Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ftdi - Windows XP sterowniki FTDI

01 Kwi 2017 13:18 2424 21
  • Poziom 20  
    Mam problem z zainstalowaniem sterowników, starałem się przeprogramować PID i VID FT232RL i namieszałem, urządzenie zgłasza dość ciekawie bo:
    USB\VID_6001&PID_DAAD\5&CB86D54&0&3
    Zrobiłem zmiany wg poradnika:
    https://hassanulmakers.wordpress.com/2015/03/13/unbrick-bricked-ftdi-chip/
    i nie widzi sterowników.

Dodaje pliki ftdibus i ftdiport (tu trzeba zmienić na inf).
    Może ktoś pomoże bo wydaje się OK, ale nie działa.
  • Spec od komputerów
    Sterowniki instalujesz z poziomu menadzera urzadzen? Podczas instalacji wyswietla sie jakas informacja?
  • Poziom 30  
    Jak zmieniłeś VID PID w firmware to aby tego używać musisz zmienić teraz VID PID w plikach .inf sterownika i zainstalować zmodyfikowany sterownik.
  • Poziom 20  
    Tak, tez ale mam komunikat ze nie zawiera informacji o sprzęcie. Poprzedni był jak pamiętam typowy dla chińczyków czyli 0000. chyba coś tam namieszałem źle bo nie zadziałało. Dlatego prosze rzucić na pliki okiem może błąd się wyłapie
  • Poziom 30  
    Niedawno bawiłem się w zmianę VID PID na identycznym konwerterze. Tu nie da nic instalacja przez wymuszenie bo tak jak napisałem jeśli zmieniłeś VID PID w firmware to nie ma takiej możliwości aby sterownik się nadawał bo w plikach .inf są inne VID PID - no chyba, że zmieniłeś na taki VID PID który akurat jest w plikach .inf.
    0000 to jest sprawka automatycznej aktualizacji sterownika w Windows - podobno można to naprawić pod Linux'em za pomocą ft232r_prog albo modyfikujesz sterownik tak jak pisałem i wtedy możesz wrócić do oryginalnych wartości VID PID i przeinstalować oryginalny sterownik
    Poczytaj sobie mój post na eko.one.pl: Port COM na USB

Zasada jest jedna:
    • nie zmieniałeś VID PID to używasz oryginalnego sterownika
    • zmieniałeś VID PID - musisz dostosować sterownik w plikach .inf
  • Poziom 20  
    testuje teraz na Linuxie ale ten program niestety nie zmienia PID i VID ,
    sudo ./ft232r_prog --old-pid 0x0000 --new-pid 0x6001
    mam w terminalu device not found .
    Wiem ze usiłuje zmienić tylko PID
    Przez nieuwagę zmieniłem PID i VID a muszę mieć sterowniki żeby pomieniać jak potrzeb
    Możesz mi napisać komendę w terminalu do zmiany PID i VID jednocześnie ?
    lsusb Device 003: ID 6001:daad
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Marek Sp napisał:

To jaki w końcu masz teraz VID PID?
    Czemu nie chcesz zrobić tego co napisałem w pierwszym poście - czyli edytować pliki .inf - wydaje mi się iż to będzie najlepsze wyjście. Zmień w plikach wszystkie wystąpienia VID_0403&PID_6001 na VID_6001&PID_DAAD czy jakie tam masz teraz wartości VID PID i przeinstaluj sterownik. Wtedy za pomocą programu MProg będziesz mógł wrócić do oryginalnych wartości:
    ftdi - Windows XP sterowniki FTDI
  • Poziom 20  
    Tak zamierzałem ale nie chce zadziałać, pliki inf zamieściłem w pierwszym poście z nadzieją że ktoś sprawdzi gdzie popełniam błąd. Jest ciekawsze narzędzie do zmian i chyba bardziej niebezpieczne jak wynika z tego co namieszałem tzn. FTDI FT prog
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Marek Sp napisał:
    Tak zamierzałem ale nie chce zadziałać, pliki inf zamieściłem w pierwszym poście z nadzieją że ktoś sprawdzi gdzie popełniam błąd. Jest ciekawsze narzędzie do zmian i chyba bardziej niebezpieczne jak wynika z tego co namieszałem tzn. FTDI FT prog

Faktycznie, zmyliło mnie iż załączniki to pliki .txt
    Marek Sp napisał:
    testuje teraz na Linuxie ale ten program niestety nie zmienia PID i VID ,
    sudo ./ft232r_prog --old-pid 0x0000 --new-pid 0x6001
    mam w terminalu device not found .
    Wiem ze usiłuje zmienić tylko PID
    Przez nieuwagę zmieniłem PID i VID a muszę mieć sterowniki żeby pomieniać jak potrzeb

Jak to ma Ci zmienić jak Twój obecny pid=daad a w poleceniu wpisujesz 0000?
    Jak już to masz zrobić tak:
    Code:
    sudo ./ft232r_prog --old-pid 0xdaad --new-pid 0x6001 
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Marek Sp napisał:

Nie napisałeś jaki komunikat błędu się pojawia - musiałem osobiście skompilować i sprawdzić. W helpie wyraźnie jest napisane jak zmienić VID PID:
    Code:
    root@debian:~/ft232r_prog-1.24# ./ft232r_prog --help

ft232r_prog: version 1.24, by Mark Lord.

