Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Źle działający wzmacniacz lampowy Bugera 333XL

PawiG 06 Kwi 2017 20:16 3435 97
    PawiG
    Poziom 10  
    Dobra, już wiem o co chodzi. Pomiar 100nF.

REVERB ściszony do zera - na X62.1 nie pierdzi, na X60.1 pierdzi, na X62.3 pierdzi, na X60.3 pierdzi (zakładam, że czerwony pasek złączki to 1)
    REVERB lekko odkręcony - na X62.1 pierdzi (jakby zmienia barwę), na X60.1 pierdzi (nie zmienia barwy), na X62.3 pierdzi, na X60.3 pierdzi.

Czy już możemy coś wywnioskować? Czy szykować wskaźnik na te 4,7uF, 10 uF i na jakie napięcie? Nie mam takiego - dzisiaj musiałbym sklecać z 5 co najmniej...
  • HelukabelHelukabel
  • Pomocny post
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Radykalnym sposobem sprawdzenia będzie odlutowanie z PCB po 1 wyprowadzeniu R45 i R44 ze strony х57.1 . W taki sposób odłączamy od wejścia V6 wszystkie sygnały. R43 zostaw na miejscu.Po odlutowaniu wyprowadzen wskazanych rezystorów sprawdź miernikiem oporu zdatność do użytku rezystorów R43 R44 R45 i odpowiedniość ich nominałów wskazanym na schemacie.
    PawiG
    Poziom 10  
    Pomiar w na X40 pierdzi

pomiar na R62 (punkt 5) na jednym końcu pierdzi, na drugim nie pierdzi dla REVERB na zero (dla REVERB lekko odkręconym zmiana barwy)

reszta pomiarów chyba już jutro...

Dodano po 6 [minuty]:

te rezystory jeszcze zdążymy wylutować - ciekawy wynik dał pomiar w punkcie 5

Dodano po 1 [minuty]:

no i wygląda, że problem nie wchodzi na BDM5 (oby)

Dodano po 23 [minuty]:

a jednak - linia trans wchodzi na złącze X60.9 a stamtąd poprzez X3.9 na tranzystor T1 w MDB5 :-) (scalak MEGA8 wejście 7) (ale jeszcze nie wywołujmy wilka z lasu)

Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

Aksaksal - podałem pomiary w punktach od 2 do 5 - poprzez kondensator 100nF

Nie mam odpowiedniego kondensatora 4,7 do 10 uF - będę miał jutro - bo dzisiaj musiałbym łączyć w szereg co najmniej 5 sztuk. Nie bardzo rozumem tego sposobu z potencjometrem - musiałbym celować w piny dwoma końcówkami (a jestem stary i niedowidzący), więc wolę sobie jeden koniec przymocować do masy na stałe.

Biegunowość - minusem do masy?

Dodano po 10 [godziny] 18 [minuty]:

Wczoraj byłem senny. punkt 5 jest OK. Na R62 nie pierdzi od strony X62.1 - bo to ten sam potencjał - inaczej nie może być.

Pozostaje więc pomiar w punkcie 1 i 6 - przy czym na mój chłopski rozum 6 jest mało prawdopodobna - pierdzenie występowałoby tylko po załączeniu pętli. Aczkolwiek ze schematu wynika, że IC1 jest pod napięciem cały czas. Zobaczymy.

Dodano po 8 [godziny] 3 [minuty]:

pomiar 4,7uF
    1 - X62.3 - pierdzi, ale pojawił się dodatkowo pisk
    6 - R77 - pierdzi

Mój plan na teraz jest następujący: wymieniam C16, R45, R44 i R43. Przelutuję potencjometr REVERB. Jeśli nawet to nie to, to wyeliminujemy z podejrzeń te elementy.
  • HelukabelHelukabel
    aksakal
    Po co zmieniać rezystory i kondensator ? Nie uszkodź PCB ! Należy odlutować tylko po 1 wyprowadzeniu R44, R45 i zostawić R43. Zmierz opór tych rezystorów i sprawdź czy odpowiadają wartościom na schemacie. Pamiętaj, elementy wymienia sie tylko po sprawdzeniu i stwierdzeniu, że elementy są nie sprawne. Napisz, jakie masz źródło dźwięku - radioodbiornik, magnetofon, CD, gramofon czy komórkowy telefon.
    PawiG
    Poziom 10  
    A więc sytuacja wygląda następująco:
    R43 - mój miernik pokazał 186kohm
    R44 - 98kohm
    R45- 326kohm
    wszystkie rezystory wymieniłem (może niepotrzebnie) + c16. Potencjometr przelutowałem.

