Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tworzenie obrotowej platformy na silniku krokowym

newArduino 02 Kwi 2017 12:52 696 1
  • #1 02 Kwi 2017 12:52
    newArduino
    Poziom 2  

Cześć,

chciałbym wykonać obracającą się platformę w kształcie dysku. Platforma będzie miała kształt dysku ( niskiego walca, o wysokości 1cm) Sama platforma będzie wykonana na drukarce 3D.
    Platformą chciałbym obracać silnikiem krokowym. Będzie ona położona równolegle do podłoża.

Jaki sposób budowy doradzilibyście mi? Chodzi mi dokładnie o sposób połączenia wału silnika krokowego z platformą.
    Myślałem, że platforma może być zamontowana bezpośrednio na wale silnika. Muszę tylko dobrać odpowiedni silnik krokowy, z wystarczającym momentem. Czy myślicie, że taki sposób połączenia będzie odpowiedni? Waga całej platformy nie będzie większa niż kilogram, pewnie około 600g, wobec czego myślę, że może to "leżeć" na silniku. Myślicie, że mogę tak to wykonać? Czy może powinienem silnik umieścić obok i przenieść napęd dwoma zębatkami pod kątem prostym? Jedna na wale silnika druga na osi platformy? Wtedy pewnie oś platformy powinna być trzymana dwoma łożyskami w pionie?

Jak policzyć czy dany silnik krokowy "uciągnie" moją konstrukcję? Wiem, że jednym z parametrów silnika jest jego moment trzymający, do czego powinienem go przyrównać? Mam policzyć moment bezwładności mojej platformy? Jak to obliczyć?

Zastanawiam się też nad wprowadzeniem ew. sterowania ręcznego tj. obracam platformą ręcznie o pewien kąt, a później już precyzyjnie silnikiem krokowym - jak byście to zrobili? W taki najprostszy sposób to myślałem, żeby końcówka mocująca platformę do osi silnika miała śrubę zaciskającą się na osi i poprzez jej zwolnienie można by skorygować obrót, ale może udałoby się lepiej to wykonać - kręcenie śrubą spowoduje obrót platformy bezpośrednio- może są jakieś obrotowe sprzęgła?

Jeszcze na koniec jak byście rozwiązali sprawę przesuwania elementu na platformie? Załóżmy, ze mam element na niej, któremu chce zmieniać położenie w jednej osi (równolegle do platformy) sama oś/prowadnica będzie mieć z 40cm długości wobec czego chyba nie ma co jej drukować. Myślałem o wykorzystaniu profilu aluminiowego takiego jak tutaj: http://product.item24.pl/pl/item-polska/produ...e-5/profil-5-16x85-kolor-naturalny-26591.html I do niego wydrukować podstawkę, która będzie się przesuwać po tej prowadnicy. Co myślicie? Jest to dobry pomysł, czy może macie lepszy pomysł?

Z góry wielkie dzięki za pomoc.
    Przepraszam jeśli moje pytania są głupie, albo oczywiste, ale jestem początkujący i jeszcze nie mam dużej wiedzy, cały czas się uczę.

Proszę o pomoc.

0 1
  • #2 02 Kwi 2017 14:57
    rynio_di
    Poziom 21  

Ja o mechanice . Platformę zamocował bym na dwóch łożyskach , pomiędzy nimi koło na pas zębaty. Silnik także z kołem zębatym mniejszym tak 2:1 a może i więcej. Ma to w/g mnie dwie zalety.
    Pierwsze to ,, słabszy,, silnik możesz wykorzystać i z przełożeniem da radę , i po drugie silnik 200 k/obr , może zastosujesz 400 k/obr ( zależy od sterowania może być kroków i więcej ) to wtedy płynniejsza praca. Przełożenie kątowe na kołach też do zastosowania ,ale już mogą pojawić się luzy (chyba że ci na tym nie zależy) . Jako przekładnie kątową możesz wykorzystać przekładnie od szlifierki kątowej. Mocowanie całości, oraz mocowanie silnika dość łatwe , sprzęgnięcie silnika z wałkiem poprzez wykonanie otworu w miejscu gdzie mocowana była tarcza.

0