Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot pół humanoidalny Stef.One

misiuZabijak 31 Mar 2017 21:17 5145 6
 • Witam, chciałbym przedstawić moją konstrukcję robota pół humanoida. Jestem samoukiem więc nie należy się zbyt wiele spodziewać po moim robocie. Budowałem go od zera.
  Materiały wykorzystane to;
  -platforma czterokołowa( dołożyłem do niej dodatkowe dystanse tak aby była wyższa i zmieścił się tam akumulator)
  -akumulator żelowy 12V
  -akumulator żelowy 6V
  -Bateria 9V
  -arduino nano
  -2 razy Moduł Bluetooth HC-06
  -L298 - dwukanałowy sterownik silników(może być dowolny inny sterownik)
  -Arduino Mega
  -9razy serwa typu micro (w moim przypadku Serwo TowerPro MG-92B - micro)
  -Arduino pro mini
  -Mnóstwo mlecznej pleksi (ewentualnie jakaś kreatywna obudowa)
  -płytki uniwersalne
  -diody led
  -jakieś małe tulejki ( ja przeciąłem marker)
  -niebieskie diody LED


  Dane techniczne Stefana;
  Robot pół humanoidalny Stef.One

  Szczegóły;
  Robot budowany jest można powiedzieć modułami. Zaczynając od dołu mamy część odpowiadającą za poruszanie się. Arduino nano połączone z modułem hc-06 łączy się z aplikacją na naszym telefonie i poprzez sterownik silników. Zasilanie do silników rozwiązałem przez dołożenie akumulatora żelowego 6V.

  Sposób poruszania się jest bardzo prosty. Jeden sterownik cztery silniki, łączymy wszystko tak aby podzielić stronę prawą i lewą. Do sterownika podłączamy silniki tak aby z jednego wyjścia wychodziły dwa kable do jednej strony.


  Przechodząc wyżej widzimy tułów wykonany z materiału dostępnego w tym czasie w moim domu czyli mlecznej pleksi. Jeżeli nie chcemy bawić się w wycinanie osobno elementów korpusu możemy posłużyć się obudową uniwersalną, którą kupimy w każdym sklepie elektronicznym.

  W opisanym powyżej korpusie znajduje się jeden z trzech mózgów robota arduino mega. Płytka ta odpowiada za sterowanie serwami, które poruszają kończynami. Sterowanie rękami odbywa się również przez aplikację oraz moduł HC-06

  Przejdźmy do głowy robota. Robot ma dwoje oczu których nie widać aż do momentu uruchomienia za pomocą włącznika na głowie. Efekt ten uzyskany jest w bardzo prosty sposób. Z przodu zamontowana jest szybka z uszkodzonych okularów, do której przymocowałem rurki zrobione z rozciętego flamastra. Przykleiłem je klejem na gorąco. W tych tulejkach zamocowałem diody. Nie byłbym sobą budując tak prosty układ jak diody, rezystorek i bateryjka więc robot może do nas zamrugać oczami za sprawą arduino pro mini.Głowę przymocowałem do tułowia za pomocą serwa dzięki czemu możemy nią poruszać
  Robot pół humanoidalny Stef.One


  Fajne!
 • #2 31 Mar 2017 22:58
  wzagra
  Poziom 32  

  Czy możesz przedstawić co Twój robot robi? ;))
  Jakiś film z pracy? Cel działania - np. poszukiwanie źródła światła, jazda wzdłuż czarnej kreski, itp.? Czy jest to tylko pojazd zdalnie sterowany nazwany robotem, "bo wygląda"? Po co aż trzy Arduino i dwa moduły bluetooth?

 • #4 01 Kwi 2017 00:32
  wzagra
  Poziom 32  

  Ja też gratuluję - bo sam zabierałem się do takiego projektu - nie mniej jednak - moje pytania pozostają bez odpowiedzi....

 • #5 01 Kwi 2017 08:34
  misiuZabijak
  Poziom 2  

  Otóż samo poruszanie się robota ma dwa tryby. Możemy sterować nim sami lub za pomocą czujnika. Robot ma aż trzy Arduino ponieważ jest budowany modułami jest to znana metoda często wykorzystywana przez początkujących. Dwa moduły HC-06 to przede wszystkim wygoda. Robot zaliczył ze mną już mnóstwo pokazów. Kiedy widzowie mogą mieć kontakt z robotem sterują w dwójkę co dostarcza im również pewnej zabawy a sterowanie wszystkim z jednej aplikacji mogłoby sprawiać kłopot.

 • #6 02 Kwi 2017 22:50
  Jezzman
  Poziom 21  

  Kurde, bardzo fajny robocik, i chociaż raz z wyglądu inny niż reszta za co plus wielki ;) Jest możliwość uzyskania od ciebie schematów, kodów do arduino ?? Pozdrawiam :)

 • #7 02 Kwi 2017 23:55
  misiuZabijak
  Poziom 2  

  Jeżeli bardzo ci się spieszy to poszukam czegoś na szybko, ale ok maja na moim kanale pojawi się film o Stefanie. Tam będzie wytłumaczone działanie oraz wszystkie potrzebne szczegóły i uwagi aby zbudować sb coś takiego. Więc po prostu podalbym ci link do kanału i pozostaje cierpliwie czekać ;p

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME