Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nauka czytania schematów elektrycznych i AKPiA

03 Kwi 2017 02:09 10869 11
 • Poziom 12  
  Witam
  Jednym z punktów w wymaganiach na praktyki jest ta umiejętność. Skąd najlepiej uczyć się takich rzeczy? Na necie strasznie mało takich schematów, pewnie dlatego, że to przeważnie tajemnica przemysłowa, czy coś w tym stylu. Co polecacie?
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 36  
  W pierwszej kolejności trzeba poznać symbole graficzne urządzeń elektrycznych. Następnie poznać podstawowe konfiguracje w jakich one występują. Mając już to opanowane trzeba zapoznać się z elektryczną dokumentacją danej maszyny oraz poznać zasadę jej działania. W nowoczesnych maszynach na ekranie panelu sterującego są wyświetlane kody błędów oraz wskazówki w jakim panelu należy szukać usterki. Jeżeli jest to uszkodzenie stycznika, lub przekaźnika, możemy sobie sami poradzić z naprawą, jeżeli jest uszkodzony jakiś sterownik, niestety zawiadamiamy serwis fabryczny.
 • Poziom 34  
  Witam.
  Z tego jak zadajesz pytanie (niestety) jednoznacznie wynika, że nie „czujesz tematu”.
  Aby zacząć „czytać” schematy, musisz poznać symbole, które są na schemacie – elektroniczne, elektryczne i automatyki (hydrauliczne), bo pytasz o AKP (kryzy pomiarowe, przepływomierze, rejestratory itd., a nawet manometry.
  Piszesz, że mało takich schematów – schematami to „cały świat jest zarzucony”, ale to nie schemat uczy jego czytanie.
  Opis (nazwa) symbolu, który pojawia się na schemacie znajdziesz w książkach, tu na Elektrodzie, na Wikipedii itd. Jak już poznasz symbole (nauczysz się ich rozpoznawanie (nazywanie) po ich wyglądzie, to możesz opowiadać co widzisz na schemacie –np. (z AKP) przewody (rurki) z kryzy pomiarowej biegną do przepływomierza, a sygnał elektryczny do rejestratora.
  Czytanie schematu, a rozumienie go to zupełnie inny temat (prawie).
  Piszesz o (jakiś) tajemnicach przemysłowych, a czytanie schematu – jeżeli masz schemat to go czytasz, jak go nie dali, to umiejętność czytania i rozumienia nic ci nie pomoże.
  Podsumowując – musisz poznać symbole (nazwy), śledzić połączenie między nimi (rozumieć). Przy wielu schematach jak i DTR są opisy działania urządzenia , co pozwala na zrozumienie tego co widzisz na schemacie.
  „Pociesze Cię” – w tym temacie trzeba się uczyć do „końca życia”, chociażby dlatego, że ciągle powstają nowy elementy za czym idą nowe symbole.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 12  
  Znalazłem takie coś http://www.ige-xao.pl/cad-elektryczny/symbole-elektryczne.htm
  Czy to na początek wystarczy?
  Mój brat pracuje już rok w elektryce i mówi, że jeszcze wszystkiego nie wie.

  Mając na myśli tajemnice przemysłowe, chodziło mi bardziej o to, że firmy projektowe niechętnie wrzucają swoje schematy do internetu ogólnodostępne, żebym mógł się na nich uczyć.

  Znalazłem jeszcze takie coś: http://iautomatyka.pl/jak-czytac-schematy-elektryczne-5-uklady-sterowania-cz-12/
  bardzo mi się podoba, bo jest fajnie wszystko opisane, tylko że mało tego jest.

  A co możecie mi poradzić na wymaganie:
  "znajomość zagadnień dotyczących sterowania i automatyki"
 • Poziom 21  
  AKP to to szkoła w której trzeba dużo praktyki i musi ci ktoś pomóż jak czytać schemat, wszystkie schematy są rysowane w stanie wyłączenia urządzenia. i elementy schematu mają inne położenie w stanie zał jak i wył. Technika ma taki postęp , że ja przy 35 letniej praktyce też mam problem z czytaniem schematu tym bardziej, że schematy rysuje się różnymi technikami- jedno stronicowe jak i wielostronicowe.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Dodam , że elektryk lub automatyk musi się uczyć całe życie.

