Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NAS Synology DS1815+ w pewnym przypadku nie wstaje po zaniku zasilania.

michalko12 01 Kwi 2017 18:38 717 2
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Witam

Jest pewien scenariusz przy którym NAS nie wstaje, a mianowicie po wyłączeniu z panelu sterowania lub przyciskiem i następnie po całkowitym zaniku zasilania. Po powrocie zasilania NAS nie zasila już nawet karty sieciowej żeby można było użyć WOL. Jeśli zasilanie zostanie odcięte w momencie gdy NAS działa to nie ma problemu NAS automatycznie wstaje.

W czym to przeszkadza? Dostaję sygnał, że będzie wyłączenie zasilania i w tym momencie zdalnie wyłączam NASa do stanu standby ( dla bezpieczeństwa danych). Do póki zasilanie nie zostanie wyłączone mogę jeszcze za pomocą WOL go uruchomić. Następuje wyłączenie zasilania i ponowne załączenie i już muszę fatygować się kilometry, żeby go podnieść.

Jest jakiś sposób na to?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    michalko12 napisał:
    Witam

Jest pewien scenariusz przy którym NAS nie wstaje, a mianowicie po wyłączeniu z panelu sterowania lub przyciskiem i następnie po całkowitym zaniku zasilania. Po powrocie zasilania NAS nie zasila już nawet karty sieciowej żeby można było użyć WOL. Jeśli zasilanie zostanie odcięte w momencie gdy NAS działa to nie ma problemu NAS automatycznie wstaje.

W czym to przeszkadza? Dostaję sygnał, że będzie wyłączenie zasilania i w tym momencie zdalnie wyłączam NASa do stanu standby ( dla bezpieczeństwa danych). Do póki zasilanie nie zostanie wyłączone mogę jeszcze za pomocą WOL go uruchomić. Następuje wyłączenie zasilania i ponowne załączenie i już muszę fatygować się kilometry, żeby go podnieść.

Jest jakiś sposób na to?

Niestety Synology tak ma. Używałem 2 róznych modeli z WOL i po zaniku zasilania nie wstają.

Rozwiązaniem jest jakiś UPS, nawet mały który go poinformuje o zaniku zasilania i się NAS wyłączy. Wyłączony powinien sporo przetrwać na wet na małym UPS-e.

Ja swojego domowego NASa schowałem bardzo głęboko w konstrukcji domu (dla bezpieczeństwa przed złodziejami. Trzeba rozbiórki dokonać żeby się do niego dobrać. Bezsczelnie dolutowałem 2 kable do nóżek włącznika i podciągnałem w jakieś łatwo dostępne miejsce. Można by takie 2 kabelki podłączyć do przekaźnika sterowanego z jakiegoś sterownika LAN/GSM itp.

Pierwsze rozwiazanie jest bardziej profi ;-)
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    m.jastrzebski napisał:
    Niestety Synology tak ma.

Ktoś tu chyba czegoś nie dopilnował.
    m.jastrzebski napisał:
    Niestety Synology tak ma. Używałem 2 róznych modeli z WOL i po zaniku zasilania nie wstają.

Ten wstaje, tylko nie wolno go wcześniej wyłączyć do stanu standby.
    m.jastrzebski napisał:
    Rozwiązaniem jest jakiś UPS, nawet mały który go poinformuje o zaniku zasilania i się NAS wyłączy. Wyłączony powinien sporo przetrwać na wet na małym UPS-e.

Jest na porządnym UPSie, ale na tym UPSie jest też wiele innych urządzeń które drenują go do końca ( w około 30 - 45 min), a wyłączenia zasilania zdarzają się dość często i potrafią trwać godziny, a jeszcze jednego UPSa nie chcę tam dokładać.

Jeszcze pomyślę co z tym zrobić.