Po załączeniu jest wszystko jak było. Czyli to nie te elementy.
    Powtórzyłem pomiary na tych wszystkich 6 punktach.
    Wyniki pomiarów:
    przy REVERB na zero - przestaje pierdzieć na x62.1, X44.1 ,X57.1, x27.1, V8. 2, V8.1 (anoda)
    przy pomiarze kondensatorem 1uF na x60.3 pierdzi
    przy pomiarze kondensatorem 4,7uF na x60.1 pierdzi ale powstaje dodatkowy pisk

przy reverb lekko odkręconym na x62.1 pierdzi, ale zmienia barwę, ale na X60.3 nie pierdzi.

Nie używam żadnego źródła - wszystko odbywa się bez podpiętych urządzeń

Zastanawia mnie zjawisko, o którym już pisałem wcześniej: włączam wzmacniacz power - czekam 1-2 minuty ( w międzyczasie przekaźniki ustawiają wzmaka na kanale clean - tradycyjnie z opóźnieniem od włączenia power 2-3 sekundy). Załączam standby. Nie pierdzi - nawet bardzo długo. Wyłączam standby. Jak wygaśnie lampka wyłączam power. Za chwilę włączam power. Czekam 1-2 minuty załaczam standby i pierdzi od razu. To mnie zastanawia mocno.

Dodano po 3 [minuty]:

Oczywiście pierwsze załączenie na zimnym wzmaku (co najmniej godzina wyłączony). Jak jest ciepły, pierdzi od razu.

Dodano po 3 [minuty]:

Żeby rozwiać też wątpliwości z lampą - wczoraj wszystko odbyło się na zamienionych lampach, dzisiaj ponownie zamienione - więc nie jest to ciągle ta sama konfiguracja.
    Gniazdo lampy? Może to coś z zasilacza? Trafo?

Dodano po 2 [godziny] 7 [minuty]:

Kilka eksperymentów wieczornych z podłączoną gitarą:
    podłączona gitara do pieca, wyłączona pętla efektów, reverb wyłączony - wzmak pierdzi (potencjometr reverb pogłaśnia efekt), przester działa
    podłączona gitara do pieca, wyłączona pętla efektów, reverb włączony - wzmak pierdzi (potencjometr reverb pogłaśnia efekt) - nie ma efektu pogłosu (reverb jako pogłos nie działa), przester działa
    załączona pętla efektów, w różnej konfiguracji (m. in. metoda czterech kabli) wzmak nie pierdzi o ile reverb jest ściszony do zera (niezależnie, czy jest włączony, czy nie).

Z tego można wyciągnąć wniosek - problem jest w BDM5 (zwalony efekt reverb) - ale czemu działa potencjometr, kiedy efekt jest wyłączony, problem przejścia pomiędzy X60 a X3 modułu - np X60.15, X60.20, a może coś z samym przekaźnikiem od REVERB, aczkolwiek dioda zapala się dopiero po wciśnięciu przycisku i jest podtrzymanie swiecenia - na schemacie zdaję się nie ma go albo nie mogę go znaleźć
    aksakal
    Kolega, PawiG ! .Niezbyt poprawnie zrozumiałeś mnie co do manipulacji z rezystorami R44 R45 . Popatrz uważnie na schemat ! Rezystory R43 R44 R45 pełnią rolę sumatora sygnałów PW i sygnału rewerberatora. Odłączenie R44 R45 pozwala sprawdzić oddzielnie koncowkę mocy wzmacniacza . Dl tego ja Ciebie spytałem o źródła dźwięku. Należy przy odłączonych rezystorach podać sygnał od źródła( radio, telefon czy CD i t.d. ) na wejście koncowki ( X27.1 ). Tylko regulator MASTER należy ustalić na minimum . Włączyć wzmacniacz, ustalić potrzebną głośność i sprawdzić jakość odtwarzania dźwięku, żeby wyłączyć z procesu sprawdzenia koncowkę mocy. Jeśli końcowka OK to wróć na swoje miejsce R44 i sprawdzić wzmacniacz już z PW na wszystkich 3 kanałach. Przy odłączonym R45 sygnał rewerb. na wejście koncowki nie wchodzi. Jeśli problem zniknie - jest winny moduł REVERBERATORA. Jeśli problem nie zniknie, to dalej należy szukać w PW i prostowniku napięcia anodowego. Zalecał bym Ci przygotować kondensator elektrolit 22- 47uF x 450V który będzie potrzebny dla sprawdzenia. Niezbędne będzie również sprawdzić kondensator C53 na upływ i wartość rezystora R100. I sprawdź swój AVO czy zamień baterię, masz zbyt zaniżone wyniki pomiaru rezystorów.
    PawiG
    Poziom 10  
    OK rozumiem.
    aczkolwiek załączenie pętli efektów działa jak przyłożenie kondensatora - pierdzenie ustaje - przy REVERB na zero.