  Dodano po 3 [minuty]:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16382630#16382630
  Tak elektronik postrzega elektryka.
 • Poziom 12  
  Mi sie wydaje, że elektryk jest lepszy od elektronika, bo ten pierwszy więcej rzeczy zrobi sam, potrzeba ich więcej, a więc łatwiej pracę znaleźć.
 • Poziom 21  
  Dzonzi napisał:
  Mi sie wydaje, że elektryk jest lepszy od elektronika, bo ten pierwszy więcej rzeczy zrobi sam, potrzeba ich więcej, a więc łatwiej pracę znaleźć.


  Żle myślisz , dzisiaj jest taki postęp w elektryce jak i w elektronice, że musisz się uczyć cały czas jak w pozostałych zawodach, i być na bieżąco w tematach.
 • Poziom 31  
  Z mojej praktyki zawodowej (20 lat): Podstawą ,,czytania" schematu elektrycznego jest przynajmniej minimalna znajomość maszyny /urządzenia do którego jest on dołączony.
  Jeżeli masz sam schemat - no cóż - to tylko schemat. Ja zaczynałem po części w firmie która remontowała maszyny spożywcze sprowadzane z zachodu, czasami był schemat , czasami nie, niekiedy trzeba było samemu go narysować. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka...niestety. Podstawy to znajomość symboli, cała reszta przyjdzie z czasem -tak na marginesie ostatnio dostałem do ręki schemat maszyny: kompletny ma 90 stron w A3 :-)
 • Poziom 12  
  mychaj napisał:
  schemat maszyny: kompletny ma 90 stron w A3


  Czemu tak dużo? Jest to schemat tylko elektryczny, czy również mechaniczny?

  Hajna napisał:
  Dzonzi napisał:
  Mi sie wydaje, że elektryk jest lepszy od elektronika, bo ten pierwszy więcej rzeczy zrobi sam, potrzeba ich więcej, a więc łatwiej pracę znaleźć.


  Żle myślisz , dzisiaj jest taki postęp w elektryce jak i w elektronice, że musisz się uczyć cały czas jak w pozostałych zawodach, i być na bieżąco w tematach.


  Przecież elektronika to dużo mniejsza dziedzina od elektryki.
 • Poziom 31  
  Schemat ideowo - montażowy tylko elektryków/automatyków.
  Nie wiem czy reszta się ze mną zgodzi ale: zawodów elektrycznych można się nauczyć(jest trochę łatwiej na początku),
  jaka elektryka cie interesuje? maszyny czy instalacje? ostatnio modna jest mechatronika.
  Dziś automatyk/elektryk bez znajomości podstaw elektroniki też nie istnieje, diagnostyka to podstawa egzystencji.
  Elektronik musi być po trochu pasjonatem ta dziedzina wymaga dużo więcej pracy ,,własnej"i nie tylko praktyki ale też teorii.
  Generalnie aby być ,,dobrym" w jakiejś branży trzeba się jej będzie poświęcić przynajmniej w 90%.
  Może inaczej - jak z pracą tam gdzie mieszkasz? jakie masz perspektywy na przyszłość?
 • Poziom 12  
  Z Wrocławia jestem. Jest tu dużo firm elektrycznych i automatycznych, ale na początek, jak zrobię inżyniera to chce wyjechać do Niemiec, a tam robiłbym instalacje elektryczne w budynkach, autostradach czy jakiś halach. Ja to bym wolał wszystkiego spróbować np. programowanie plc w zakładach, programowanie robotów przemysłowych (fanuc), może coś z napędami elektrycznymi.... jest tego tak wiele
 • Moderator
  Dzonzi napisał:

  Mój brat pracuje już rok w elektryce i mówi, że jeszcze wszystkiego nie wie.

  Uśmiałem się do łez. Dowcip roku! Uspokój brata i powiedz mu, że ja się "elektryki" uczyłem 5 lat w technikum, 5 lat na studiach, poza tym pracuję już lat trzydzieści i nadal wszystkiego nie wiem! Czyli brat ma wszystko przed sobą.