Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz i spadek napiecia na przetwornicy z 3V(2x bateria AA) na 5V

31 Mar 2017 22:58 744 11
  • Poziom 14  
    Cześć.

Wzmacniacz audio
    PAM8403 wzmacniacz audio 2 x 3W klasa D____BTE-256

Zasilane jest z przetwornicy
    StepUP DC 2A IN 2-5V OUT 5V

Mam objaw na wzmacniaczu zbyt niskiego napięcia zasilania.
    Powyżej pewnego poziomu głośności głośniki się zatykają.
    Tu jest problem z przetwornicą?
    Reszta układu zasilanego z tej przetwornicy działa ok. Nie ma żadnych zaburzeń, zasila ona mini stabilizator impulsowy 5V a potem z tego sterowania jest elektronika od generowania sygnału dźwiękowego.

Wzmacniacz działa ok na zasilaczu 5V 0,6A usb.
  • Poziom 39  
    Zmierz czy jest to 5V przy stresowym obciążeniu wzmacniacza i 3 na wejściu. Moim zdaniem wydajność przetwornicy jest zbyt mała albo masz baterie R6 (cynkowe) zamiast LR6 (alkalicznych).
  • Poziom 11  
    A jak z napięciami? Mierzyłeś?

Tego typu konstrukcje, tylko że z gniazdem USB kiedyś kupiłem. Teoretycznie mają właśnie 600mA, jednak rzeczywistość weryfikuje teorię.

Wzmacniacz ma 2x3W, a jedynie 3W maksymalnie powinna oddać ta przetwornica. W teorii. Taki moduł z USB u mnie oddawał 500mA (jeszcze bezpiecznie). Mniej niż producent deklarował. A chcąc sprawdzić ile może taki moduł, przy około 800mA ładny dymek poszedł ze scalaka sześcionóżkowego o oznaczeniu F16K. Około 600mA nieźle już się grzał.

Akumulatorki (rozumiem że AA) mają napięcie na poziomie 1.2V, naładowane ciut więcej. W nocie katalogowej NH15-2300 producent podaje maks. prąd rozładowania (z wykresu czytam, bezpośrednio nie napisał) na poziomie 2C (4600mA). Dwa paluszki w 2s dadzą 2.4V. Czyli mogą spokojnie oddać 11W przy maksymalnym natężeniu. Nie wiem, dla mnie kolega wyżej ma rację. Przetwornica nie wyrabia, a zasilacz pod który bezpośrednio podpinasz wzmacniacz może oddawać ciut więcej niż jest napisane.
  • Poziom 39  
    DecoDominik napisał:

Wzmacniacz działa ok na zasilaczu 5V 0,6A usb

Może i działa ale skoro to jest 2x3W + 15% to jest 7W a to już 1.4A a do tego piszesz że jeszcze coś jest zasilane z tych 5V. Daj dobre zasilanie albo znacznie ogranicz moc.
  • Poziom 14  
    Głośniki są 2x 0,5W. Więc to nie ciągnie więcej niż max 1,5W
    Jeśli puszcze coś więcej na nie to zaczynają skrzeczeć.
    Co jest zupełnie innym efektem kiedy wzmacniacz nie dostaje napięcia odpowiedniego.
    W sumie działa też na 3V ale to pewnego poziomu głośności.
  • Poziom 14  
    Sprawdziłem.

Baterie dają równo 2,5V
    Przetwornica na wyjściu daje jakieś 5,2V bez obciążenia.
    Przy obciążeniu podczas którego zapycha się dźwięk 4,8V

Albo mi miernik nie potrafi złapać "pików" napięcia albo nie wiem co jeszcze może być.
    Przy użyciu ładowarki usb 5V wszystko bez problemu działa.

Władować kondensator na wyjściu przetwornicy między + a - ?
  • Poziom 39  
    DecoDominik napisał:
    Władować kondensator na wyjściu przetwornicy między + a - ?

Mały nic nie da a większy spowoduje wysoki prąd rozruchu z niepożądanymi efektami akustycznymi lub nawet dymkiem.