REVERB nie działa - nie ma pogłosu

Teraz zrobię tak:

1. rozlutowuje jeden koniec rezystora R44 i R45
    2. podłączam się z sygnałem z jakiegoś źródła do x27.1 - jeśli jakość dźwięku jest OK - to końcówka mocy oraz napięcie V2 jest OK
    3a- jeśli jakość dźwięku zła sprawdzam elementy C53 i R100, a następnie biorę ten duży kondensator (47uF, 450V) i przykładam do 1 w lampie V6?
    3b- jakość dźwięku dobra - wlutowuję R44 . Jeśli teraz podłączę się do gniazda wzmaka i jakość dżwięku dobra, to problem jest na linii REV__RET (BDM5). Dobrze kombinuję?

Dodano po 6 [minuty]:

A jeśli jakość dźwięku przy wlutowanym R44 jest zła? Czy można poderzewać wtedy R55? a następnie samą złączkę X60?
    aksakal
    W żadnym wypadku nie podłaczaj kondensator elektrolit do 1 nóżka V6 !!! O tym kondensatorze pójdzie mowa po sprawdzeniu koncowky i PW z podłaczonym R44.Elementy С53 i R100 sprawdź w pierwszej kolejności, myślę mało szans, że te elementy są nie sprawne, lecz zbędny nie będzie przekonać się w tym.
    PawiG
    Poziom 10  
    Po wylutowaniu R44 i R45.

Nie pierdzi. Podłączenie z mp3 do X27 - dźwięk czyściutki.

Teraz wlutuję R44.

Dodano po 2 [godziny] 50 [minuty]:

po wlutowaniu R44 - pierdzi.

Pierdzi na każdym kanale. Przestery działają. Przestaje pierdzieć po włączeniu pętli efektów.

Jakieś pomysły?

Czy mogę wylutować R55?

Dodano po 23 [minuty]:

R63 ?

Dodano po 19 [minuty]:

Patrząc na schemat, czy jest to kanał clean, czy lead, sygnał musi przejść przez takie elementy jak R57 i R62 - jest tam taki układ tranzystora T4. DO czego ten układ służy?
    aksakal
    Dla sprawdzenia można odlutować kolejno R55 R57 R62 . R62 i R63 to dzielnik napięcia i przy odlut... R63 znacznie wezbierze napięcie sygnału , lecz odlutować można. Tranzystor T4 - klucz, który blokuje sygnał na GND czy przepuszcza jego na wejście lampy V6 zależnie od napięcia które postępuje z modułu rewerberatora na punkt TRANS .
    PawiG
    Poziom 10  
    wylutowany R55 -pierdzi na wszystkich kanałach brak efektów typu przester - ale tego się spodziewałem
    wylutowany R57 (a w zasadzie wyjęta złączka X40 i włożona tak żeby przenieść masę) - pierdzi j/w
    wylutowany R62 - pierdzi jak wyżej (tu się już lekko podłamałem)

jak wiemy wylutowany R44 nie pierdzi, podłączone źródło dźwięku do X27 - wszystko jest ok

załączenie pętli pomaga - pierdzenie znika - jedyne co mi teraz przychodzi do głowy to przekaźnik RL4 - jak widać na schemacie - pierdzenie występuje jeśli styki są zwarte na krótko
    teoretycznie, jeśli to jest jakieś słabe łączenie styków, to gdybym je zwarł pierdzenie powinno ustąpić (gdyby to była cewka, T3, czy D7 to pierdzenie nie powinno zaniknąć po rozlutowaniu R44. Dobrze myślę?