Usage:  ft232r_prog [<arg> <val>]..

where <arg> must be any of:
        --help     # (show this help text)
        --dump     # (dump eeprom settings to stdout))
        --verbose  # (show debug info and raw eeprom contents)
        --save     # (save original eeprom contents to file)
        --restore  # (restore initial eeprom contents from file)
        --cbus0  [TxDEN|PwrEn|RxLED|TxLED|TxRxLED|Sleep|Clk48|Clk24|Clk12|Clk6|IO|WR|RD|RxF]
        --cbus1  [TxDEN|PwrEn|RxLED|TxLED|TxRxLED|Sleep|Clk48|Clk24|Clk12|Clk6|IO|WR|RD|RxF]
        --cbus2  [TxDEN|PwrEn|RxLED|TxLED|TxRxLED|Sleep|Clk48|Clk24|Clk12|Clk6|IO|WR|RD|RxF]
        --cbus3  [TxDEN|PwrEn|RxLED|TxLED|TxRxLED|Sleep|Clk48|Clk24|Clk12|Clk6|IO|WR|RD|RxF]
        --cbus4  [TxDEN|PwrEn|RxLED|TxLED|TxRxLED|Sleep|Clk48|Clk24|Clk12|Clk6|IO|WR|RD|RxF]
        --manufacturer       <string>  # (new USB manufacturer string)
        --product            <string>  # (new USB product name string)
        --old-serial-number  <string>  # (current serial number of device to be reprogrammed)
        --new-serial-number  <string>  # (new USB serial number string)
        --self-powered       [on|off]  # (self powered)
        --max-bus-power      <number>  # (max bus current in milli-amperes)
        --high-current-io    [on|off]  # (enable high [6mA @ 5V] drive current on CBUS pins)
        --suspend-pull-down  [on|off]  # (force I/O pins into logic low state on suspend)
        --old-vid    <number>  # (current vendor id of device to be reprogrammed, eg. 0x0403)
        --old-pid    <number>  # (current product id of device to be reprogrammed, eg. 0x6001)
        --new-vid    <number>  # (new/custom vendor id to be programmed)
        --new-pid    <number>  # (new/custom product id be programmed)
        --invert_txd   Inverts the current value of TXD
        --invert_rxd   Inverts the current value of RXD
        --invert_rts   Inverts the current value of RTS
        --invert_cts   Inverts the current value of CTS
        --invert_dtr   Inverts the current value of DTR
        --invert_dsr   Inverts the current value of DSR
        --invert_dcd   Inverts the current value of DCD
        --invert_ri    Inverts the current value of RI
  • Poziom 20  
    Napisałem powyżej, device not found tak odpowiada terminal , powyższe txt nadal nie działają niestety ( oczywiscie jako .inf )
    Nie wiem jak napisać komendę żeby zmienił jednocześnie PID i VID czyli
    sudo ./ft232r_prog --old-pid 0xdaad --new-pid 0x6001 i jednoczesnie sudo ./ft232r_prog --old-vid 0x0430 --new-vid 0x6001
  • Poziom 30  
    Ehh... a help przeczytałeś?
    Code:
    sudo ./ft232r_prog --old-vid 0x6001 --new-vid 0x0403 --old-pid 0xdaad --new-pid 0x6001
  • Poziom 30  
    Marek Sp napisał:
    czytałeś, ok, teraz komunikat ze jest naruszenie ochrony pamięci robię jako root i nic

Próbuj na koncie usera i root'a lub innej wersji programu ft232r_prog. Ewentualnie jakiś starszy Linux Live np. ten debian-live-6.0.5-i386-standard.iso
  • Poziom 20  
    Hmm i jako user i jako root robiłem, gorzej ze starsza wersja linuxa, poszukam innej wersji programu. Możesz zobaczyć te inf czy dobrze wpisałem? Windows nie pozwala na wgranie sterowników bo to by rozwiązało problem, a z kolei mam narzędzia do zmiany. Tyle że zastanawia mnie ta ochrona pamięci dlaczego coś nie pozwala na zmiany.
  • Poziom 30  
    Spróbuj sterowników CDM 2.08.24 WHQL Certified.zip - podmieniając pliki .inf które są w archiwum. Jak Windows sam nie znajdzie w tym katalogu to teraz możesz wykorzystać instalację przez wymuszenie ale z tego co pamiętam powinien sam znaleźć sterowniki we wskazanym katalogu.
  • Poziom 20  
    Dzięki bardzo, przetestuję. Z tych sterowników korzystam.

Dodano po 10 [godziny] 51 [minuty]:

Niestety znowu to samo, sam nie wiem czy kość nie uwalona ? Identycznie wpisywałem, jak wskazuje ręcznie to "brak informacji o sprzecie " koło się zamknęło

Dodano po 57 [minuty]:

OK problem rozwiązany , w źródle sterowników należało tez linijkę dopisać z PID i VID

Dodano po 1 [godziny] 21 [minuty]:

Niestety nie do końca, programowałem FTDI i niestety coś poszło nie tak bo windows nie może załadować sterowników portu com , jest na żółto niby jest ale nie działa .