Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego ten tyrystor rozładowuje kondensatory bez podania napięcia na bramkę?

Kacperpel 01 Kwi 2017 09:06 384 7
  • #1 01 Kwi 2017 09:06
    Kacperpel
    Poziom 5  

Posiadam tyrystor AEG T 80 F, nie dostałem opisu jego poszczególnych wyprowadzeń, nie ma też w internecie Datasheetu, założyłem więc, że gruba czerwona będzie podpięta do + kondensatora, cienka czerwona do cewki, a żółta to bramka, ale, podczas ładowania, znikały napięcie i wcale nie szło ono na cewkę, bo pocisk ani drgnął, nie podałem napięcie na bramkę, automatycznie znika napięcie i nie idzie ono na cewkę. W załączniku zdjęcie tyrystora. Co może być problemem? Złe wyprowadzenia, czy jest on zepsuty?

0 7
  • #2 01 Kwi 2017 12:25
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Kacperpel napisał:
    założyłem więc, że gruba czerwona będzie podpięta do + kondensatora, cienka czerwona do cewki, a żółta to bramka
    Aha. I co? Ty sobie założyłeś i ma tak działać? A nie prościej poczytać jak działa tyrystor, poszukać podobnej mocy tyrystorów i sprawdzić jak są podłączane wyprowadzenia?

0
  • #3 01 Kwi 2017 12:27
    Kacperpel
    Poziom 5  

Aczkolwiek chyba nie powinien się bez powodu rozładowywać kondensatorów.

0
  • #4 01 Kwi 2017 12:33
    technikabasenowa
    Poziom 33  

A może jakiś schemacik bo to co napisałeś cięzko zrozumiec.

0
  • #5 01 Kwi 2017 12:39
    Kacperpel
    Poziom 5  

Nie mam schematu. Chodzi o to, że chcę rozładować napięcie kondensatorów na cewkę (coilgun). Kondensatory są na 400V, o pojemności 4x3900uF. Ich minus jest podłączony do jednego końca cewki. Tyrystor jest podłączony do ich plusa, a swoim wyjściem do drugiego końca cewki. Kiedy poda się napięcie na jego bramkę, rozładuje je. Schemat jest mniej więcej i trochę niewyraźny.

0
  • #6 01 Kwi 2017 12:42
    atom1477
    Poziom 43  

Kacperpel napisał:
    nie ma też w internecie Datasheetu, założyłem więc, że gruba czerwona będzie podpięta do + kondensatora, cienka czerwona do cewki, a żółta to bramka

Przecież cienka czerwona i cienka żółta są zwarte razem.
    W takich tyrystorach trzecią elektrodą (katodą) jest obudowa. Czyli ten uchwyt z nakrętką.
    A cienkie żółte i cienkie czerwone to bramka. Ewentualnie jeżeli nie są zwarte (może źle widzę ze zdjęcia) to jeden z nich jest powieleniem katody (żeby było niezależne podłączenie dla układu wyzwalającego).

Kacperpel napisał:
    Schemat jest mniej więcej i trochę niewyraźny.

Dokładnie. Bo naprawdę trzeba to zrobić inaczej.
    Sterować od strony masy. Czyli SCR podłączyć do - zasilania a nie do +.
    Można i do + ale wtedy będzie problem z wyzwalaniem bramki.

0
  • #7 01 Kwi 2017 13:39
    Kacperpel
    Poziom 5  

Czyli obudowa na cewkę, gruby czerwony do minusa, a bramka to żółty i czerwony?
    Dodano po 11 [minuty]:
    Tak właśnie było. Działa.

0
  • #8 01 Kwi 2017 15:29
    atom1477
    Poziom 43  

Kacperpel napisał:
    Czyli obudowa na cewkę, gruby czerwony do minusa, a bramka do żółty i czerwony?

Nie. Obudowa do minusa. Gruby czerwony do cewki.
    Do żółtego albo czerwonego sterowanie bramką.

0
  Szukaj w 5mln produktów