Dodano po 11 [minuty]:

W obecnej konfiguracji rozlutowany R55, R62 = wyjęcie X44 lub X62 (kwestia wpływu masy)
    wyjęcie X42 - nie pierdzi

Dodano po 4 [minuty]:

ale masa była poprowadzona przy wylutowaniu R44 i też nie pierdziało

obstawiam RL4

zaraz spróbuję te styki zewrzeć na krótko - tylko muszę się chwilę zastanowić które to

Dodano po 50 [minuty]:

zwieranie styków nic nie daje
    aksakal
    Ustal woltomierz do punktu TRANS i popatrz jak zmienia się napięcie przy różnych programach
    PawiG
    Poziom 10  
    ale z tymi wylutowanymi rezystorami?
    aksakal
    Po tym ustal woltomierz do punktu łączenia С32 i R64 i też wymierzyj przemianę napięcia przy różnych programach.

Dodano po 18 [minuty]:

Jeśli jest odlutowany R55 i R62 to R44 jest zjednoczony z masą przez R63 i na wejście V6 może postępować tylko sygnał z reverberatora przez C16 potencjometr REVERB . Napięcie we wskazanych punktach( TRANS t.d ) możesz mierzyć przy odlutowanych rezystorach.
    PawiG
    Poziom 10  
    przy wylutowanych rezystorach R55, R45, R62, R57
    na wszystkich kanałach clean, lead crunch, a nawet załączoną pętlą efektów -13,69V pomiar pomiędzy bazą a punktem wspólnym R65 i R64

Dodano po 8 [minuty]:

R45 jest cały czas wylutowany od wczoraj.

Pomiar na wszystkich kanałach pomiędzy C32 i R64 -7,2V

Dodano po 4 [minuty]:

dla mnie to voo doo - chyba że coś rzeczywiście jest z tymi stykami RL4 - załączenie pętli efektów powoduje zmianę ich położenia - i przestaje pierdzieć
    aksakal
    Przełączaj nie tylko kanały ale i programy. Sprawdź opór między punktami TRANS i Х3.9 modułu.
    PawiG
    Poziom 10  
    nie bardzo rozumiem z tymi programami - to jest head gitarowy 3-kanałowy - można zmienić kanał, włączyć pętle efektów załączyć ewentualnie XL
    ten opór rozumiem na wyłączonym wzmaku - dla mnie powinno to wynieść zero, bo trans idzie właśnie do X60.9, a tam na X3.9 - wczoraj sprawdzałem pod tym kątem całą złączkę (taśma jest OK)
    aksakal
    Którym sposobem włącza się reverberator ? Na żal w wzmacniaczu przycisków i rączek więcej niż w samochodzie Jamesa Bonda w znanym kinie.
    PawiG
    Poziom 10  
    Zatrzymajmy się na chwilę i podsumujmy:
    obecny układ wygląda następująco: masa > R63 > RL4C > RL4B > X62.1 > X44.1 > R44 na V6 pierdzi, ale rozłączenie złączki X44 i X62 - nie pierdzi (łączyłem również tylko X62.2 i X44.2 - również nie pierdzi)
    załączenie pętli efektów - nie pierdzi (zmiana styków RL4, ale coś tam słychać jakby buczało dalej, ale trzeba wtedy mocno rozkręcić MASTER)
    zwarcie na krótko styków RL4 (o ile wybrałem dobre) nie zmienia pierdzenia

Dodano po 8 [minuty]:

reverb to przycisk, który załącza chyba jakiś przekaźnik, którego tu nie ma na schemacie, na zasadzie podtrzymania, do jego ponownego wciśnięcia i tym samym wyłączenia efektu reverb
    aksakal
    Która przy czym reakcja na obieg potencjometra REVERBERATOR?
    PawiG
    Poziom 10  
    zakładając, że moja wersja Bugery jest zbliżona co do zasady działania z załączonym schematem (chociaż jak mówiłem do BDM5 dochodzi dodatkowe zasilanie 26V), to:

wciśnięcie przycisku reverb zwiera styki SW4A i SW4B które poprzez pin X60.15, następnie X3.15 trafiają na wejście w BDM 5 na wejście 23 IC4. Zapalenie diody poprzez X3.20 i x60.20. IC4 ma połączenia z IC2 i IC3. IC3 to X3.3 - X60.3 REV_SEND oraz x3.1, x601. REV_RET. Tak to rozumiem.

Dodano po 14 [minuty]:

a jakbym hardcorowo połączył X40.1 bezpośrednio do X44.1 ominąłbym układ klucza T4 całkowicie i przy okazji RL4?

Dodano po 30 [minuty]:

Przy obecnej konfiguracji - wylutowane R45, R55, R62, R57 - nie ma żadnej reakcji na załączenie REVERB, czy kręcenie potencjometrem

Dodano po 3 [minuty]:

a może po prostu R63?
    aksakal
    Na tym etapie sprawdzenia u ciebie jest odlutowany rezystor R62 i sygnał na wejście wzmacniacza postępuje tylko z wyjścia reverberatora, lecz wejście REVERB. jest odłączone( jest odlutowany rezystor R55 ) . Toż proszę zawiadomić reakcję na obieg potencjometra REVERB. Sprawdź również reakcję na włączenie i wylacz. REVERBERATORA.
    PawiG
    Poziom 10  
    Ale R45 jest również wylutowany. Nie ma żadnej reakcji na włączenie, wyłączenie REVERB oraz kręcenie potencjometrem.
    aksakal
    Ja poprawnie ciebie zrozumiał - pozostały tylko rezystory R43 R44 i R63 ?
    PawiG
    Poziom 10  
    Dokładnie tak - dlatego szukam przyczyny nawet w stykach przekaźnika. Albo coś na R63 się generuje albo się generuje na stykuv X44 i X62
    aksakal
    Połącz x62.1 z masą bez kondensatora . Wymierzyj opór R63 . Kondensator elektrolit 22-47uF x 450V masz?
    PawiG
    Poziom 10  
    Takiego dużego kondensatora nie mam. Jutro ewentualnie kupię.
    Połączenie X62.1 bezpośrednio z masą - nastała cisza.
    R63 - 46,7kohm.
    Nie ma przejścia pomiędzy masą R63, a X62.2 - czy to może być to? Nie wiem czy powinna być (na chłopski rozum tak).

Dodano po 4 [minuty]:

jest przejście pomiędzy masą R63 a X59.2. Nie ma przejścia pomiędzy X59.2 a X62.2

Dodano po 1 [minuty]:

jest przejście pomiędzy masą R63 a X59.2. Nie ma przejścia pomiędzy X59.2 a X62.2
    aksakal
    A przejście pomiędzy X62.2 i X44.2, a także między masa R63 i X44.2 masz? Podobnie do tego, że oberwał się czy utracił kontakt z masą ekran jednego z kabli między zlaczami .Uważnie sprawdź przejście X62.2 - X44.2, problem prawdopodobnie w tym miejscu.
    PawiG
    Poziom 10  
    teraz trochę voo doo

złączka X44 - X62 rozpięta
    jest przejście pomiędzy masą R63 a X44.2 nie ma pomiędzy X62.2 a masą R63
    złączka X44.2 a X62.2 połączona
    oczywiśćie jest przejście, bo to jest przeniesienie potencjału z X44.2 na X62.2 - ale gdzie to ma trafić dalej?

mam podejrzenie zimnego lutu albo innego uszkodzenia o podobnym charakterze - X62.2 jakby "wisiał w powietzu", nie łączył się ze ścieżką PCB - jutro przy świetle dziennym będę to analizował - z czym łączy się X62.2 lub z czym powinien się łączyć - co nie jest proste bo cała płytka jest polakierowana na czarno - muszę to zrobić przy świetle dziennym
    aksakal
    Prawdopodobnie, że masz problem właśnie z x62.2 . Czy zimny lut X62.2 czy jest utracony kontakt między x62.2 i x44.2.Jeśli wierzyć schematu, to przejście między x62.2 i masa będzie tylko przy zjednoczonych między sobą x62.2 i x44.2 . Do x62.2 powinien być przylutowany ekran kabla, który jest zjednoczony z x62.1, a do x44.2 ekran kabla, który jest zjednoczony z x44.1.