Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik Fatek marker M1912

cysiek18 01 Apr 2017 14:08 1200 2
    cysiek18
    Level 9  
    Witam czy moglby mi ktos wytlumaczyc jak dziala ten marker? Czytalem instrukcje,opisy probowalem symulacji ale wyjscia sie nie wylaczaly a reset programowo mi nie wychodzil. Moze ktos ma pomysl i pokazalby mi jak poprawnie uzyc tej funkcji w programie. Chcialem sterowac 2 wyjsciami sterownika i w razie jakiejs awarii przy wcisnieciu grzyba program ma sie zatrzymac a maszyna wrocic do pozycji podstawowej po wylaczeniu grzyba.
    jam_es
    Level 24  
    Czy taką realizację "Awaryjnego Zatrzymania" realizujesz w przypadku zadania akademickiego, czy rzeczywistej maszyny?

M1912 jest specjalnym markerem systemowym z funkcją "Emergency Stop Control".
    Jeśli ustawisz go na TRUE (zrobisz SET), to sterownik logicznie przestanie wykonywać program i wyłączy wszystkie wyjścia (ale nie przejdzie w tryb STOP).
    Zresetowanie M1912 jest możliwe gdy wyłączysz/załączysz sterownik lub przełączysz jego tryb ze STOP na RUN.

Generalnie nie realizowałbym na takim sterowniku żadnej funkcji bezpieczeństwa (nie ma on takiej funkcjonalności oraz nie jest odpowiednio certyfikowany).
    Jeśli ma to być rozwiązanie komercyjne, to najpierw analiza zagrożeń/ryzyk, potem dobór rozwiązań bezpieczeństwa i realizacja na zewnętrznych elementach lub wymiana sterownika na inny (jest np. S7-1200F).

Skoro realizujesz coś na FATEKu, to domyślam się, że jest to prosta i tania maszyna (oczywiście nie dyskryminuję FATEKa).
    Zresztą nie ma możliwości w sensowny sposób zrobienia ponownego zazbrojenia (restartu) obwodów bezpieczeństwa (restart sterownika?!).
    Mimo tego odpuść sobie na nim jakiekolwiek funkcje bezpieczeństwa (pozostaw monitoringi, zezwolenia, logikę i sterowanie).
    Wskazane jest jednak wprowadzenie na sterownik sygnału monitorującego stan przekaźnika bezpieczeństwa - będziesz wiedział czy obwody są zazbrojone.
    vindevil
    Level 26  
    jam_es wrote:
    Zresztą nie ma możliwości w sensowny sposób zrobienia ponownego zazbrojenia (restartu) obwodów bezpieczeństwa (restart sterownika?!).
    Nie zgodzę się , można któremuś z wejść przypisać RUN.