nisko dane kolumny schodzą tylko jak bardzo duży poziom cisnienia akustycznego zdołają wywołać w tym zakresie basu o który Tobie chodzi. Niekoniecznie basu najniższego. Nie wiem, może podaj nam też rodzaj muzyki jakiej słuchasz bo to czasem pomaga wybrać najodpowiedniejsze brzmienie kolumn.

Jesli ma to być do kina domowego... no to tu mogą być dźwięki znacznie poniżej tych 40hz. I tu bezdyskusyjnie i nieodwołalnie musisz mieć konkretny subwoofer i tego nie przeskoczysz. Nie i już. Ale najnizsze częstotliwości to nie są już basy szybkie jak perkusja... to są basy dość leniwe...
  • Poziom 9  
    cefaloid napisał:
    lukasz262 napisał:

Wątpię - propozycje i rady Telecastera to optymalne co możesz zrobić.

I odpowiedz na kluczowe pytanie:do czego to ma być?
    - do muzyki
    - czy do filmów

Jeśli do muzyki to tutaj naprawdę bardzo rzadko ma się do czynienia z nisko schodzącym basem tzn z tonami ponizej 40hz, bo po prostu niemalże nie ma instrumentów które tak niski bas wytwarzają, chyba że jesteś fanem muzyki organowej. To co mogło Ci się tak spodobać w altusach to podbity do granic absurdu tzw kick-bass czyli pasmo 80-120Hz w którym to paśmie "pracują" np bębny. To podbicie daje bardzo złudne wrażenie 'mocnego i szybkiego' basu co skwapliwie wykorzystują producenci różnego budżetowych nonstrukcji które mają naparzać byle jak, byle głośno. Tutaj nie będie chodziło o to jak nisko dane kolumny schodzą tylko jak bardzo duży poziom cisnienia akustycznego zdołają wywołać w tym zakresie basu o który Tobie chodzi. Niekoniecznie basu najniższego. Nie wiem, może podaj nam też rodzaj muzyki jakiej słuchasz bo to czasem pomaga wybrać najodpowiedniejsze brzmienie kolumn.

Jesli ma to być do kina domowego... no to tu mogą być dźwięki znacznie poniżej tych 40hz. I tu bezdyskusyjnie i nieodwołalnie musisz mieć konkretny subwoofer i tego nie przeskoczysz. Nie i już. Ale najnizsze częstotliwości to nie są już basy szybkie jak perkusja... to są basy dość leniwe...

70% muzyka , 30 % kino
  • Poziom 32  
    Pamiętaj że w kolumnach w tej lidze cenowej ilość basu i jego jakość nie idą w parze. Albo jakość albo maksymalnie narobić hałasu... Albo jedno albo drugie. Stąd przed zakupem czegokolwiek musiałbyś koniecznie posłuchać czy to jest właśnie to.

Na pewno nie przeskoczysz wymogu głośników niskotonowych o możliwie dużej średnicy - a tu pojawia się problem bo kolumny 'krowy' wyszły z mody gdzieś w okolicy lat 80 ubiegłego wieku i jesteś skazany na subwoofer. Z takich kolumn 'vintage' przychodzi mi do głowy Infinity Kappa 8.2 albo 8.1. Ale uważaj. One są zwykle absurdalnie wysoko wyceniane - realna cena dla kogoś kto chce sprzedać a nie sprzedawać latami aż trafi się naiwniak... to właśnie ok 2500 - 3000zł za zadbane kolumny. I ani stówki więcej.

Co do Altusów (140 - 300) czy STX'ów (FX-360) - kolumny obu serii powstały dawno temu, dokładnie w tym samym celu: po to, by narobić nimi możliwie dużo hałasu za możliwie najmniejsze pieniądze. Dla młodych którzy mieli kilkaset zł na kolumny i jakiś wzmacniacz taki z PRLu a max to jakąś masówkę Technicsa o mocy 20-40W na kanał. I chcieli by narobić ile się da jazgotu. Kosztem jakości, bo ich wzmacniacz i tak na nią nie pozwalał. Dziś czasy są inne a całkiem dobry i mocny wzmacniacz to już nie jest żaden problem. Omijaj te produkty - to coś jest dogorywającą pozostałością czasów kiedy kolumny kupowało się w blaszanej budzie na bazarze..

A jak już patrzysz na nowe kolumny od STX to wiedz, że oni robią też całkiem niezły sprzęt tylko że on jest w sekcji nazwanej "Hi-Fi Hi-End". Np Electrino 250 czy FX-300, to jest naprawdę dużo lepsza liga. Któreś z nich + subwoofer S-250N i kto wie, czy nie będziesz zadowolony? Mając dawno temu okazję porównać.. to bas w altusach 300 był dudniący, podczas gdy w STX FX-300 był dużo lepszy zarówno ilosciowo jak i jakosciowo. No ale aby tego posłuchać musiałbyś udać się do Józefowa. A bez odsłuchu to niczego w ciemno nie bierz.

A poza wymienionymi.... cóż, jak bym poszukał po prostu używanych kolumn i dużego subwoofera przyzwoitej firmy i pojechał posłuchać przed zakupem.
  • Moderator Akustyka
    Z tym, że Kolega ma 3 tysiące. Jak dla mnie, nie ma innej możliwości niż samodzielna budowa subwoofera na głośnikach, które zaproponowałem. Jednak nadal nie będzie to taki efekt, jaki można osiągnąć dzięki temu Paradigmowi.

• Poziom 26  
    Oczywiście jestem świadomy ile ma. Chce tylko wskazać na niewspółmierność oczekiwań do budżetu.
  • Moderator Akustyka
    RMS.pl napisał:
    Oczywiście jestem świadomy ile ma. Chce tylko wskazać na niewspółmierność oczekiwań do budżetu.
    Wiem, dlatego to napisałem, żeby autor miał świadomość jak absurdalne są jego wymagania, w stosunku do budżetu jakim dysponuje.