Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NE555 PWM - na wyjściu stałe napięcie, brak sygnału prostokątnego.

DJ_Dexinter 01 Apr 2017 18:24 2520 33
Tespol
 • #1
  DJ_Dexinter
  Level 27  
  Witam,

  Mam problem z układem PWM na NE 555. Zamiast sygnału prostokątnego na oscyloskopie widzę jedną kreskę. NE 555 zasilam z 5V, na wyjsciu (noga 3) sygnał jest stały, niezależnie od zmiany ustawień potencjometrów nic sie nie dzieje. Ciągle kreska.

  Schemat, zdjęcia układu poniżej. Brakuje diody LED, którą wymontowałem.
  Uwaga: na schemacie nie ma układu zasilania na LM7805, ale to każdy wie jak wygląda taki zasilacz :)

  Proszę o pomoc. Główkuję już długo nad tematem i nie mogę sobie poradzić. Czyżby uszkodzone NE? Wymieniałem je 2 razy, myslalem ze to po prostu jakieś wadliwe, ale w tym momencie jest już 3 sztuka, wiec nie mogło być chyba błędu. Już sam nie wiem...
  NE555 PWM - na wyjściu stałe napięcie, brak sygnału prostokątnego. NE555 PWM - na wyjściu stałe napięcie, brak sygnału prostokątnego. NE555 PWM - na wyjściu stałe napięcie, brak sygnału prostokątnego. NE555 PWM - na wyjściu stałe napięcie, brak sygnału prostokątnego.

  EDIT:
  Wymieniłem kondensator C2 na 100nF, ponieważ dowiedziałem się, że w schemacie jest błąd i taki tam kondensator powinien być. Niestety - nic to nie dało. Nadal brak prostokątnego sygnału. Ciągła linia, nadal napięcie podobne ok 4,6V
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Tespol
 • #2
  Stefan_2000
  Level 18  
  Skąd wziąłeś ten schemat? Wpisz w google 555, przejdź do obrazków i zobacz, że żaden schemat nie jest nawet podobny do tego co ty masz narysowane.
 • #3
  DJ_Dexinter
  Level 27  
  To jest schemat c4r0. Interrupter do cewki Tesli. Wiele osób ma wykonany ten układ wg tego schematu i działa.
 • #4
  psiata
  User under supervision
  Kolega Stefan_2000 ma rację. Ten schemat w niczym nie przypomina klasycznej aplikacji dla NE555 i z pewnością nie zadziała, gdyż zawiera istotne błędy. To co ludzie piszą na innych forach wcale nie musi być zgodne ze stanem faktycznym. Klasyczny schemat dla tego układu scalonego przy założeniu, że ma on pracować w trybie astabilnym powinien wyglądać tak:

  NE555 PWM - na wyjściu stałe napięcie, brak sygnału prostokątnego.

  Częstotliwość w tym układzie reguluje się za pomocą tych dwóch rezystorów, oraz kondensatora widocznych po lewej stronie rysunku (zazwyczaj wystarczy zastąpić jeden z rezystorów potencjometrem, lub zmienić kondensator dołączony do n.2 układu NE555 na inną wartość). Kondensatory widoczne w dolnej części rysunku mają zazwyczaj stałą wartość i ich raczej nie ma potrzeby ich zmiany na inne. Tak zbudowany układ ma z pewnością szanse na działanie.

  Innym przykładem działającego układu w oparciu o kostkę NE555 jest kit AVT-1474. Tutaj zamieszczam link do dokumentacji tego kitu i jego schematu: http://serwis.avt.pl/manuals/AVT1474.pdf. Osobiście wykonałem już kilka takich układów i każdy jeden z nich działał bez problemu. Takich przykładów działających układów na tym scalaku można mnożyć jeszcze więcej. Wystarczy tylko dobrze poszukać.
 • #5
  leotdipl
  Level 22  
  DJ_Dexinter wrote:
  Witam,

  Mam problem z układem PWM na NE 555. Zamiast sygnału prostokątnego na oscyloskopie widzę jedną kreskę. ... Brakuje diody LED, którą wymontowałem...
  Proszę o pomoc....
  EDIT:
  Wymieniłem kondensator C2 na 100nF, ponieważ dowiedziałem się, że w schemacie jest błąd i taki tam kondensator powinien być. Niestety - nic to nie dało. Nadal brak prostokątnego sygnału. Ciągła linia, nadal napięcie podobne ok 4,6V


  ... C3 a nie C2!

  Rezystancja potencjometru, diody oraz C3 określa stałą czasową ładowania/rozładowania. Dla < 1/3 Vcc na wy. jest 5V a dla >= 2/3 Vcc jest 0V.
  Szerokość modulacji PWM określają potencjometry.
 • #7
  leotdipl
  Level 22  
  DJ_Dexinter wrote:
  leotdipl wrote:

  ... C3 a nie C2!


  Również próbowałem - dzieje się dokładnie to samo.
  Schemat znalazłem w kolejnym temacie, więc zły być nie może.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15568213#15568213 tu jest opisana bliźniacza konstrukcja.


  C2 oraz C3 - oba mają po 100 nF ?
  ew. odłącz w ogóle pin 5 i zobacz.
 • #8
  DJ_Dexinter
  Level 27  
  Oba mają po 100nF - stała linia na oscyloskopie. po odłączeniu nogi 5 (czyli wylutowaniu C2) również stała linia.

  Może trafilem na uszkodzone NE555 - kupowalem wszystkie 3 sztuki do testow u jednego sprzedawcy. Kupie w poniedzialek nowe w innym sklepie, a jak tamte okażą się być oskarżone to nogi powyrywam sprzedawcy.

  Koniec końców - schemat jest poprawny?
 • #10
  DJ_Dexinter
  Level 27  
  Jeden ma 109nF, drugi ma 105nF, mierzone miernikiem, kondensatory są monolityczne, zapewne chodziło Ci o nF, a nie uF.
 • Tespol
 • #11
  psiata
  User under supervision
  Na to nie zwracaj uwagi, bo kondensatory mają zazwyczaj błąd pomiarowy do nawet 20% czyli dla kondensatora o pojemności 100nF wartość odczytana na wyświetlaczu miernika może sięgnąć nawet 120nF. Kondensatora podpiętego do n. 1 i n.5 układu NE555 nie ruszaj. Złóż układ wg tych schematów który Ci podałem na rysunku, jak i w linku, a na pewno będzie Ci wszystko działać.
 • #12
  DJ_Dexinter
  Level 27  
  Czyli czeka mnie trawienie nowej płytki...
  No trudno, moze kiedys pojawi sie chwilka na to :)
 • Helpful post
  #13
  psiata
  User under supervision
  Jak masz płytkę uniwersalną albo nawet od biedy stykową to złóż najpierw ten układ na płytce stykowej lub uniwersalnej, stosując pod układ NE555 podstawkę, aby nie bawić się potem w niepotrzebny przelut układu. Jeśli układ ruszy Ci na takim prototypie, to i w docelowym układzie również nie powinno być problemu.
 • #14
  DJ_Dexinter
  Level 27  
  psiata wrote:
  stosując pod układ NE555 podstawkę

  Obecnie NE555 w wersji SMD :)
 • #15
  psiata
  User under supervision
  Zawsze można zastosować adapter/przejściówka która umożliwia zastosowanie układu SMD w miejscu gdzie jest wymagany układ w THT. Np coś takiego:

  NE555 PWM - na wyjściu stałe napięcie, brak sygnału prostokątnego.

  Jak widać wystarczy tylko zamontować sam układ NE555 na płytce i goldpiny i podstawić w miejsce tego samego układu tylko wykonanego jako element typu THT.
 • #16
  DJ_Dexinter
  Level 27  
  Spokojnie, już takie instalowałem gdzieniegdzie i pod ręką parę płyteczek się wala. Na pewno wykorzystam :P
 • #17
  psiata
  User under supervision
  Takie malutkie płyteczki wystarczą Ci do zrobienia właśnie prototypu wg wcześniej proponowanych schematów, pod warunkiem że masz jeszcze kilka tych NE555 w SMD.
 • #19
  szod
  Level 32  
  DJ_Dexinter - Masz błąd na schemacie. Diody do nóżki 7 a nie 3. W ogóle jakoś to dziwnie podłączone. Ja ostatnio sobie zrobiłem regulację jasności pasków ledowych. Schemat poniżej. Śmiga elegancko. Nie wszystkie elementy trzeba stosować. D3 zabezpiecza tranzystor przed przepięciami i przy LED jest niewymagana. C1 i C2 też nie musi być, zależnie gdzie jest ten układ montowany. Ale kondensatory nie zaszkodzą. Na schemacie nie ma nóżek 1 i 8 układu 555 bo taki miałem element biblioteczny. Ale 1 jest podłączona do masy, a 8 do plusa.

  NE555 PWM - na wyjściu stałe napięcie, brak sygnału prostokątnego.
 • #21
  szod
  Level 32  
  Nie wiem, nie spotkałem się z takim rozwiązaniem i tym bardziej nie testowałem. Schemat mi się skojarzył przez dwie diody i rezystory 1k. Zależy do czego to autor chce. Jak do regulacji jakiegoś odbiornika przez PWM to polecam schemat który wkleiłem. Sprawdzony, działa. Można poeksperymentować z kondensatorem (częstotliwość) jak jest taka potrzeba. Jak to ma być fragment oryginalnego układu to chyba lepiej kontaktować się z autorem celem wyjaśnienia.
 • #22
  idepopizze
  Level 33  
  @DJ_Dexinter
  Przerób druk pod te ostatnie schematy (19 post) i będzie działać. Mam taki sam generator.
 • #23
  psiata
  User under supervision
  Ja myślę, by zrobił taki układ jak ja mu podesłałem. Oba schematy są sprawdzone i działają na sto procent. Zależy jeszcze do czego autor chce ten układ wykorzystać. Jeśli jako typowy układ generatora, to spokojnie mu wystarczy ten drugi schemat, który mu wkleiłem. Jako typowy układ czasowy NE555 też się równie dobrze sprawdzi. wystarczy tylko odpowiednio dobrać częstotliwość poprzez wymianę jednego z elementów (patrz schemat pierwszy i drugi) - do wyboru jeden z rezystorów lub kondensator podpięty pod n.2 NE555 i wszystko będzie elegancko śmigać. Oba układy można spokojnie wykonać również w wersji SMD. wystarczy tylko nieco przerobić projekt płytki, wydrukować ją sobie na papierze kredowym na drukarce laserowej, a następnie z pomocą chlorku żelaza lub nadsiarczanu sodowego ładnie wytrawić nowiutką, ładniutką, świeżutką PCB. Chyba nie trzeba tutaj już wspominać o warstwie opisowej, umyciu płytki po trawieniu, ocynowaniu padów np. za pomocą stopu Lichtenberga, naniesieniu w razie potrzeby również soldermaski, no i oczywiście wszytko ładnie polutować ładnie od podstaw cały układ. Jeśli wszystko przeprowadzi się zgodnie ze sztuką elektroniki i wg sprawdzonego schematu to nie ma szans, by układ nie działał
 • #24
  leotdipl
  Level 22  
  psiata wrote:
  ...Zależy jeszcze do czego autor chce ten układ wykorzystać....


  z tego co zrozumiałem z wpisu autora, chce on:

  "sterować jasnością diody (diód) LED". Czy tak?

  PWM LED Dimmer to właśnie taki układ, bowiem zmienia on szerokość
  sygnału prostokątnego, a zatem steruje jasnością świecenia diody / diód LED.
 • #25
  psiata
  User under supervision
  No to w sumie też mógłby złożyć ten układ z proponowanego przeze mnie kitu, bo tam w tym układzie jest właśnie taka możliwość. w razie, gdyby trzeba było wysterować większą ilość diod można byłoby dodać tranzystor lub kilka tranzystorów sterujących takimi diodami i po sprawie.
 • #26
  szod
  Level 32  
  psiata - żeś się uparł. Spróbuj sam zrobić prototyp według schematu który wkleiłem. Zrobiłem niejeden układ na podstawie tego schematu. Działał zawsze. Na układzie 555 można cudaczne rozwiązania robić. Świat się nie kończy na schematach w dokumentacji. Ten układ był bardzo dawno temu zaprezentowany na łamach EdW. Nie wiem czy był jakiś kit.
 • #27
  psiata
  User under supervision
  Nie to że się uparłem, tylko po prostu zaproponowałem Autorowi jedno z wielu sprawdzonych rozwiązań. Nie twierdzę również, że zaproponowane przez kolegę rozwiązanie jest złe czy czegoś mu brakuje. Po prostu uważam, że jeśli Autor sam zdecyduje się na jakieś rozwiązanie z tych, które mu proponujemy i zbuduje układ wg określonych wytycznych, to sam się przekona, że jego układ nie jest tak doskonały i poprawny jak te, które mu proponujemy. Poza tym to że układ zaproponowany przeze mnie był już jakiś czas temu publikowany na łamach EdW, nie oznacza że jakoś specjalnie stracił na aktualności. Ja jak pisałem wcześnie wykonałem kilka takich układów w praktyce i absolutnie z żadnym z nich nie miałem nawet najmniejszych problemów. Każdy z nich działały od pierwszego kopa. Dlatego pozwólmy Autorowi zdecydować o tym, na jaki ostatecznie zechce się zdecydować spośród zaproponowanych.
 • #28
  idepopizze
  Level 33  
  Panowie, ale po co robić coś nowego ?
  Wystarczy wylutować dwa końce diod z płytki, te które na schemacie mają połączone anodę i katodę, zlutować je razem nad płytką i połączyć kawałkiem przewodu z nóżką 7 - to wszystko.
 • #29
  psiata
  User under supervision
  Tak teraz właśnie przyjrzałem się nieco uważniej temu schematowi zamieszczonemu przez Autora i myślę sobie, ze nawet można byłoby w najprostszym wypadku przeciąć na płytce to połączenie idące od n.3 NE555 do tych diodek, same diodki podpiąć właśnie pod n.7, tak jak proponuje kol. idepopizze, a samo wyjście, czyli n.3 NE555 wykorzystać w ten sposób że dolutować się do tej ścieżki z rezystorem ograniczającym prąd bazy tranzystora sterującego, oraz samym tranzystorem sterującym i dalej już jedną elektrodę tego tranzystora podpiąć do np. masy zasilania (jeśli będzie to tranzystor typu NPN to będzie to oczywiście emiter, zaś pod kolektor zaś podpiąć już sobie przewód idący do diod LED. W przypadku tranzystorów MOSFET sytuacja będzie wyglądała dość podobnie - źródło takiego tranzystora podłączamy wtedy do masy, natomiast dren wykorzystujemy do sterowania LED-ami, zaś samą bramkę podłączamy wtedy przez rezystor ograniczający do n.3 NE555) - to wszystko, co można byłoby tak na szybko zrobić bez zbędnego rozdrabniania się nad tym układem.
 • #30
  pikarel
  Level 34  
  Jeśli układ zmontowany zgodnie z pierwszym schematem nie działa
  to powodem może być błąd w montażu lub pomylenie układu nóżek SO8 z DIP8.
  Żeby wyeliminować wadliwość zakupionych 555 - należy zmontować układ próbny generatora, choćby na "pająku".

  Poprawny schemat układu czasowego jest w poście 19.
  W strukturze 555 jest osobny tranzystor z otwartym kolektorem, dołączony do pin 7 (w razie potrzeby stosuje się rezystor podciągający do zasilania).
  Ten tranzystor zachowuje stan logiczny z wyjścia 3, jednak jest odseparowany od niego, przez co zachowuje się powtarzalność czasową układu, niezależnie od charakteru obciążenia (maksimum to ok. 200 mA), które dołącza się do wyjścia 3 (LED, przekaźnik).